Сергій КОЛЬЦОВ: 10 цікавих фактів про валянки

Цей вид взуття, поряд з балалайкою, матрьошкою і пельменями, міцно асоціюється у іноземців з Росією. І хоч вигляд у валянок нехитрий, вони заслуговують і уваги, і поваги. Ну або, хоча б, такий добірки цікавих фактів.

1. Валянки прийнято вважати исконно русской взуттям. Але чи так це насправді? Слов'яни часів Київської Русі носили взуття зі шкіри (чоботи) і лика (лапті). Російською Півночі (наприклад, на Новгородщина) можна було зустріти хутряну взуття - унти. А ось взуття з повсті носили степовики і народи, що населяли Сибір (ті ж алтайці), у яких наші предки і запозичили цю технологію.

2. Чому валянки прижилися на Русі з її суворими зимами зрозуміло - про те, що це взуття хороша в морози знає кожен. Менше відомо, що в валянках ногам комфортно і в спеку. Але валянки мають ще й інші, корисні для здоров'я властивості. Відомо, що овеча шерсть здатна поглинати і випаровувати вологу, акумулювати тепло і, таким чином, допомагає при застуді, ревматизмі, радикуліті та інших захворюваннях м'язів і суглобів.

3. Російські люди не просто взяли на озброєння ідею взуття з повсті, а й творчо її розвинули. Наприклад, відомим «слабким місцем» валянок є їх погана вологостійкість. Говорячи простіше, промокають вони швидше чобіт. Для захисту від вогкості наші майстри винайшли калоші (або калоші). Спочатку їх робили зі шкіри, а в минулому столітті налагодили випуск гумових калош, які сьогодні багато дачники використовують як самостійний вид робочого взуття. А що, дуже зручно поливати грядки: ноги і не промокають, і не пріють (як в гумових чоботях).

4. Валянки носили найрізноманітніші верстви населення, які не гребували ними і царі. В носінні валянок були помічені Петро I і Анна Іоанівна. Правда, в той час валянки відрізнялися від сучасних (були коротше і мали сукняне халяву) і навіть називалися дещо інакше - піми. А сучасний вид валянки придбали в кінці XVIII століття. Їх батьківщиною прийнято вважати місто Мишкін Ярославської губернії. Саме тамтешні ремісники першими придумали спосіб валяння цілком, з халявою. Відсутність швів стало одним з головних достоїнств валянка: м'який і зручний, він зовсім не натирав ногу. До речі, сьогодні в Мишкін навіть є Музей валянок. А ще один працює в Москві.

5. До речі, про назви. Даль позначав їх так: «Валянки - рід черевиків або чобіт, зваляних з вовни». Але в різних частинах Росії валянки називали по-різному. У Нижньому Новгороді - «чесанка» і «катанки», в Сибіру збереглася стара назва «піми», в Тамбовській і Тверській областях вживалася назва «Валенца». Назва залежало ще й від шерсті: валянки з козячої вовни іменували «волнушечкамі» і «витівками», а з овечої - «катанки».

6. Де вперше було розгорнуто масове виробництво валянок, сказати важко, але очевидним центром їх виробництва була Ярославська губернія, де розташовувалося півтори сотні кустарних виробництв і маленьких фабрик. Втім, вистачало кустарів і в інших губерніях. Робота ця була дуже непростою. Шаповал днями сидів у тісній комірчині, виготовляючи напівфабрикат: змішував шерсть, мило, соду і додавав слабкий розчин сірчаної кислоти. Але ця робота була не тільки шкідливою, а й дуже вигідною. Пара валянок в XIX столітті коштувала від 60 копійок до рубля (на ті часи, дуже хороші гроші). А до 1901 року в Російській імперії вже працювало понад 40 валяльних і пімотканних фабрик, що випускали мільйони пар валянок на рік.

7. Через високі ціни, довгий час валянки для селян були не тільки взуттям, а й показником успішності: якщо свої валянки були у кожного члену, така сім'я вважалася заможною. А самі валянки часто переходили від покоління до покоління у спадок. Так що вираз «дідові валянки» було зовсім не принизливим. А ще валянки стали важливим елементом ворожіння в ніч перед Різдвом.

А ще валянки стали важливим елементом ворожіння в ніч перед Різдвом

GE DIGITAL CAMERA

8. Особливо валянки оцінили в армії, куди вони потрапили ще до Першої світової війни. А ще вважається, що наявність валянок в обмундируванні радянського солдата Великої Вітчизняної також стало одним з факторів, що давали йому перевагу над піхотою вермахту. Валянки не тільки рятували від обморожень під час зими, але і захищали ноги від поразки дрібними осколками.

9. У кожному регіоні Росії за століття склалися свої особливості у виробництві валянок. Наприклад, в Середньому Поволжі, де переважали мордовські, чуваські і марійські традиції прикрашання одягу, в свято одягали писані валянки. На білий валянок наносився червоний малюнок. Такі валянки іменували Кукморський (докладніше про Кукмор ми поговоримо в наступному пункті). Своя технологія вишивки була у елецких майстрів - та й зараз елецкие валянки є популярним сувеніром у туристів. Підошви вятских валянок підшивали товстим шматком повсті. А в Сибіру воліли валяти обшиті шкіряною тасьмою бурки.

10. Не забуті валянки і сьогодні: в сучасній Росії щорічно випускається понад три мільйони пар валянок. І кожна п'ята пара виробляється на Кукморський фабриці, створеної на початку минулого століття в містечку Кукмор Казанської губернії на базі двох майстерень - Комарова і братів Радигін. Тоді це була середніх розмірів фабрика, яка випускала близько півтори тисячі пар валянок в день. Але завдяки якості та дизайну (див. Вище) Кукморський валянки здобули широку популярність. У 1930-ті роки підприємство було перебудовано, обсяги виробництва зросли в рази, а основним покупцем на довгий час стали Збройні сили СРСР. Найцікавіше, що в самому Кукмор тоді купити валянки було нереально, фабриці заборонено було віддавати в систему споживчих кооперацій або торговельну мережу свою ж продукцію. Ризикуючи отримати догану по партійній лінії, можна було на ярмарок вивезти 100 - 200 пар на продаж (і це при обсязі виробництва 7000 пар в день). З розпадом СРСР не стало і оборонного замовлення. Але фабрика вистояла (на відміну від багатьох аналогічних підприємствах на просторах Радянського союзу) і сьогодні, як уже говорилося, є лідером у виробництві валянок.

читайте матеріали на сайті РЗНС

Але чи так це насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация