Сергій Ківалов: "Від ідеї обирати суддів ніхто не відмовлявся"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

21 вересня 2010, 7:19 Переглядів: 21 вересня 2010, 7:19 Переглядів:   Сергій Ківалов

Сергій Ківалов.

- Минулого тижня відбувся з'їзд суддів. На вашу думку, вдалося досягти на ньому консолідації суддівського корпусу на базі судової реформи?

- Так. Найважливіше - на з'їзді суддів були представлені всі юрисдикції судів - і адміністративні, і господарські, і загальної юрисдикції, і Верховний суд. Вперше за багато років з'їзд був проведений настільки демократично, що не було можливості у якогось суду нав'язати свою волю без урахування думки інших юрисдикцій. Адже якщо згадати два попередніх з'їзду, то там суди загальної юрисдикції були в значній більшості і могли приймати рішення навіть без участі суддів спеціалізованих судів (суди загальної юрисдикції підкоряються безпосередньо главі Верховного суду Василю Онопенку, який в останні роки був близький до Юлії Тимошенко. - Авт .). Вони завжди мали суттєву перевагу при вирішенні тієї чи іншої проблеми, тому багато органів суддівського управління були представлені лише судами загальної юрисдикції. З прийняттям Закону про судоустрій і статус суддів все змінилося. У перехідних положеннях цього закону записано, що від кожної юрисдикції в усі суддівські органи представники обираються пропорційно. Тепер і Рада суддів, і Вища кваліфікаційна комісія суддів складено за цим принципом. І двох нових членів Вищої ради юстиції на з'їзді обрали за тим же принципом: Інна Отрош - від судів загальної юрисдикції, Олександр Удовиченко - від господарських судів. Нарешті, і в Конституційному суді деякий перекіс в сторону суддів загальної юрисдикції усунутий.

- Це одна з цілей судової реформи, але найголовнішим її завданням називають боротьбу з корупцією. Чи варто очікувати тут прориву?

- У судах, як і в багатьох інститутах влади, існує корупція. Це не секрет, а наша біда. Ось і у виступі президента на з'їзді суддів було сказано, що земля в Києві оформлялася через рішення судів. Зазвичай як землю виділяють, навіть шість соток пересічному громадянину або максимум десять соток, які потім можна приватизувати? Потрібно пройти районну адміністрацію, підписати всі документи в органах земельних ресурсів, пройти земельну комісію, виконком міськради і потім вийти на сесію місцевої ради, яка приймає остаточне рішення. Але це для звичайних громадян. А через судові органи вирішували по-іншому: привезли тимчасова будова, наприклад, будку для собаки або охоронця, поставили її на землі і показують документи - ось це, мовляв, моя приватна власність. Приходить "земельник", говорить, що це все незаконно, а йому у відповідь - тоді ми в суд звертаємося, він вирішить, що законно, а що ні. І через суд будку роблять законною, а до неї потім оформляють землю. Тисячі соток в Києві і інших містах таким чином оформлялися через суди. Це реальність. І це корупція. Упевнений, що тепер такої практики покладено край. Ті, хто намагається зараз скористатися судовим схемою, нехай забудуть про це, а ті, хто скористався нею раніше, нехай готуються до того, що розпрощаються з незаконно придбаної землею. До речі, стосується це не тільки землі. Ми ж знаємо, скільки вже звільнено суддів за рейдерство. Ми знаємо, що деякі судді мають по кілька найдорожчих машин, які собі не можуть дозволити серйозні бізнесмени. Ми знаємо, що є судді, які мають три- або чотириповерхові дачі вартістю не в один мільйон, але оформляють їх на тещу або маму. Раніше все це сходило з рук. Але сьогодні судді, замішані в корупції, звільнятимуться негайно.

- Але як буде визначатися, чи замішаний суддя в корупції?

- Тепер є простий механізм, яким можна контролювати суддів: якщо витрати судді перевищують його зарплату, він зобов'язаний заповнити декларацію і показати, де ж він узяв додаткові кошти. Причому декларація стосується не тільки самих суддів, а й доходів з витратами членів їх сімей. Якщо дружина займається бізнесом, то потрібно вказати, яким, і скільки вона заробляє. Повірте, цей захід дуже швидко допоможе позбутися від суддів, які крім роботи займалися ще й бізнесом, заводячи собі приватну охорону. Сьогодні на Вищу кваліфікаційну комісію покладаються великі надії: вона, крім своєї участі в призначенні суддів на посади, буде займатися і дисциплінарною відповідальністю, аж до рекомендації звільнення суддів. Так що органи, обрані з'їздом суддів, займуться і чищенням суддівського корпусу.

А саме очищення суддівського корпусу стало реальним завдяки зміні закону про Вищу раду юстиції. До цих змін суддю звільнити було практично неможливо. Вища рада юстиції знаходиться в Шевченківському районі Києва, і як тільки ВРЮ приймала рішення рекомендувати Верховній Раді або президентові звільнити суддю за корупцію, він відразу біг до Шевченківського районного суду, і той постановою призупиняв рішення ВРЮ. Так на цьому етапі все зупинялося, ВРЮ нічого не міг зробити, і судді відчували себе безкарно. На попередньому з'їзді суддів голова Малиновського районного суду Одеси Лічман навіть сказав: "Ми повинні бути корпоративними. І якщо Вища рада юстиції приймає рішення, ми повинні через суд їх скасовувати". Вийшла парадоксальна ситуація: суддю не можна було звільнити, що б він не зробив. Навіть подання генпрокурора до Верховної Ради про затримання або арешт судді припинялося судами і не допускалося до розгляду в парламенті! Більш того, отримавши рішення ВРЮ або навіть постанову парламенту про своє звільнення, суддя йшов в свій власний суд і скасовував рішення за місцем проживання. Але тепер внесені зміни, і всі претензії, які можуть виникнути у судді в цих обставинах, розглядаються тільки у Вищому адмінсуді. А там колегія з п'яти чоловік, і такий правовий бєспрєдєл, як був колись, в принципі неможливий.

- Свого часу багато обговорювалася тема виборності суддів. Чому тепер від цієї ідеї відмовилися?

- Ніхто від неї не відмовлявся. У програмі Партії Регіонів є пункт про перехід до обрання суддів, і ми будемо йти до цього. Але для того, щоб обирати суддів, потрібно змінити Конституцію, а для цього потрібні політична воля і 300 голосів у парламенті. Політична воля є, але конституційної більшості в Раді поки немає. Проте, я особисто як член політради ПР буду робити все, щоб така норма з'явилася. Соціологія показує, що 87% людей за те, щоб судді обиралися. Інша справа, що, на мій погляд, не потрібно обирати суддів усіх рівнів. Але судді першої інстанції повинні обиратися, так як в Києві, де зараз призначають суддів, не знають, що робиться в Харкові чи Одесі. А якщо суддя обирається в районному центрі, його там все знають, і якщо він допустив порушення один раз, другий, то його ніколи не оберуть повторно.

- А на які гроші кандидати в судді будуть вести передвиборну кампанію?

- Все, що пов'язано з такими виборами, має фінансуватися з держбюджету або місцевих бюджетів. І необхідний контроль, щоб ніякі додаткові кошти кандидатами не залучалися.

ТОЙ САМИЙ КІВАЛОВ

ім'я:

Ківалов Сергій Васильович

народився:

1 травня 1954 р Тирасполі (Молдавська РСР, зараз - Придністров'я)

Один з провідних юристів країни, велика частина життя якого пов'язана з Одесою. З 1997 року очолює Одеську юридичну академію. З березня 1998 го входить до складу Вищої ради юстиції, в 2001-2004-му очолював його. З 1998-го і по нинішній час - нардеп (з 2006-го - за списками Партії Регіонів). З лютого по грудень 2004-го - голова Центрвиборчкому, став відомий всій країні, коли за підсумками другого туру виборів назвав президентом Віктора Януковича (його звинувачували у фальсифікаціях, але звинувачення не підтвердилися). Одружений, дружина Наталя - економіст і юрист. Дочка Тетяна - юрист, депутат Одеської міськради.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Сергій Ківалов:" Від ідеї обирати суддів ніхто не відмовлявся "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Дмитро Коротков

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

На вашу думку, вдалося досягти на ньому консолідації суддівського корпусу на базі судової реформи?
Чи варто очікувати тут прориву?
Зазвичай як землю виділяють, навіть шість соток пересічному громадянину або максимум десять соток, які потім можна приватизувати?
Але як буде визначатися, чи замішаний суддя в корупції?
Чому тепер від цієї ідеї відмовилися?
А на які гроші кандидати в судді будуть вести передвиборну кампанію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация