Сергій Звиглянич: Перші підсумки місцевих виборів

  1. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Багато ще покаже підрахунок голосів, учасники гонки турбуються в першу чергу про його прозорості

Низька явка, зрив процесу в декількох містах, як мінімум дві смерті на виборчих дільницях і порушення, порушення, порушення ... Таке відчуття, що місцеві виборах-2015 варто пройшли менш демократично, ніж дві кампанії 2014 року. Свою оцінку цим виборам пізніше дадуть міжнародні організації, ЦВК, президент. Зараз же можна судити по гарячих слідах про ті події, які потрапили на сторінки засобів масової інформації.

Отже, явка станом на момент закриття виборчих дільниць - 20:00 - склала близько 35% (в Миколаєві) - 44% (в Києві). Так, це неофіційна інформація, можливо, дані незначно зміняться. Але суть не в цьому. На виборах президента в травні минулого року явка склала 59,48%, і тоді це було мало. На тлі попередніх кампаній це було не багато. Ще гірше було на парламентській кампанії в жовтні 2014 року - всього 52,42%. І ось сьогодні близько 46,5% (по всій країні, від "Опори").

Однак не варто забувати кілька факторів. По-перше, місцева кампанія традиційно менш цікава громадянам, оскільки "масштаб не той". І хоча партії зробили все, щоб зіставити її за важливістю з парламентської (зокрема, обіцяючи "золоті гори", які навіть не відносяться до сфери повноважень місцевих рад), молодь на вибори масово не пішла. Тут і розчарування тим, що відбувається в країні, і складна виборча система в реальності без відкритих списків, і відсутність цікавих кандидатів. Можна погодитися з твердженням, що на цих виборах голосувати не було за кого. Кандидатами були або закоренілі бюрократи, які сидять в місцевих радах десяток років, або бізнесмени, залівшіе округу грошима і рекламою, або ж нікому невідомі (а часом сумнозвісні) молоді люди.

Новини по темі

Новини по темі

По-друге, традиційно в Україні та в усіх країнах світу активність виборців на місцевих виборах нижче, ніж на загальнонаціональних. Більш того, раніше місцеві вибори проходили разом з виборами до Верховної Ради завжди (традиція збилася в 2010 році), що трохи підвищувало явку. Але вже в 2010 році тенденція показова: в східних регіонах вона коливалася в районі 42-47%, в західних - 47-55% (на заході традиційно вище на всіх виборах по країні). Можна сказати, що це норма останніх років.

Як би це цинічно не звучало, але і в смертях на виборчих дільницях нічого нового немає. Наприклад, в 2010 році було як мінімум три смерті - в Криму, на Прикарпатті та в Дніпропетровську. Сьогодні повідомлялося про двох. Зазвичай жертвами стають пенсіонери. Серце.

Про порушення на виборчих дільницях, думаю, і говорити нема чого. Скільки б співробітників міліції не охороняли законність виборів - все одно сотні дрібних порушень фіксуються на всіх виборах, будь то місцеві, парламентські чи президентські. І кожен раз міжнародні організації визнають вибори демократичними, незважаючи на вкидання, винесення бюлетенів, підкуп виборців прямо біля виборчих дільниць, каруселі і т. Д. Слід зазначити і позитив - про "ТІТУШКИ" сьогодні ми майже не чули.

А ось з неприємного - вибори в Красноармійську, Маріуполі, Сватове так і не відбулися. Чому? Питання спірне. Члени виборчих комісій їх не прийняли, тому як документи друкували приватні фірми. У цьому побачили можливість для фальсифікацій. Взагалі дивно, що проблема була запущена, її не вирішили до виборів. Тепер 500-тисячну місто (мова про Маріуполі) не зміг вибрати собі владу. Кажуть, що в цьому році вибори таки відбудуться, але сам факт подібного скандалу вже не прикрашає організацію цих виборів.

Багато ще покаже підрахунок голосів. На цьому акцентував і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Виборча система дуже складна. Простому виборцю непросто зрозуміти, за кого він голосував. Ще складніше буде зрозуміти, чому виграв той чи інший кандидат або чому деякі округи можуть залишитися без депутатів. Чи зможуть спостерігачі проконтролювати прозорість підрахунку голосів? Особливо спостерігачі в селах, де їх професіоналізм і знання законодавства викликає багато запитань. Тому сподіваємося на краще, але все ж чекаємо фальсифікацій і судових тяжб. Ну і разом стежимо за результатами виборів в режимі онлайн.

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .

Чому?
Чи зможуть спостерігачі проконтролювати прозорість підрахунку голосів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация