Серж Саргсян. Біографія.

  1. Серж Саргсян. Біографія. Третій президент Вірменії Серж Саргсян, який перебував при владі протягом...
  2. Серж Саргсян. Біографія.

Серж Саргсян. Біографія.

Третій президент Вірменії Серж Саргсян, який перебував при владі протягом десяти років, після масових протестів відмовився від спроби продовжити керувати державою на посаді прем'єр-міністра.

«Є кілька шляхів для розв'язки ситуації, але ні по одному з них я не піду, це не моє», - прокоментував колишній глава Вірменії.

З Вірменії в Карабах

Батько майбутнього президента Вірменії, Азат Аветісовіч Саргсян, був уродженцем села Тег Зангезурського району. Однак після 1937 роки сім'я переїхала в Нагорний Карабах. При СРСР спірна територія входила до складу Азербайджану. Як повідомляє, Саргсян-старший був репресований.

Серж Саргсян народився 30 червня 1954 року в Степанакерті, столиці Нагірно-Карабахської автономної області.

Сім'я була проста - батько працював ковалем, мати, Нора, - ткалею. Саргсян виростили трьох синів - Сержа, Олександра (частіше його звуть Сашик) і Левона. Всі молодші Саргсян тепер досить відомі в Вірменії люди. Олександр - один з найбагатших в країні бізнесмена, Левон завідує кафедрою факультету теології Єреванського державного університету. У ЗМІ пишуть, що паралельно з науковою діяльністю Левон Азатович також займається бізнесом.

Серж, як більшість його однолітків, відслужив два роки в радянській армії. Вищу освіту він здобув в Єреванському держуніверситеті на філологічному факультеті. Диплом Саргсян отримав в 1979 році.

Пішов по партійній лінії

Під час навчання у вузі Саргсян працював токарем (за іншими відомостями - слюсарем) на Єреванському електротехнічному заводі. Однак після університету, повернувшись додому, молодий фахівець зосередився нема на професійній діяльності, використовуючи один із йому напрямків, а на партійній кар'єрі.

Спочатку став завідувачем відділом в Степанакертського міському комітеті комсомолу, послідовно обіймав посади другого і першого секретаря. Очолив відділ в Нагірно-Карабахському обласному комітеті комсомолу, потім - відділ пропаганди і агітації Степанакертского міськкому компартії. І нарешті став помічником секретаря Нагірно-Карабахського обкому компартії.

Йшов 1988 рік. У країні була оголошена перебудова, генсек Михайло Горбачов закликав до гласності. Для Сержа Саргсяна це означало корінний злам в біографії. Комсомольський ватажок, успішно просувався по партійній лінії, став одним з лідерів руху за приєднання Нагірного Карабаху в Вірменії.

Лідер «Карабахського руху»

Нагірний Карабах іноді порівнюють з Кримом - мовляв, територія з переважаючим вірменським населенням виявилася в складі Азербайджану виключно за примхою радянського керівництва. Насправді це не зовсім так: суперечка через Нагірний Карабах між Вірменією і Азербайджаном триває щонайменше з початку XX століття. Вірменія вважала Карабах своєю територією, Азербайджан відзначав, що ніякої економічної зв'язку з Вірменією Карабах не має, так як відокремлений від неї високими горами.

На початку 1920 року на Паризькій мирній конференції Карабах був закріплений за Азербайджаном. Потім таке ж рішення прийняв уряд СРСР.

Однак як тільки хватка КПРС почала слабшати, давні національні суперечності на околицях СРСР, в тому числі в Закавказзі, знову загострилися.

Розгорівся вірмено-азербайджанський конфлікт, в ході якого обидві сторони не обмежувалися взаємними словесними звинуваченнями. Раз у раз виникали зіткнення на національному грунті. Дійшло до того, що вірмени втекли з Азербайджану, а азербайджанці - з Вірменії. До 1989 року була завершена депортація азербайджанців з Вірменії та вірмен з сільських районів Азербайджану (винятком став Карабах). Заклики ЦК КПРС кріпити «братську дружбу народів» уже ніхто не слухав.

В кінці 1980-х було створено «Карабахське рух», яке ставило собі за мету приєднання автономної області до Вірменії. Комсомольський активіст і партійний діяч Серж Саргсян став одним з лідерів організації.

У 1989 році він вийшов з КПРС і вступив в партію Вірменський загальнонаціональний рух. У 1990 році Саргсяна обрали депутатом Верховної ради Вірменії. Паралельно він працював керуючим Нагірно-Карабахського відділення «Інтуриста».

Від боротьби за незалежність до невизнаній республіці

Перший збір підписів за приєднання Нагірного Карабаху до Вірменії в автономній області пройшов ще в 1987 році. Тоді в Кремлі не звернули уваги на ці спроби.

Однак до 1991 року контроль над республіками центральної влади ослаб настільки, що коли в березні проводився референдум про те, бути чи не бути СРСР, влада Вірменії, на відміну від азербайджанських, його проведенню перешкодили. Відмовилися від голосування і карабахський вірмени.

2 вересня 1991 року на спільній сесії Нагірно-Карабахського обласного та Шаумянівський район Рад народних депутатів народні обранці ухвалили Декларацію про проголошення Нагірно-Карабахської Республіки в межах Нагірно-Карабахської автономної області і суміжної Шаумянівський район Азербайджанської РСР.

10 грудня 1991 роки провели референдум, який азербайджанське населення дружно бойкотував. За незалежність Нагірно-Карабахської республіки проголосували 99,89 відсотка учасників. Результати референдуму міжнародною спільнотою визнані не були.

У 1992 році почалася вірмено-азербайджанська війна за Карабах. Обидві сторони використовували озброєння зі складів радянської армії і попутно будували власні збройні сили.

відстояв Карабах

У перші роки існування Нагірно-Карабахської республіки Серж Саргсян отримав аж ніяк не рядову посаду в уряді. Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху.

Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху

Військовий досвід Саргсяна обмежувався строковою службою в радянській армії. Однак йому вдалося не тільки перетворити загони самооборони в Армію оборони Нагірного Карабаху, а й домогтися певних успіхів на полі бою. У лютому 1992 року армія Карабаху під безпосереднім керівництвом командира-самоучки взяли місто Ходжали, в травні - міста Шуша і Лачін. У квітні 1993 року сили НКР увійшли в місто Кельбаджар, і під контроль Нагірно-Карабахської республіки перейшов Лачін-Кельбаджарський коридор, який з'єднував її з Вірменією.

А в серпні того ж року Серж Саргсян покинув Карабах. Перший президент Вірменії Левон Тер-Петросян запросив його в Єреван керувати міністерством оборони країни.

Підпис голови Міноборони Вірменії Сержа Саргсяна стоїть під угодою про припинення вогню, досягнуту між Вірменією, НКР і Азербайджаном. Воно набула чинності 12 травня 1994 року.

Відповідно до міжнародних норм Нагорний Карабах юридично досі перебуває в складі Азербайджану, однак фактично він зберігає незалежність. Увійти до складу Вірменії невизнаній республіці не вдалося.

Відповідальний за національну безпеку

На посту міністра оборони Вірменії Серж Саргсян залишався до 18 травня 1995 року, а потім його призначили начальником Державного управління національної безпеки Вірменії. На керівних посадах органів національної безпеки і внутрішніх справ він залишався протягом декількох років.

У 1998 році, коли Тер-Петросян пішов у відставку, популярного політика пророкували в президенти, проте тоді він боротися за цей пост не став, підтримавши Роберта Кочаряна, давнього соратника по «карабахського руху», який і став у підсумку другим президентом Вірменії.

27 жовтня 1999 року в Єревані під час чергової сесії Національних зборів в зал увірвалися озброєні люди. Вони відкрили вогонь, убивши кількох людей - прем'єр-міністра Вазгена Саркісяна, спікера парламенту Карена Демірчяна, віце-спікерів Юрія Бахшян і Рубена Мірояна, міністра з оперативних питань Леонарда Петросяна, депутата Армена Арменакяна і академіка Національної Академії наук Вірменії депутата Мікаела Котаняна. Ще один депутат, Генрик Абрамян, помер від серцевого нападу.

Решту знаходилися в залі депутатів і міністрів бойовики взяли в заручники, вимагаючи переговорів з президентом.

На наступний день заручників звільнили. І міністр національної безпеки Серж Саргсян подав у відставку. Кілька місяців він працював на посаді керівника апарату президента, а в травні 2000 року повернувся в міністерство оборони, знову його очоливши.

стати президентом

У Міноборони Саргсян трудився сім років, паралельно займаючи посаду секретаря Ради Безпеки при президенті Вірменії. 25 березня 2007 року він був призначений виконуючим обов'язки прем'єр-міністра (глава уряду Андранік Маргарян помер), а 4 квітня 2007 Серж Саргсян очолив уряд.

Роберт Кочарян, другий президент Вірменії, не приховував, що саме Саргсяна він бачить своїм наступником. Той став кандидатом на пост президента і 19 лютого 2008 здобув перемогу на виборах в першому турі, набравши 52,82 відсотка.

Ця звістка була зустрінута масовими протестами - противники Саргсяна заявляли, що в ході виборів допущено безліч порушень, і вимагали перегляду підсумків голосування. 1 березня в країні навіть було введено надзвичайний стан, яке тривало три тижні. 21 березня надзвичайний стан було скасовано. 9 квітня Серж Саргсян вступив на посаду.

18 лютого 2013 року Саргсяна переобрали, він отримав 58,64 відсотка голосів виборців.

Два терміни поспіль

Сержа Саргсяна можна назвати обережним президентом. Він не прагнув сваритися ні з Заходом, ні з Росією.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом

З Росією Вірменія за президентства Саргсяна підтримувала тісні взаємини і розвивала співпрацю у всіх сферах, однак визнавати Крим російською територією вірменська влада не стали, як і незалежність Нагірного Карабаху, Південній Осетії і Абхазії.

В ході другого терміну в Вірменії відбулася конституційна реформа, яка перетворила країну на парламентську республіку. Конституційний референдум провели 6 грудня 2015 року. За пропоновані зміни проголосували 66,2 відсотка виборців, явка склала 50,8 відсотка.

Тепер президента обирають члени парламенту на сім років, а не на п'ять, але уряд звітує ні перед ним, а перед парламентом. Таким чином, повноваження глави уряду були розширені, а президентські - урізані.

Деякі підозрювали, що таким чином Саргсян планує залишитися при владі після відходу з поста президента.

Багато з них були незадоволені корупцією в країні, високим рівнем безробіття, бідністю. Спостерігався великий відтік населення.

Чи не пішов з політики

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента.

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента

«Якщо за підсумками обговорень буде прийнятий шлях, який не відповідає моєму бажанню, маю на увазі парламентську модель управління, то я не буду претендувати також на пост прем'єр-міністра», - уточнив Саргсян.

Про завершення політичної кар'єри в 2018 році він говорив і після конституційного референдуму.

Саме ця обіцянка послужило додатковим стимулом для протестуючих, коли політик порушив дане слово і погодився стати прем'єр-міністром.

обіцянка порушив

Президентські повноваження Саргсяна закінчилися 9 квітня 2018 року. Ім'я його наступника було вже відомо - за місяць до того депутати Національних зборів Вірменії обрали наступним президентом країни колишнього посла Вірменії в Великобританії Армена Саркісяна.

А Серж Саргсян, всупереч обіцянці, готувався в прем'єри. 16 квітня 2018 року парламентарії обрали його головою уряду. Це призначення схвалили 77 депутатів, проти проголосували 17. Президент країни підписав відповідний указ в той же день.

На той час в Єревані вже щосили вирували протести.

І все ж він пішов

Як відзначали політологи, з самого початку протести носили персоніфікований характер. Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне: Саргсян повинен піти .

Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне:   Саргсян повинен піти

Його політикою були задоволені далеко не всі, але головне - від нього просто втомилися.

Акції протесту тривали 10 днів. Протестуючі перекривали центральні вулиці Єревана за допомогою автомобілів, в тому числі більше вантажів, блокували кілька станцій метро і державні установи. В ході акцій протесту були поранені десятки і затримані сотні людей.

Переговори Саргсяна з лідером опозиції, депутатом Національних зборів Ніколом Пашіняном, тривали всього три хвилини - Пашинян заявив, що готовий обговорювати тільки відставку Саргсяна і безкровну передачу влади, прем'єр-міністр назвав це ультиматумом і шантажем і залишив приміщення.

Після цієї зустрічі, що відбулася 22 квітня, поліція почала силовий розгін демонстрантів. Були затримані близько 300 осіб, в тому числі і лідери опозиції. Однак акції протесту тривали в Єревані, Гюмрі, Армавірі і інших містах, в них брали участь десятки тисяч людей.

Чекали гіршого - що заради збереження влади Серж Саргсян застосує силу, і якщо не вистачить внутрішніх військ, їм на допомогу прийде армія.

"Це не моє"

23 квітня стало відомо про те, що Саргсян подав у відставку.

«Нікол Пашинян мав рацію. Я був не правий. Ситуація, що склалася має кілька рішень, але ні на одне з них я не піду. Це не моє. Я залишаю пост керівника країни, посаду прем'єр-міністра », - заявив Саргсян.

Ця звістка в Вірменії зустріли народними гуляннями .

Президент Вірменії Армен Саркісян назвав подію історичним моментом і заявив, що його країна може стати прикладом для багатьох народів, націй і держав. Адже вдалося вирішити «сімейні» розбіжності шляхом діалогу.

«Це історичний момент для нашої батьківщини, пора створити нову Вірменію», - підкреслив Армен Саркісян.

Серж Саргсян. Біографія.

Третій президент Вірменії Серж Саргсян, який перебував при владі протягом десяти років, після масових протестів відмовився від спроби продовжити керувати державою на посаді прем'єр-міністра.

«Є кілька шляхів для розв'язки ситуації, але ні по одному з них я не піду, це не моє», - прокоментував колишній глава Вірменії.

З Вірменії в Карабах

Батько майбутнього президента Вірменії, Азат Аветісовіч Саргсян, був уродженцем села Тег Зангезурського району. Однак після 1937 роки сім'я переїхала в Нагорний Карабах. При СРСР спірна територія входила до складу Азербайджану. Як повідомляє, Саргсян-старший був репресований.

Серж Саргсян народився 30 червня 1954 року в Степанакерті, столиці Нагірно-Карабахської автономної області.

Сім'я була проста - батько працював ковалем, мати, Нора, - ткалею. Саргсян виростили трьох синів - Сержа, Олександра (частіше його звуть Сашик) і Левона. Всі молодші Саргсян тепер досить відомі в Вірменії люди. Олександр - один з найбагатших в країні бізнесмена, Левон завідує кафедрою факультету теології Єреванського державного університету. У ЗМІ пишуть, що паралельно з науковою діяльністю Левон Азатович також займається бізнесом.

Серж, як більшість його однолітків, відслужив два роки в радянській армії. Вищу освіту він здобув в Єреванському держуніверситеті на філологічному факультеті. Диплом Саргсян отримав в 1979 році.

Пішов по партійній лінії

Під час навчання у вузі Саргсян працював токарем (за іншими відомостями - слюсарем) на Єреванському електротехнічному заводі. Однак після університету, повернувшись додому, молодий фахівець зосередився нема на професійній діяльності, використовуючи один із йому напрямків, а на партійній кар'єрі.

Спочатку став завідувачем відділом в Степанакертського міському комітеті комсомолу, послідовно обіймав посади другого і першого секретаря. Очолив відділ в Нагірно-Карабахському обласному комітеті комсомолу, потім - відділ пропаганди і агітації Степанакертского міськкому компартії. І нарешті став помічником секретаря Нагірно-Карабахського обкому компартії.

Йшов 1988 рік. У країні була оголошена перебудова, генсек Михайло Горбачов закликав до гласності. Для Сержа Саргсяна це означало корінний злам в біографії. Комсомольський ватажок, успішно просувався по партійній лінії, став одним з лідерів руху за приєднання Нагірного Карабаху в Вірменії.

Лідер «Карабахського руху»

Нагірний Карабах іноді порівнюють з Кримом - мовляв, територія з переважаючим вірменським населенням виявилася в складі Азербайджану виключно за примхою радянського керівництва. Насправді це не зовсім так: суперечка через Нагірний Карабах між Вірменією і Азербайджаном триває щонайменше з початку XX століття. Вірменія вважала Карабах своєю територією, Азербайджан відзначав, що ніякої економічної зв'язку з Вірменією Карабах не має, так як відокремлений від неї високими горами.

На початку 1920 року на Паризькій мирній конференції Карабах був закріплений за Азербайджаном. Потім таке ж рішення прийняв уряд СРСР.

Однак як тільки хватка КПРС почала слабшати, давні національні суперечності на околицях СРСР, в тому числі в Закавказзі, знову загострилися.

Розгорівся вірмено-азербайджанський конфлікт, в ході якого обидві сторони не обмежувалися взаємними словесними звинуваченнями. Раз у раз виникали зіткнення на національному грунті. Дійшло до того, що вірмени втекли з Азербайджану, а азербайджанці - з Вірменії. До 1989 року була завершена депортація азербайджанців з Вірменії та вірмен з сільських районів Азербайджану (винятком став Карабах). Заклики ЦК КПРС кріпити «братську дружбу народів» уже ніхто не слухав.

В кінці 1980-х було створено «Карабахське рух», яке ставило собі за мету приєднання автономної області до Вірменії. Комсомольський активіст і партійний діяч Серж Саргсян став одним з лідерів організації.

У 1989 році він вийшов з КПРС і вступив в партію Вірменський загальнонаціональний рух. У 1990 році Саргсяна обрали депутатом Верховної ради Вірменії. Паралельно він працював керуючим Нагірно-Карабахського відділення «Інтуриста».

Від боротьби за незалежність до невизнаній республіці

Перший збір підписів за приєднання Нагірного Карабаху до Вірменії в автономній області пройшов ще в 1987 році. Тоді в Кремлі не звернули уваги на ці спроби.

Однак до 1991 року контроль над республіками центральної влади ослаб настільки, що коли в березні проводився референдум про те, бути чи не бути СРСР, влада Вірменії, на відміну від азербайджанських, його проведенню перешкодили. Відмовилися від голосування і карабахський вірмени.

2 вересня 1991 року на спільній сесії Нагірно-Карабахського обласного та Шаумянівський район Рад народних депутатів народні обранці ухвалили Декларацію про проголошення Нагірно-Карабахської Республіки в межах Нагірно-Карабахської автономної області і суміжної Шаумянівський район Азербайджанської РСР.

10 грудня 1991 роки провели референдум, який азербайджанське населення дружно бойкотував. За незалежність Нагірно-Карабахської республіки проголосували 99,89 відсотка учасників. Результати референдуму міжнародною спільнотою визнані не були.

У 1992 році почалася вірмено-азербайджанська війна за Карабах. Обидві сторони використовували озброєння зі складів радянської армії і попутно будували власні збройні сили.

відстояв Карабах

У перші роки існування Нагірно-Карабахської республіки Серж Саргсян отримав аж ніяк не рядову посаду в уряді. Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху.

Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху

Військовий досвід Саргсяна обмежувався строковою службою в радянській армії. Однак йому вдалося не тільки перетворити загони самооборони в Армію оборони Нагірного Карабаху, а й домогтися певних успіхів на полі бою. У лютому 1992 року армія Карабаху під безпосереднім керівництвом командира-самоучки взяли місто Ходжали, в травні - міста Шуша і Лачін. У квітні 1993 року сили НКР увійшли в місто Кельбаджар, і під контроль Нагірно-Карабахської республіки перейшов Лачін-Кельбаджарський коридор, який з'єднував її з Вірменією.

А в серпні того ж року Серж Саргсян покинув Карабах. Перший президент Вірменії Левон Тер-Петросян запросив його в Єреван керувати міністерством оборони країни.

Підпис голови Міноборони Вірменії Сержа Саргсяна стоїть під угодою про припинення вогню, досягнуту між Вірменією, НКР і Азербайджаном. Воно набула чинності 12 травня 1994 року.

Відповідно до міжнародних норм Нагорний Карабах юридично досі перебуває в складі Азербайджану, однак фактично він зберігає незалежність. Увійти до складу Вірменії невизнаній республіці не вдалося.

Відповідальний за національну безпеку

На посту міністра оборони Вірменії Серж Саргсян залишався до 18 травня 1995 року, а потім його призначили начальником Державного управління національної безпеки Вірменії. На керівних посадах органів національної безпеки і внутрішніх справ він залишався протягом декількох років.

У 1998 році, коли Тер-Петросян пішов у відставку, популярного політика пророкували в президенти, проте тоді він боротися за цей пост не став, підтримавши Роберта Кочаряна, давнього соратника по «карабахського руху», який і став у підсумку другим президентом Вірменії.

27 жовтня 1999 року в Єревані під час чергової сесії Національних зборів в зал увірвалися озброєні люди. Вони відкрили вогонь, убивши кількох людей - прем'єр-міністра Вазгена Саркісяна, спікера парламенту Карена Демірчяна, віце-спікерів Юрія Бахшян і Рубена Мірояна, міністра з оперативних питань Леонарда Петросяна, депутата Армена Арменакяна і академіка Національної Академії наук Вірменії депутата Мікаела Котаняна. Ще один депутат, Генрик Абрамян, помер від серцевого нападу.

Решту знаходилися в залі депутатів і міністрів бойовики взяли в заручники, вимагаючи переговорів з президентом.

На наступний день заручників звільнили. І міністр національної безпеки Серж Саргсян подав у відставку. Кілька місяців він працював на посаді керівника апарату президента, а в травні 2000 року повернувся в міністерство оборони, знову його очоливши.

стати президентом

У Міноборони Саргсян трудився сім років, паралельно займаючи посаду секретаря Ради Безпеки при президенті Вірменії. 25 березня 2007 року він був призначений виконуючим обов'язки прем'єр-міністра (глава уряду Андранік Маргарян помер), а 4 квітня 2007 Серж Саргсян очолив уряд.

Роберт Кочарян, другий президент Вірменії, не приховував, що саме Саргсяна він бачить своїм наступником. Той став кандидатом на пост президента і 19 лютого 2008 здобув перемогу на виборах в першому турі, набравши 52,82 відсотка.

Ця звістка була зустрінута масовими протестами - противники Саргсяна заявляли, що в ході виборів допущено безліч порушень, і вимагали перегляду підсумків голосування. 1 березня в країні навіть було введено надзвичайний стан, яке тривало три тижні. 21 березня надзвичайний стан було скасовано. 9 квітня Серж Саргсян вступив на посаду.

18 лютого 2013 року Саргсяна переобрали, він отримав 58,64 відсотка голосів виборців.

Два терміни поспіль

Сержа Саргсяна можна назвати обережним президентом. Він не прагнув сваритися ні з Заходом, ні з Росією.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом

З Росією Вірменія за президентства Саргсяна підтримувала тісні взаємини і розвивала співпрацю у всіх сферах, однак визнавати Крим російською територією вірменська влада не стали, як і незалежність Нагірного Карабаху, Південній Осетії і Абхазії.

В ході другого терміну в Вірменії відбулася конституційна реформа, яка перетворила країну на парламентську республіку. Конституційний референдум провели 6 грудня 2015 року. За пропоновані зміни проголосували 66,2 відсотка виборців, явка склала 50,8 відсотка.

Тепер президента обирають члени парламенту на сім років, а не на п'ять, але уряд звітує ні перед ним, а перед парламентом. Таким чином, повноваження глави уряду були розширені, а президентські - урізані.

Деякі підозрювали, що таким чином Саргсян планує залишитися при владі після відходу з поста президента.

Багато з них були незадоволені корупцією в країні, високим рівнем безробіття, бідністю. Спостерігався великий відтік населення.

Чи не пішов з політики

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента.

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента

«Якщо за підсумками обговорень буде прийнятий шлях, який не відповідає моєму бажанню, маю на увазі парламентську модель управління, то я не буду претендувати також на пост прем'єр-міністра», - уточнив Саргсян.

Про завершення політичної кар'єри в 2018 році він говорив і після конституційного референдуму.

Саме ця обіцянка послужило додатковим стимулом для протестуючих, коли політик порушив дане слово і погодився стати прем'єр-міністром.

обіцянка порушив

Президентські повноваження Саргсяна закінчилися 9 квітня 2018 року. Ім'я його наступника було вже відомо - за місяць до того депутати Національних зборів Вірменії обрали наступним президентом країни колишнього посла Вірменії в Великобританії Армена Саркісяна.

А Серж Саргсян, всупереч обіцянці, готувався в прем'єри. 16 квітня 2018 року парламентарії обрали його головою уряду. Це призначення схвалили 77 депутатів, проти проголосували 17. Президент країни підписав відповідний указ в той же день.

На той час в Єревані вже щосили вирували протести.

І все ж він пішов

Як відзначали політологи, з самого початку протести носили персоніфікований характер. Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне: Саргсян повинен піти .

Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне:   Саргсян повинен піти

Його політикою були задоволені далеко не всі, але головне - від нього просто втомилися.

Акції протесту тривали 10 днів. Протестуючі перекривали центральні вулиці Єревана за допомогою автомобілів, в тому числі більше вантажів, блокували кілька станцій метро і державні установи. В ході акцій протесту були поранені десятки і затримані сотні людей.

Переговори Саргсяна з лідером опозиції, депутатом Національних зборів Ніколом Пашіняном, тривали всього три хвилини - Пашинян заявив, що готовий обговорювати тільки відставку Саргсяна і безкровну передачу влади, прем'єр-міністр назвав це ультиматумом і шантажем і залишив приміщення.

Після цієї зустрічі, що відбулася 22 квітня, поліція почала силовий розгін демонстрантів. Були затримані близько 300 осіб, в тому числі і лідери опозиції. Однак акції протесту тривали в Єревані, Гюмрі, Армавірі і інших містах, в них брали участь десятки тисяч людей.

Чекали гіршого - що заради збереження влади Серж Саргсян застосує силу, і якщо не вистачить внутрішніх військ, їм на допомогу прийде армія.

"Це не моє"

23 квітня стало відомо про те, що Саргсян подав у відставку.

«Нікол Пашинян мав рацію. Я був не правий. Ситуація, що склалася має кілька рішень, але ні на одне з них я не піду. Це не моє. Я залишаю пост керівника країни, посаду прем'єр-міністра », - заявив Саргсян.

Ця звістка в Вірменії зустріли народними гуляннями .

Президент Вірменії Армен Саркісян назвав подію історичним моментом і заявив, що його країна може стати прикладом для багатьох народів, націй і держав. Адже вдалося вирішити «сімейні» розбіжності шляхом діалогу.

«Це історичний момент для нашої батьківщини, пора створити нову Вірменію», - підкреслив Армен Саркісян.

Серж Саргсян. Біографія.

Третій президент Вірменії Серж Саргсян, який перебував при владі протягом десяти років, після масових протестів відмовився від спроби продовжити керувати державою на посаді прем'єр-міністра.

«Є кілька шляхів для розв'язки ситуації, але ні по одному з них я не піду, це не моє», - прокоментував колишній глава Вірменії.

З Вірменії в Карабах

Батько майбутнього президента Вірменії, Азат Аветісовіч Саргсян, був уродженцем села Тег Зангезурського району. Однак після 1937 роки сім'я переїхала в Нагорний Карабах. При СРСР спірна територія входила до складу Азербайджану. Як повідомляє, Саргсян-старший був репресований.

Серж Саргсян народився 30 червня 1954 року в Степанакерті, столиці Нагірно-Карабахської автономної області.

Сім'я була проста - батько працював ковалем, мати, Нора, - ткалею. Саргсян виростили трьох синів - Сержа, Олександра (частіше його звуть Сашик) і Левона. Всі молодші Саргсян тепер досить відомі в Вірменії люди. Олександр - один з найбагатших в країні бізнесмена, Левон завідує кафедрою факультету теології Єреванського державного університету. У ЗМІ пишуть, що паралельно з науковою діяльністю Левон Азатович також займається бізнесом.

Серж, як більшість його однолітків, відслужив два роки в радянській армії. Вищу освіту він здобув в Єреванському держуніверситеті на філологічному факультеті. Диплом Саргсян отримав в 1979 році.

Пішов по партійній лінії

Під час навчання у вузі Саргсян працював токарем (за іншими відомостями - слюсарем) на Єреванському електротехнічному заводі. Однак після університету, повернувшись додому, молодий фахівець зосередився нема на професійній діяльності, використовуючи один із йому напрямків, а на партійній кар'єрі.

Спочатку став завідувачем відділом в Степанакертського міському комітеті комсомолу, послідовно обіймав посади другого і першого секретаря. Очолив відділ в Нагірно-Карабахському обласному комітеті комсомолу, потім - відділ пропаганди і агітації Степанакертского міськкому компартії. І нарешті став помічником секретаря Нагірно-Карабахського обкому компартії.

Йшов 1988 рік. У країні була оголошена перебудова, генсек Михайло Горбачов закликав до гласності. Для Сержа Саргсяна це означало корінний злам в біографії. Комсомольський ватажок, успішно просувався по партійній лінії, став одним з лідерів руху за приєднання Нагірного Карабаху в Вірменії.

Лідер «Карабахського руху»

Нагірний Карабах іноді порівнюють з Кримом - мовляв, територія з переважаючим вірменським населенням виявилася в складі Азербайджану виключно за примхою радянського керівництва. Насправді це не зовсім так: суперечка через Нагірний Карабах між Вірменією і Азербайджаном триває щонайменше з початку XX століття. Вірменія вважала Карабах своєю територією, Азербайджан відзначав, що ніякої економічної зв'язку з Вірменією Карабах не має, так як відокремлений від неї високими горами.

На початку 1920 року на Паризькій мирній конференції Карабах був закріплений за Азербайджаном. Потім таке ж рішення прийняв уряд СРСР.

Однак як тільки хватка КПРС почала слабшати, давні національні суперечності на околицях СРСР, в тому числі в Закавказзі, знову загострилися.

Розгорівся вірмено-азербайджанський конфлікт, в ході якого обидві сторони не обмежувалися взаємними словесними звинуваченнями. Раз у раз виникали зіткнення на національному грунті. Дійшло до того, що вірмени втекли з Азербайджану, а азербайджанці - з Вірменії. До 1989 року була завершена депортація азербайджанців з Вірменії та вірмен з сільських районів Азербайджану (винятком став Карабах). Заклики ЦК КПРС кріпити «братську дружбу народів» уже ніхто не слухав.

В кінці 1980-х було створено «Карабахське рух», яке ставило собі за мету приєднання автономної області до Вірменії. Комсомольський активіст і партійний діяч Серж Саргсян став одним з лідерів організації.

У 1989 році він вийшов з КПРС і вступив в партію Вірменський загальнонаціональний рух. У 1990 році Саргсяна обрали депутатом Верховної ради Вірменії. Паралельно він працював керуючим Нагірно-Карабахського відділення «Інтуриста».

Від боротьби за незалежність до невизнаній республіці

Перший збір підписів за приєднання Нагірного Карабаху до Вірменії в автономній області пройшов ще в 1987 році. Тоді в Кремлі не звернули уваги на ці спроби.

Однак до 1991 року контроль над республіками центральної влади ослаб настільки, що коли в березні проводився референдум про те, бути чи не бути СРСР, влада Вірменії, на відміну від азербайджанських, його проведенню перешкодили. Відмовилися від голосування і карабахський вірмени.

2 вересня 1991 року на спільній сесії Нагірно-Карабахського обласного та Шаумянівський район Рад народних депутатів народні обранці ухвалили Декларацію про проголошення Нагірно-Карабахської Республіки в межах Нагірно-Карабахської автономної області і суміжної Шаумянівський район Азербайджанської РСР.

10 грудня 1991 роки провели референдум, який азербайджанське населення дружно бойкотував. За незалежність Нагірно-Карабахської республіки проголосували 99,89 відсотка учасників. Результати референдуму міжнародною спільнотою визнані не були.

У 1992 році почалася вірмено-азербайджанська війна за Карабах. Обидві сторони використовували озброєння зі складів радянської армії і попутно будували власні збройні сили.

відстояв Карабах

У перші роки існування Нагірно-Карабахської республіки Серж Саргсян отримав аж ніяк не рядову посаду в уряді. Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху.

Він очолив комітет оборони, а потім став виконуючим обов'язки міністра оборони Нагірного Карабаху

Військовий досвід Саргсяна обмежувався строковою службою в радянській армії. Однак йому вдалося не тільки перетворити загони самооборони в Армію оборони Нагірного Карабаху, а й домогтися певних успіхів на полі бою. У лютому 1992 року армія Карабаху під безпосереднім керівництвом командира-самоучки взяли місто Ходжали, в травні - міста Шуша і Лачін. У квітні 1993 року сили НКР увійшли в місто Кельбаджар, і під контроль Нагірно-Карабахської республіки перейшов Лачін-Кельбаджарський коридор, який з'єднував її з Вірменією.

А в серпні того ж року Серж Саргсян покинув Карабах. Перший президент Вірменії Левон Тер-Петросян запросив його в Єреван керувати міністерством оборони країни.

Підпис голови Міноборони Вірменії Сержа Саргсяна стоїть під угодою про припинення вогню, досягнуту між Вірменією, НКР і Азербайджаном. Воно набула чинності 12 травня 1994 року.

Відповідно до міжнародних норм Нагорний Карабах юридично досі перебуває в складі Азербайджану, однак фактично він зберігає незалежність. Увійти до складу Вірменії невизнаній республіці не вдалося.

Відповідальний за національну безпеку

На посту міністра оборони Вірменії Серж Саргсян залишався до 18 травня 1995 року, а потім його призначили начальником Державного управління національної безпеки Вірменії. На керівних посадах органів національної безпеки і внутрішніх справ він залишався протягом декількох років.

У 1998 році, коли Тер-Петросян пішов у відставку, популярного політика пророкували в президенти, проте тоді він боротися за цей пост не став, підтримавши Роберта Кочаряна, давнього соратника по «карабахського руху», який і став у підсумку другим президентом Вірменії.

27 жовтня 1999 року в Єревані під час чергової сесії Національних зборів в зал увірвалися озброєні люди. Вони відкрили вогонь, убивши кількох людей - прем'єр-міністра Вазгена Саркісяна, спікера парламенту Карена Демірчяна, віце-спікерів Юрія Бахшян і Рубена Мірояна, міністра з оперативних питань Леонарда Петросяна, депутата Армена Арменакяна і академіка Національної Академії наук Вірменії депутата Мікаела Котаняна. Ще один депутат, Генрик Абрамян, помер від серцевого нападу.

Решту знаходилися в залі депутатів і міністрів бойовики взяли в заручники, вимагаючи переговорів з президентом.

На наступний день заручників звільнили. І міністр національної безпеки Серж Саргсян подав у відставку. Кілька місяців він працював на посаді керівника апарату президента, а в травні 2000 року повернувся в міністерство оборони, знову його очоливши.

стати президентом

У Міноборони Саргсян трудився сім років, паралельно займаючи посаду секретаря Ради Безпеки при президенті Вірменії. 25 березня 2007 року він був призначений виконуючим обов'язки прем'єр-міністра (глава уряду Андранік Маргарян помер), а 4 квітня 2007 Серж Саргсян очолив уряд.

Роберт Кочарян, другий президент Вірменії, не приховував, що саме Саргсяна він бачить своїм наступником. Той став кандидатом на пост президента і 19 лютого 2008 здобув перемогу на виборах в першому турі, набравши 52,82 відсотка.

Ця звістка була зустрінута масовими протестами - противники Саргсяна заявляли, що в ході виборів допущено безліч порушень, і вимагали перегляду підсумків голосування. 1 березня в країні навіть було введено надзвичайний стан, яке тривало три тижні. 21 березня надзвичайний стан було скасовано. 9 квітня Серж Саргсян вступив на посаду.

18 лютого 2013 року Саргсяна переобрали, він отримав 58,64 відсотка голосів виборців.

Два терміни поспіль

Сержа Саргсяна можна назвати обережним президентом. Він не прагнув сваритися ні з Заходом, ні з Росією.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом.

Вірменія є членом Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) і Організації договору колективної безпеки (ОДКБ) і при цьому підписала угоду про всеосяжну і розширеному партнерстві з Євросоюзом

З Росією Вірменія за президентства Саргсяна підтримувала тісні взаємини і розвивала співпрацю у всіх сферах, однак визнавати Крим російською територією вірменська влада не стали, як і незалежність Нагірного Карабаху, Південній Осетії і Абхазії.

В ході другого терміну в Вірменії відбулася конституційна реформа, яка перетворила країну на парламентську республіку. Конституційний референдум провели 6 грудня 2015 року. За пропоновані зміни проголосували 66,2 відсотка виборців, явка склала 50,8 відсотка.

Тепер президента обирають члени парламенту на сім років, а не на п'ять, але уряд звітує ні перед ним, а перед парламентом. Таким чином, повноваження глави уряду були розширені, а президентські - урізані.

Деякі підозрювали, що таким чином Саргсян планує залишитися при владі після відходу з поста президента.

Багато з них були незадоволені корупцією в країні, високим рівнем безробіття, бідністю. Спостерігався великий відтік населення.

Чи не пішов з політики

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента.

10 квітня 2014 Серж Саргсян на зустрічі з членами спеціалізованої комісії з конституційних реформ повідомив, що в подальшому не буде претендувати на вищі державні пости і балотуватися на пост президента

«Якщо за підсумками обговорень буде прийнятий шлях, який не відповідає моєму бажанню, маю на увазі парламентську модель управління, то я не буду претендувати також на пост прем'єр-міністра», - уточнив Саргсян.

Про завершення політичної кар'єри в 2018 році він говорив і після конституційного референдуму.

Саме ця обіцянка послужило додатковим стимулом для протестуючих, коли політик порушив дане слово і погодився стати прем'єр-міністром.

обіцянка порушив

Президентські повноваження Саргсяна закінчилися 9 квітня 2018 року. Ім'я його наступника було вже відомо - за місяць до того депутати Національних зборів Вірменії обрали наступним президентом країни колишнього посла Вірменії в Великобританії Армена Саркісяна.

А Серж Саргсян, всупереч обіцянці, готувався в прем'єри. 16 квітня 2018 року парламентарії обрали його головою уряду. Це призначення схвалили 77 депутатів, проти проголосували 17. Президент країни підписав відповідний указ в той же день.

На той час в Єревані вже щосили вирували протести.

І все ж він пішов

Як відзначали політологи, з самого початку протести носили персоніфікований характер. Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне: Саргсян повинен піти .

Ніяких вимог мітингуючі не висували, їх цікавило одне:   Саргсян повинен піти

Його політикою були задоволені далеко не всі, але головне - від нього просто втомилися.

Акції протесту тривали 10 днів. Протестуючі перекривали центральні вулиці Єревана за допомогою автомобілів, в тому числі більше вантажів, блокували кілька станцій метро і державні установи. В ході акцій протесту були поранені десятки і затримані сотні людей.

Переговори Саргсяна з лідером опозиції, депутатом Національних зборів Ніколом Пашіняном, тривали всього три хвилини - Пашинян заявив, що готовий обговорювати тільки відставку Саргсяна і безкровну передачу влади, прем'єр-міністр назвав це ультиматумом і шантажем і залишив приміщення.

Після цієї зустрічі, що відбулася 22 квітня, поліція почала силовий розгін демонстрантів. Були затримані близько 300 осіб, в тому числі і лідери опозиції. Однак акції протесту тривали в Єревані, Гюмрі, Армавірі і інших містах, в них брали участь десятки тисяч людей.

Чекали гіршого - що заради збереження влади Серж Саргсян застосує силу, і якщо не вистачить внутрішніх військ, їм на допомогу прийде армія.

"Це не моє"

23 квітня стало відомо про те, що Саргсян подав у відставку.

«Нікол Пашинян мав рацію. Я був не правий. Ситуація, що склалася має кілька рішень, але ні на одне з них я не піду. Це не моє. Я залишаю пост керівника країни, посаду прем'єр-міністра », - заявив Саргсян.

Ця звістка в Вірменії зустріли народними гуляннями .

Президент Вірменії Армен Саркісян назвав подію історичним моментом і заявив, що його країна може стати прикладом для багатьох народів, націй і держав. Адже вдалося вирішити «сімейні» розбіжності шляхом діалогу.

«Це історичний момент для нашої батьківщини, пора створити нову Вірменію», - підкреслив Армен Саркісян.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация