СХІД, МОДА, ІСТОРІЯ КОСТЮМА ,. Обговорення на LiveInternet

  1. Загальна характеристика арабського халіфату
  2. ЕСТЕТИЧНИЙ ІДЕАЛ КРАСИ
  3. ТКАНИНИ, ГАМА
  4. ОСНОВНІ ВИДИ ОДЯГУ
  5. Жіночий костюм
Цитата повідомлення МосквічкаЛ _-_ березня ІСТОРІЯ КОСТЮМА - Костюм арабського сходу - 4 ч.

Загальна характеристика арабського халіфату

В кінці VI ст. у кочових і осілих племен Аравійського півострова почався розпад общинно-родового ладу і став формуватися феодальний лад. На початку VII ст. ці племена об'єдналися, створивши державу з центром в Мецці.

Протягом декількох десятиліть араби завоювали величезну територію від долини Інду до берегів Атлантичного океану, від Сирдар'ї до долини Нілу. Під владою арабів виявилися Сирія, Палестина, Єгипет, Судан, Туніс, Марокко, Іспанія, Рис, Туреччина. Так утворився арабський халіфат, який проіснував до IX -X ст.

Період арабського халіфату характеризується високим розвитком культури, створеної на основі стародавніх культур держав, що увійшли до його складу. З видів мистецтв найбільш розвиненими були архітектура і художні ремесла: карбування, філігрань, кераміка, різьблення по дереву, виробництво тканин, килимів.

ЕСТЕТИЧНИЙ ІДЕАЛ КРАСИ

У далекій давнині зображення арабів зустрічаються на ассирійських і єгипетських рельєфах. З прийняттям мусульманської релігії іслам зображення людини в мистецтві знаходиться під забороною. Середньовічний період життя арабів добре відображений в чудовому пам'ятнику культури - казках «Тисяча і одна ніч», що є справжньою естетичною енциклопедією арабів.

Витончений стан, біле гладке обличчя «подібно до місяця в чотирнадцята ніч», мигдалеподібні темні очі під густими і довгими чорними бровами, родимка на щоці - такою постає перед нами героїня казок Шехеразада. Дуже цікавий опис маврів (арабів, які осіли в Іспанії) дав К. Маркс в листі до своєї дочки Женні з Алжиру: «Вони зростанням вище середнього француза, у них довгасті особи, орлині носи, великі і блискучі очі, чорне волосся і борода, а колір їх шкіри буває всіх відтінків від майже білого до темно-бронзового.

Їх одяг - навіть і жебрацька - красива і витончена: короткі штани, покривало (або мантія, скоріше - тога з тонкої білої вовняної тканини) або плащ з капюшоном; для прикриття голови (в несприятливу погоду, при сильній спеці і т. п. для цього служить також і капюшон) вживають тюрбан або шматок білого мусліну, яким вони оперізують свої штани; звичайно вони залишають ноги босими і не взуваються, а лише зрідка надягають туфлі з жовтого або червоного сап'яну.

Навіть найбідніший мавр перевершить найбільшого європейського актора в «мистецтві драпіруватися» в свій плащ і в умінні виглядати природним, витонченим і повним шляхетності ... ».

»

ТКАНИНИ, ГАМА

У давнину убога рослинність аравійського півострова обумовила застосування в одязі матеріалів тваринного походження - шкіри, хутра, верблюжої і овечої вовни. Лише в південних, прибережних областях, де ріс бавовник, виготовлялися тканини з рослинних волокон.

Середньовічний період відрізняється високим розвитком виробництва тканин, різноманітністю їх волокнистого складу, колірної гами і орнаментації. Широко застосовуються шовк високої якості, шерсть, льон і бавовна.

Зберігаючи традиції древніх художніх культур, ремесло арабів славилося проте оригінальністю і самобутністю. У більш ранні періоди тканини покривали фантастичними візерунками, зображеннями птахів і тварин. Однак під впливом релігії, яка забороняла зображення живих істот, візерунки видозмінюються: з'являється тонкий геометричний або рослинний візерунок у вигляді вузьких орнаментальних смуг з арабськими написами, що прославляють халіфа. Орнаментація тканини здійснювалася в складній гобеленовій техніці, вишивкою і набойкой (рис. 27). Гладкофарбовані тканини вражали різноманітністю гами кольорів: червоного, золотисто-жовтого, блакитного, зеленого, синього, чорного, білого.

ОСНОВНІ ВИДИ ОДЯГУ

Чоловічий костюм

У давнину житель пустелі - бедуїн носив сорочку без рукавів або з рукавами, широку і довгу (до ступень або литок), що складається з двох полотнищ, що зшивають по плечах, і відкриту з боків. Сорочку підперізувалися на талії ременем, шнурком або кольоровим поясом. Верхнім одягом служив плащ Аббас (рис. 28) з грубої овечої або верблюжої вовни, часто в жовто-чорну або жовто-блакитну смужку. По крою Аббас був широкий мішок відкритим кінцем вниз, розрізаний спереду, з отворами для голови і рук. Туго зав'язаний хустку і сандалі на шкіряній або дерев'яній підошві доповнювали костюм.

Сухе і спекотне клімат Аравійської пустелі зумовив появу вже в далекій давнині і у чоловіків, і у жінок такого виду одягу, як покривало. По крою - це чотирикутний шматок тканини (найчастіше білого або голубого кольору), обшитий по краю бахромою .. Покривало тасьмою прикріплювали на лобі і перекидали через голову назад, закриваючи спину, плечі, а при необхідності - і всю фігуру. У період завоювань (VII - IX ст.) Араби запозичили ту чи іншу форму одягу підкорених народів, і асортимент кожної завойованої області збагачував і урізноманітнив арабську національний одяг. Згодом єдиною частиною одягу, загальною для всіх арабів, стали штани (азіатське запозичення).

В Азії та Єгипті араби носили штани, білу сорочку з льону, бавовни або шовку з довгими і широкими рукавами, візерунчастий каптан з такими ж рукавами, пояс зі строкатої шалі і верхній орної халат з заорювали статями, підперезаний поясом. Найчастіше костюм доповнювала шапка в. формі усіченого конуса з чорних смушків або чалма (рис. 29). На ноги одягали одночасно дві-три пари черевиків з сап'яну червоного, жовтого та інших квітів із загостреною, загнутої носочной частиною.

З ювелірних прикрас широко були поширені персні, каблучки у вухах і носі, ручні і ножні браслети, багато прикрашений інкрустацією, рискою ручна зброя.

Жіночий костюм

В асортимент жіночого одягу також входили довга і широка орні сорочка, шаровари, головне покривало, хустки і халати, шарфи-пояса, різні ювелірні прикраси (рис. 30).

Жіночий арабський костюм дуже барвистий і мальовничий: білі або кольорові дуже широкі шаровари з тонкої шовкової або бавовняної тканини, підв'язані у колін і спадають до ступень; сорочка довжиною до колін; зверху - орної каптан, прилеглий по талії та грудей, з розрізами з боків; на талії зав'язаний пояс-шаль; як і в чоловічому костюмі, верхнім одягом служить халат. Дуже красиві жіночі покривала: білі, рожеві, чорні, прикрашені блискітками, вишивкою, золотом. Волосся заплетене в коси і перевиті шовком.

Волосся заплетене в коси і перевиті шовком

Сучасний жіночий національний костюм Арабського Сходу багато в чому зберіг форми історичного костюма. Прикладами можуть служити костюми жінок Сирії.

1. Сукня друзськой жінки складається з широкої, довгої спідниці в складку і стягнених на грудях ліфа. Білий або кольоровий фартух вишитий по низу. На голові конічний чепчик з шовку, розшитий золотими або срібними нитками, іноді прикрашений золотими монетами. Поверх чепчики надітий кольоровий або білу хустку, що закриває кінцями нижню частину обличчя (рис. 31).

2. У жінок провінції Хама (рис. 32) - плаття з набивної тканини, вирішеною в червоному, жовтому, коричневому кольорах.

32) - плаття з набивної тканини, вирішеною в червоному, жовтому, коричневому кольорах

Спідниця - широка, що дозволяє їздити верхи на в'ючних тварин. Талія туго стягнута широкими полотняними поясами, які виконують роль гаманців або сумок. На голові традиційне покривало.

3. Зовсім традиційної виглядає одяг жінок з Хауран (рис. 33), пристосована до суворих умов клімату: широке довга сукня-сорочка чорного або синього кольору; з-під тюрбанообразной шапки на спину і груди спадає покривало, яке використовується для захисту від пилу під час польових робіт; на шиї довге намисто з старовинних монет; на зап'ястях срібні або золоті браслети, на лівій нозі браслет з двома дзвіночками; на голові прикраса з мідних монет, що звисає на лоб.

> Джерело: Камінська Н. М. « Історія костюма »

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация