Схильність людини до ілюзій і ... російські прислів'я

  1. Жахливе століття, жахливі серця? Механізми впливу на свідомість сучасної людини різноманітні. Більшість...
  2. Російські прислів'я та приказки - захист від ілюзій і засіб їх створення
  3. Російські прислів'я та приказки - як скласти анкету?

Жахливе століття, жахливі серця?

Механізми впливу на свідомість сучасної людини різноманітні. Більшість з них націлені на формування того чи іншого уявлення - про якісь події в світі, ролі влади в їх походження і результатах, якостях й товарів і послуги, що надаються та багато іншого. /epochtimes.ru/

Відображення свідомістю людини навколишньої дійсності необ'єктивно через обмежені рецепторних можливостей, пізнавального потенціалу, недосконалості будь-яких поглядів на життя.

Але крім зазначеної необ'єктивності сприйняття є ще й навмисно яку вносить необ'єктивність - наслідок досягнення своїх цілей виробниками товарів і послуг, представниками влади, які вас оточують, нерідко керуються корисливими мотивами.

І якщо раціональне сприйняття людини хоч якось може зберегти його від різних втрат, то існують багато механізмів впливу на основні інстинкти людини, на його підсвідомість, минаючи критичне осмислення, раціональне усвідомлення. На думку фахівців, близько 90% людей живуть несвідомо, тобто важелі управління їх свідомістю - це інстинкти і ілюзії.

Що таке ілюзія?

Під ілюзією (помилкою, обманом) прийнято розуміти «обман почуттів, щось здається, тобто спотворене сприйняття реально існуючого об'єкта, яка допускає неоднозначне інтерпретацію» (Вікіпедія).

Сучасна психологія розглядає ілюзорне стан як стан, характерне для всіх людей, як неминучий і незмінний супутник відображення людиною навколишнього світу.

В цілому ефект ілюзій далеко не завжди є для індивіда згубним явищем, так як іноді рятує його від сильних психічних перенапруг, виступає ефективної захисною реакцією на навколишній світ.

В цілому ефект ілюзій далеко не завжди є для індивіда згубним явищем, так як іноді рятує його від сильних психічних перенапруг, виступає ефективної захисною реакцією на навколишній світ

Фото: Рустам Исламов / Велика Епоха

Однак все більш актуальною для сучасної людини подолання ілюзорного сприйняття світу, так як втеча в світ ілюзій все частіше призводить до вельми істотною матеріальною втрати, втрати здоров'я, життя, наповненого людськими відносинами, а не їх віртуальної імітацією.

Сучасна реклама, діяльність ЗМІ, політичних і соціальних технологій, віртуальне комп'ютерне простір все сильніше входять в поле нашої уваги. Тому актуальні психологічні стратегії захисту від ілюзій, компетентність індивіда в розпізнаванні чужих намірів, ознак деструктивного впливу, в тому числі із застосуванням гіпнозу, НЛП, технік мовного тиску, інформаційних технологій.

Основні орієнтири формування такої компетентності - це раціональність мислення, здатність контролювати дії на свою свідомість і підсвідомість, світогляд. Дуже важливо «мати в голові» модель успішного існування в сучасному світі, розуміти його особливості.

Російські прислів'я та приказки - захист від ілюзій і засіб їх створення

У кожної людини свій психотип і схильність до самообману, маніпулювання в різних життєвих ситуаціях. Однак багато в чому однакові життєві моделі поведінки закладаються в свідомість людей тією культурою, тими пріоритетами ставлення до життя, які пов'язані з мовою, мовною культурою.

Російські прислів'я та приказки - це сконцентрована народна мудрість, це складові і, одночасно, носії російської мовної культури. Прислів'я та приказки збагачують мова, дозволяють бути лаконічним, добре розуміється в своєму культурному середовищі.

Прислів'я та приказки корисні в критичних ситуаціях прийняття рішення, коли людина відчуває, що ним маніпулюють, щось нав'язують. Справа в тому, що, концентруючи в собі народну мудрість, прислів'я і приказки дуже образні, а це один з ключиків до підсвідомості. Тому вони здатні струсити свідомість людини, пробудити його родові захисні механізми, швидко віднісши ситуацію, що склалася з прислів'ям або приказкою, таким чином виявивши наміри учасників комунікації.

Тому вони здатні струсити свідомість людини, пробудити його родові захисні механізми, швидко віднісши ситуацію, що склалася з прислів'ям або приказкою, таким чином виявивши наміри учасників комунікації

Фото: Максим Кочетков / The Epoch Times

Згадайте до ситуації прислів'я або приказку можна тут же і вжити в мові, ефективно і ефектно протистоячи комунікативному тиску. Слід мати на увазі, що прислів'я зручні не тільки для захисту від маніпулювання, але і для надання психологічного тиску, нав'язування ілюзій, що неодноразово зазначалося в «спеціальній літературі».

Існує поняття «кодексу», тобто всеосяжність, універсальність прислів'їв і приказок в плані прихованої в них характеристики різних життєвих ситуацій, поведінкових установок. Повний кодекс російського мовного поведінки реконструйований в кандидатської дисертації А. Н. Сперанського «Правила мовної поведінки в російських пареміях» (Красноярськ, 1999 рік).

Для одного приказка «Мовчання - золото» являє собою незмінну істину, для іншого ні. Причому праві по-своєму і перший, і другий, так як існують прислів'я «Мовчання місто не візьмеш», «Мовчати - так і діла не помер».

Прислів'я найчастіше містять взаємовиключні оцінки і судження: «Терпіння і труд все перетруть» і «Від трудів праведних НЕ наживеш палат кам'яних», що також містить в собі народну мудрість. І таких прислів'їв дуже багато!

Російські прислів'я та приказки - як скласти анкету?

Психологія і соціологія давно звернули увагу на діагностичний потенціал прислів'їв і приказок. На основі прислів'їв і приказок складається анкета у вигляді завдань, виконання яких виявляє ставлення людей до сенсу прислів'їв і приказок, дозволяючи діагностувати раціоналізм їх мислення і поведінкові пріоритети в контексті різних життєвих ситуацій. Анкетування може бути застосовано і для виявлення підживлюють існування людини ілюзій.

Переваги такого методу діагностики полягають у тому, що анкета має закритий характер, тобто респонденту вкрай складно зрозуміти її мети. Крім того, виконання завдань анкети досить захоплююче, що є рідкісним якістю діагностики в гуманітарних дослідженнях.

Будь-яка прислів'я - це знак ситуації, ключ до того, як людина її для себе сприймає, яку ілюзію для себе сотворяет. Так, наприклад, прислів'я «Все, що не робиться, на краще» в якості керівництва до дії є визначальною для появи цілком прогнозованих ілюзій. І такі ілюзії можуть бути образливі, коли необхідно «брати бика за роги», а не «пливти за течією».

Ось деякі поради зі складання анкет на основі прислів'їв і приказок.

Для першої частини анкети треба придумати завдання, які дозволять оцінити адекватність розуміння респондентом сенсу прислів'їв. Адже вони пов'язані саме з російської ментальністю і можуть просто не працювати по відношенню навіть до тих, хто непогано володіє російською мовою.

Наведемо приклади завдань анкети.

Як ви розумієте такі прислів'я?

1. «Він чує, як трава росте»;
2. «Бог не видасть, свиня не з'їсть»;
3. «Якби знав, де впав, тут соломки підстелив».

Що, на вашу думку, ближче за змістом до прислів'я «З вовками жити - по-вовчому вити» (можна вибрати кілька відповідей, пояснити їх):

1. Відносини в зоопарку;
2. Відносини людей на роботі, сім'ї, армії, десь ще;
2. Неприродні відносини, де б вони не відбувалися;
3. Природно складаються відносини;
4. Життя в лісистій місцевості, де водяться вовки;
5. Щось ще (вказати - що).

Яким життєвих ситуацій адекватно вживання прислів'я «Видно печаль по ясним очам, а журба - по білому особі», а яким - не адекватно (описати ситуації, відповідь прокоментувати).

Які якості людей справедливо відзначити в зв'язку з вмістом прислів'я «Вовк і всякий рік линяє, а вдача не переменяет». Якості людей прокоментувати в контексті конкретних ситуацій.

Продавець пропонує покупцеві товар за зниженою ціною в магазині одягу, що був у вжитку. Чи відноситься прислів'я «голосиста пташка, та брудна сорочка» до даної ситуації? Відповіді пояснити, привести ще приклади ситуацій, з якими можна, і з якими неправильно співвідносити зміст цієї прислів'я.

Для другої частини анкети можна придумати завдання, які дозволять оцінити уявлення конкретної людини про навколишній світ, його точку зору, пріоритети, тобто все те, що і є підставою ілюзії.

Для другої частини анкети можна придумати завдання, які дозволять оцінити уявлення конкретної людини про навколишній світ, його точку зору, пріоритети, тобто все те, що і є підставою ілюзії

Фото: Іван Чанков / Велика Епоха

Наприклад, такі два завдання.

Що ви насамперед приймаєте до уваги, починаючи нове для себе справу (вибрати дві-три прислів'я, розставивши їх в порядку убування пріоритетності): «Вище голови не стрибнеш»; «Вовків боятися - в ліс не ходити», «Великому кораблю - велике плавання», «Береженого Бог береже», «Де наше не пропадало», «Двом смертям не бувати, а однієї не минути», «Справа майстра боїться», « Куй залізо, поки гаряче »,« або пан, або пропав »,« Краще синиця в руках, ніж журавель у небі »,« Москва не раптом будувалася »,« На Бога надійся, а сам не зівай »,« Спроба - не катування »,« Поспішиш - людей насмішиш »,« Ризик - благородна справа »,« Світ не без добрих людей »,« Сім бід - одна відповідь »,« Сім разів відміряй, один раз відріж »,« Скоро казка мовиться, да нескоро діло робиться ».

Виберіть з представлених прислів'їв ті з них, якими, як вам видається, бажано щоб керувався ваш партнер по спільній справі.

Окремою, третьою частиною, анкети може стати завдання сформувати підбірку таких прислів'їв і приказок, яка сприяє формуванню позитивних якостей людини.

Зіставте прислів'я і приказки з хорошими і поганими характеристиками людини, розкрийте зміст характеристик: «Вовк - хижак за своєю природою, а людина - через заздрощі»; «Під всяку пісеньку НЕ подпляшешь, під всякі подобається не приладь»; «Погляне - що вогнем палити, а слово мовить - рублем подарує»; «Ворона в павиних пір'ї»; «Млад роками, та мудрий справами»; «Любив дід чужий обід»; «При тобі - за тебе, без тебе - на тебе».

Які прислів'я вчать ефективному відношенню до життя і як можна розшифрувати відповідні рекомендації: «Вовк ловить - та й вовка ловлять»; «Мисливець не ходить двічі в той же болото»; «Всякий поп по-своєму співає»; «Співай краще добре щеглёнком, ніж погано солов'єм»; «Рік на рік не доводиться»; «Вовк вівці не товариш»; «Мисливця годувати не рік, а година»; «Очі без душі сліпі, вуха без серця глухі»; «Усі люблять добро, та не всіх любить воно».

Четверта частина анкети може бути пов'язана з виявленням комунікативних установок учасників спілкування в контексті конкретних напрямків діяльності (навчальної, професійної, творчої).

В цьому випадку складання анкети вимагає вже знайомства з роботами фахівців. Приклад такої роботи - зазначена раніше дисертація А. Н. Сперанський.

Але і цей етап складання анкети цілком здійснимо, було б бажання. Адже, як то кажуть «Очі бояться, а руки роблять», «Лиха беда начало», «Під лежачий-то камінь і вода не тече» ...

Фото: Микола Сперанскіцй / Велика Епоха

… Він помер. Боже!
Жахливе століття, жахливі серця!
А. С. Пушкін, «Скупий лицар»

Трагедія «Скупий лицар» створена Олександром Сергійовичем Пушкіним під час зміни в Росії кріпосницького укладу на буржуазний. Творець сучасної російської літературної мови проводить психологічний аналіз людської душі - одержимості болючою ідеєю накопичення.

За сюжетом старий барон перебуває у владі тієї ілюзії, що гроші самі по собі принесуть йому щастя. В результаті він виявляється не владикою, а рабом грошей. Крім того, його добрий син стає йому ворогом. Трагедія завершується несподіваним відходом з життя барона.

Піднята в творі проблема в наш час стає тільки актуальніше. Шляхи її вирішення, якщо розглядати літературний доробок А. С. Пушкіна в цілому, грунтуються на близьких російської ментальності поняттях добра і зла, коли злодія рано чи пізно карає хороша людина, щедрість торжествує над корисливими, працьовитий і праведний заслуговує щасливу долю.


Дійсно, якщо в прислів'ях і приказках народна мудрість фіксує часом не самі добропорядні стратегії поведінки, то для російського менталітету, тобто духовної налаштованості, властивої всьому народу, характерно торжество добра над злом.

Але шлях до торжества нерідко тернистий і звивистий, і далеко не завжди відкритість і чесність відразу приносять лаври і визнання, про що і свідчить фольклор. Смисли, в ньому приховані, готові розкриватися не тільки великим поетам і письменникам, а й будь-кому, хто проявить до них допитливий інтерес.

Як то кажуть, «Всяк дивиться, та не кожному видно»!

Жахливе століття, жахливі серця?
Жахливе століття, жахливі серця?
Що таке ілюзія?
Російські прислів'я та приказки - як скласти анкету?
Як ви розумієте такі прислів'я?
Чи відноситься прислів'я «голосиста пташка, та брудна сорочка» до даної ситуації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация