Схоже, і "оксамитова" революція в Вірменії приречена на поразку

Більшість вірмен не беруть участі в опозиційних протестах, боячись, що внутрішнім конфліктом скористається зовнішній ворог

У Вірменії голова опозиційної партії "Цивільний договір" Нікол Пашинян заявив сьогодні, що в країні почалася "оксамитова" революція. Сьогодні ж, тільки трохи пізніше, вірменський парламент - Національні Збори - на спеціальному засіданні обрала прем'єр-міністром Сержа Саргсяна (77 - "за", 17 - "проти"), який до 9 квітня був президентом країни. Зараз в Вірменії діє нова Конституція, за якою президента обирають не всенародно, а в парламенті, а глава уряду отримує владу, яку раніше мав президент. Тобто, Серж Саргсян віддав пост президента, але не віддав владу. Ось проти цього і була оголошена "оксамитова" революція, але, як бачимо, влада перемагає (по крайней мере, поки).

"Оксамитова", "помаранчева", "кольорова" - це все метафори, художня творчість публіцистів. Ключове слово все-таки революція, тобто зміна (спроба зміни) системи організації, функціонування та відповідальності влади. По суті, це те ж саме, що наш Майдан.

Вірменська опозиція говорить про "оксамитову" в сенсі, що протест, мовляв, буде виключно мирним. Це така зараз мода в світі, щоб все було мирно і без насильства. Хтось із революціонерів щиро в цьому переконаний, а хтось хитрує, коли говорить про мирне протесті, розуміючи що мирним він бути не може (він уже по факту не мирний, якщо є постраждалі). Ось і Нікол Пашинян каже, що треба виключити будь-яке застосування сили проти поліції, але при цьому паралізувати роботу всіх державних структур по всій країні. В принципі досягти такої мети мирним протестом можна, але для цього на вулиці і площі повинні вийти мільйони, чого в Вірменії чекати не доводиться.

В принципі досягти такої мети мирним протестом можна, але для цього на вулиці і площі повинні вийти мільйони, чого в Вірменії чекати не доводиться

Серж Саргсян

Протести в Вірменії тривають вже п'ятий день, вже є постраждалі в результаті зіткнень між демонстрантами і поліцією, є також десятки затриманих . Втім, скажімо прямо, шансів на успіх у революціонерів практично немає. Саргсяна вже обрали прем'єром, правлячі партії - Республіканська і "Дашнакцютун" - впевнено контролюють Національні Збори, що і показано голосуванням. А радикальні методи опозиції - блокування центру міста, захоплення будівель, прорив поліцейського кордону - це звична картина для Вірменії, там опозиція завжди була рішуче налаштована. Відповідно, влада теж готова до радикальних дій. Наприклад, останній протест в липні 2016 року було дуже радикальним: тоді група озброєних людей з організації «Сасна црер» (перекладається, приблизно, як «хоробрі з Сасуна») захопила будівлю поліцейського полку, вимагаючи звільнення заарештованого напередодні одного з лідерів опозиції і відставки уряду і президента країни; справа дійшла до кривавих зіткнень між демонстрантами і поліцією і до перестрілок поліції з групою з "Сасна црер". І нічого тоді опозиціонери не добилися. І сьогодні проти них застосовують бронетехніку і водомети.

Можливо, протести вірменської опозиції саме тому і такі радикальні, що ніколи не можуть досягти справжньої масовості. Опозиціонерів - мало, тому влада рано чи пізно, з меншими або більшими зусиллями, але пригнічує їх "революції". А неучасть більшості вірмен в опозиційних протестах найчастіше пояснюють їх страхом, внутрішньою політичною нестабільністю, масштабним і затяжним внутрішнім політичним конфліктом, який безумовно послабить країну, скористається зовнішній ворог - Азербайджан, щоб силою відбити у Вірменії Нагірний Карабах (Арцах - кажуть вірмени). Мабуть, так і є. Те, що і внутрішня, і зовнішня політика Вірменії безпосередньо залежить від питання Арцаха - давня істина. Вірменія критично залежить в цьому питанні від Росії, самостійно протистояти Азербайджану (а його підтримує Туреччина) вона не може. Тому Вірменія терпить на своїй території 5-тисячне російське військо з декількома сотнями танків, бронемашин і артилерійських систем, з декількома десятками літаків. Тому кордон Вірменії з Туреччиною і Іраном охороняють росіяни. Тому Вірменія віддала під повний контроль Росії свій енергетичний ринок. Тому Вірменія на міжнародній арені практично у всьому підтримує Росію. Всі політичні та економічні "тому" в Вірменії пов'язані з абсолютним домінуванням Росії.

Всі політичні та економічні тому в Вірменії пов'язані з абсолютним домінуванням Росії

Масові протести в Вірменії // Фото: Дотепер

Зрозуміло, наскільки важливий для Кремля контроль над тим, з якими реальними правилами в Вірменії функціонує система влади. У грудні 2015 року у Вірменії відбувся референдум, який змінив Конституцію, перетворивши президентську республіку в парламентську. Якраз сьогодні (з обранням прем'єр-міністра) конституційні зміни остаточно вступили в силу. Навряд чи вони були проведені лише для того, щоб особисто Серж Саргсян зберіг владу (він не міг обиратися президентом втретє). Мабуть, в Кремлі порахували, що так буде краще для гарантії перебування при владі проросійських політичних сил. У таких розрахунках там практично не помиляються.

Перехід Вірменії від президентської до парламентської республіки представляє для України окремий інтерес.

Сьогодні в наших владних верхах активно обговорюється такий же варіант організації влади - парламентська республіка. Втім, новий він відносно, адже в роки президентства Віктора Ющенка політичні сили Віктора Януковича і Юлії Тимошенко вже пробували так домовитися (обирати президента в парламенті, а центр виконавчої влади - уряд і його глава). Тоді не вийшло, та й сьогодні, прямо скажемо, небагато на це шансів. Змінити в Україні Конституцію можна, причому порівняно легко, без референдуму і без парламенту, а лише зусиллями Конституційного Суду (ми вже двічі так робили - в 2010 і 2014 роках), проте для цього хтось спочатку повинен встановити тверду, хоч і неформальну, монополію на владу, як Віктор Янукович у 2010 році (або Серж Саргсян в 2015-му), а тоді вже можна залучати Конституційний Суд (або проводити референдум). Але як раз зараз в Україні ніхто, включаючи Президента, не має неформальної влади такої широти і глибини, як Віктор Федорович вісім років тому.

Однак головне навіть не в цьому. Приклад Вірменії (коли форма правління змінилася, а головний в країні - ні) зайвий раз доводить, що суть не в формі правління, а в тому, чи встановлена ​​- через демократичне виборче законодавство і незалежний від влади суд - чітка і зрозуміла система відповідальності влади перед суспільством. Іншими словами, повинна бути справжня, а не бутафорська демократія, а хто буде відповідати перед суспільством - всенародно обраний президент чи політична партія, яка має більшість у парламенті і тому сформувала уряд - справа десята. Адже ми не бачимо - і правильно - принципової різниці між Францією (президентська республіка) та Німеччиною (парламентська), тому що там і там - демократія. Тому і нам в наших політичних реформах, як і вірменам, слід звертати увагу перш за все на суть - демократію, а вже потім на форму організації влади.

А що стосується спірних внутрішніх політичних питань в Вірменії, то, схоже, вірменам треба спочатку якось помиритися з Азербайджаном. Тому що поки країна "підвішена" проблемою Арцаха, яка намертво прив'язує її до Росії, вона не в змозі вирішувати будь-які інші національні проблеми.

Юрій Сандул. Київ

Перше фото: Карен Мінасян (AFP)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация