Сибір. Особливості заселення та господарського освоєння

Географія 9 клас

«Сибір. Особливості заселення та господарського освоєння »

З другої половини XIII в. і в XIV столітті Сибір вже широко зустрічається як назва певної території на північ від володінь золотоординських правителів. У XV в. в російських літописах відома «Сибірська земля» і досить чітко характеризується її місце розташування - район по нижній течії Тоболу і середній течії Іртиша, де, очевидно, жили нащадки давніх сіпиров, в значній мірі асимільовані тюркськими елементами, і тому відрізнялися від інших груп угрів нижнього Іртиша і Приоб'я. З виникненням в кінці XV ст. державності тобольских татар і тюркізірованних угрів-сіпиров «Сибіром» стало називатися держава - Сибірське ханство. Поряд з Сибірським ханством на території на схід від Уралу в XVI в. були відомі Тюменське ханство, Югра і Мангазея.

Після завоювання російськими Казанського й Астраханського ханств на Волзі прийшов час просування в Сибір, яке почалося з походу Єрмака Тимофійовича в 1582 році. Прихід російських випереджав за часом освоєння європейцями континентальних частин Нового Світу. У XVII-XVIII століттях російські першопрохідці і поселенці пройшли на Схід по Сибіру до Тихого океану. Спочатку була заселена Середня Сибір, покрита лісами (тайгою), а потім, з будівництвом фортець і підпорядкуванням кочових племен - степова Південний Сибір.

1 сентября1581 р дружина козаків, під головним начальством Єрмака, виступила в похід за Кам'яний Пояс (Урал), поклавши початок колонізації Сибіру російським державою. Ініціатива цього походу, за літописами Єсиповського і Ремізовської, належала самому Єрмаку, участь Строганових обмежилося вимушеним постачанням козаків припасами та зброєю.

У 1582 році, 26 жовтня Єрмак опанував Кашлика і почав приєднання Сибірського ханства до Росії. Зазнавши поразки від козаків, Кучум відкочувала на південь і продовжував чинити опір російським завойовникам до 1598 року. 20 апреля1598 р він був розбитий воєводою Андрієм Воєйкова на березі р. Об і втік до Ногайський Орду, де був убитий. Єрмак був убитий в 1584 році. Останнім ханом був Алі, син Кучума.

На рубежі XVI і XVII століть на території Сибірського ханства поселенцями з Росії були засновані міста Тюмень, Тобольськ, Березів, Сургут, Тара, Обдорськ (Салехард). У 1601 р на річці Таз, що впадає в Обскую губу, було засновано місто Мангазея. Тим самим відкрився морський шлях до Західного Сибіру (Мангазейскій Морський Хід). З підставою острогу Нарим була підкорена Пегая Орда на сході від Сибірського ханства.

З підставою острогу Нарим була підкорена Пегая Орда на сході від Сибірського ханства

Рис.1. пам'ятник Єрмаку

У царювання Михайла Федоровича, першого царя з династії Романових, козаки і поселенці освоюють Східну Сибір. Протягом перших 18 років XVII століття відбувається перехід російських на річку Єнісей.

У міру просування на схід служиві люди створювали фортецю, що служили опорними пунктами для подальшого просування. Так виникли Єнісейський острог (1619), Красноярський острог (1628), Братський острог (1631), Якутський острог (1632), Іркутське зимовище (1 652), Селенгинский острог (1665).

У Російській імперії Сибір була аграрною провінцією і місцем заслання і каторги. На рубежі XIX-XX століть була побудована Транссибірська магістраль, яка дала значний імпульс господарському розвитку Сибіру і дозволила переселити сюди більше 3 мільйонів чоловік. За радянських часів стався занепад аграрного виробництва і зростання ролі Сибіру як джерела корисних копалин і гідроенергії.

У підсумку росіяни стали переважати за чисельністю населення над корінними народами. Це переважання збереглося і в XXI столітті. Росіяни становлять меншість тільки в Туві.

Крім російських найбільш численними народами Сибіру є якути (близько 480 тис. Чол.), Буряти (462 тис. Чол.), Тувинці (264 тис. Чол.).

Мал. 2. Буряти в національних костюмах ( джерело )

Найбільші сибірські міста: Новосибірськ, Омськ, Красноярськ.

Зміна чисельності населення Сибіру

рік

1710

1851

1911

2010

Населення, тис. Осіб

312

2268

8511

~ 23000

Вплив побуту і культури російського населення мали істотний вплив на корінні народи Сибіру: змінився їх спосіб життя, багато хто став переїжджати в міста, отримали іншу спеціальність і т.д.

Під впливом важких кліматичних умов, постійної боротьби з різними природними чинниками у сибіряків виробився особливий стійкий, незалежний, самостійний характер.

Починаючи з XVII століття, Сибір стала регіоном для засланців. Сюди засилали супротивників політичного режиму, учасників змов, повстань, кримінальних злочинців. У підсумку багато, відбувши свій термін, не поверталися на споконвічну батьківщину, а залишалися в сибірському регіоні. Це також наклало свій відбиток на особливість населення Сибіру.

У 1703 року Бурятія входить до складу Російської держави. 29 грудня 1708 року в ході Обласний реформи Петра I створена Сибірська губернія з центром в Тобольську. За правління Петра I починається наукове дослідження Сибіру, ​​організовується Велика Північна експедиція. На початку XVIII століття в Сибіру з'являються перші великі промислові підприємства - Алтайські гірські заводи Акинфия Демидова, на основі яких було створено Алтайський гірський округ. У Сибіру ґрунтуються гуральні та заводи солеварень. У XVIII столітті в Сибіру на 32 заводах разом з обслуговували їх рудниками було зайнято близько 7 тисяч працівників. Особливістю сибірської промисловості було використання праці засланців і каторжан. Сибір стає головною металевою базою Росії. Сибірська гірничодобувна промисловість була сконцентрована в південних, більш обжитих і зручних для життя районах.

У 1890-1900-х роках була побудована Сибірська залізниця ( «Транссибірська магістраль»), що зв'язує Сибір і Далекий Схід з Європейською Росією. Залізниця значно змінила економічні умови і сприяла більш активному заселенню сибірських земель.

В кінці 1920-х років починається індустріалізація Сибіру. У 1920-1930-х роках розвивається вугільна промисловість в Кузнецькому вугільному басейні. Будівництво і нові заводи вимагають робочих рук. У 1928-1937 роках в Сибір прибуло кілька мільйонів чоловік, збільшилося значення міст.

Під час Великої Вітчизняної війни населення великих міст Сибіру різко зростає за рахунок евакуації промисловості і людей з Європейської частини СРСР. У 1941-1942 роках в Сибір прибуло близько 1 мільйона чоловік.

Після війни почався розвиток гідроенергетики, кольорової металургії, нафтової та газової промисловості, відбувалося будівництво целюлозно-паперових підприємств, заводів ВПК.

Мал. 3. Видобуток нафти в Сибіру ( джерело )

У сучасній Росії Сибір виступає як головний постачальник нафти, газу, кольорових металів, крім того, розвинена лісова промисловість, сільське господарство.

Домашнє завдання:

П. 56, питання 2.

1. З чим пов'язані різноманітність, особливості, відмінності сибіряків?

2. Як будівництво Транссибірської магістралі вплинуло на освоєння сибірських територій?

Список літератури

Основна

1. Географія Росії. Населення і господарство. 9 кл .: Підручник для общеобразов. уч. / В. П. Дронов, В. Я. Ром. - М .: Дрофа, 2011. - 285 с.

2. Географія. 9 кл .: атлас. - 2-е изд., Испр. - М .: Дрофа; ДІК, 2011 - 56 с.

Додаткова

1. Економічна і соціальна географія Росії: Підручник для вузів / Під ред. проф. А. Т. Хрущова. - М .: Дрофа, 2001. - 672 с .: іл., Карт .: кол. вкл.

2. Містобудування Сибіру / В. Т. Горбачов, д-р архіт., Н. Н. Крадін, д. Іст. н., Н. П. Крадін, д-р архіт .; під заг. ред. В. І. Царьова. - СПб .: Коло , 2011. - 784 с.

3. Слівце П. А. Історія Сибіру. Від Єрмака до Катерини II. - М., 2006. - 512 с.

Енциклопедії, словники, довідники та статистичні збірники

1. Географія: довідник для старшокласників і вступників до ВНЗ. - 2-е изд., Испр. і дораб. - М .: АСТ-ПРЕСС ШКОЛА, 2008. - 656 с.

Література для підготовки до ДПА та ЗНО

1. Контрольно-вимірювальні матеріали. Географія: 9 клас / Упоряд. Е. А. Жижина. - М .: ВАКО, 2012. - 112 с.

2. Тематичний контроль. Географія. Природа Росії. 8 клас / Н. Є. Бургасова, С.В. Банников: навчальний посібник. - М .: Інтелект-Центр, 2010. - 144 с.

3. Тести з географії: 8-9 класи: до підручника під ред. В. П. Дронова «Географія Росії. 8-9 класи: підручник для загальноосвітніх установ »/ В. І. Євдокимов. - М .: Іспит, 2009. - 109 с.

4. Державна підсумкова атестація випускників 9 класів в новій формі. Географія. 2013. Навчальний посібник / В. В. Барабанов. - М .: Інтелект-Центр, 2013. - 80 с.

5. Тести. Географія. 6-10 кл .: Навчально-методичний посібник / А. А. Летягін. - М .: ТОВ «Агентство« КРПА «Олімп»: Астрель, АСТ, 2001. - 284 с.

6. Навчальний посібник з географії. Тести і практичні завдання з географії / І. А. Родіонова. - М .: Московский Лицей, 1996. - 48 с.

7. Географія. Відповіді на запитання. Усний іспит, теорія і практика / В. П. Бондарєв. - М .: Видавництво «Іспит», 2003. - 160 с.

8. Тематичні тести для підготовки до підсумкової атестації і ЄДІ. Географія. - М .: Баласс, Изд. Будинок РАО, 2005. - 160 с.

Матеріали в мережі Інтернет

1. http://www.fipi.ru/

2. http://www.edu.ru/

3. http://wordweb.ru/andreev/44.htm

4. http://ru.wikipedia.org/wiki/%C8%F1%F2%EE%F0%E8%FF_%D1%E8%E1%E8%F0%E8

5. http://ru.wikipedia.org/wiki/%CF%EE%EA%EE%F0%E5%ED%E8%E5_%D1%E8%E1%E8%F0%E8

2. Як будівництво Транссибірської магістралі вплинуло на освоєння сибірських територій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация