Шиїти і суніти об'єднуються проти Саудівської Аравії

Тактичні цілі, стратегічні наслідки

Тактичні цілі, стратегічні наслідки.

Публічна перепалка між Тегераном і Ер-Ріяд з питання організації хаджу і управління двома святими місцями для мусульман, Меккою і Медіною, набирає обертів. Те, що починалося як релігійний конфлікт і виглядало черговим епізодом розбрату між шиїтським Іраном і ваххабитский Саудівською Аравією, буквально за кілька днів трансформувалося в геополітичну проблему. Власне, поштовх до цього було дано ще в попередній заяві верховного лідера Ісламської революції аятоли Алі Хаменеї, який звинуватив саудитів, «маленьку і незначну сатану», в боязні поставити «під загрозу інтереси великого сатани - США». Аятолла заявив, що Ер-Ріяд створює і озброює «злих такфірів», внаслідок чого світ ісламу роздирають громадянські війни, «вбиваючи і ранячи невинних і проливаючи кров в Ємені, Іраку, Леванте, Лівії та інших країнах». Тому «через деспотичного поведінки саудівських правителів по відношенню до гостей Бога світ ісламу повинен докорінно переглянути проблему управління двома святими місцями і питання про хаджі».

Після цього в словесний бій стали вступати нові сили. Тегерану відповів міністр внутрішніх справ і голова Ради з питань політики і безпеки Саудівської Аравії, принц Мухаммад бін Наїф. Він спробував звести сенс виступу Хаменеї до тези про забезпечення безпеки паломників. Принц заявив, що «королівство не дозволить виникнути чогось такого, що суперечить обряду паломництва, може негативно вплинути на безпечність і торкнутися життя паломників, будь ними іранці або хтось інший». І в свою чергу звинуватив іранських паломників в тому, що вони самі хочуть «політизувати хадж», використовуючи його як можливість «порушити вчення Ісламу через вигукування гасел». Можливо, все цим би і обмежилося, якби верховний муфтій Саудівської Аравії Абдуль Азіз аль-Шейх не підняв градус полеміки на новий рівень. Він повідомив, що іранці взагалі не є мусульманами, оскільки вони - «нащадки зороастрійців», а тому ворожі до мусульман, «особливо до сунітів». Після чого міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф звинуватив духовних керівників Саудівської Аравії в «сповідуванні неканонічних релігійних поглядів і потуранні екстремізму».

Ця гостра дискусія проходила на тлі одного знаменної події в Грозному. В кінці серпня цього року в Чечню приїхало понад 100 релігійних діячів з 30 країн - Сирії, Лівії, Йорданії, Великобританії, Індії, Єгипту, ОАЕ, Туреччині, ПАР та інших країн. Вони взяли участь у Всесвітній ісламської конференції «Хто вони, послідовники сунни?». Серед гостей, повідомляє портал On Kavkaz, були верховний імам Єгипту шейх Ахмад ат-Тайеб, муфтій Шаукі Ібрагім Абдулькарім Муса Аллям, ректор впливового ісламського університету Аль-Азхар Ібрагім аль-Худхуд, а також вважається нащадком пророка Мухаммада проповідник Хабіб Алі аль-Джіфрі, уродженець Саудівської Аравії. За підсумками конференції були прийняті підсумкові документи, що роз'яснюють, хто ж може вважатися суннітом. Учасники зустрічі оголосили, що істинними мусульманами є тільки ті, хто в теології дотримується школи Калама (ашарити і матурідіти), слід одному з чотирьох мазхабів, а також йде «шляхом морального самовдосконалення, зазначеного великими вчителями, перш за все, імамами суфіїв». Решта є заблудлими, стверджується в фетві, називаючи серед таких «заблудлих сект сучасності» ваххабітів або «салафітів».

На думку інформаційного агентства Папського інституту закордонних місій AsiaNews, постанову Всесвітньої ісламської конференції є «передвісником важливих подій». Хоча видання і вважає, що одного його буде недостатньо. Батько-єзуїт Самір Халіл Самір, що спеціалізується на вивченні ісламу, вважає, що фетва є відповіддю на запит, який президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі в грудні 2014 року зробив у бесіді з богословами впливового сунітського університеті Аль-Азхар. Нагадаємо, що ас-Сісі тоді закликав своїх співрозмовників взяти участь в оновленні вчення про іслам і реформувати їх навчальні програми під потреби сучасної епохи. Однак «розлучення» між сунітським ісламом і ваххабизмом повинен бути виражений чіткіше. Ісламський політолог Камель Абдеррахманом вказав в інтерв'ю AsiaNews, що уважний аналіз поки що не дає підстави говорити про принципову різницю між суннизмом і ваххабизмом. За цим видно натяк, що роботи Всесвітньої ісламської конференції повинні бути продовжені, загострені, а також підтверджені на інших рівнях - можливо, в фетвах університету Аль-Азхар, до якого багато прислухаються в мусульманському світі.

На початку цього року фахівець з ісламу університету Берна Райнхард Шульце, коментуючи загострення саудівсько-іранського конфлікту, пов'язане з приведенням у виконання Ер-Ріяд смертного вироку шиїтському імаму Німру Бакр аль-Німру, заявляв про «розпад ісламського світу». Разом з тим він припускав, що є шанс купірувати потенційне сунітсько-шиїтське зіткнення, так як, на його думку, реальним є, скоріше, протистояння між шиїтами і «радикальним пуританським напрямком суннітського толку - ваххабізму, який став домінуючим вченням в Саудівській Аравії і є державним віросповіданням ». Таким чином, якщо світова громадськість чинитиме тиск на Ер-Ріяд, можливо, аж до введення режиму санкції, то тоді можна буде сподіватися загасити релігійну війну в її зародку. Інакше наслідки важко буде описати, і не тільки для одного Близького Сходу.

Приєднання сунітських авторитетів до цієї боротьби шиїтського Ірану з ваххабітами Саудівської Аравії, звичайно, ще не робить їх союзниками Тегерана і не свідчить про бажання припинити застарілу ворожнечу з шиїзмом. Поки можна говорити про збіг тактичних цілей при наявності у кожної зі сторін власної мотивації, від релігійної до геополітичної. Але і такий «дивний альянс» здатний підштовхнути багато процесів на Близькому Сході, пов'язані з його перебудовою і переділом.

Станіслав Стремідловскій
https://regnum.ru

Вони взяли участь у Всесвітній ісламської конференції «Хто вони, послідовники сунни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация