Шиїти і суніти - закляті одновірці

Фото: AP

Ісламський світ умовно ділиться на сунітів і шиїтів. Останні, незважаючи на нечисленність (вони складають всього лише 10 відсотків від загального числа мусульман), сьогодні все частіше дають про себе знати.

Іран з його амбітної ядерною програмою, Азербайджан, який заявляє свої амбіції на Каспії і прагне отримати під свій контроль Нагорний Карабах, а також Ємен і Ліван - ось далеко не повний перелік держав, що входять в зону інтересів шиїтських "порушників спокою".

Хто ж це такі? Що вони означають сьогодні в арабо-мусульманському світі? Про це в інтерв'ю "Правде.Ру" розповів експерт Інституту стратегічних оцінок і аналізу Сергій Демиденко.

- Шиїти дійсно грають все більш помітну роль. Незважаючи на порівняльну нечисленність, їх не можна ігнорувати і відкидати. Хоча б тому, що в таких країнах як Іран, Ірак, Азербайджан, Бахрейн, Катар вони складають більшість населення. Шиїти є в Таджикистані, Афганістані та Лівані. Впливові шиїтські громади є також у країнах Перської затоки, включаючи Ємен і Саудівську Аравію.

Читайте: Вибухне Іран на курдської "бомбу"?

Особливо активні шиїти сьогодні в Ємені та Лівані. Що стосується останнього, то тут величезну роль грає шиїтський рух "Хезболла", чиї бійці чотири роки тому напали на ізраїльський патруль і тим самим спровокували Другу Ліванської війну. Адже Ізраїль тоді саме цей привід використовував для початку бомбардувань Лівану.

Як показує приклад з "Хезболлою", шиїти, незважаючи на свою порівняльну нечисленність, часто грають найважливішу роль в житті своєї країни. Це не випадково, адже на відміну від сунітів вони набагато більш організовані. У тому ж Лівані є й інша потужна шиїтська організація - "Амаль".

Втім, такий вплив шиїти мають далеко не скрізь. Наприклад, їм не вдалося стати організованою силою в тому ж Афганістані. У цій країні шиїзм сповідують, по суті, лише частина таджиків і таке національна меншина як хазарейці. В силу своєї нечисленності вони просто не можуть зіграти помітну роль. І це при тому, що за часів талібів місцеві шиїти піддавалися геноциду.

Можна відзначити, що шиїтам рідко де вдавалося прийти до влади. Виняток - Сирія. Ситуація там взагалі унікальна: будучи релігійною меншиною, місцеві шиїти, представлені алавитской гілкою, знаходяться при владі і правлять сунітським більшістю.

Фото: AP

Активність шиїтів багато в чому пов'язана з тим, що в колишні часи вони піддавалося гонінням з боку сунітів, а зараз підняли голову. Саме їх представники в ряді країн, включаючи Ємен, ведуть збройну боротьбу проти центрального уряду.

- У чому суть сунітсько-шиїтів протиріч?

- Вона полягає в тому, що, на відміну від сунітів, шиїти вважають рівнозначними пророка Мухаммеда і його зятя (одночасно двоюрідного брата) Алі. За це суніти вважають їх єретиками, називали і часом продовжують називати "язичниками" і "відщепенцями". Це обумовлено попереднім ходом історії.

Після смерті пророка Мухаммеда в 632 році серед його послідовників почалися чвари щодо того, хто стане наступником. Меншість хотіла бачити в цій якості його родичів. І обрало імамом двоюродногобрата Мухаммеда - Алі. Цих людей стали називати "Шиїт Алі" або "прихильники імама Алі". Однак більшість вважала, що лідера - халіфа - слід обирати всією громадою.

Крім того, на відміну від сунітів, у шиїтів імам - не просто ведучий молитви, а сакральна канонічна фігура. І ще: вони очікують приходу прихованого імама, провісника швидкого кінця світу, останнього наступника Пророка Мухаммеда, свого роду месію. І тут ще одне їх відміну від сунітської більшості.

Відмінності між шиїтським і сунітським ісламом видно з усіх аспектів мусульманського права. Вони впливають на державні закони, особливо ті з них, що стосуються сім'ї і суспільства.

Відносини між двома громадами часом напружені. Це зумовлено самою історією. Адже ще в 680 році в Кербелі в Іраку суніти вбили сина імама Алі - Хуссейна, що ще більше загострило сунітсько-шиїтів протиріччя.

Там, де правлять шиїти, суніти нерідко утискаються і навпаки. Протиріччя між представниками цих громад часто настільки гострі, що не дають об'єднатися перед обличчям навіть спільного ворога. У тому ж Іраку сунітські загони знищують шиїтів, ті відповідають їм терором. Якщо перші влаштовують вибухи в шиїтських кварталах, то другі просто ріжуть релігійних суперників по кутах.

Що стосується толерантності, то нетерпимі один до одного і ті, і інші. Але представників інших релігій (перш за все, християн) суворо пригнічують і сунітські, і шиїтські керівники.

- Чому за винятком Ірану та Азербайджану шиїти не живуть компактно?

- Причина того, що вони в основному розкидані невеликими громадами по величезній території на відстані тисяч кілометрів і рідко де живуть компактно - громадянська війна в сьомому столітті між самими арабами. Після цих подій шиїти розселилися по різних областях колишнього Арабського халіфату.

- Як сталося так, що більшу частину шиїтів становлять не араби, а представники інших народностей - перси і азербайджанці?

Фото: AP

- Це пояснюється історією. За часів Арабського халіфату деякі неараби (наприклад, перси) прийняли шиїзм. Тоді це було формою протесту проти сунітсько-арабського гніту.

- Одне з пояснень "нестабільності" шиїтів - вплив Ірану. Наскільки вона велика?

- Не слід перебільшувати його масштаби. Тегеран активно намагається використовувати шиїтів з моменту Ісламської революції в Ірані 1979 року. Найчастіше у нього це виходить, якщо подивитися на Ємен або Ліван. Єменські повстанці-шиїти, так само як і ліванська "Хезболлах", знаходяться під сильним впливом Ірану, якому часом вдається грати на сунітів-шиїтів протиріччях всередині арабів.

Однак це відбувається не завжди і не скрізь. Згадаймо ірано-іракську війну 1980 - 88 рр., Під час якої Ісламська Республіка намагалася використовувати шиїтська більшість в своїх інтересах. Однак це не вдалося. У Тегерані тоді не врахували, що, іракські араби (неважливо: суніти або шиїти) дотримуються арабської ідеї. Тому більшість шиїтів виявилося на стороні Саддама Хусейна в тій війні проти персів.

Так що не завжди для шиїтів релігія виявляється важливіше національної приналежності.

Про головні міжнародні події читайте в розділі "Світ"

Хто ж це такі?
Що вони означають сьогодні в арабо-мусульманському світі?
У чому суть сунітсько-шиїтів протиріч?
Чому за винятком Ірану та Азербайджану шиїти не живуть компактно?
Як сталося так, що більшу частину шиїтів становлять не араби, а представники інших народностей - перси і азербайджанці?
Наскільки вона велика?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация