Шикарний офіс в селі і борги Фірташа. Як витрачає бюджетні кошти «Опозиційний блок»

9:52

У 2017 році партія «Опозиційний блок» отримала на свою дiяльнiсть 48 мільйонів 467 тисяч гривень, а в 2018-му отримає ще 56 мільйонів 262 тисячі гривень.

« Слово і Діло »Починає цикл розслідувань про те, як парламентські партії витрачають гроші, виділені їм з державного бюджету. На сьогодні таких партій всього шість: «Блок Петра Порошенка», «Опозиційний блок», «Самопоміч», «Народний фронт», Радикальна партія Ляшка і «Батьківщина». Отже, і публікацій буде рівно шість. Перший текст журналістки Любові Величко присвячений видатках «Опозиційного блоку». Співголова саме цієї фракції Олександр Вілкул ще в 2016 році скаржився, що гроші з держбюджету на партії розкрадають.

Крок назустріч прозорості

Закон про фінансування політичних партій з державного бюджету почав діяти в листопаді 2015 року. Він був потрібен, щоб: 1) фінансування партій було прозорим, 2) партії не залежали від олігархів, 3) партії мали рівні можливості для свого розвитку.

Фінансування з держбюджету має цільове призначення - для досягнення статутних завдань. Засоби ділять між партіями пропорційно: хто набрав більше голосів, той отримує більше грошей.

Суму, яку виділяють з бюджету, визначають наступним чином: 2% мінімальної зарплати множать на кількість виборців, які взяли участь в останніх парламентських виборах. Кошти потрібно витратити протягом одного року, а всі невикористані гроші - повертати державі.

Незважаючи на очевидні плюси від отримання такого подарунка від держави, ні один депутат від «Опозиційного блоку» не віддав свій голос за прийняття цього закону.

Але свою офіційну позицію керівництво партії озвучило тільки через рік після голосування в сесійній залі. У вересні 2016 року співголова фракції Олександр Вілкул гордо заявив, що «Опозиційний блок» відмовляється від коштів з держбюджету, передбачених на фінансування партій.

«Опозиційний блок» ні в якому разі не братиме цих грошей. Ми наполягаємо, щоб ці гроші були спрямовані на освіту », - сказав він.

Втім, вже через півроку «Оппоблок» кардинально змінив свою позицію і без зайвих пояснень таки отримав на свої рахунки щедрі мільйони від держави. Так, у 2017 році партія отримала на свою дiяльнiсть 48 мільйонів 467 тисяч гривень, а в 2018-м отримає ще 56 мільйонів 262 тисячі гривень .

Ми вирішили розібратися, на які саме потреби партія вже встигла витратити кошти платників податків.

Формальна перевірка НАПКА

Відповідно до закону, політичні партії повинні кожні три місяці звітувати перед Національним агентством щодо запобігання корупції про те, яке майно вони мають і куди витрачаються кошти. Також витрачання державних фінансів партіями контролює Рахункова палата України.

До звіту політичної партії додаються копії документів, що підтверджують відображені в звіті відомості: копії платіжних документів, довідки установ банків про рух коштів на рахунках тощо. На перший погляд, процедура оформлення звіту дуже сувора. До того ж (теоретично) за подачу недостовірних відомостей у звіті можна сісти за грати на два роки.

Втім, НАПКА констатує: «Оппоблок» звіти пише за всіма правилами і закон не порушує. І цього висновку можна було б повірити, якби не одне велике «але»: працівники НАПКА працюють в умовах, які не дозволяють їм якісно контролювати процес витрачання партіями бюджетних коштів.

У минулому році перед НАПКА звітувала 271 партія. А звіт однієї партії - це тисячі, а часом і десятки тисяч сторінок. Над перевіркою звітів працюють від 10 до 15 осіб. У їхніх кабінетах - завали. З огляду на величезне навантаження, уважно вивчити кожну сторінку звіту працівники не встигають, а тому перевіряють звіти вибірково.

- Як можна ретельно перевірити пачку з двохсот документів? - задає риторичне питання член Громадської ради при НАПКА Мирослав Сімка.

- Дивляться звіти не всіх 24 обласних центрів, а вибирають дві-три області. І то, дивляться не всі підряд, а в основному зарплати та утримання приміщень.

Громадські активісти допомагають антикорупційному агентству, ніж можуть: так само вибірково перечитують звіти, дзвонять працівникам офісів за вказаними в звітах номерами телефонів, щоб перевірити, чи не «мертва душа» чи це. Втім, і вони визнають: перебуваючи в Києві, неможливо знати точно, чи дійсно «працівник офісу» працює в партійному офісі, а не варить борщ на кухні у себе вдома.

- Згідно зі звітами, в обласному осередку працюють 5-7 чоловік зазвичай, але скільки з них працюють на партію, ми не знаємо. Так само непросто виявити фіктивні приміщення офісів, які існують тільки на папері, - каже Мирослав Сімка.

Слова громадського активіста підтверджують звіти Рахункової палати України, яка проводить аудит ефективності використання коштів державного бюджету НАПКА: «Аналіз з боку НАПКА формальний, оскільки не виявив в звітності політичних партій істотних недоліків і порушень, а також наявності недостовірних даних. Аудит встановив численні факти неповноти і недостовірності даних зведених таблиць звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру всіх політичних партій, які отримали державне фінансування: наведена в них інформація не підтверджується даними відповідних підрозділів звітів або їм суперечить ».

- Ефективність перевірок фінансових звітів партій можна оцінювати виходячи з того, скільки коштів повернулося до бюджету в результаті роботи НАПКА. Так, НАПКА виявило порушень на 10 мільйонів гривень, але через суд до бюджету повернули трохи менше мільйона, - розповідає Главан ГО «Центр політичних студій та аналітики« Ейдос »Віктор Таран.

Аналітики «Ейдос» аналізують фінансові звіти політичних партій, які отримують кошти з держбюджету, і знаходять в них численні порушення. Хоча вся інформація про порушення весь час передається правоохоронним органам, але ті не поспішають реагувати.

- Ми просимо правоохоронні органи перевірити той чи інший звіт. Але по факту ми бачимо саботаж з боку судів і Нацполіціі. Був, наприклад, протокол про мільйонному внеску. Суддя пішла у відпустку замість того, щоб розглянути справу. А відповідно до закону, якщо протягом 60 днів немає рішення суду, то притягнути до відповідальності партію вже не можна. І таких прикладів дуже багато, - констатує Віктор Таран.

Також в НАПКА є «гаряча лінія» та спеціальна електронна адреса, куди громадяни можуть повідомляти про порушення щодо витрачання бюджетних коштів політичними партіями. Але керівник Департаменту організаційного та кадрового забезпечення НАПКА Руслан Ковальов каже, що на 18 січня 2018 року жодного одного повідомлення про порушення від громадян не надходило.

Виходить, що в очах НАПКА і українських громадян «Опозиційний блок» виступає як чесна партія, кристально чиста перед законом.

Чи дійсно це так?

Ласкаво просимо - на вихід

Дізнатися про досягнення статутних завдань «Опозиційного блоку» ми хотіли безпосередньо від представників партії. Але спроба зав'язати діалог з ними перетворилася в квест тривалістю в місяць.

На офіційному сайті «Опозиційного блоку» немає ні адрес, ні телефонів партійних осередків. Вказано лише телефон контактного центру - 0-800-212-212 та електронна пошта для журналістів [email protected].

Спочатку ми направили офіційний запит з проханням надати можливість побувати в офісі партії і поспостерігати за його роботою, поспілкуватися з керівництвом офісу і рядовими співробітниками. І за місяць жодної відповіді так і не отримали.

Дзвонити в контактний центр - теж марно. Оператор у відповідь на прохання дати номер телефону центрального офісу та регіонального відділення в місті Вінниця відповіла: «Ми ніяку контактну інформацію не даємо. Ми можемо лише записати ваше звернення ».

Я продиктувала поводження з аналогічними питаннями, але зворотного зв'язку так і не відбулося. Подібну закритість я бачила тільки у організацій, які займаються шахрайськими схемами. Але «Оппоблок» - не приватна компанія, а політична партія, і вона повинна відкрито і охоче спілкуватися з громадянами. Це тільки в однопартійної системи, де є лише правляча партія, потік політичної комунікації спрямований від правлячої верхівки вниз. Але в Україні партій сотні.

Може, в центральному офісі партії зламалися буквально всі телефони, а електронний ящик захопили хакери? Потрібно перевірити на власні очі.

Центральний офіс партії знаходиться в мальовничій частині столиці - в Подільському районі на вул. Волоській, 6/14. «Опозиційний блок» орендує триповерховий будинок площею тисячу квадратних метрів, вхід і вихід якого - під пильним оком охоронця і камер. Зайти всередину без дозволу охорони неможливо - двері надійно заблоковані.

Мені пощастило - охоронець вийшов сам, тому що йому було потрібно закрити ворота після виїзду машини з подвір'я офісу.

- Добрий день! Я посилала офіційний запит про візит в офіс, але не отримала відповіді. Чи можу я поспілкуватися з кимось із керівництва?

- Зачекайте тут, - сухо відповів невисокий худорлявий чоловік середніх років і закрив переді мною двері.

Через 5 хвилин він повернувся і впустив мене в коридор. Помітивши мої сині від морозу руки, швиденько зробив каву і знову побіг вгору по сходах.

Зліва від мене - невеликий зал для презентацій, на столах - агітаційні плакати та флаєри. Праворуч - стійка рецепції, навпроти якої кімната, повністю забита коробками з якоюсь технікою. У коробок метушаться двоє молодих хлопців. Що це за техніка, могли б розповісти працівники офісу. Але на це потрібен дозвіл керівництва ...

Охоронець спринтерських бігом спустився з другого поверху і, зціпивши зуби, показав правою рукою в бік виходу. Цей жест чомусь дуже нагадав форму привітання нацистів гітлерівської Німеччини.

- Що вам сказав керівництво? - повинні ж бути хоч якісь пояснення.

- Сказали "ні".

- А хто саме сказав? З ким ви спілкувалися?

- Виходьте, будь ласка.

- Дайте хоч кави допити.

- Прошу. Виходьте.

- Така секретність говорить лише про те, що партіям є що приховувати. Активісти центру «Ейдос» та коаліції «Гроші партій під контролем», які моніторять фінансові звіти політичних партій з 2016 року, також намагалися зайти і подивитися на офіси згаданих партій ( «Опозиційний блок» і Радикальна партія Олега Ляшка - ред.), Чи відповідають вони заявленим в звітах, але це не увінчалося успіхом, - каже Віктор Таран.

За його словами, безперешкодно можна пройти в офіс об'єднання «Самопоміч», також відкритим для громадськості свої офіси зробив БПП «Солідарність».

Привиди в регіонах

Проаналізувавши фінансові звіти регіональних представництв партії, ми виявили цікаву закономірність: у всіх без винятку офісах витрати на утримання почали стрімко зростати відразу після того, як вони перейшли з самофінансування на держфінансування.

Наприклад, на самофінансуванні зміст чернігівського відділення партії обходилося в 43 тисячі гривень. А за рахунок держави в третьому кварталі 2017 року офіс витратив на свою статутну діяльність 242 тисячі гривень, в четвертому кварталі - вже 555 тисяч гривень.

Оскільки телефонів та електронних адрес на офіційному сайті партії немає, ми надіслали питання про роботу регіональних організацій в їх відкриті фейсбук-групи. І у відповідь на десять запитів відреагував тільки одна комірка - з Дніпропетровської області. І грунтовним відповідь назвати не можна: «Напишіть, будь ласка, запит на цю інформацію в центральний офіс».

Що ж так ретельно приховують партійці? Ми відвідали кілька регіональних офісів, щоб розібратися на місці. Але, як і у випадку з центральним офісом, нашого приходу ніхто не чекав.

Наприклад, офіс «Опозиційного блоку» в Чернігові розташований на десятому поверсі на проспекті Перемоги, 139. Зайти туди без запрошення неможливо - відвідувачів не пропускає охорона. Навіть місцевий ліфт не піднімається на десятий поверх, його маршрут закінчується на дев'ятому. Втім, охорона будівлі підтверджує, що партія дійсно займає цю площу вже більше чотирьох років і в ній працює штат з дев'яти працівників.

Інспектувати офіс «Оппоблока» у Львові на вул. Зеленої, 149 пішов правозахисник Олег Леонтьєв. Будівля, в якій зареєстрований і місцевий партійний центр, - це колишній завод, який зараз в основному використовується для складів.

- Обійшов будинок, пошукав офіс «Оппоблока», але нікого немає. Бачу - вахтер дивиться, як я все фотографую. Я до нього, а він давай бігти і комусь телефонувати. Потім підходить до мене і просить, щоб я йому свій фотоапарат віддав. Почав мене штовхати, трохи до бійки не дійшло, - розповів Олег Леонтьєв.

За словами В'ячеслава Міхайльченко, який представився власником офісів, невелику кімнату партія займає вже кілька років і платить близько півтори тисячі гривень на місяць.

- У мене кілька років тому зняв це приміщення людина. Я тільки пізніше дізнався, що він з цієї партії. Але він тут тільки раз на рік буває. Але платить вчасно, - пояснив він.

А згідно зі звітами для НАПКА, в третьому кварталі 2017 року оренда приміщення і зарплати для трьох працівників у Львові обійшлися державі в 54 тисячі гривень, а в четвертому кварталі - 105 тисяч гривень.

У Вінниці партія також оселилася в офісному центрі на вул. Академіка Янгеля, 4Д. Але ні сусіди, ні охорона будівлі ніколи не чули про те, що тут знаходиться «Оппоблок». Але це не заважає звітувати про 138 тисячах гривень на оренду і зарплату в третьому кварталі, і 244 тисячах - в четвертому.

При цьому працівники вінницького офісу двічі на місяць отримують зарплату. Згідно з офіційними звітами партії, Олександр Побережець отримує 6500; Ірина Бондар, Володимир Бубела, Євген Гавронский, Ірина Марценюк - 5151 грн, Ольга Стойко і Галина Горбенко - 3581 грн, Олексій Слободянюк - 4105 грн.

І тільки голова Вінницької організації Сергій Черноокий працює на волонтерських засадах.

Шикарний офіс в селі

Коли партія «Опозиційний блок» була на самофінансуванні, їй допомагали партійці. Наприклад, ще в липні 2017 року депутат Одеської облради від «Оппоблока» Сергій Червяков пожертвував партійного офісу 43398 грн. У цьому ж місяці він здав партії в оренду приміщення площею 217 кв. м всього за 1 грн 20 коп.

Щедрість Сергія Червякова можна легко пояснити: в 2017 році фірми, в яких він є бенефіціаром, виграли сім тендерів на загальну суму 650 тис. 483 грн. Яке цікавий збіг.

Втім, після того, як партія перейшла на держфінансування і одеський офіс отримав 965 тис. Грн на роботу в третьому кварталі 2017 року, партія переїхала з фактично безкоштовного офісу в центрі міста в крихітне село Визирка з населенням 1700 осіб. При цьому один місяць оренди приміщення в офісі, розташованому в 40 кілометрах від Одеси, обійшовся партії в п'ятдесят тисяч гривень.

Власник приміщення в визирками - ТОВ «Лідершіп менеджмент» - компанія, яка займається морськими вантажними перевезеннями. Коли ми зателефонували 0637369899, ​​що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб як контактний, жіночий голос відповів, що ми помилилися номером.

Сільські канікули тривали недовго: «Опозиційний блок» орендував приміщення в визирками в серпні і в першій половині вересня. Після цього партія уклала договір з іншою транспортною компанією - ТОВ «Трансфлот сервіс». Незважаючи на те, що фірма розташована в місті Одесі, вартість оренди була порахована до копієчки так, щоб сумарно за місяць партія заплатила за оренду офісів 50 тис. Грн.

Так, 1-14 вересня ТОВ «Трансфлот Сервіс» отримав 23333,33 грн, а за 15-30 вересня «Лідершіп менеджмент» отримав 50 тис. Грн - 23333,33 грн = 26666,67 грн. Пояснення такої цікавої арифметики від керівництва компанії отримати не вдалося - в публічному просторі немає ніяких контактних номерів телефонів та електронних скриньок.

приємні послуги

Дуже часто регіональні офіси замовляють послуги і товари у ФОП. Але іноді такі транзакції викликають ряд питань.

Візьмемо, наприклад, вінницький офіс «Оппоблока», за адресою якого ми знайшли банк і магазин весільних суконь. Відповідно до звітів партії, троє співробітників офісу безкоштовно зайняли йому комп'ютерну техніку.

Але обслуговування цієї техніки обходиться недешево: «За надання послуг з ремонту та обслуговування комп'ютерної та офісної техніки» ФОП Сергія Анатолійовича Штельмаха щомісяця отримує близько шести тисяч гривень. Яким чином здійснюється це обслуговування, в той час як офіс не працює, невідомо.

Зате відомо, що під час останніх президентських виборів Сергій Штельмах був довіреною особою кандидата від Партії регіонів Михайла Добкіна. Тієї самої Партії регіонів, нащадком якої став «Опозиційний блок».

З з'явиться держпідтрімкі у Вінницькій организации з'явився ще один вид витрат - на бухгалтерські послуги. Хоча до цього депутат Вінницької обласної ради Сергій Черноокий в ролі керівника обласної організації «Опозиційного блоку» прекрасно справлявся з бухгалтерською звітністю сам.

І тепер бухгалтер - ПП Юлія Кузьменко - отримує щедру винагороду за свої послуги: в третьому кварталі - 18470 грн, в четвертому кварталі - 26100 грн.

Послугами бухгалтера партійні офіси користуються досить рідко. А коли користуються, то вартість цих послуг не така висока, як у Вінниці. Наприклад, за квітень-червень 2017 року одеська парторганізація «Оппоблока» заплатила «за бухгалтерське обслуговування» всього три тисячі гривень, а в четвертому кварталі в ролі безкоштовного бухгалтера виступив керівник регіонального відділення партії.

Втім, і в Одесі трапляються підозрілі витрати. Демиденко Олександр Сергійович зареєстрував своє ЧП в березні 2017 року, а вже в квітні отримав замовлення від «Оппоблока» на покупку наметів, прапорів, манишок на суму 90 400. Це банальний збіг або ФОП відкрили спеціально для проведення операції?

Ми подзвонили Олександру Демиденко під виглядом працівника штабу партії і запитали, чи можна написати в чеку суму, що перевищує фактично сплачену. Аргумент для такого прохання - квитанція потрібна для звіту, адже фінансування партії здійснюється з державного бюджету. Чоловік спочатку боявся обговорювати цю тему по телефону, але всіляко натякав, що проблем з оформленням необхідних документів не буде.

- Про все можна домовитися. Давайте зустрінемося, і все обговоримо, - прокоментував Демиденко наше прохання.

- Ви підете нам назустріч з оформленням документів?

- Так Так.

Втім, через кілька годин чоловік передзвонив і вже зовсім іншим тоном почав відхрещуватися від готовності підписувати документи з цифрами під диктовку замовника:

- Я так зрозумів, ви хочете відкат. Але я таким не займаюся. Вибачте, - сказав він.

А в звіті Дніпропетровської області в третьому кварталі 2017 роки ми знайшли незрозумілу формулювання в колонці «Цільове призначення платежу». «За надання послуг згідно з актом наданих послуг №99» ФОП Михайло Олександрович Макаров отримав 133 тис. 375 грн. Більше деталей ми хотіли отримати, поспілкувавшись з власником ФОП, але він виявився мовчазним і навідріз відмовився розповідати про співпрацю з партією:

- Які саме послуги ви надавали партії «Опозиційний блок»?

- Я не буду відповідати на це питання.

- Ви співпрацювали з партією «Опозиційний блок» чи ні?

- Не можу вам сказати. У них питайте.

Який же загадковий цей «Опозиційний блок».

кадровий бум

Коли партія була на самофінансуванні, в регіональних партійних організаціях офіційно працював лише керівник. При цьому (якщо вірити офіційним звітам, представленим НАПКА) його робота здійснювалася на волонтерських засадах - без грошової винагороди.

Але як тільки держава виділила перший транш на статутну діяльність «Оппоблока», у всіх без винятку партійних офісах з'явилися нові співробітники. Якщо в кінці 2016 року в усіх обласних офісах працювала 21 особа, то у вересні 2017 року - 253 штатних одиниці на зарплати.

Зарплати партія платить дуже різні - від 1200 грн до 28 тис. Грн. При цьому в звітах не вказується посада працівника. У третьому кварталі 2017 року партія відзвітувала про 2 млн 884 тис. Грн, які вона витратила на зарплати працівникам в обласних центрах. А в наступному кварталі ці витрати чомусь виросли в два з половиною рази і склали 6 млн 779 тис. Грн.

Для порівняння: на початку держфінансування щоквартально виплата зарплат обходилася партії в 652 тис. Грн.

Що ж відбувається?

Проаналізуємо на прикладі Одеси. Після того, як партія перейшла на державне фінансування, кількість працівників зросла з одного до чотирнадцяти. У третьому кварталі 2017 року партія витратила на зарплати цим працівникам 371 тис. Грн, а в четвертому кварталі - до 734 тис. Грн.

Причини збільшення бюджету дві: 1) партія працевлаштувала ще сімох співробітників; 2) перед Новим роком працівники отримали премію в розмірі 100% від зарплати.

При цьому серед одержувачів зарплат нерідко зустрічаємо депутатів місцевих рад та помічників народних депутатів.

например, депутат Одеської обласної ради Вадим Шкарівська в офісі «Опозиційного блоку» отримує 14183 грн на місяць, його помічники-консультанти Ольга Ківалова - 5010 грн і Оксана Димова - 5366 грн. Депутат Одеської облради Ірина Ковалишен і Тетяна Чистякова - заодно помічники народного депутата Миколи Скорика - отримують 7758 грн і 5010 грн відповідно.

У дніпропетровській організації також працюють люди, які працювали помічниками народних депутатів від Партії регіонів: Наталя Гончаренко в 2007-2010 роках була помічницею народного депутата Олександра Вілкула ; Дідух Артем - в 2012-2014 роках був помічником Костянтина Гузенко; Сергій Мілютін - помічником Сергія Глазунова. Зарплату від партії отримує і голова депутатської фракції «Опозиційного блоку» в Дніпропетровській міській раді Наталія Начар'ян.

І цей список можна продовжувати.

Гроші губляться в інтернеті

Один з найкомфортніших способів безслідно витратити партійні гроші - це виділити їх на «рекламні послуги в інтернеті» і «просування матеріалів». Ось чому багато регіональних осередки не цураються спускати значну частину бюджету саме на цей вид пропагандистської діяльності.

Так, наприклад, Анастасія Міщенко через свій ФОП в листопаді і грудні отримала 588 тис. Грн за «послуги реклами в мережі інтернет». Незважаючи на те, що дівчина була дуже привітною і ввічливою, пояснити деталі виконаної роботи в розмові з нами вона не змогла.

- Поясніть, що входило у вартість 588 тисяч гривень?

- Ми робили рекламну кампанію для «Опозиційного блоку» в Фейсбуці.

- Які роботи по розкрутки ви робили? Якою була їх тематика?

- Не розумію питання. Зайдіть на їх сторінку і подивіться.

За словами креативного директора CFC Consulting Юрія Сака, теоретично 588 тис. Абсолютно реально «спустити» на рекламу в Фейсбуці за два місяці. Але процес і результат такої кампанії можна було б легко простежити.

- Основний елемент такої кампанії - це плата за покази поста (повідомлення) клієнта. Скільки платиш, стільки користувачів Фейсбуку побачать твій пост. Крім цього, частина бюджету теоретично можна витратити на створення самого контенту: відеоролики, інфографіка, фотосесії і так далі. Створення відеоролика, наприклад, може коштувати від 500 до 30 тисяч доларів. Тому важливо дізнатися, який саме контент рекламувала ця партія за цей бюджет.

Також є CERM - система, яка обробляє відгуки в соціальних мережах. Наприклад, є кандидат Вася. Про нього написали кілька поганих відгуків, компанія їх відстежує і обробляє офіційно від партії або від імені ботів, - продовжує думку маркетолог Данило Хмельницький, але додає: більшість таких компаній працюють приховано, тому що мова йде про політичну репутацію.

- Кампанії в ФБ можуть бути спрямовані на збільшення охоплення, «raise awareness», переходи на сайт, збір контактів користувачів, спілкування з користувачами в месенджері. Зазвичай політикам не дуже потрібні контакти, але потрібні коментарі, активне обговорення, і воно дешевше з усіх рекламних кампаній в ФБ, - пояснює партнер розумних комунікацій Fixer Agency Олександра Азархіна.

За її словами, при бюджеті в 580 тис. За кілька місяців сторінка партії може зібрати більше 50 тисяч передплатників. Тому не дивно, що, незважаючи на розкрутку, зараз на головній сторінці партії тільки 42 тисячі передплатників.

- Орієнтовно ставка в Фейсбуці для реклами в Україні може бути від 2 до 100 доларів за 1000 охоплених людей (для порівняння: така ж реклама в США буде коштувати від 20 до 2000 доларів за 1000 охоплення). При потенційному охопленні Фейсбуку в Україні близько 10 мільйонів користувачів, виходячи з елементарної арифметики 25 000 $ / 10 $ = 2 500 000 чоловік охоплення. Тобто кожен четвертий українець в ФБ повинен був побачити цю рекламу, - підрахував фахівець Startup.Network Вадим Бурлаков.

Аналітик партійних фінансів «Чесно» Ігор Фещенко протягом останніх півтора років щодня відстежує медійну та рекламну активність політичних партій в соціальних мережах. Він добре знає, як і коли рекламували свою діяльність політики і партії.

- Я цілеспрямовано проводжу моніторинг медіаактивністю, в тому числі «Оппоблока», і підписаний на їх сторінки в соцмережах. За останній рік стиль викладу і частота виходу матеріалів на сторінках партії «Оппоблок» в Фейсбуці залишилися незмінними. Фотографія політика плюс його цитата - це їх формат написання постів. З огляду на масштаб кампанії, яка повинна бути за ці гроші, дуже дивно, що я за весь останній рік не зустрічав жодного рекламного повідомлення партії «Опозиційний блок».

Але «Оппоблоку» неймовірно пощастило - НАПКА не займається моніторингом ЗМІ та соціальних мереж. Тому статтю витрат на рекламу в інтернеті і промокампанії в Фейсбуці перевірятимуть, тільки заглядаючи в договір з підрядником.

Схоже, партія знайшла ще один геніальний спосіб освоєння державних коштів: рекламні бюджети в інтернеті, як гуму, можна розтягувати до безкінечності.

За словами провідного юриста «Константа ЮрГруп» Олега Долинного, не багато партій мають фахівців з SMM, які власноруч налаштовують рекламні кампанії. Зате піар-фахівці користуються послугами рекламних мереж.

- Наприклад, послуги преміум-реклами в соціальній мережі Facebook в Україні надає авторизований реселлер Admixer. Рекламні формати, які пропонує компанія, як правило, використовуються для проведення масштабних кампаній, гарантують більший радіус дії і взаємодію користувачів, - розповідає Долинний. - Наприклад, послугами цієї компанії активно користується партія «Самопоміч». Вони з третього кварталу 2016- го по другий квартал 2017 року сплатили рекламної мережі Admixer 1,2 мільйона гривень. Тобто за перші шість місяців 2017 року вартість реклами партії в інтернеті склала 332,4 тисячі гривень.

Борги потрібно віддавати

Близько третини грошей, які дає держава на виконання статутних завдань, «Опозиційний блок» витрачає на рекламу на телебаченні, радіо, в пресі та інтернеті. Причому левову частку рекламного бюджету отримує телеканал «Інтер», співвласниками якого є відомий український олігарх-втікач Дмитро Фірташ і не менш одіозний глава СБУ часів Януковича Валерій Хорошковський.

Реклама на телебаченні - задоволення не з дешевих. За даними маркетингового агентства Leosvit, у вересні 2017 року на телеканалі «Інтер» трансляція п'ятисекундного відеоролика політичної реклами чотири рази на день протягом місяця коштувала 539 тис. 998 грн.

За дивним збігом обставин, в серпні 2015 роки (через кілька місяців після того, як в парламенті був зареєстрований законопроект про фінансування партій з держбюджету) «Опозиційний блок» почав накопичувати борги перед ТОВ «Інтер Реклама Центр». Саме ця компанія займається розміщенням політичної реклами на телеканалі «Інтер»; і її єдиним власником є ​​Дмитро Фірташ.

Таким чином, протягом другої половини 2015 року, а також в 2016-му і першій половині 2017 року «Опозиційний блок» рекламувався на телебаченні в борг.

За два роки «Оппоблок» заборгував рекламному агентству Фірташа 10 млн 825 тис. Грн. А повертати борги почав, тільки коли партія отримала державне фінансування. Так, в липні 2017 року на рахунок «Інтер Реклама Центр» повернулося відразу 4 млн 614 тис. Грн. Решта-6 млн 210 тис. - партія віддала взимку 2017 року.

І неважливо, що борги виникли і до того, як партія почала фінансуватися з держбюджету.

Втім, це тільки початок. Адже партія має борги і перед іншими підприємствами. Наприклад, з 31 грудня 2016 до 30 вересня 2017 року біля партії накопичувалася кредиторська заборгованість перед ВАТ «Запоріжсталь» - одним з найбільших підприємств України з чорної металургії.

І знову збіг: гендиректор підприємства Ростислав Шурма одночасно є головою Запорізької регіональної організації «Опозиційного блоку».

Ми направили інформаційний запит на ім'я Ростислава Шурми і запитали, які саме послуги або товари «Запоріжсталь» надавала партії «Опозиційний блок».

- Між політичною партією «Опозиційний блок» в Запорізькій області та ВАТ «Запоріжсталь» в зазначений період було укладено договір про оренду приміщення, - відповів прес-центр заводу.

Відповідно до звітів, Шурма сам у себе набрав боргів на 148 тис. Грн. Немає сумніву, що з часом ці гроші партія підприємству таки поверне - за рахунок платників податків.

Як можна ретельно перевірити пачку з двохсот документів?
Чи дійсно це так?
Може, в центральному офісі партії зламалися буквально всі телефони, а електронний ящик захопили хакери?
Чи можу я поспілкуватися з кимось із керівництва?
Що вам сказав керівництво?
А хто саме сказав?
З ким ви спілкувалися?
Що ж так ретельно приховують партійці?
400. Це банальний збіг або ФОП відкрили спеціально для проведення операції?
Ви підете нам назустріч з оформленням документів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация