Сім'я як мала група

  1. Сім'я як мала соціальна група - визначення
  2. Характеристика сім'ї як малої соціальної групи
  3. За кількістю дітей
  4. За характером розподілу сімейних обов'язків
  5. Ознаки сім'ї як малої соціальної групи
  6. первинні

Союз чоловіка і жінки є найважливішим соціальним інститутом. Саме він грає велику роль в структурі суспільства.

У цій статті ми розповімо про поняття і сутності сім'ї, як малої соціальної групи, її функції, ознаки, види, характеристики та відмінні риси.

Сім'я як мала соціальна група - визначення

Вона є первинною малою соціальною групою, об'єднанням людей, пов'язаних кровною спорідненістю або шлюбними узами, відповідальністю, єдиним господарством і побутом, взаємодопомогою і взаєморозумінням, духовної спільністю.

Кожен її член грає чітко визначену роль - мама, тато, бабуся, дідусь, син чи дочка, онук чи внучка. Осередок суспільства є провідником норм і правил, які прийняті в суспільстві. Вона сприяє формуванню повноцінної особистості людини, виховує духовні і культурні цінності, зразки поведінки. Вона дає підростаючому поколінню перші уявлення про моральність і гуманізм, життєві цілі.

Характеристика сім'ї як малої соціальної групи

Характеристика сім'ї як малої соціальної групи

Первісною основою всіх спілок є шлюб, який полягає двома молодими людьми по взаємній любові і симпатії. Традиційним видом відносин в нашій країні вважається союз між чоловіком і жінкою. Інші форми, такі як багатоженство, многомужество або одностатеві в Росії заборонені.

Осередки бувають найрізноманітнішими. В одних панують гармонія, відкритість, емоційна близькість і довірчі відносини, в інших - тотальний контроль, повагу і підпорядкування старшому.

Сім'я, як вид малої соціальної групи, може бути декількох типів:

За кількістю дітей

  • Бездітні - їх мало, але вони все таки є.
  • Однодітні - найчастіше це жителі великих міст, які мають лише одне малюка.
  • Малодітні - в яких по двоє дітей. Це найпоширеніший варіант.
  • Багатодітні - від трьох і більше чад.

за складом

  • Повні - в яких є мама, тато і діти.
  • Неповні - відсутній один з батьків з різних причин.

За проживання одного або декількох покоління на одній житловій площі

За проживання одного або декількох покоління на одній житловій площі

  • Нуклеарні - складаються з батьків і дітей, які не досягли ще повноліття тобто двох поколінь, які живуть окремо від бабусь і дідусів. До цього прагне кожна молода пара. Жити окремо, тільки своєю сім'єю, завжди краще - менше часу потрібно на «притирання» один до одного, зводяться до мінімуму ситуації, коли чоловік або дружина перебувають «між двох вогнів», змушені ставати на чийсь одну сторону і робити вибір на користь батьків або дружина. Однак, не завжди виходить відразу після весілля жити окремо, особливо в великих містах. Багато молодят перші роки свого подружнього життя змушені «гостювати» у батьків, в очікуванні рішення власного квартирного питання.
  • Розширені або складні - ті, в яких проживають відразу кілька поколінь, три або чотири. Це поширений варіант для патріархальної сім'ї. Такі соціальні групи зустрічаються як в сільській місцевості, так і в містах. Ситуація, коли в одній трикімнатній квартирі проживають бабуся і дідусь, батьки та їхні дорослі діти, які також встигли обзавестися власними дружинами, чоловіками і дітьми - вже не рідкість. Як правило, в таких союзах старше покоління бере активну участь у вихованні онуків і правнуків - дає поради і рекомендації, водить на додаткові розвиваючі заняття у Палаци культури, Будинку творчості або освітні центри.

За характером розподілу сімейних обов'язків

  • Традиційна патріархальна. Головну роль в ній грає чоловік. Він - основний годувальник, повністю фінансово забезпечує потреби дружини, дітей, можливо і батьків. Він же приймає всі основні рішення, залагоджує спірні ситуації, вирішує виникаючі проблеми, тобто бере на себе повну відповідальність за членів своєї родини. Жінка, як правило, не працює. Її основний обов'язок - бути дружиною своєму чоловікові, невісткою батькам і матір'ю. Вона стежить за вихованням і освітою дітей, а також порядком в будинку. Її думку при ухваленні важливих рішень зазвичай не враховується.
  • Егалітарна або партнерська. Повна протилежність патріархальної. Тут подружжя грають рівні ролі, домовляються, йдуть на компроміс, спільно вирішують проблеми, піклуються про дітей. Домашні обов'язки в таких осередках, як правило, теж розділені. Чоловік допомагає дружині мити посуд, підлоги, пилососити, бере активну участь в повсякденному турботі про дітей - може також їх викупати, якщо вони ще занадто малі, переодягнути, позайматися з ними або почитати казку на ніч. Такі сім'ї зазвичай більш емоційно згуртовані. Для подружжя і дітей ніжні дотики, ласкаві слова, обійми і поцілунки на ніч і перед відходом - норма. Діти, на прикладі своїх батьків, більш відкрито висловлюють свої почуття як тактильно, так і словесно.
  • Перехідного типу - вони ніби й не патріархальні, але ще й не партнерські. Це відноситься до тих спілкам, в яких дружина і чоловік вирішили бути більш демократичними, порівну ділити обов'язки по дому, але на ділі виходить, що жінка як і раніше тягне всю ношу на собі, а дії чоловіка обмежуються лише чимось одним - наприклад, пропилесосил квартиру або помив раз в тиждень посуд. Або, навпаки, союз вирішує стати більш патріархальним - чоловік працює, дружина займається будинком. Але незважаючи на це, чоловік продовжує активно допомагати дружині в усьому, що стосується побуту і дітей.

Функції сім'ї як малої соціальної групи

Функції сім'ї як малої соціальної групи

Вони виражаються в її життєдіяльність, яка має прямі наслідки для суспільства.

  • Репродуктивна, сама природна функція. Це одна з основних причин створення осередку суспільства - народження дітей і продовження свого роду.
  • Виховна і освітня - вона виражається в становленні і формуванні особистості маленької людини. Так діти набувають перші знання про навколишній світ, засвоюють норми і допустимі моделі поведінки в суспільстві, долучаються до культурних і духовних цінностей.
  • Господарсько-економічна - вона пов'язана з фінансовим забезпеченням, веденням бюджету, доходів і витрат, для придбання товарів, предметів побуту, меблів і техніки, всього, що необхідно для комфортного життя. Ця ж функція включає в себе розподіл трудових обов'язків по дому між подружжям і підросли дітьми, відповідно до їх віку. Так, наприклад, п'ятирічній дитині вводять вже мінімальні обов'язки - прибирати за собою іграшки, посуд, заправити ліжко. Господарсько-економічне забезпечення зачіпає також і турботу про людей похилого віку або хворих родичів, опіку над ними.
  • Емоційно-психологічна - сім'я є надійним оплотом, тихою гаванню. Тут можна отримати підтримку, захист і розраду. Встановлення емоційно близьких відносин між рідними сприяє розвитку довіри і турботи один до одного.
  • Духовна - пов'язане з вихованням у молодшого покоління культурних, моральних і духовних цінностей. Це читання дітям дорослими казок, віршів і байок, в яких розповідається про добро і зло, чесності та брехні, щедрості і жадібності. З кожною прочитаною казки потрібно робити висновок, що робити добре, а як погано. Відвідувати усіма дитячі лялькові і драматичні театри, філармонію, дивитися вистави та концерти. Всі ці дії сприяють формуванню моральних і етичних орієнтирів, прийнятих в суспільстві, долучає до культури.
  • Рекреаційна - спільне дозвілля і відпочинок. Це і звичайні повсякденні вечори, проведені в колі рідних, цікаві подорожі, екскурсії, походи, пікніки і навіть риболовля. Такі заходи сприяють згуртуванню роду.
  • Соціально-статусна - передача дітям свого статусу, національності, або приналежності до якого-небудь місцем проживання, в місті або сільській місцевості.

Ознаки сім'ї як малої соціальної групи

Ознаки сім'ї як малої соціальної групи

Як групове освіту вона має кілька видів ознак - первинні і вторинні.

первинні

  • єдина мета і діяльність;
  • особисті взаємини всередині союзу, сформовані на основі соціальних ролей;
  • певна емоційна атмосфера;
  • свої цінності і моральні підвалини;
  • згуртованість - вона виражається в дружніх почуттях, взаємопідтримки і взаємовиручки,
  • чіткий розподіл ролей;
  • контроль за поведінку членів прізвища в суспільстві.

вторинні

  • Конформність, здатність поступитися або підкоритися спільної думки.
  • Емоційна близькість відносин, приналежність, які виражаються у взаємній симпатії, довірі, духовної спільності.
  • Норми поведінки та цінності передаються від старшого покоління молодшому через традиції і звичаї.

Особливості сім'ї як малої соціальної групи: що характеризує осередок суспільства

Особливості сім'ї як малої соціальної групи: що характеризує осередок суспільства

Сім'ю, як малу соціальну групу, відрізняють наступні ознаки:

  • Зростання зсередини - виконуючи репродуктивну функцію, вона розширюється. З кожним новим поколінням кількість її членів зростає.
  • Закритість щодо приєднання дорослих людей. У кожної дитини є свої мама і тато, бабусі й дідусі, інших вже точно не буде.
  • Кожна зміна, що стосується окремої Яцейко суспільства, контролює суспільство і фіксується державними органами. В день весілля у відділі РАГСу в офіційній книзі з'являється запис про реєстрацію шлюбу, при народженні дітей видаються спершу довідки, а потім і свідчення, при розірванні шлюбу також доводиться виконувати всі юридичні формальності.
  • Довготривалість існування. Кожен союз в своєму розвитку проходить певний закономірний цикл - створення, поява першої дитини, потім наступну дитину, їх виховання і освіту, період «порожнього гнізда», коли вже дорослі діти самі одружуються або виходять заміж і залишають рідну домівку. А потім припиняє існувати, коли один із подружжя помирає.
  • Сім'я, як мала соц.группа, на відміну від інших, не передбачає наявність єдиної для всіх діяльності. Кожен член виконує свої обов'язки, у всіх вони різні. Батьки працюють, фінансово забезпечують всіх, стежать за порядком в будинку. Основна діяльність для дітей залежить від їх віку - ігрова або навчальна. І тільки в певні дні всі родичі можуть бути зайняті чимось одним - спільним дозвіллям, наприклад, або суботником.
  • Динамічні особливості - вони виражаються в нормах поведінки, ідеали, традиції та звичаї, яка кожен осередок суспільства формує для себе сама.
  • Обов'язковість емоційних відносин. Батьки і діти пов'язані любов'ю, ніжністю і турботою. Ця психологічна залученість носить тотальний характер для всіх членів родини.

Ця психологічна залученість носить тотальний характер для всіх членів родини

Відмінною особливістю роду може стати і створення своєї родоводу , генеалогічного древа . Робота по оформленню сімейного альбому може виконати відразу кілька завдань:

  • Залучає кожного члена прізвища в цей процес, спільну діяльність - маму, тата, дітей, бабусь і дідусів.
  • Вона сприяє зміцненню роду, його згуртованості.
  • Формує шанобливе ставлення молодшого покоління до історії своїх предків.

Щоб зробити генеалогічне древо за всіма правилами і не заплутатися в наукових складнощі, скористайтеся послугою, яку пропонує компанія «Російський Будинок Родоводу» у вигляді родоводу книги . Її автори розробили унікальну методику, дають докладні рекомендації та інструкції, керуючись якими ви без проблем складете документальну історію своєї родини.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация