Сімейна наливка Остапа Вишні

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

15 липня 2008, 11:07 Переглядів:

Племінник О.Вишни Ігор Корж, фото О.Якушко.

"Сегодня" знайшла на Полтавщині рідного племінника письменника Остапа Вишні. Ігор Корж постійно живе в столиці Білорусі Мінську, а на літо приїжджає погостювати на батьківщину - в село Грунь Охтирського району. Тут колись, після переїзду з хутора Чечва жили Михайло і Параска Губенко, батьки гумористів Остапа Вишні та Василя Чечв'янського. Тут же 80 років тому в родині рідної сестри письменників Анни з'явився на світло і сам Ігор Корж. 17 років тому племінник Вишні купив в рідному селі ділянку землі і стареньку хату з великою піччю. Тут він і приймав кореспондента "Сегодня".

Хвіртку на подвір'я ми знайшли не відразу - будинок прямо потопає в саду: вишні, яблуні, клумби з червоними маками, а між ними - цегляна доріжка до порога. Біля дверей нас зустрічає чоловіка Ігоря Тимофійовича. Знайомимося, і через хвилину Інна Ігорівна влаштовує для нас екскурсію по будинку, повного старовинних меблів і раритетних фотографій.

МАЙСТЕР. "Ми весь час навколо печі ходимо - бачите, всі кімнати як по колу, - жартує жінка. - Ось наша вітальня з каміном, а тут Ігор Тимофійович працює". На столі в кабінеті племінника Вишні - велика фотографія дядька, автора "усмішок" (портретна схожість вражаюча!). А ще - стара друкарська машинка, випущена десь в 1930-х, сьогодні такі зустрінеш хіба що в антикварних магазинах. На просторій кухні ми мимоволі зупиняємося - на білій печі завмерла синій птах. "Це моя подруга сюди в гості приїжджала і грубку нам розписала. А тут колись були двері, але ми обклеїли її етикетками від закордонних вин і пристосували під стелаж. Така ось інтер'єрна знахідка", - хвалиться Інна Ігорівна. "Тут і Вишня жив?" - цікавлюся. "Ні, що ви, той будинок ще під час війни розбомбили. Всі пишуть, що спалили, але ви не вірте, брешуть, - розповідає Ігор Тимофійович. - Все, що тут ви бачите - меблі, камін - з'явилося після покупки цієї хати". Ігор Тимофійович будинок обклав цеглою, зробив електропроводку та підвісні стелі на кухні, сам обладнав душ - він адже майстер на всі руки, розповідає його дружина.

СІМЕЙНЕ. Інна Ігорівна та Ігор Тимофійович разом вже 53 роки - весь цей час вони щаслива сімейна пара. Познайомилися в санаторії відпочинку, куди обидва потрапили за туристичними путівками, купленим батьками. "Мені тоді 17 років було, він на п'ять років старше. А через рік я поступила до Львова на архітектуру, і ми з Ігорем випадково знову зустрілися на вулиці", - згадує жінка. Ігоря Коржа, який працював слідчим з особливо важливих справ, Інна вбила величезними очима, променистою усмішкою і густий косою. Але ось що дивно: про знаменитого родича Ігоря Тимофійовича його дружина дізналася вже після весілля.

"Так не прийнято було цим хвалитися - все-таки і Вишня, і Чечвянський були ворогами народу", - зізнається Інна Ігорівна. Але у всіх членів сім'ї Губенко була одна спільна риса: вони будь-які проблеми вирішували зі сміхом. Причому саме відмінне почуття гумору було не у самих знаменитих її представників. "Всі вони дуже дружно жили і були великими фантазерами, брехунами. І знаєте, мій дядько Павло (Остап Вишня) не раз говорив:" Якщо Катька піде в літературу, нам з Василем (Чечв'янського) там робити нічого ", - згадує племінник гумористів.

Ось уже 37 років Ігор Тимофійович з дружиною живуть в Мінську. "Спочатку ми жили у Львові, і у нас було три кімнати, але з загальними зручностями - комуналка. І раптом запросили Інну Ігорівну (вона архітектор) на роботу в Мінську, і відразу дали там квартиру", - розповів племінник письменника.

Хлібосольної й чарівні
Свого іменитого родича Ігор Тимофійович пам'ятає як дуже симпатичного чоловіка - що б не трапилося в житті, дядько завжди вмів знайти щось хороше. "Дядя Павло був симпатичний, хоча і не красень. І рудий, а моя мама і Чечвянський були чорнявими. Це тому, що дід - їхній батько - Михайло, був чорний, а його дружина - руда", - розповів "Сегодня" Ігор Тимофійович .

Остап Вишня запам'ятався всім, хто бував у нього в гостях, хлібосольним господарем, зазначає племінник письменника. "Коли ми приїжджали, він дружині говорив:" Варя, я з ним говорити не буду, поки не нагодуєш ", - згадує Ігор Тимофійович. У будинку Вишні племінник познайомився з Рильським і Сосюрою, які не раз заходили до гумориста." Я з ними і в Ірпені відпочивав. Приїхав якось, стою в вишитій сорочці. Варвара Олексіївна, дружина Вишні, кличе дядька: "Іди, до тебе журналіст із Західної України". Він зайшов, голову нахилив і представився: "Вишня", а я засміявся. Дядько підняв голову і каже: "О, та тут брехав. Так це ж Ігор!"

Дарував домробітницю КОВДРИ
Всіма улюблений гуморист Остап Вишня любив випити, розповідає Ігор Тимофійович. "Все пив - і горілку, і коньяк. Якщо б не пив, може, і прожив би довше", - говорить племінник письменника.

"У центрі Києва, де зараз цирк, був базар. І Максим Рильський, і Володимир Сосюра, і Остап Вишня - вони все любили випити. Приходили туди, сідали під возом і там пили. А кожен раз, коли Вишня випивав, він купував ватяну ковдру і дарував його своєю домробітниці: "Будеш виходить заміж, ось тобі ковдру". Таких ковдр у домробітниці була ціла купа ", - розповів" Сегодня "Ігор Тимофійович.

Історію з ковдрами племінник письменника розповідає за стопкою вишневої наливки, яку вони з дружиною готують самі, - у Груні просто море вишень. "А Павло Губенко взяв собі псевдонім часом не тому?" - питаю. "Ой, він нікому не говорив, звідки і чому такий псевдонім", - розводить руками Ігор Тимофійович.

ПИШЕ РОЗПОВІДІ Про лиходіїв
"Такого літературного таланту, як у дядьком - Вишні і Чечв'янського, у Ігоря Тимофійовича немає, а ось документаліст він від Бога. Зараз переписується з архівами, піднімає невідомі досі документи про своїх родичів", - розповіла "Сегодня" його дружина Інна Ігорівна .

Втім, незважаючи на те, що талантом писати гумористичні оповідання, доля Ігоря Тимофійовича не нагородила, племінник автора "усмішок" вже багато років пише детективи та розповіді на кримінальну тему. Благо, особистий досвід спілкування зі злочинцями всіх мастей у Ігоря Тимофійовича є в надлишку. Як не як, пропрацював 15 років слідчим з особливо важливих справ у Львові.

Ось, наприклад, одна з новел Ігоря Тимофійовича - "Рукавичка підвела" про грабіжника, який промишляв грабежами. "Це була реальна історія, з мого особистого досвіду роботи. Історія почалася з того, що в одному місті затримали за підозрою в крадіжці одну людину. Доказів проти нього не було, та й алібі грабіжник мав: чоловік стверджував, що нібито в ніч злочину він був у своєї коханки, і жінка це підтверджувала. і зібралася міліція його відпускати - ну ніяких доказів. я кажу своїм співробітникам: не поспішайте, потрібно з жінкою його ще раз поговорити. я до неї, а вона: я вам все відкрию, все як на духу розповім, тільки ви мене, будь ласка, не видавайте. І рас казала його коханка, що в ту ніч він повернувся до неї додому з купою грошей, золотих прикрас. Нічого не сказав, де що взяв, тільки, згадує жінка, засинаючи, коханець сказав їй як би мимохідь: "Хоч би рукавичка не підвела". �� що ви думаєте? Все вірно - серед доказів на місці злочину ми знайшли в'язану рукавичку. Давай з'ясовувати, що це і звідки вона взялася. Виявилося, що її зв'язала нашому підозрюваному мама. ми до бабусі-матері - вона впізнала рукавичку сина. Я прийшов на допит до злочинця, поклав перед ним на стіл рукавичку, а він глянув і каже: "Ну все, начальник, буду колотися". Все розповів як на духу. А потім додав: наступного разу буду розумніший. Правда, йому це не допомогло - отримав таки термін за пограбування. А потім ще шість разів сидів у в'язниці ", - розповів Ігор Тимофійович.

ПОЗАШЛЮБНИЙ СИН АВТОРА "усмішок"
Остап Вишня був одружений двічі. Від першого шлюбу у нього був син В'ячеслав, який пізніше став військовим лікарем. Коли хлопчик був ще зовсім маленьким, Вишня одружився вдруге, закохавшись в молоду яскраву актрису театру Варвару Маслюченко, яку вперше побачив в Харкові на виставі "Жанна Д'арк". Завзятий театрал, Вишня не пропускав жодного її спектаклю, і, бувало, останні гроші витрачав на букет фіалок для улюбленої актриси. У цьому шлюбі дітей у письменника не було, він виховував дочку Варвари Марію. Після одруження на артистці Варварі Маслюченко з сином В'ячеславом письменник не часто спілкувався, згадує Ігор Корж. Вишня був дуже прив'язаний до дружини Варвари, та й вона супроводжувала чоловіка в десятирічної посиланням.

Коли письменника засудили до 10 років таборів, звинувативши в "вбивство Постишева", Варвару Маслюченко звільнили з театру і наказали їй виїхати з Харкова. Чоловіка відправили в один з таборів ГУЛАГу - Ухтпечлага, і жінка з маленькою дочкою на руках залишилася без будь-яких засобів до існування. Кілька місяців вона домагалася права жити поруч з чоловіком. Після довгих хлопотаній і оббивання порогів їй все ж таки дозволили перебратися до чоловіка в табір. Разом з донькою вона проїхала майже дві тисячі кілометрів до коханого. Але радість від зустрічі тривала недовго. Через місяць їй сказали, що сім'я не має права жити разом з арештантом, і Варвара з дочкою змушені були виїхати. Про те, що батько був у таборі, син В'ячеслав дізнався тільки через багато років.

Однак був у автора "усмішок" і позашлюбний син, каже Ігор Корж. "У 1917 році Остап Вишня працював в київському залізничному госпіталі. І там він познайомився з дівчиною, а через якийсь час вона виявилася в цікавому положенні. Дядько Павло про це не знав, він вже і з Києва поїхав. Після народження малюка, якого назвали Юрієм, жінка вийшла заміж за якогось Сікорського, а той усиновив хлопчика. Під час Великої Вітчизняної війни Сікорський загинув, і тільки після його смерті жінка нарешті розповіла синові, хто ж його справжній батько. Юрій Сікорський у звільненому Харкові відшукав квартиру Остапа Вишні. пришили л до нього в гості, а Варвара Олексіївна каже, що, мовляв, не можна, Вишня хворіє. А Сікорський: я тільки з фронту, дуже потрібно побачитися. Заходить, а гуморист практично відразу визнав у гості рідню. Придивився і питає "А як же звуть твою мать? Аж надто ти на мене схожий ", - розповів" Сегодня "рідний племінник письменника.

ПИСЬМЕННИКУ ВДАЛОСЯ ДВІЧІ УНИКНУТИ РОЗСТРІЛУ
Павлу Губенко двічі пощастило уникнути смерті. У перший раз в 1921-му, коли в Києві його заарештували більшовики як особливо небезпечного злочинця - за те, що не тільки служив у військах УНР, а й друкував свої фейлетони в есерівської пресі. Тоді ще початківця автора засудили до розстрілу, а для виконання вироку його відправили до Харкова. Але якраз в цей час він став тут відомий. Замість того, щоб розстріляти, письменнику ... дали кімнату в комуналці - розповідають, що харківським чиновникам дуже вже подобалися фейлетони Вишні. Хтось замовив слово за письменника - і врятував йому життя.

Другий раз уникнути смерті Остапу Вишні вдалося в 1937-му, в таборі: в ГУЛАГу, щоб звільнити місця для нових ув'язнених, тих, хто давно сидить, відправляли на розстріл. У число смертників потрапив і український письменник. На розстріл його погнали в інший табір - за 800 кілометрів. Поки Вишня йшов, начальника Ухтпечлага встигли розстріляти, а нове начальство табору скасував смертний вирок Вишні, чому - до сих пір загадка.

Звільнили Вишню з табору в 1943-му - його близьким друзям Олександру Довженку, Юрію Яновському і Миколі Бажану вдалося виклопотати звільнення одного: Сталіна переконали в тому, що країні у воєнний час особливо необхідні його "усмішки".

"ВИШНЯ ЗАВЖДИ НАМАГАВСЯ допомогти родичам, НІЖ МІГ"
В допомоги братам і сестрам відомий гуморист не відмовляв, але підтримати всіх не міг - аж надто багато було у Вишні рідні. "Скрізь в літературі пишуть, що в родині Губенко було 17 дітей, а моя мама говорила, що 22, тільки не всі дітки вижили, ось і вважали тих, кого встигли охрестити", - згадує Ігор Тимофійович.

Після репресій над Остапом Вишнею для сім'ї Губенко почалися важкі часи. "Дядю Павла в грудні 1933 року заарештували, а ми тут, у Груні, від голоду пухли", - згадує Ігор Тимофійович. Після розстрілу гумориста Василя Чечв'янського його дружину Надію Губенко посадили в тюрму, а дітей, 13-річного Павла і 9-річного Віктора, відправили в дитячий будинок НКВД в Ульяновської області. Ігор Тимофійович розповів, що, коли потрібно було визначити рік народження його двоюрідного брата Віктора, лікар в дитбудинку зробила це на око: попросила показати зуби.

Втім, після того, як Вишню реабілітували в 1943 році, письменник як міг намагався підтримати своїх родичів. Одного з братів Ігоря Тимофійовича, Юрія, поки їх батько був на війні, навіть виховували в родині Вишні. Після війни, в 1946 році, родина Анни Губенко та Тимофія Коржа переїхала в Карпати. Ігор закінчив школу в Івано-Франківській області, а потім поступив на юридичний факультет Львівського університету.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Сімейна наливка Остапа Вишні". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Якушко Оксана

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Quot;Тут і Вишня жив?
Quot;А Павло Губенко взяв собі псевдонім часом не тому?
? що ви думаєте?
Придивився і питає "А як же звуть твою мать?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация