Синкретизм буддизму і шаманізму в Туві »Tuva.Asia

Анотація: У статті розглядаються питання співіснування традиційних релігій Туви - шаманізму і буддизму Анотація: У статті розглядаються питання співіснування традиційних релігій Туви - шаманізму і буддизму.

Ключові слова: шаманізм, буддизм, синкретизм, релігія, відродження.

AB Chazhytmaa

Abstract: Author analyzes the coexistence of Tuva's traditional religions : shamanism and Buddhism.

Keywords: shamanism, Buddhism, syncretism, religion, revival.

Тибетський буддизм (ламаїзм) проник на територію сучасної Туви з Тибету через Монголію і Китай. Не існує єдиної думки щодо часу початку проникнення ламаїзму в Туву. Одні дослідники стверджують, що буддизм в цілому проник на територію Центральної Азії, (Монголії, Бурятії, Туви) за часів тюркського каганату в VI н.е. Інші вказують на період XVII-XVIII ст., Коли буддизм вже у формі ламаїзму починає асимілюватися з существовашей ранньої релігією тувинців шаманизмом.

Початок будівництво перших буддистських храмів датується 1772 г. (Киргизький (Ерзінскій) монастир в сучасному Ерзінський кожуун) і 1773 року (Самагалтайскій (Оюннарскій) монастир в сучасному Тес-Хемском кожуун) (Конгу 2010: Електр. Ресурс). Будь-яка інша релігія, перейнявшись на Початок будівництво перших буддистських храмів датується 1772 г територію, де існує інша релігія, не може залишитися незмінною. Що прийшла через Монголію, нова для тувинців релігія вже зазнала змін, приймаючи до уваги добуддістскіе релігійні погляди монголів (шаманізм). У цьому виді буддизм добре засвоїв существовашіе шаманистские культи, ритуали, обрядові практики. Безумовно, з'явившись в південних територіях республіки буддизм на початку свого шляху зустрів опір з боку жителів, за світоглядом і віруванням яких належали до шаманізму.

Шаманізм глибоко сягає корінням в культуру, побут, світогляд тувинців. По роботах провідного шаманолога, доктора історичних наук, президента всіх тувинських шаманів М. Б. Кенін-Лопсана, шаманізм є корінний релігією тувинців, літочислення яких налічує тисячоліття (Кенін-Лопсан, 1999). Шаманісткіе обряди, ритуали пов'язані з шануванням духів природи, поклоніння духам померлих предків, особливим ставленням до тотемним тваринам, птахам.

Буддизм, засвоюючи на даній території, ассціміліровал в собі багато ритуали, обряди шаманізму, пантеон богів, духів, в тому числі обряд осященія Оваа (місце вшанування хозяинов святих місць). Шаманістскіе боги почали присутнім і в буддійському пантеоні. Багато дослідників пов'язують укорінення і визнання буддизму як офіційної релігії республіки з виникненням феодальної державності. так, О. М. Хомушку вважає, що прийняття буддизму в Туві було обумовлено процесом формування феодальної державності (Хомушку, 1988). Необхідність ідеологічної основи звернуло місцевих феодалів до цієї релігії, оскільки вона могла послужити підтримкою для ідеології.

У різні періоди часу співвідношення кількості віруючих, які вдаються до допомоги шамана або лами, варіювалося. Але до сих пір основна кількість віруючих є і шаманистами і буддистами одночасно. Історично сформований синкретизм цих двох вірувань показує, як шамани і лами переймають один у одного різні обрядові функції. Наприклад, освячення джерел, джерел, обряди освячення родового дерева, очищення сімейного вогнища, похорон міг зробити як лама, так і шаман. Лікування хворих було завжди привілеєм шаманів, але незабаром і лами почали лікувати. З цієї нагоди навіть стали готувати спеціальних богдо-ХОО (лам-шаманів) (Ховалиг, 2006: Електр. Ресурс). У періоди правління радянської влади зазнали репресії і лами і шамани, при цьому було знищено понад сотень буддистських храмів.

З 1990-их років в Туві відроджуються різні релігійні практики, в тому числі шаманізм. Великий інтерес до шаманізму проявляють західні дослідники. Проводяться міжнародні форуми, зустрічі шаманів з шамановедамі, напр. Міжнародний семінар шаманів і шамановедов в З 1990-их років в Туві відроджуються різні релігійні практики, в тому числі шаманізм Фото Станіслава Шапіро Кизилі 1993 р Випускається література російською та тувинському мовами , Популяризується творчість М. Б. Кенін-Лопсана, президента всіх тувинських шаманів.

Також відроджується буддизм в Туві. Важливою подією в житті буддистів Туви став приїзд Його Святість XIV Далай-Лами в Туву в 1992 році (в цьому році виповниться 20 років з того події), а також Вчення Калачакри в 2003 р Активно відновлюються буддійські споруди, будується чимала кількість субурганов на території усієї республіки, з'явилися нові монастирі. Лами намагаються донести до населення суть вчення буддизму, який спосіб життя необхідно вести, що дотримуватися, коли і за яких обставин читати ту чи іншу мантру.

Багато тувинці ассоціруют свою релігію з буддизмом, стверджуючи, що вони є послідовниками буддизму - буддистами. Але при цьому вони не розуміють сутність релігії. Їм досить того, що вони ходять в хурее, моляться. Вони вважають, що від них вимагається переважно молитися під час читань мантр ламами. При питанні, звертаються вони до шаманів, відповідають ствердно. Тувинці все ще поклоняються духам природи. Наприклад, під'їжджаючи до гірського первалу, зупиняються, роблять підношення духам зі словами "Оршее, Хайиракан!", "Оршее, Бурхан!"

Об'єднуються не тільки релігії в розумінні людей, а й представники самих релігій в діяльності, в різних соціальних заходах. Серед таких синкретичних справ, які мають значення і для буддизму, і для шаманізму, можна назвати будівництво найбільшої статуї Будду на вершині гори "Догее" поблизу Кизила.

Список літератури:

Кенін-Лопсан, М. Б. (1999) Тувинські шамани. М.: Видавництво трансперсональної інституту.

Конгу, А. А. (2010) Ставлення тувинців, які проживають на території південної Туви до буддизму [Електр. ресурс] // I-а Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми дослідження етноекологіческій і етнокультурних традицій народів Саяно-Алтаю». URL: www.tuvsu.ru/rffu/?q=content/отношение-тувинцев-проживающих-на-территории-южной-тувы-к-буддизму (Дата звернення: 7.06.2012).

Ховалиг, Д. (2006) Синкретизм шаманізму і буддизму в тувинській обрядовій практиці [Електр. ресурс] // Сибір. Приенисейской край. URL: http://www.iria-art.com/index.php?option=com_content&task=view&id=299&Itemid=48 (Дата звернення: 7.06.2012).

Хомушку, О. М. (1988) Перший всетувінскій з'їзд (буддійський собор) // башка. № 2.

Завантажити файл статті 16-chazhytmaa.pdf [194,89 Kb] (cкачиваний: 33)

До Змісту номери

Ru/rffu/?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация