Сирійське відлуння в Ферганській долині

Про боротьбу з тероризмом, екстремізмом і іншими погрозами для Киргизії і Центрально-Азіатського регіону в цілому «Ритму Євразії» розповів Токон Мамитов - колишній віце-прем'єр-міністр з питань оборони, безпеки і питань державних кордонів, співробітник спецслужб з 30-річним стажем

- Токон Болотбековіч, до акова сьогодні ситуація в Киргизії і Центральної Азії під кутом зору екстремістських і терористичних загроз?

- Ситуація, що складається в нашій країні, безпосередньо залежить від рівня загрози радикалізму, екстремізму та тероризму в усьому Центрально-Азіатському регіоні, і зокрема в Ферганській долині, бо держави і народи долини - це практично споріднені народи. У народів ЦА віра одна - ісламська, мова, культура, звичаї - вони теж практично на 90 відсотків збігаються, світогляд одне. Крім того, у нас з давніх-давен спільна історія була, і до недавнього минулого держава була одна, а сьогодні ми все - незалежні і суверенні пострадянські республіки. Спільне в нас і те, що економічні, політичні та соціальні наслідки розпаду СРСР у нас схожі, і вони на всіх республіках до теперішнього часу позначаються.

В цілому можна сказати, що ймовірність прояву загроз екстремізму та тероризму, на жаль, дуже значна як в Киргизії, так і у всій Центральній Азії.

- У чому причина такої ситуації?

- Тут цілий комплекс причин. В першу чергу це політична ситуація, що складається як у всьому Ферганському регіоні, так і в кожній окремо взятій республіці. Це соціально-економічні чинники, це міграційні процеси, це, звичайно, і питання взаємин між державами. Це певною мірою і вплив глобальних гравців - Заходу і деяких східних країн.

Але чому тероризм настільки виріс і настільки серйозно загрожує нинішній цивілізації? По-перше, тут потрібно відверто визнати, і уряд Киргизії це визнає, що ми, я маю на увазі уряди всіх країн - і західних, і що розвиваються, програли терористам в плані соціалізації - вирішення соціальних питань. У добу глобалізації змінилася оцінка людини. Якщо раніше цінність людини вимірювалася морально-етичними якостями, рівнем його освіти, культури, його толерантністю, то зараз цінність людини вимірюється наявністю у нього матеріального багатства. І терористи цим скористалися. Зауважте: терористичні організації орієнтовані на бідних, вони їх агітують, обіцяючи справедливість. Цей фактор знайшов відображення у зростанні екстремізму.

Знайшло відображення також те, що ми вчасно не змогли захистити іслам від сурогатних течій. Ми не зуміли розпізнати їх ідеологію, їх коріння та основні елементи, які виправдовують вбивство, насильство, вибухи, залякування, і ми програли ідеологічну війну з тероризмом і його гаслами. Ось це все і пояснює те, чому зараз обстановка так розжарюється.

Єдина країна, яка прагнула до того, щоб традиційний іслам зберігся, це Узбекистан. І я думаю, що заслуги і внесок в ці процеси колишнього президента Іслама Карімова ми свого часу ще оцінимо. Адже його політика дозволила зберегти іслам в чистому вигляді і захистити його від усього наносного, що пропагують екстремізм і тероризм.

- Якщо подивитися на ситуацію в Сирії з урахуванням останніх подій, то можна припустити, що те, що відбувається там - це геополітична боротьба, в якій деякі країни використовують терористів для досягнення власних цілей ... Тому й не виходить врегулювати конфлікт, як ви вважаєте?

- Цілком можливо. Сирійський вузол і в цілому близькосхідний конфлікт - вони мають тенденцію до ускладнення. І в цьому, на мою думку, частково можна звинуватити політику деяких держав, які підходять до ситуації з подвійними стандартами. Ці держави намагаються міжнародних терористів використовувати для вирішення своїх зовнішньополітичних інтересів. І це все ускладнює ситуацію.

Але при цьому, мені здається, західні держави заблукали, вони потрапили під чари міжнародних терористів і знаходяться під їх впливом настільки, що неадекватно сприймають ситуацію. Вони думають, що можуть контролювати терористичні організації, але це не так. Сьогодні вже терористи використовують окремих глобальних гравців, тобто окремі західні держави, в своїх інтересах. Навіть в тих випадках, коли терористи доводять до них вигідну інформацію з тієї чи іншої ситуації, зокрема по застосування хімзброї , Вони тим самим уміло маніпулюють західним свідомістю, свідомістю західного суспільства, свідомістю західних політиків, оскільки ця ж інформація вигідна і їм самим.

А західні політики не вміють відрізнити наносне від реального, об'єктивного. І сьогодні вся біда в тому, що деякі західні держави не усвідомили ту ситуацію, в якій опинилися, думаючи, що контролюють процес керованого хаосу, а по факту це хаос в особі міжнародних терористів управляє недалекоглядними західними політиками.

- Як, на ваш погляд, вирішиться ситуація в Сирії і як це відіб'ється на нашому регіоні?

- Процес врегулювання конфлікту буде тривалим. Була надія на Женевський процес, була надія на Астанинський процес , Але, на жаль, кожен день у міру того, як знаходяться шляхи виходу з кризової ситуації, тут же ідеологи, організатори міжнародного тероризму тут же виробляють інформаційні вкидання, які в кінчений результаті заплутують західних політиків і перешкоджають вирішенню ситуації. Тому важко прогнозувати, коли ця ситуація вирішиться.

При цьому не можна забувати, що в складі ІГІЛ воюють понад дві тисячі громадян Таджикистану, стільки ж казахстанців, стільки ж узбекістанцев, понад півтисячі киргизів, колишніх наших співвітчизників там знаходяться. Це велика армія. І звичайно, у них тут є друзі, у них тут є зв'язки, сплячі осередки, які теж відстежують цю ситуацію. Безумовно, ті процеси, які відбуваються на Близькому Сході - в Іраку, в Сирії, в Афганістані, мають своє продовження в Ферганській долині. Тому тільки тоді, коли близькосхідний (сирійський, іракський) криза буде врегульована, ми зможемо говорити про те, що тепер зможемо не допустити прояву екстремізму і тероризму в Ферганській долині. Поки ж ці гарячі точки вирішені, існує велика небезпека для Ферганської долини.

- Зараз активно працюють правоохоронні органи, спецслужби, які виявляють і присікають діяльність терористів, але ми розуміємо, що цього недостатньо. Що ще потрібно зробити, щоб посилити боротьбу з такими явищами, як екстремізм і тероризм? Які заходи можуть стати більш ефективними в протистоянні цим загрозам?

- Уряд Киргизії розуміє, що одними силовими методами не вирішити проблему. Проти ідеології терористів і екстремістів ми повинні використовувати контрідеологію, розвінчуючи їх основні радикальні постулати. Ми повинні розробити ідеологію, спираючись на чисту ісламську віру, спираючись на прогресивних теологів. Ми повинні правоохоронні органи, спецслужби озброїти цієї контрідеологіей, щоб вони у всеозброєнні проводили цю роботу.

Ну і найголовніше - і уряд Киргизії буде в цьому напрямку працювати - взаємодія з усіма країнами світу. Тут ми відкриті, чесні, передбачувані і готові до співпраці, яке послужить знищенню і викорінення екстремізму і тероризму.

Киргизія добре знає і розуміє психологію терористів, знає їх моральне обличчя, знає, чого вони хочуть і як будуть своїх цілей домагатися. Те, що незрозуміло для західного суспільства і для західних політиків, нам більш очевидно, з огляду на наш східний менталітет. І ми будемо доводити до наших західних партнерів по діалогу цю інформацію. Киргизія продовжить переконувати своїх партнерів, як західні, так і східні держави, в тому, що потрібно йти від подвійних стандартів при оцінці екстремізму і тероризму. Киргизія буде і далі продовжувати доводити до своїх партнерів розуміння того, що, намагаючись керувати хаосом, вони можуть виявитися в чіпких обіймах міжнародного тероризму. Ми зараз про це попереджаємо і будемо попереджати далі.

- Зараз все частіше виконавцями терористичних актів є вихідці з Центральної Азії, зокрема з Киргизії. Це показали теракти в Туреччині і останній теракт в метро Санкт-Петербурга. Чи говорить це про те, що наш регіон стає центром екстремізму і тероризму?

- Ні, це потрібно розцінювати з іншої позиції. Міжнародний тероризм і екстремізм використовують ситуацію для того, щоб ми частіше згадували про національну приналежність терористів: той - узбек, цей - киргиз, або татарин, чи чеченець і т.д. Ідеологи тероризму зацікавлені, щоб ми акцентували на цьому увагу, щоб ми не довіряли один одному, щоб ми підозрювали один одного - їм це на руку. І вони в цьому плані, в цій своїй пропаганді досягли стовідсоткового успіху. Сьогодні на вихідця з Азії, з Кавказу в європейській частині колишнього Радянського Союзу, на жаль, дивляться з підозрою. І це те, про що мріяли міжнародні терористи, їх організації та ідеологи, і вони цього досягли.

Зверніть увагу: терористи на Близькому Сході проти Ізраїлю використовують вихідців з певних регіонів - представників певних народів, в Європі вони використовують іншу методику, проти Росії - третю, у нас в Ферганській долині, в Центральній Азії вони використовують своїх прихильників зовсім інших національностей, і ці методики скрізь різні, лише окремі елементи схожі.

Я повинен підкреслити, що терорист не має ні нації, ні релігії. Він лише прихильник якоїсь релігійної секти, але це не справжній мусульманин - це ісламіст. Біда в тому, що західний світ, і частково Росія, не можуть відрізнити іслам від ісламізму, мусульманина від ісламіста. Ось в чому біда західного світу і частково російського суспільства. Іслам ніколи не підтримував екстремізм і тероризм, ісламізм це підтримує. Але ісламізм - це не релігія, це сурогатна ідеологія, яку взяли на озброєння терористи і екстремісти. І чим більше ми будемо акцентувати увагу на тому, вихідцем з якого регіону або держави є той чи інший терорист, тим більше ми будемо програвати битву з екстремізмом і тероризмом. Це всім нам треба мати на увазі.

Вони дуже розумно надходять, використовуючи наші слабкі точки, враховуючи, що, на превеликий жаль, сучасне суспільство деідеологізоване, воно секулярної, цінність людини визначається в ньому кількістю грошей, вони на це і б'ють.

Зауважте, як тільки народи починають зближуватися, тут же йдуть серії вибухів, де виконавцями терактів є представники однієї з зближуються сторін. Якщо ми говоримо про Європу, то виконавцями є вихідці з Чорного континенту або з Близького Сходу - з арабських країн. Якщо ми говоримо про Росію, то терористи використовують там вихідців з Центральної Азії або з Кавказу. Це про що говорить? Про те, що нас стравлюють, а ми на це піддаємося і не звертаємо уваги на вирішення соціальних питань, на ідеологію, на розпізнання ідеології терористів, котра виправдовує вбивства, залякування і насильство.

- Яка роль Росії в забезпеченні безпеки в регіоні?

- Роль Росії дуже значна, і не тільки для Центральної Азії, але і для Близького Сходу. Вона дуже велика у врегулюванні сирійського і в цілому близькосхідного конфлікту. Я сподіваюся, що Росія з тим же сирійським урядом, з тим же ізраїльським урядом, з тим же турецьким урядом зуміє домовитися, зуміє показати справжнє обличчя терористів, показати, як терористи вміло використовують деяких західних керівників, я думаю, що Росія доб'ється тут успіхів.

Що стосується нашого регіону, то, безумовно, Росія тут має, особливо в особі уряду Киргизії, надійних союзників у боротьбі з тероризмом і екстремізмом. Тому що ми розуміємо: якщо сьогодні ми загасити будинок, який горить на краю вулиці, на якій всі ми живемо, то завтра вся вулиця згорить. Тому Росія, підкреслю ще раз, в особі уряду Киргизії має надійного союзника і партнера в боротьбі з екстремізмом і тероризмом.

У чому причина такої ситуації?
Але чому тероризм настільки виріс і настільки серйозно загрожує нинішній цивілізації?
Тому й не виходить врегулювати конфлікт, як ви вважаєте?
Як, на ваш погляд, вирішиться ситуація в Сирії і як це відіб'ється на нашому регіоні?
Що ще потрібно зробити, щоб посилити боротьбу з такими явищами, як екстремізм і тероризм?
Які заходи можуть стати більш ефективними в протистоянні цим загрозам?
Чи говорить це про те, що наш регіон стає центром екстремізму і тероризму?
Це про що говорить?
Яка роль Росії в забезпеченні безпеки в регіоні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация