Сирійський конфлікт в стрічках на Docudays

  1. «Дугме / Кнопка» (2016)
  2. «Мовчазна війна» (2017)
  3. «Повернення» (2016)
  4. «Мер'єм» (2017), «Гулістан - земля троянд» (2016)

«Дугме / Кнопка» (2016)

Програма фестивалю документального правозахисного кіно Docudays 2017-2018 дає можливість скласти враження про те, що відбувається на війні в Сирії і, частково, Іраку. Представлені стрічки розкривають конфлікт з багатьох ракурсів, виключаючи хіба що точку зору режиму Башара Асада, «Ісламської держави» і російських. Одні режисери віддали перевагу розібратися, як діють аполітичні громадяни в умовах облоги і повної безнадія ( «Останні люди в Алеппо» ). Другі - як дівчата, виховані в строго патріархальному суспільстві, на хвилі демократизації беруть в руки зброю і воюють в колись «суто чоловічий» війні ( «Мер'єм», «Гулістан - земля троянд»). Треті, і їх чимало - як в колись спокійному сирійському суспільстві цивільні піддаються тортурам і згвалтувань з боку армії режиму Башара Асада, покликаної, здавалося б, «захищати» їх ( «Мовчазна війна»); ті ж біди, тільки з боку бойовиків ІГ, описані у фільмі «Повернення». Четверті розкривають сутність релігійного фанатизму і готовність смертників віддати своє життя за віру ( «Дугме / Кнопка»).

«Дугме / Кнопка» (2016)

Фільм режисера Пауля Салахадіна Рефсдаля, знятий на території, зайнятій угрупованням, до 2016 відомої як відділення «Аль-Каїди» - «Фронт ан-Нусра» (Jabhat al-Nusra). Причини її виникнення та джерела фінансування залишаються за кадром, ясно тільки, що до «Фронту» примикають люди з усього світу. Головні герої - громадянин Саудівської Аравії Abu Qaswara і британець Abu Basir al-Britani. Виходець з Мекки співає і проповідує іслам, а виходець з Великобританії воює на передовій, гармонійно вписуючись в сирійське суспільство. Їх ріднить місія усього їхнього життя - підготовка до суїциду шляхом підриву машини в стані ворогів.

Так, крок за кроком, глядач вникає в абсолютно незвичний для європейців світ «джихадистів» - глибоко віруючих бійців, для яких померти за Аллаха - честь і спосіб потрапити в рай. У раю, як у середньовічних легендах, живуть гурії (один зі смертників раз у раз повторює, що його чекають 72 райські жінки).

У раю, як у середньовічних легендах, живуть гурії (один зі смертників раз у раз повторює, що його чекають 72 райські жінки)

Для співака-проповідника НЕ ​​гурії головне - його захоплює перспектива побачитися один на один з Аллахом. Абу з Мекки постійно посміхається, він життєрадісний і привітний - адже його чекає рай і блаженство за праведну справу. Чи можемо ми уявити, наприклад, християнського проповідника, який постійно щиро посміхається в передчутті раю? Ледве.

Шоком для європейця стануть і задушевні розмови Абу з віруючим батьком (вони планують говорити по телефону до самого моменту вибуху), затишні кадри з його дитиною - і спокійний, ніби про улюблену роботу, розповідь про устрій механізму підриву в машині смертника. Мучеників заносять в спеціальний список, і чекати моменту «сакрального діяння» їм доводиться тижнями і навіть місяцями.

Британець показаний цілком відданим ісламу, але все ж сумнівається в необхідності самопідрив. Він раз у раз згадує, що зобов'язаний утримувати сім'ю з моменту одруження. На батьківщину його не тягне зовсім - про Британію його відгуки виключно як про «жалюгідному місці».

На батьківщину його не тягне зовсім - про Британію його відгуки виключно як про «жалюгідному місці»

Зауваження поза контекстом фільму. У цьому інтернаціонал фундаменталістських мусульман знайшов собі місце і російська, до того ж, колишній лівий активіст. Про нього в 2017 році вийшла стаття Павла Нікуліна, чимало «стривожила» ФСБ.

На основі повсякденної рутини війни в «Дугме» показаний побут одних з найбільш фундаменталістських бійців ісламу. Втім, кажучи про себе в кадрі, вони відмежовується від «Ісламської держави» через його жорстокості, а своїх ворогів, армію Асада, таврують як гвалтівників і вбивць, акцентуючи уваги на своїх переконаннях. Для всього світу вони залишаються «забороненими», терористами.

25 липня 2016 лідер організації Абу Мухаммад аль-Джулані оголосив про відокремлення Фронту ан-Нусра від міжнародної терористичної організації Аль-Каїда і перейменування в «Джабгат Фатах аш-Шам» (або «Фронт завоювання Леванту»). Їх джихад триває донині.

Їх джихад триває донині

«Мовчазна війна» (2017)

Фільм «Мовчазна війна» франко-британської режіссёркі Манон Луазо оповідає про те, що відбувається на стороні режиму Башара Асада в Сирії. Тут майже немає кадрів вибухів і розчленованих тіл - тільки численні розповіді жертв режиму про знущання, які вони пережили, і зняті на мобільний архівні кадри жертв тортур. Жінки різного віку змушені були покинути Сирію, і поступово стає ясно, чому - не тільки через політичні переслідування, а й через тиску всього суспільства.

Перший шокуючий для європейців факт - за згвалтування в східному суспільстві карають постраждалу жінку, а не насильника. Її родичі не зможуть терпіти таку ганьбу. Про психологічної допомоги вже тим більше мова не йде.

Про психологічної допомоги вже тим більше мова не йде

Другий - жіноче тіло вважається священним, згвалтувати жінку - значить висловити до неї і її сім'ї ступінь крайнього презирства, підштовхнути її родичів зневажати її і навіть вбити, якщо жертва переживе насильство і вийде на волю. Зробити так, щоб вона умрерла від рук своїх родичів. Армія і спецслужби Асада свідомо займаються цим, лякаючи населення.

Третє - сама жінка з цього суспільства, яка пережила сексуальне насильство, вже не асоціює себе зі своїм тілом, яке при дотриманні всіх релігійних практик вважається вільним від «скверни». Головні героїні шокують європейського глядача поясненнями, чому розглядають своє тіло як назавжди спаплюжений, що відокремилося від душі. Саме слово «згвалтування» їм важко вимовити, так як це дію - останнім табу, яке вважалося непорушним до того, як його порушили служаки Асада.

Перелік військових злочинів армії і спецслужб масштабний - він зводиться до жорстоких відпрацьованими схемами «мене вкрали, катували і ґвалтували» або «наш будинок захопили солдати, мене і моїх дочок ґвалтували на очах батька». Так режим Асада наводить жах на що залишаються непідконтрольними території, підриваючи самі основи суспільства.

Глядачеві із західної цивілізації відкривається зовсім інший світ - в якому є реклама «Фанти» і «Пепсі», мобільні телефони та Інтернет, двигуни внутрішнього згоряння і фосфорні бомби, але люди при цьому живуть згідно давніх релігійних звичаїв.

У фіналі фільму звучить фраза однієї з біженок, звернена до європейців: «Ви подивіться фільм і забудете його». Це правда, жахи, які чинить в Сирії, мало кого хвилюють за її межами.

«Повернення» (2016)

«Повернення» (2016)

«Повернення» шведського режисера Захави Санжаві, який народився в Іракському Курдистані, перегукується з «Мовчазний війною». Погляд документаліста падає на табір біженців, курдів-єзидів, що проживають в Іракському Курдистані. Люди, які втекли від терору «Ісламської держави», оповідають про військові злочини фундаменталістів - вбивствах, тортурах і згвалтуваннях. Головна героїня, медсестра-курдка Шилан, прагне вислухати кожного і кожну з 20 тисяч людей, що живуть в наметах. Хтось не бажає розмовляти з людьми і приймати їжу після пережитого, але дівчина терпляче знаходить ключі до пораненим душам.

Хтось не бажає розмовляти з людьми і приймати їжу після пережитого, але дівчина терпляче знаходить ключі до пораненим душам

І знову годинник інтерв'ю про жорстокість, ніби з возродившегося середньовіччя.

А ось як відповідають на цей морок курди з сирійської сторони, розкрито в декількох інших фільмах.

«Мер'єм» (2017), «Гулістан - земля троянд» (2016)

«Мер'єм» (2017), «Гулістан - земля троянд» (2016)

Два фільми, присвячені бійцям Народних сил оборони - військового крила Робітничої партії Курдистану. Об'єднують їх героїні - дівчини-курдкі, які оголосили війну «Ісламському державі».

Об'єднують їх героїні - дівчини-курдкі, які оголосили війну «Ісламському державі»

«Мер'єм» - короткометражка Ребера Дошки, голландського режисера курдського походження. Динамічна замальовка на тему битви за місто Кобань на півночі Сирії: в кадрі головнокомандувача по імені Мер'єм і її соратниці. Оператор здійснює стрімкі перебігання під кулями. Бій в самому розпалі, курдів з повітря підтримують американці, бомблять позиції ісламістів. Фільм цікавий як зачаровує картинка з якоюсь паралельному всесвіті, яка знаходиться у нас під боком.

Фільм цікавий як зачаровує картинка з якоюсь паралельному всесвіті, яка знаходиться у нас під боком

«Гулістан - земля троянд» - розповідь зовсім іншій тональності, створене Зайна Акйол, канадської режіссёркой курдського походження. Фільм не поспішаючи і медітатівен, більша його частина присвячена підготовці дівчат з жіночого загону YPG: тренування, розмови, ідеологічні лекції з акцентом на лідерство Абдулли Оджаллана. Раз у раз в кадрі звучать слова «наш лідер».

Раз у раз в кадрі звучать слова «наш лідер»

Встигаєш побачити і дивовижну військову форму курдів, і їх тактику боротьби з «Ісламським державою». Велика частина фільму знята вночі, в очікуванні настання на позиції ісламістів - в такі моменти вся дія завмирає, залишається лише чекання, властиве війні. Створюється враження, що авторка хотіла швидше показати своє художнє бачення того, що відбувається, ніж його причини.

Створюється враження, що авторка хотіла швидше показати своє художнє бачення того, що відбувається, ніж його причини

Обидва фільми будуть не дуже зрозумілі без знання бекграунду: ці життєрадісні дівчата служать в армії після революції в курдському суспільстві, що почалася після громадянської війни у ​​всій Сирії, а емансипація жінок Курдистану - масштабний процес, який стосується не тільки війни, а й мирного життя, де жінки наділені правами, рівними з чоловіками. Ці фільми буде добре дивитися паралельно з прочитанням текстів про соціальний експеримент в сирійському Курдистані. На домені нігіліст влаштувався цілий блог про курдів «Hevale: революція в Курдистані» - дослідний медіа-проект про Близький Схід, що діє з 2015 року. Пізнавального читання!

  • UAH: «ПриватБанк», 5168 7422 0198 6621, Кутній С.
  • USD: skrill.com, [Email protected]
  • BTC: 1D7dnTh5v7FzToVTjb9nyF4c4s41FoHcsz
  • ETH: 0xacC5418d564CF3A5E8793A445B281B5e3476c3f0
  • DASH: XtiKPjGeMPf9d1Gw99JY23czRYqBDN4Q69
  • LTC: LNZickqsM27JJkk7LNvr2HPMdpmd1noFxS
Чи можемо ми уявити, наприклад, християнського проповідника, який постійно щиро посміхається в передчутті раю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация