Сизий голуб, дикий сизий голуб (Columba livia) сизий, забарвлення поширення ареал поведінку корм харчується гніздування кладка розмноження біотоп середовище проживання поведінку голуб екологія гніздо кладка інкубація польові ознаки розміри будова голуб фото, голуби птиці реферат

Ареал. В СРСР сизий голуб в дикому стані займає порівняно невелику територію. Він зустрічається в Криму (Пузанов, 1933), по обривистих берегів Азовського моря, можливо на Сиваші. У незначній кількості в пониззі Дніпра (Вальх, 1911) і по правому березі Дону (Алфераки, 1910). Потім населяє північне Передкавказзя і північні схили Кавказького хребта (Динник, 1886). Ареал

Сизий голуб, або сизий (Columba livia)


Міський сизий голуб, або сизий

(Columba livia)
Автор Elena Malysheva , Фотогалерея робіт http://muruss.gallery.ru/

На Волзі, за старими даними, він піднімається до гирла Ками, а за новітніми - зізнається можливим гніздування на Волзі, Оці або Сурі і вважається безсумнівним на Свіязі (Пузанов, 1942). У басейні Уралу виявлено в області верхньої течії цієї річки (Снігурівський, 1929). Алтай населяє типова форма (Сушкин, 1938), поширена невеликими колоніями і в області верхньої течії Єнісею (Сушкин, 1914).

Напівсвійський сизий йде на північ набагато далі, ніж дикий. Він звичайний на місце гніздування в поселеннях Ленінградської, Калінінської і Горьківської областей. Місцями виходить за межі цієї межі, утворюючи колонії, наприклад, в Мурманську і низов'ях Обі. Відірваний від Європи і Західної Азії ділянку охоплює незначний простір Далекого Сходу (басейні р. Уссурі). В Японії напівсвійський голуб звичайний.

Характер перебування. Сизий - дикий голуб є майже осілого птахом, якій властиві тільки не регулярні, але іноді дуже значні кочівлі.

Біотоп. Уникає лісів і великих рівних площ. Улюблені місця гніздування - всякого роду обриви. Так сизий голуб з великою охотою поселяється на високих вапняних скелях берегів Криму, на крейдяних берегах Волги і Дону, також на кручах Мугоджарскіх гір і в цій гірській обстановці на Алтаї.

Чисельність. В даний час сизі голуби не утворюють великих колоній ні в одному з перерахованих місць. У європейській частині ареалу вони гніздяться здебільшого поодинокими парами, зрідка утворюючи невеликі колонії по кілька пар. Так само нечисленні ці голуби в західній половині азіатської частини ареалу, в східній же половині вони набагато численніші.

Сизий голуб, або сизий (Columba livia)


Міський сизий голуб, або сизий

(Columba livia)
Автор Elena Malysheva , Фотогалерея робіт http://muruss.gallery.ru/

Розмноження. Дані по гніздування сизого голуба в межах Союзу незначні і навіть по напівдомашні голубам, незважаючи на всю легкість спостережень, уривчасті. Весняне воркування і парування починається у напівдомашні птахів надзвичайно рано - у Чкалова вже в середині лютого (Зарудний, 1888). У абсолютно диких голубів шлюбний період починається пізніше, і спаровування доводиться на кінець березня - початок квітня, яйця відкладаються до кінця квітня. Утворенню пари передує енергійне воркування самця. Воркуючий сизий голуб низько нахиляє передню частину тулуба і паморочиться на одному місці то в одну, то в іншу сторону, напіврозпустилися хвіст. Закінчуючи трель, він повертається до голубці і різко піднімає вгору передню половину тіла. Голуби часто "цілуються" дзьобами, перебирають один у одного пір'я на головах і т. П. Ці ж звички передують злягання, після якого самець злітає, піднімається, описуючи півколо, на відому висоту і спускається вниз планувальним польотом, тримаючи крила над спиною під кутом .

Гніздо розташовується де-небудь в тріщині обриву, ніші скелі, на карнизі або виступаючому камені і т. П. За даними західноєвропейських орнітологів, самець відшукує місце для гнізда і носить матеріал, а самка лише укладає його. Гніздо складається з порівняно грубих гілочок і корінців і буває досить неіскусним, будучи просто плоску купку з дуже неглибоким лотком. Гніздовий ділянку кожної пари невеликий, так як голуби селяться часто колоніями, розташовуючи гнізда близько один до одного. Однак кожен самець строго стежить за тим, щоб сусіди не переходили встановлених меж, які у великих і тісних колоніях іноді звужуються до двох - трьох десятків сантиметрів.

Однак кожен самець строго стежить за тим, щоб сусіди не переходили встановлених меж, які у великих і тісних колоніях іноді звужуються до двох - трьох десятків сантиметрів

Сизий голуб, або сизий (Columba livia)


Сизий голуб, або сизий

(Columba livia). фото - РОСС

Кладка з 2 яєць, чисто білого кольору; розміри: (77) 36,4-43,3 х 27 - 31,5, в середньому 39,33 х 29,22 мм (Хартерт, 1915).

Насиживают обоє батьків з першого яйця. Самка сидить на гнізді більше, ніж самець, який проводить в гнізді час з 10 ранку до 2 годин дня. На восьмий день насиджування у старих голубів починається потовщення стінок зоба. Насиджування триває 17 днів. До моменту вилуплення пташенят зоб вже виділяє біле кашкоподібне речовина, що служить їжею маленьким пташенятам. Останні отримують від батьків корм, занурюючи в широко відкриті роти старих птахів дзьоб і приймаючи в них відригає старими птахами вміст зоба. Через кілька днів пташенята починають отримувати розм'якшені в зобах старих птахів зерна, але виділення кашицеобразного речовини закінчується у домашнього голуба на 18-й день по вилуплення пташенят, а у дикого ще пізніше.

Гніздовий період триває 30-35 днів. Навіть покинули гніздо пташенята отримують корм від батьків, випрошуючи його з писком і своєрідним тремтіння крил. Тому у зовсім оперилися молодих пір'я біля основи дзьоба - на лобі, з боків і на підборідді - виростають пізніше всіх інших, а дзьоб здається довшим, ніж у дорослих птахів. Через кілька днів після вильоту батьки відганяють пташенят і приступають до другої кладки. Навіть в самих північних ділянках ареалу - в Шотландії та на Фарерських островах, сизі голуби несуться не менше двох разів на літо. У середземноморських країнах вони встигають висиджувати яйця до трьох разів. Льотні молоді першого виведення спостерігалися тут в кінці травня.

Для наших меж дані по розмноженню відсутні, якщо не брати до уваги вказівок для Чкаловской обл. на те, що живуть там напівдомашні голуби мають нібито до чотирьох кладок в літо (Зарудний, 1888). Що стали самостійними пташенята утворюють зграї, які поступово збільшуються за рахунок приєднання підростаючих молодих. Після того, як вигодувані останні молоді, старі приєднуються до зграй, і птахи починають кочувати у місця свого гніздування, відлітаючи іноді ненадовго на більш далекі відстані.

Линька. Сизий голуб, як і інші види голубів, має одну повну линьку в році. Зміна оперення починається в травні випаданням десятого першорядного махового і йде до переднього краю крила. У деяких особин початок линьки припадає на квітень, так як в травні зустрічаються птиці з двома і навіть трьома зміни махових. У червні трапляються особини, у яких змінилося від двох до п'яти махових, в липні - від двох до семи, в серпні - від п'яти до восьми. Вересневі матеріали представлені однією птицею, що має вісім нових махових. У листопаді зміна першорядних махових у всіх старих птахів закінчується (Ларіонов і Щукіна, 1948). Таким же порядком йде зміна махових у домашніх голубів. Другорядні махові линяють від двох центрів - з першого і десятого пір'я. Линька йде назустріч, доцентровий і у старих закінчується разом з кінцем линьки решти пера. У молодих іноді встигають перелиняти все другорядні махові, і пір'я від четвертого до восьмого залишаються не зміна. Линька дрібного пера починається в кінці серпня, інтенсивно вона йде протягом вересня і жовтня.

Початок випадання дрібного пера збігається зі зміною шостого махового, а кінець - із зміною другого - першого махових. Перш за все випадають пір'я спини і грудей, але линька дуже швидко поширюється і на інші ділянки оперення. Цілком ймовірно линька диких голубів протікає аналогічно.

У молодих зміна нарядів йде наступним порядком: птенцовий пух витісняється ювенальними пір'ям, які нагадують за кольором оперення старих птахів, але кольори більш тьмяні, оперення пухкі і з бурим нальотом. Це оперення в першу ж осінь змінюється остаточним дорослим нарядом. Запізнілі пташенята закінчують линьку взимку. Останніми відростають як у молодих, так і у старих птахів, своєрідні, що продукують тонкий порошок, пір'я. Вони розташовуються вузькою смугою від пахви до хвоста, проходячи по стегну. Цей ряд пір'я пробивається, коли линька вже закінчена і відростає тільки в січні - лютому. Звичайне дрібне оперення також здатне продукувати порошок. У всіх випадках він виходить шляхом обламування кінчиків тонких борідок. Порошок рівномірно розсіюється по оперення і надає йому м'якість відтінків, властиву всім голубам.

Харчування. Основну їжу сизих голубів складають насіння найрізноманітніших рослин; з диких він вважає за краще бобові, з культурних - злаки, переважно пшеницю. Зерна підбирає з землі, але не вибиває їх з зростаючих класів. Іноді, особливо після того, як землю засипле снігом, сизі голуби сідають на решту в полях копиці і викльовують зерна з колосків. Однак ця шкода вкрай незначний тому, що, по-перше, голуби в загальному нечисленні, по-друге, вони откочевивают при глибоких снігопадах, по-третє - зерно з колосків, що залишилися в полі на зиму, все одно висипається під впливом атмосферних факторів і розтягується гризунами. Знищенням насіння бур'янів голуби приносять певну користь, сприяючи очищенню полів. Як і всі зерноядние птиці, сизі голуби заковтують великі піщинки і дрібні камінчики, яких в шлунку однієї особини буває до десятка. Годуються вони переважно в ранкові та вечірні години, відпочиваючи де-небудь в жарку пору дня.

Польові ознаки Польові ознаки. У польових умовах сизого голуба легко відрізнити від інших видів наших голубів видали помітною на льоту білої попереком (при погляді зверху або ззаду). При погляді збоку або знизу більш помітний білий підкладка крила, який знаходиться в контрасті з порівняно темно забарвленими грудьми і черевом, чого немає у інших видів. На найближчих відстанях сидить СІЗАК можна дізнатися за двома різко позначеним смугах, які йдуть поперек крила. Сизий голуб - "громадська" птах і навіть в період гніздування рідко доводиться відзначати одиночних птахів. Там, де цього птаха не переслідують, вона стає дуже сміливої, доказом чого можуть служити напівдомашні голуби, що розгулюють по вулицях великих міст. При переслідуванні сизий голуб стає набагато обережніше і піднімається в повітря, помітивши небезпеку ще на великій відстані. Лісів сизий голуб уникає і рідко сідає на дерева. Для відпочинку і ночівлі зграя вибирає який-небудь високий стрімчак, обрив, велику споруду і лише в рідкісних випадках окреме дерево або невелику гай, але тільки не глибокі ділянки великих лісів. До інших видів голубів сизі приєднуються не дуже охоче, але іноді літають годуватися разом з голуба-синяка. Голос сизого голуба добре різниться від монотонного воркування лісових голубів і схожий з воркуванням домашніх.

Розміри і будова. Довжина крила самців (39) 204-250, самок (23) 203-229, в середньому відповідно 221,15 і 214, 78 мм. Довжина хвоста - близько 100- 130 мм, дзьоба - близько 17-22 мм, цівки - близько 27-32 мм.

Забарвлення. Обидві статі по забарвленню схожі. Загальне забарвлення дорослих птахів сиза, більш темна на нижньому боці і надхвостье. Мантія кілька світло леї. Поперек попереку проходить біла смуга близько 5-б см ширини. Підкладка крил і пахвові також білі. Кермові і махові темно-сизі - темніше надхвостья. По кінцях рульових проходить чорна верхова смуга, але самі кінчики рульових сизі. Зовнішнє опахало крайнього кермового майже цілком біле. Внутрішні опахала махових біля основи білуваті. Другорядні махові і їх великі криють мають чорні наскрізні плями, що зливаються в дві різко виражених чорних поперечних смуги на крилі. Шия з яскравим металевим зеленуватим відливом, зоб з мідно-червоним (у самки ці відливи менш яскраві). Забарвлення молодих відрізняється наявністю бурого нальоту на мантії та передньої частини нижньої сторони; металевих відливів немає; деякі пір'я з вузькими білими краями; білизна на спині часто з домішкою сизого. Око помаранчевий, то з жовтою, то з червоною домішкою. Ноги малиново-червоні, у молодих блідіше. Дзьоб чорний з білою восковицей.

Література: Література: Птахи Радянського Союзу. Москва, 1951

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация