Скарби наших бібліотек: Євангеліє за $ 30 млн. І "Кобзар" за $ 20 тисяч

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

4 жовтня 2011, 8:06 Переглядів:

Парламентська бібліотека. В читальному залі, як в палаці. Фото надано бібліотекою.

Існує поширена думка, що в часи інтернету, коли будь-яку книгу можна знайти в Мережі, бібліотеки йдуть в минуле. Мовляв, потрібні вони хіба що студентам і вченим, які шукають там наукову літературу. Але, як переконалася "Сегодня", це міф. Тільки, наприклад, парламентську бібліотеку в столиці щорічно відвідує 85 тисяч осіб. Причому беруть читати вони і художню літературу, і енциклопедії, і пресу.

Але крім таких книг в наших бібліотеках є справді унікальні речі, які коштують десятки мільйонів доларів! Їх нікому не показують, щоб не наражати на сонячних променів і перепадів температур. А саме безцінне "Євангеліє", на якому дають присягу наші президенти, на інавгурацію возять на броньованому автомобілі з озброєною охороною. Є й такі екземпляри книг, яким позаздрили б багато бібліотек світу.

ФОТО Раритети столичних бібліотек: "Кобзар" 1840 року за $ 20 000 і "Апостол" Івана Федорова

Читайте також: Десятка найцінніших шедеврів в Україні

УНІВЕРСИТЕТСЬКА: СЮДИ ХОДИВ АМОСОВ

Наукова бібліотека ім. Максимовича університету Шевченко - одна з найбільших і найстаріших вузівських бібліотек. Заснована разом з університетом в 1834 році. Тут зберігається понад 3,5 млн примірників книг, періодичних видань на 33 мовах. Гордість бібліотеки - кімната рідкісних книг, створена в 1983 році і де зібрано багато унікальних видань. Наприклад, "стародруки" - видання, які з'явилися з початку друкарства і до 1800 роки (більше 7 тис. Найменувань, більшість - на стародавніх мовах, латинський, давньоєврейську, давньогрецьку та ін.).

Унікальні видання. Зберігаються в кімнаті рідкісної книги, в яку майже нікого не пускають

Серед унікальних видань - "Євангеліє" 1575 року "Лексикон слов'яноруській" Памви Беринди 1659 року "Граматика слов'янська" Мелетія Смотрицького 1721 року, "Атлас Російської імперії", надрукований в Петербурзі в 1745 році. "Книги зберігаються в спеціальних шафах, - розповідає директор бібліотеки Валентина Нестеренко. - Якісь із них ми можемо видавати читачам, деякі - ні, тому що вони дуже цінні і стародавні. Зараз ми оцифровувати фонди, виставляємо на сайт, щоб кожен міг подивитися і почитати. До речі, нашу бібліотеку відвідував покійний лікар Микола Амосов. Коли він вийшов на пенсію, прийшов і запитав: "Можна записатися?"

Перш за все бібліотека розрахована на студентів, викладачів, науковців вузу. Але читальні зали бібліотеки можуть відвідувати всі бажаючі.

ПАРЛАМЕНТСЬКУ ЛЮБЛЯТЬ МОЛОДЯТА

Парламентська бібліотека була створена 3 березня 1866 року. Її засновники - відомі громадські діячі, представники київського дворянства і купецтва - такі як цукрозаводчик і меценат граф Бобринський, купець Іван Бродський, київський губернатор Іван Фундуклей і інші. Окреме спеціальний будинок для бібліотеки збудували лише в 1911 році. Так що в цьому році йому виповнилося рівно 100 років! Будинок побудований в стилі італійського ренесансу, з ліпними орнаментами, височенними стелями, величезними люстрами. До слова, як ми дізналися, читачі належним чином оцінюють красу приміщення і часто просять дозволити провести в ньому весільні фотосесії.

Зараз до послуг відвідувачів - більше 4 млн. Документів на 66 мовах світу: книги, періодичні видання, автореферати дисертацій, карти, ноти, документи на електронних носіях. Є в бібліотеці рідкісні та унікальні видання. Перлини колекції - Острозька Біблія Івана Федорова 1581 року "Маргарит" Іоанна Златоуста (1595 г.), Євангеліє 1600 року "Патерик Печерський" 1799 року. Зберігаються тут також прижиттєві видання Винниченко, Грушевського, Драгоманова, Куліша, Хвильового, Івана Франка, Шевченка, Лесі Українки.


Цінності. "Маргарит" Іоанна Златоуста, праворуч - Євангеліє 1701 р.Фото надано бібліотекою

"Нам поставляють безкоштовно книги, які ми потім теж роздаємо різним установам. Наприклад, одна з останніх прохань прийшла з Рівненського слідчого ізолятора, де просять для" підопічних "художню, юридичну та іншу літературу, - розповідає гендиректор бібліотеки Тамара Вилегжаніна. - У бібліотеці ми часто проводимо зустрічі з відомими авторами: Андрій Курков, Володимир Сорокін, Лада Лузіна. Зараз, щоб утримати і залучити читача, потрібно постійно пропонувати йому щось нове, дивувати ".


Видання Лаври. Зліва - "Опис Києво-Софіївського собору", 1825 р.Фото надано бібліотекою

Не всі знають, що в парламентській бібліотеці реалізовують проект по боротьбі з корупцією. Створено громадську приймальню, де можна проконсультуватися безкоштовно з юристом. З питаннями люди приходять різними: по пенсіям, приватизації, землі ... Але головні клієнти бібліотеки, що взагалі-то випливає з її назви - нардепи. Як розповіли нам в сховище, перед початком кожної сесії вони надають інформацію на понад тисячу запитів депутатів до законопроектів, які будуть розглядатися.

ВЕРНАДСЬКОГО: АВТОГРАФ МАЗЕПИ І ЄВАНГЕЛІЄ


Раритет. "Апостол Львівський" Івана Федорова 1574 р.Фото надано бібліотекою

Бібліотека ім. Вернадського - найкраща в Україні і одна з кращих в світі (раніше входила в десятку, а за останніми рейтингами - на 18 місці). Тут зберігається близько 15 млн. Одиниць: книги, журнали, карти, ноти, образотворчі матеріали, рукописи, стародруки, газети. Саме тут - найповніше в Україні зібрання пам'яток слов'янської писемності та рукописних книг.

Тут є документи, починаючи від зародження писемності (клинописні тексти 3 тис. Д. Н.е.), а також одне з найбагатших зібрань стародавніх пам'яток слов'янської писемності, рукописних книг XI-XVIII століття, історичних документів XVI-XVIII століття. Наприклад, 7 сторінок "Київських глаголических листків" (X століття), Оршанське Євангеліє XIII століття, "Києво-Печерський Патерик" (1553-1554) і всім відоме "Пересопницьке Євангеліє" (1556-1561), на якому дають присягу на інавгурації президенти . На окрему увагу заслуговують 8 тис. Томів стародавніх слов'янських книг, надрукованих кирилицею - серед них "Острозька біблія" 1581 року і "Граматика Мелетія Смотрицького". Безліч рідкісних видань XVIII-XX століття ( "Енеїда" Котляревського 1798 року "Кобзар" Шевченка 1840 року, прижиттєві видання творів Пушкіна, Карпенко-Карого, Лесі Українки та ін.).


Ілюстрація з "Кобзаря" 1840 р.Фото надано бібліотекою

"У нас величезний фонд рукописної спадщини. Все це зберігається в спеціальних сейфах, шафах, при особливій температурі, щодня перевіряється вологість, їх іноді провітрюють - адже документи теж іноді повинні подихати свіжим повітрям. У нас є великий фонд рідкісної і стародруків, де зібрана унікальна колекція старовинних видань, в тому числі велика колекція інкунабул - ця найперші книги, які з'явилися буквально в перші 50 років від початку друкарства. у нас їх близько 500. у світі - всього близько 15 тис. назв. Зараз ми в е це оцифровувати, щоб кожен міг побачити ", - розповів нам заступник гендиректора бібліотеки ім. Вернадського Володимир Попик.

На жаль, раритети не доступні для пересічного відвідувача. За міжнародними нормами, їх можна показувати тільки на виставках або фахівцям. Те ж "Пересопницьке Євангеліє" виймають з дерев'яного ковчега, який лежить в сейфі, тільки на інавгурацію президента, тобто раз в п'ять років. Його везуть в Раду у бронеавтомобілі, з озброєною до зубів охороною. Але, наприклад, "Пересопницьке Євангеліє" скопійовано і є ексклюзивні екземпляри факсимільного видання, які повністю відтворюють оригінал. "Різниця оригіналу та копії тільки в тому, що в останньому затерті позначки, зроблені на полях рукою Мазепи. Все інше відтворено - аж до плям на папері", - говорить Володимир Іванович.

До речі, не всі знають, що Бібліотека ім. Вернадського - найбільша нотне сховище в усій Україні - 220 тис. Фондів, деякі екземпляри - унікальні і єдині у всьому світі. Тут зберігається величезна колекція картографічних видань (42 тис. Починаючи з XVI століття). Серед них такі раритети, як рукописний атлас річки Дніпро і "Карта Киевской губернии" 1784 року. У газетному фонді - більше 175 тис. Річних комплектів газет. Найстаріші - "Санкт-Петербургские ведомости" 1732 року і "Gazeta Warszawska" 1760 року. Тут же часопис "Харьковские известия" 1818 року, який поклав початок українській періодиці, і перша україномовна газета "Хлібороб", від 12 листопада 1905 року.

А проблеми у бібліотеки, як і у інших - фінансування. За словами Попика, це $ 8 млн. В рік, в той час, як найбільші світові бібліотеки мають мільярдні бюджети. Не дають грошей і на закупівлю нової літератури. "Ми задовольняємося так званими обов'язковими примірниками (всі видавництва зобов'язані віддавати 1-2 примірника нових книг бібліотекам), а й це виконується на 70%. Ще одна наша головний біль - заповнені всі сховища і нові надходження вже нікуди класти. Бібліотека вже давно просить земділянку для будівництва нового приміщення, але безрезультатно ", - говорить заступник гендиректора.

До речі, саме в бібліотеці Вернадського в фонді президентів України є музей президентських подарунків, серед яких різні види зброї, сувеніри, нагороди, художні твори, посуд, ікони, вишиті сорочки та багато іншого. Все це в подарунок отримували президенти і передавали в музей.

Клацніть по зображенню для збільшення

ЩО ЧИТАЮТЬ ПОЛІТИКИ

Деякі політики запевняють, що нерідко бувають в бібліотеках.

Радник президента Ганна Герман вважає за краще філософські книги. "Я останнім часом часто проводжу час в бібліотеках, де зустрічаюся з читачами своєї книги. Взагалі я дуже люблю бібліотеки тому, що в них відчуваєш особливе, ностальгічне почуття, згадуєш про дитинство, коли в бібліотеки ходив кожен. Зараз же будь-яку літературу можна купити в книжковому магазині. Остання книга, яку я саме закінчила читати, - це нова книга Марії Матіос "Коротке життя", яку купила на книжковому форумі у Львові. а взагалі вважаю за краще філософську літературу, а белетристику - рідко ", - зізналася нам Анн Миколаївна.

Григорій Смітюх, депутат від ПР, каже, що в бібліотеці був дуже давно. "У мене вдома дуже велика бібліотека, дісталася від моїх батьків і батьків дружини. Там багато класики. Зараз перечитую" Собаче серце "Булгакова, мені здається, що для нашого часу це дуже актуальна книжка".

бютівця Володимира Бондаренко любов до книжок прищепила його шкільна вчителька. "Сам я довгий час був постійним читачем Історичної бібліотеки на вул. Лаврській, тепер є інтернет, і немає такої потреби ходити в бібліотеку. У мене самого будинку - 8 тис. Томів різної літератури - і художньої, і спеціалізованої, і політичної. Читаю постійно , стежу за новинками ", - говорить бютівець.

Глава адміністрації Києва Олександр Попов якось зізнався нам, що збирається записатися в бібліотеку, коли піде на пенсію. А поки дуже мало часу на це. За словами Олександра Павловича, він дуже любить твори Гоголя, а його дружина Ірина - любовні романи.

Глава Київської обладміністрації Анатолій Присяжнюк чесно зізнався, що поки нічого не читає, крім газет, - мовляв, часу не вистачає. "А взагалі я люблю класику і художню літературу. А ось в бібліотеки давно не ходжу. Немає потреби. Зараз будь-яку книгу можна купити", - сказав нам Присяжнюк.

НА КНИГИ НЕ ДАЮТЬ ГРОШІ

"У столичних муніципальних бібліотек занадто багато проблем, про які роками ніхто не згадує, - розповідає голова комісії з культури Київради Олександр Бригинець. - Найбільша з них - вже довгий час не закуповуються в потрібній кількості книги, на це не виділяють грошей. Наприклад, в цьому році купили книг всього на 200-300 тисяч, при потребі в книгах мінімум на 2 млн грн. Друга проблема - у нас в критичному стані знаходиться головна київська бібліотека - публічна ім. Лесі Українки. у неї до сих пір немає свого приміщення, доводиться орендувати, філії розкидані по всьому місту. В такому ж становищі опинилася бібліотека, яка розташовувалася в депо трамвайників, її виселили з приміщення, а переїхати нікуди ".

Хочуть бібліотекарі та підвищення зарплати. Зараз у великих сховищах книг національного значення вони отримують в середньому 2700-2900 гривень, а в невеликих бібліотеках - трохи більше 1 тис. Грн.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Скарби наших бібліотек: Євангеліє за $ 30 млн. І" Кобзар "за $ 20 тисяч". інші влада дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Наталія Мамчур

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Коли він вийшов на пенсію, прийшов і запитав: "Можна записатися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация