Шкідливі речовини в навколишньому середовищі. Азотовмісні органічні сполуки. частина I

Справжні книги є продовженням видання «Шкідливі речовини в навколишньому середовищі», задуманого В.А. Філов. До теперішнього часу вийшли з друку і продовжують поставлятися на замовлення наступні книги:

  • Кислородосодержащие органічні сполуки в III частинах, 2004;
  • Елементи I-IV груп періодичної системи і їх неорганічні сполуки, 2005;
  • Елементи V-VIII груп періодичної системи і їх неорганічні сполуки, 2006;
  • Радіоактивні речовини, 2006;
  • Елементоорганіческіе з'єднання I-IV груп Періодичної системи 2009.
  • Елементоорганіческіе з'єднання V-VI груп Періодичної системи (без з'єднань сірки), 2010 року.
  • «Елементоорганічні сполуки сірки і речовин VII-VIII груп Періодичної системи», 2011.

Наступні три книги, які подаються до уваги читачів, присвячені азотовмісним органічних сполук. В основу цих книг належить попереднє видання «Шкідливі хімічні речовини. Азотовмісні органічні речовини / Под ред. Б.А. Курляндського і В.А. Филова. Л .: Хімія, 1992. 432 с. », Що дозволило зберегти авторство осіб, які підготували цей том. Разом з тим матеріали попереднього видання значно розширені за рахунок відомостей видань: «Шкідливі речовини в промисловості. Т. II. / Под ред. Н.В.Лазарева і Е.Н.Левіной. Л .: Хімія, 1976. 624 с. »; «Шкідливі речовини в промисловості. Органічні речовини. Нові дані 1974-1984 рр. / Под ред. Е.Н. Льовіной і І.Д. Гадаскіной. Л.: Хімія, 1885. 464 с. », А також численними відомостями з бази даних Національної медичної бібліотеки США, розміщеної в Інтернеті. На жаль, ця велика база даних містить переважно відомості по гострої токсичності, разом з тим однозначне визначення речовини за номером CAS дозволяє зацікавленим швидко знайти (http: /www/chem./sis/nlm/nih/gov) необхідні дані і численні посилання на літературні джерела в базі даних, де досить повно представлена ​​і вітчизняна література. Фізико-хімічні властивості речовин отримані з доступних сайтів Інтернету (chemnet.com; chemicalbook.com; chemical-buyers; chemindex.com; chemspider.com; chemicalspace.com; guidechem.com і ін.) При значному розходженні показників наведені крайні значення. В матеріали включені відомості з періодичних видань, збірок, що вийшли в останні роки, однак число цих нових матеріалів відносно невелика в порівнянні з накопиченими раніше даними, особливо у вітчизняній літературі.

Група органічних сполук азоту надзвичайно велика, і підготовлене видання, звичайно, не вмістило все з'єднання, що змушує залишити це видання відкритим і в міру підготовки нових даних матеріали будуть публікуватися в наступних томах.

У книзі збережено розподіл речовин по групах відповідно до попереднього видання, наведені також нові групи, наприклад «Амінокислоти та їх похідні», «Гуанідин» та ін. Однак і в цьому виданні не наведено відомості про барвники, текстильно-допоміжних, гетероциклічних та ін. З'єднаннях азоту, що планується заповнити в майбутньому. Значно число органічних сполук азоту представлено в томі про кисневмісних органічних речовинах, проте в зв'язку з отриманням додаткових відомостей в ряді випадків довелося повторити статті про деякі з'єднаннях. Найменування статей, опублікованих в попередніх томах, наведені в додатку до цього тому.

Виклад матеріалу аналогічно попереднім томів. Назва речовини наводиться відповідно до номенклатури ІЮПАК, дається номер речовини в системі CAS, фізико-хімічні властивості, способи отримано і використання їх, антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища, токсикологічні властивості, дані токсікометріі, гігієнічні нормативи, заходи профілактики та невідкладної допомоги. Матеріали, почерпнуті з бази даних Національної медичної бібліотеки США позначені скороченням NLM, посилання на попередні книги ВВОС і ВВП.

Поряд із загальноприйнятими токсікометріческімі показниками використовуються такі показники як «мінімальна смертельна (летальна) доза» (МЛД), що за своїм змістом відповідає «максимально переносимої дози» (МПД), рідко, але використовується термін «мінімальна токсична доза» (МТД), що відповідає мінімальній кількості речовини, що викликає токсичні прояви.

Кілька слів про авторів цього видання. У розділах вказані автори, які підготували їх в попередньому виданні. Всі доповнення і нові статті підготовлені Ю.І. Мусійчук і А.Ю. Широковим (завідувач кафедрою гігієни, профпатології та екології людини Інституту підвищення кваліфікації Федерального медико-біологічного агентства к.м.н., доцент). Відомості про гігієнічних нормативах, заходи профілактики, засобах індивідуального захисту підготовлені співробітниками кафедри загальної, військової, радіаційної гігієни та медичної екології ГБОУ ВПО «Північно-Західного державного медичного університету ім. І.І. Мечникова »Л.А. Алікбаевой, А.П. Єрмолаєва-Маковської, М.А. Меркур'єва. Доцент кафедри органічної хімії Санкт-Петербурзької хіміко-фармацевтичної академії, к.х.н. Б.Ю. Лала відредагував і зобразив всі структурні формули сполук, забезпечив роботу по найменуванню речовин, а також по їх класифікації та фізико-хімічними властивостями і спільно з Ю.І. Мусійчук і Б.А. Курляндським здійснив загальну редакцію книги.

Б.А. Курляндський, Б.Ю. Лала, Ю.І. Мусійчук

ЗМІСТ
НАЗАД

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация