Шкідливі звички у підлітка: як боротися?

Сигарети і алкоголь - один з головних страхів батьків підлітків і приводів для сімейних скандалів. Що робити, якщо в кишені дитини раптом виявилася пачка сигарет або після дня народження друга він прийшов додому нетверезим? Чи варто садити юного курця під домашній арешт або переводити в нову школу? На ці та багато інших питань для вас відповіла психолог-консультант, спеціаліст центру «Архітектура майбутнього» Олександра Чернишова.

- Інтерес дитини до паління і алкоголю - це природно або показник неправильного виховання?

- Він цілком природний, як і все, що пов'язано зі дорослістю. Тим більше що стосовно алкоголю і куріння діти постійно чують: «Ось будеш дорослим ...», «Тільки дорослі можуть» і т.д. Це викликає природний інтерес, навіть якщо самі батьки не курять і не п'ють.

- Як варто поводитися батькам: ніколи не курити і не пити при дітях або, якщо сам куриш, не вимагати від дітей дотримання здорового способу життя?

- По-перше, не варто ділити світ на чорне і біле. Діти все одно бачать курців і тих, хто п'є дорослих: на домашніх святах, по телевізору, на вулиці та інших публічних місцях, тому заперечувати існування алкоголю і куріння - безглуздо. Інша справа, що батьки в стані алкогольного сп'яніння, - не найкраще видовище не тільки для дитини, але і для оточуючих дорослих.

У будь-якому випадку, навіть якщо ви самі курите, варто розмовляти з дітьми про шкоду сигарет і алкоголю. За статистикою, далеко не у всіх випадках батьківське куріння і розпивання алкогольних напоїв (мова йде навіть не про алкоголізм, а в цілому про вживання) переходить до дітей. Абсолютно всі діти знають, курять їхні батьки чи ні, навіть якщо дорослий ретельно приховує цей факт. Але закурять самі діти чи ні - залежить від виховання і середовища. Тому в будь-якому випадку варто розмовляти, а також пропонувати альтернативні способи розваги і проведення часу.

- Як розмовляти з дитиною, якщо сам куриш?

- Можна чесно сказати, що не можете кинути, що кинути не так і просто - простіше не починати, ніж боротися з уже сформованою звичкою. Якщо ви дійсно готові і хочете кинути, то можна про це дитині сказати. Але якщо не готові, то брехати не варто, оскільки нічим хорошим брехня не закінчиться.

- Чи є вікові відмінності в прояві інтересу до шкідливих звичок?

- Цей інтерес може виявлятися в абсолютно різному віці. У самих маленьких проявляється в «куріння» паличкою від Чупа-чупс або трубочкою від соку. Це найпростіший випадок. Батькові досить просто сказати, що йому неприємна така гра і запропонувати альтернативу.

Часто зустрічається виражений інтерес в 10-12 років, коли діти починають Пересміхаються і жартувати на тему сигарет, алкоголю і наркотиків. Це теж нормально і природно. У цій ситуації потрібно розповідати дитині, що ви відчуваєте, коли дитина так себе веде, говорити і обговорювати цю тему. Точно не варто кричати і хапатися на голову, тому що інтерес, скоріше, пізнавальний. Дітям хочеться здаватися дорослішими.

- У чому криється причина підліткового куріння і розпивання алкогольних напоїв?

- Бажання виглядати круто. Часто таке трапляється, коли дитина не може показати, що він успішний в чомусь іншому. Також якщо в компанії, в яку він входить або хоче увійти, куріння і алкоголь прийняті і є показником «класу», то шансів, що підліток відмовиться від куріння, практично немає. У цій ситуації шкідливих звичок можна уникнути, тільки помінявши компанію або вирощуючи впевненість.

Пробують практично всі діти. Згадайте себе в цьому віці ... Якщо дитина пробує, це не так страшно і не обов'язково переросте в звичку і залежність. Це вік проб і перевірки себе. Питання в продовженні. Якщо хочеться вберегти дитину, то в його оточенні (і в тому числі, дружньому) повинна бути установка на здоровий спосіб життя, захоплення спортом. І, звичайно, важливо виховувати у дитини власну думку і незалежність, щоб він міг сказати компанії, що йому не подобається і йому не по дорозі з шкідливими звичками.

- Як це зробити?

- Цим треба займатися набагато раніше, до появи інтересу до паління і підліткового періоду: формувати адекватну самооцінку, впевненість в собі і власну думку. Я розумію, що рекомендація дуже побита, але тільки вона і працює. Якщо я не впевнений в собі, то я піду за компанією, яка здається мені класної, тому що я теж стану класним. Якщо я можу привернути увагу чимось іншим: грою на гітарі, брейк-данс або начитаністю, то високі шанси, що мені нічого більше не знадобиться, щоб показати, що я теж молодець.

Що ж робити, якщо дитина вже в підлітковому віці і інтерес вже є? Перш за все, розмовляти з ним про те, навіщо йому ці шкідливі звички, що він «отримує» від них, пропонувати інші варіанти і спільно домовлятися про правила поведінки.

- Якщо я вже зловила дитину на курінні і зрозуміла, що воно - результат впливу компанії, ізолювати його від цієї компанії?

- Перекладати в іншу школу, ізолювати від компанії в цей момент вже безглуздо. Якщо дитину від будинку до будинку не возить водій, а на уроках з ним не сидить охоронець, то шансів встежити немає ніяких. Ми знову повертаємося до проблеми довіри і контролю, яка завжди з'являється у батьків підлітків. Вихід один - обговорювати і розмовляти, але бути готовим до того, що підліток може вибрати іншу думку. На жаль, з цим ви нічого зробити не зможете. До 14 років ви можете жорстко присікти будь-які наміри, позбавити кишенькових грошей, але зі старшими підлітками ця тактика, швидше за все, провалиться.

У батьків немає чарівної кнопки, яка позбавляла б від усіх проблем і шкідливих звичок. Більш того, 14-15 років - той вік, в якому дитина, завжди негативно ставився до паління, раптом може різко змінити думку. Розмовляйте, розмовляйте і розмовляйте, задавайте питання, навіщо йому це потрібно. Високий шанс почути щось про самооцінку і впевненість в собі. Чи не цими ж словами, але сенс висловлювань буде таким.

- Має сенс відвести на тренінг або консультацію по впевненості в собі?

- Так, можна спробувати. На жаль, це не панацея, як і всі інші методи. Питання шкідливих звичок - один з найбільш актуальних в підлітковому віці, оскільки це період проб і перевірки себе.

Будемо чесними. Практично всі через це проходили в тій чи іншій мірі. Найголовніше - зберегти контакт з дитиною, щоб на ваш чесний питання він був готовий дати чесну відповідь. Це вже половина справи, тому що далі відкривається простір для дискусії.

- Якщо я впевнена, що дитина п'є або курить, але зловити його не можу. Чи варто грати в слідчого і намагатися притиснути його до стінки?

- Що ви отримаєте, притиснувши його до стінки?

- Страх, агресію і втрату довіри.

- Ось, ви самі відповіли на своє запитання. Скажу крамольну думку, але якщо дитина робить це так, що до нього не можна «прикопати», то він вже досить доросла і самостійна, щоб з ним розмовляти на рівних. Чи не махнути рукою: «Нехай робить, що хоче», а прийти і чесно сказати: «Я підозрюю то і то. Не знаю, як ти це робиш. Але чи треба воно тобі? ». І розповісти про наслідки.

- Є традиційний метод боротьби з курінням і алкоголем, коли дитину змушують викурити пачку за раз або пити до повної знемоги ...

- А ще можна пороти ... Два прекрасних методу з однієї області виховання. Якщо мета принизити близького і рідну людину, натиснути або продемонструвати власну силу, то існує багато способів: ходити строєм, водити за ручку, карати за все. Але довіри від цього більше не стане, а протестний поведінка може розквітнути пишним цвітом. Дитина може придумати настільки величезна кількість способів помсти батькам, що мало не здасться нікому.

- Чи можна сподіватися, що інтерес до алкоголю і паління вщухне сам собою, якщо не піднімати цю тему?

- Можна, сподіватися завжди можна. Але все ще краще розмовляти. Коли ми робимо вигляд, що нічого не відбувається, і зариваємо голову в пісок, проблема не вирішується, а фальш і натягнутість підлітки дуже добре відчувають. Одного разу «гребля» все одно прорветься: може, у батька закінчиться ресурс вдавати, що все в порядку (а це завжди призводить до дуже емоційних реакцій). Можливо, у дитини створиться враження, що батьків все влаштовує і можна робити, що хочеться ... В будь-якому випадку, навряд чи результат буде таким, який хочеться дорослим.

- Якщо в сім'ї є погана спадковість по алкоголю, і є побоювання, що дитина піде чужий дорогою?

- Варто говорити про це, розповідати про свої переживання, але не в форматі: «Ти візьмеш від одного з батьків або родича найгірше», - оскільки дитина в курсі ситуації і, напевно, боїться щось погане успадкувати. Чи не нагнітайте обстановку і не пророкуйте дитині алкоголічні майбутнє. У його житті, напевно, знайдуться добрі люди, готові зробити це без вас.

Крім того, в психології є таке поняття - самоздійснюваного передбачення, коли ми вирішили, що все складеться певним чином, ми підсвідомо починаємо прагнути до цього майбутнього. Вирішили, що день буде поганим - підсвідомо зробите все, щоб він виправдав ваші надії. Вирішили, що дитина - майбутній алкоголік, - ви «докапаться» йому мозок до стадії, коли він вирішить вас не розчаровувати.

- Кілька слів на прощання всім дітям і батькам ...

- Найважливіше у відносинах - спілкуватися, спілкуватися і ще раз спілкуватися, а також не допускати втрати довіри. Саме неформальне спілкування: не про оцінки, навчання, помилки дитини і про брудний посуд, а просто живе людське спілкування.

Не так давно читала статтю з дослідження, в якому запитували підлітків про те, з ким і про що в родині вони б хотіли поговорити. Потім цей же питання задавали батькам. З'ясувалося, що в сучасному світі ми розмовляємо з підлітком в день близько 10-11 хвилин, 90% з яких витрачається на питання про справи в школі, що задано, що зроблено, сварки через побуту. Розмов по душах практично немає. При цьому, чим більше ми спілкуємося, обговорюємо важливі теми, тим ближче ми до дитини і тим швидше і чіткіше ми розуміємо, що з ним відбувається. Це допомагає уникнути безлічі проблем і труднощів, особливо щодо підлітків. Давайте будемо берегти один одного і пам'ятати, що при наявності підтримки і довіри впоратися можна з усім!

Біографічна довідка:

Біографічна довідка:

Олександра Чернишова

Олександра Чернишова - психолог-консультант, закінчила факультет психології СПбГУ кафедру Кризових і екстремальних ситуацій.

З 2007 Олександра веде індивідуальні, групові консультації та тренінги з дітьми та підлітками, а також координує роботу табору «Архітектура майбутнього». До сфери її наукових і практичних інтересів відносяться наступні теми:

  • "Впевненість в собі",
  • «Інтелектуальна успішність»,
  • «Ефективність у спілкуванні».

Ви можете безкоштовно забронювати путівку в табір «Архітектура майбутнього», де працює Олександра:

Директор по маркетингу і PR incamp.ru

Що робити, якщо в кишені дитини раптом виявилася пачка сигарет або після дня народження друга він прийшов додому нетверезим?
Чи варто садити юного курця під домашній арешт або переводити в нову школу?
Інтерес дитини до паління і алкоголю - це природно або показник неправильного виховання?
Як варто поводитися батькам: ніколи не курити і не пити при дітях або, якщо сам куриш, не вимагати від дітей дотримання здорового способу життя?
Як розмовляти з дитиною, якщо сам куриш?
Чи є вікові відмінності в прояві інтересу до шкідливих звичок?
У чому криється причина підліткового куріння і розпивання алкогольних напоїв?
Як це зробити?
Що ж робити, якщо дитина вже в підлітковому віці і інтерес вже є?
Якщо я вже зловила дитину на курінні і зрозуміла, що воно - результат впливу компанії, ізолювати його від цієї компанії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация