шкідливий бензин

Репортаж Цкріали Шермадіні (студія «Монітор»)   Їдка пелена загрожує охопити всю Грузію - держава, яка заявляє про себе як про рай для туристів, де можна насолоджуватися приголомшливими гірськими пейзажами і вдихати чисте свіже повітря Репортаж Цкріали Шермадіні (студія «Монітор»)

Їдка пелена загрожує охопити всю Грузію - держава, яка заявляє про себе як про рай для туристів, де можна насолоджуватися приголомшливими гірськими пейзажами і вдихати чисте свіже повітря.

Проведені нещодавно дослідження підтверджують побоювання багатьох жителів республіки: велика частина палива, використовуваного місцевими водіями, виявилася неймовірно далека від тих стандартів якості, що прийняті в кожній із країн Євросоюзу. При цьому нездатність держави забезпечити необхідну законом ступінь очищення посилює занепокоєння, пов'язане з ростом числа респіраторних захворювань в країні.

Лабораторні тести показали, що найбільш забруднене паливо надходить з сусіднього Азербайджану, і це може перетворитися в питання політичного характеру, так як Державна нафтова компанія Азербайджанської Республіки (SOCAR - State Oil Company of Azerbaijan Republic) - найбільший платник податків у Грузії. Вміст токсичних домішок в одному зразку палива цієї компанії виявилося в 60 разів вищими від максимальних значень, дозволених нинішніми нормами ЄС.

Незважаючи на численні прохання, керівник відділу контролю якості компанії SOCAR Petroleum Georgia Іраклій Зубіташвілі відмовився обговорювати отримані в результаті дослідження дані .

SOCAR повністю належить уряду Азербайджану . Держателем 51 відсотка акцій компанії SOCAR Energy Georgia є SOCAR, а решта 49 відсотків знаходяться у власності зареєстрованих в Об'єднаних Арабських Еміратах фірм Heritage General Trading FZE і Petro-Trans FZCO . При цьому SOCAR Energy Georgia виробляє в бюджет Грузії більше податкових відрахувань , Ніж будь-яка інша комерційна структура. Вона управляє газорозподільними мережами в 30 регіонах Грузії , А також нафтовим терміналом в порту Кулеві неподалік від міста Поті.

Дочірнє підприємство азербайджанського нафтогазового монополіста відіграє колосальну роль і в соціально-культурній сфері Грузії, фінансово підтримуючи місцевий Олімпійський комітет, Грузинську футбольну федерацію і Федерацію шахів республіки.

Журналісти студії «Монітор» - партнера OCCRP в регіоні - спробували з'ясувати, хто імпортує паливо в Грузію, які вимоги пред'являються в країні до чистоти повітря і як забезпечується їх дотримання, що міститься у поданих на ринку видах палива різних виробників; як зміни, що вносяться водіями в пристрій автомобіля, позначаються на якості повітря і які наслідки це може мати для здоров'я населення.

Отже, який рівень вмісту шкідливих домішок вважається в Грузії допустимим? У ряді випадків європейські стандарти якості палива виявляються в 20 разів суворіше тих, що існують в республіці. Однак аналіз зразків, відібраних журналістами студії «Монітор», продемонстрував, що місцева продукція ряду паливних брендів аж ніяк не відповідає навіть цим вельми «ліберальним» вимогам.

Для проби журналісти взяли бензин і дизельне паливо п'яти найбільших компаній з тих, що представлені в Грузії: SOCAR, Rompetrol, «Лукойл», Wissol і Gulf. І хоча частина зразків палива задовольняла тим невисоким вимогам до якості, що пред'являються в Грузії, вміст шкідливих домішок у всіх без винятку видах палива значно перевищує європейські норми .

Паливо перевірялося на вміст у ньому різних компонентів працівниками LTD Magic Lab, незалежної хіміко-технічної лабораторії в Тбілісі.

Дизпаливо марки SOCAR показало найгірший результат за ступенем очищення. Дозволена кількість сірки в цьому виді палива в Європі на сьогодні - 10 мг / кг , В Грузії ж з 1 січня 2014 року цей показник був знижений з 300 мг / кг до 200 мг / кг .

В лабораторії були перевірені зразки дизельного палива з двох заправних станцій компанії SOCAR. В одному вміст сірки виявилося на рівні 609 мг / кг, а в іншому - 486 мг / кг.

за офіційними даними Податкової служби Грузії , Три чверті всього дизпалива, споживаного в республіці, або 250 тисяч тонн, надходить саме від азербайджанської компанії.

70 відсотків водіїв в Грузії використовують бензин стандартного зразка. Європейські технічні регламенти передбачають вміст сірки в ньому на рівні 10 мг / кг. У Грузії цей показник не повинен перевищувати 150 мг / кг. При цьому, як виявила лабораторна перевірка, в бензині SOCAR концентрація сірки досягає 166 мг / кг.

Є цілий ряд причин, що пояснюють, чому низька якість палива є досить актуальною для Грузії проблемою:

  • 70 відсотків шкідливих викидів в атмосферу виробляють автомобілі, а в Тбілісі автотранспорт «Забезпечує» 95 відсотків забруднення повітря. Втім, мова йде про неперевірених даних, так як система контролю за чистотою повітря в Грузії практично відсутня. У центрі Тбілісі - міста з населенням в мільйон чоловік - є лише одна допотопна установка, що вимірює рівень вмісту в повітрі п'яти шкідливих елементів: сірки, чадного газу, свинцю, озону і пилу .
  • У Грузії зареєстровано понад 900 тисяч одиниць автотранспорту. За інформацією Міністерства захисту навколишнього середовища, 91 відсоток автомобілів в експлуатації більше 10 років , Причому більшість з них - це старі машини з Японії, США і Німеччини. Встановлені на цих автомобілях застарілі вихлопні системи дозволяють більшій кількості шкідливих речовин потрапляти в повітря.
  • Колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі в 2004 році скасував процедуру техогляду в країні, заявивши, що ця сфера дуже схильна до корупції . Однак сьогодні прийнято рішення, що починаючи з 2015 року техогляд буде проводитися знову .
  • Каталітичні конвертери, здатні зменшувати до 10 відсотків кількість виробленого в атмосферу чадного газу, який утворюється при роботі двигуна, одночасно можуть збільшувати витрата палива. Тому в зв'язку з тим, що перевірка технічного стану автомобілів не проводиться, багато водіїв демонтують конвертери, прагнучи знизити витрату палива. Поки остаточно неясно, чи будуть вимоги техогляду після 2015 року зобов'язувати водіїв мати на своїх машинах конвертери. Однак уже відомо, що в Грузії планується встановити обмеження на вміст чадного газу в сумарному обсязі шкідливих викидів на рівні 3,5 відсотка . У Європі цей показник за законом не повинен перевищувати 0,5 відсотка.
  • У Грузії відзначається зростання числа респіраторних захворювань . Як заявив Аміран Гамкрелідзе, керівник Національного центру з контролю за захворюваністю, в 2012 році було зафіксовано 337 639 випадків гострих респіраторних захворювань, при тому, що загальне населення країни становить близько чотирьох мільйонів чоловік. Таким чином, всього за один рік кількість випадків ГРВІ зросла на 10,7 відсотка. За відомостями Гамкрелідзе, 52,4 відсотка всіх хворих в 2012 році - діти.

Міністерство захисту навколишнього середовища розробило програму з контролю за забрудненням повітря, яка, зокрема, покликана забезпечити моніторинг якості палива. Передбачалося, що програма вступить в дію з 1 січня 2014 року, проте грузинські законодавці досі не забезпечили правової основи для її реалізації.

Тим часом в самому Азербайджані, на батьківщині компанії SOCAR, ведеться робота по підвищенню якості палива. Так, тепер на АЗС тут може реалізовуватися тільки бензин стандарту Євро-4, відповідний жорстким європейським нормативам , Що визначає гранично допустимий рівень шкідливих домішок. Більш того, з 1 квітня цього року в країну заборонено ввозити автомобілі старше 10 років.

Отже, який рівень вмісту шкідливих домішок вважається в Грузії допустимим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация