Скільки разів Німеччина беззастережно капітулювала в 1945-му

Фірсов А.

Здача Берліна 2 травня 1945 року Здача Берліна 2 травня 1945 року

2 травня 1945 перед Червоною Армією капітулював берлінський гарнізон під командуванням Гельмута Вейдлінг.

Капітуляція Німеччини була вирішена.


Здача Німеччини від 5 травня 1945 року

4 травня 1945 року, між наступником фюрера, новим рейхспрезидентом грос-адміралом Карлом Деніцем і генерал Монтгомері був підписаний документ про військову здачі союзникам північно-західній Німеччині, Данії та Нідерландів і пов'язаному з цим перемир'я.

Документ набрав чинності 5 травня в 8 годині ранку.

Але беззастережну капітуляцію всій Німеччині цей документ назвати не можна. Це була здача тільки окремих територій.


Беззастережна капітуляція від 7 травня 1945 року

Перша повна і беззастережна капітуляція Німеччини була підписана на території союзників в їхньому штабі в ніч з 6-го на 7-е травня о 2 годині 41 хвилин ночі в місті Реймсі. Цей акт про беззастережну капітуляцію Німеччини і повне припинення вогню протягом 24-х годин приймав командувач військами союзників на заході генерал Ейзенхауер. Його підписали представники всіх союзних сил.


Ось як про цю капітуляцію пише Віктор Костін:

"6 травня 1945 року в ставку американського командування в Реймсі прибув німецький генерал Йодль, який представляє уряд адмірала Деніца, який став главою Німеччини після самогубства Гітлера.

Йодль від імені Деніца запропонував, щоб капітуляцію Німеччини підписали 10 травня командувачі видами збройних сил, тобто армії, авіації і флоту.

Затримка в кілька днів була викликана тим, що, для з'ясування розташування підрозділів німецьких збройних сил і доведення до їх відома факту капітуляції, за його словами, був потрібен час.

Насправді, за ці кілька днів німці мали намір вивести велике угруповання своїх військ з Чехословаччини, де вони перебували в той час, і перекинути їх на Захід, щоб здати не Радянської армії, а американцям.

Командувач союзними силами на Заході генерал Ейзенхауер цю пропозицію розгадав і відкинув, давши Йодлю півгодини на роздуми. Він сказав, що в разі відмови на німецькі війська буде завалена вся міць американських і британських сил.

Йодль був змушений піти на поступки, і 7 травня о 2 годині 40 хвилин ночі за середньоєвропейським часом Йодль, генерал Беддел Сміт від союзної сторони і генерал Суслопаров - радянський представник при союзному командуванні - прийняли капітуляцію Німеччини, яка вступала в силу з 23 годин 1 хвилини 8 травня. Цю дату і відзначають в західних країнах.

На той час, коли президент Трумен і британський прем'єр Черчілль повідомили про капітуляцію Німеччини Сталіну, він вже дав прочухана Суслопарова за те, що той поквапився з підписом акту. "

Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини з німецької сторони разом з генерал-полковником Альфредом Йодлем підписав адмірал Ганс Георг фон Фрідебург.

Підписаний 7-го травня 1945 року року документ називався: "Акт про беззастережну капітуляцію всіх сухопутних, морських і повітряних збройних сил, що знаходяться до даного моменту під німецьким контролем".

Все, що залишалося до повного припинення військових дій і Другої Світової Війни - це доба, відпущені капітулює стороні на доведення Акту про беззастережну капітуляцію до кожного солдата.


Підписання беззастережну капітуляцію 8 травня

Сталіна не влаштувало те, що:

- підписання беззастережної капітуляції відбулося на території зайнятої союзниками,

- акт підписувався в першу чергу керівництвом союзників, що в якійсь мірі принижувало роль СРСР і самого Сталіна в перемозі над фашистською Німеччиною,

- акт беззастережної капітуляції підписав не Сталін чи Жуков, а всього лише генерал-майор від артилерії Іван Олексійович Суслопаров.


Посилаючись на те, що стрілянина в окремих місцях ще не припинилася, Сталін дав команду Жукову влаштувати повторне ( "фінальне") підписання беззастережної капітуляції, відразу після повного припинення вогню 8-го травня, бажано в Берліні і за участю Жукова.

Оскільки відповідного (не руйнування) будівлі в Берліні не знайшлося, підписання влаштували в передмісті Берліна Карлхорсті відразу після припинення вогню німецькими військами. Ейзенхауер від запрошення взяти участь у повторному підписанні капітуляції відмовився, але сповістив Йодля, що німецьким головнокомандувачем видами збройних сил належить з'явитися для здійснення повторної процедури в той час і місце, яке буде вказано радянським командуванням для підписання нового акту з радянським командуванням.

Від російських військ підписувати другу капітуляцію приїхав Георгій Жуков, від британських військ Ейзенхауер надіслав свого заступника - головного маршала авіації А. Теддера. Від США був присутній і підписав капітуляцію в якості свідка командувач стратегічними ВВС генерал К. Спаатс, від французьких збройних сил в якості свідка підписав капітуляцію головнокомандуючий армією генерал Ж. де Латтр де Тассіньї.

Йодль на повторне підписання акта не поїхав, а прислав своїх заступників - колишнього начальника штабу верховного головнокомандування вермахту (ОКВ) генерал-фельдмаршала В. Кейтеля, головнокомандувача ВМС адмірала флоту Г. Фрідебург і генерал-полковника авіації Г. Штумпфа.

Повторне підписання капітуляції викликало посмішку у всіх підписують, за винятком представників російської сторони.
Побачивши, що в повторному підписанні капітуляції беруть участь і представники Франції, Кейтель посміхнувся: «Як! Ми ще й Франції війну програли? ». «Так, пане фельдмаршал, і Франції теж» - відповіли йому з російської сторони.

Повторну капітуляцію, тепер уже від трьох родів військ, підписали з боку Німеччини три надісланих Йодлем представника трьох родів військ - Кейтель, Фрідебург і Штумпф.


Чому Росія святкує День Перемоги 9 травня, а Європа відзначає 7-го і 8-го травня

Другорядна беззастережна капітуляція Гермпаніі була підписана 8-го травня 1945 року. Як дата підписання капітуляції коштує 8-е травня.

Але святкування дня перемоги 8-го травня також не влаштувало Сталіна. Це був день вступу в силу капітуляції від 7-го травня. І було зрозуміло, що ця капітуляція є лише продовженням і дублюванням більш ранньої, оголошує 8-е травня днем ​​повного припинення вогню.

Для того, щоб повністю піти від першої беззастережну капітуляцію і максимально підкреслити другу беззастережну капітуляцію, Сталіним було вирішено оголосити Днем Перемоги 9-го травня. В якості аргументів використовувалися наступні:

А) Фактичне підписання акту Кейтелем, Фрідебург і Штумпф відбулося 8-го травня о 22 годині 43 хвилини за німецьким (західноєвропейському) часу, але в Москві вже було 0 годин 43 хвилини 9-го травня.

Б) Вся процедура підписання акту про беззастережну капітуляцію закінчилася 8-го травня о 22 годині 50 хвилин по німецькому часу. Але в Москві вже було 0 годин 50 хвилин 9-го травня.

В) Підписаний акт був доставлений до Москви літаком 9-го травня 1945 року року.

Г) Оголошення перемоги в Росії і святковий салют на честь перемоги над Німеччиною відбулися в Росії 9-го травня 1945 року.


Зі сталінських часів в Росії датою підписання акта про беззастережну капітуляцію прийнято вважати 9-е травня 1945 року, в якості місця підписання акту про беззастережну капітуляцію прийнято називати Берлін, а в якості підписує з німецької сторони - тільки Вільгельма Кейтеля.

В результаті таких сталінських дій досі росіяни як Дня Перемоги святкують 9-е травня і дивуються, коли європейці святкують той же День Перемоги 8-го або 7-го травня.


ім'я генерала Івана Олексійовича Суслопарова було викреслено з радянських підручників історії, а факт підписання ним акта про беззастережну капітуляцію Німеччини до цих пір в Росії всіляко замовчується.


Третя беззастережна капітуляція Німеччини

П'ятого червня 1945 року року чотирма країнами-переможцями була оголошена беззастережна державно-політична капітуляція Німеччини. Вона була оформлена як декларації Європейської Консультативної Комісії.

Документ має назву: "Заява про поразку Німеччини й прийняття на себе верховної влади над Німеччиною урядами Сполученого Королівства, Сполучених Штатів Америки, Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Тимчасового уряду Французької Республіки".

У документі йдеться:

"Німецькі збройні сили на землі, на воді і в повітрі повністю розбиті і беззастережно капітулювали, і Німеччина, яка несе відповідальність за війну, більше не здатна опиратися волі держав-переможниць. Внаслідок цього досягнуто беззастережна капітуляція Німеччини, і Німеччина підпорядковується всім вимогам, які їй будуть пред'явлені зараз або в майбутньому ".
Відповідно до документа чотири держави-переможниці беруть на себе здійснення "верховної влади в Німеччині, включаючи всі повноваження уряду Німеччини, Верховного командування вермахту і урядів, адміністрацій або органів влади земель, міст і магістратів. Здійснення влади і перерахованих повноважень не тягне анексії Німеччини" .


Цю беззастережну капітуляцію підписали представники чотирьох країн без участі представників Німеччини.


Аналогічну плутанину ввів Сталін в російські підручники з датами початку та закінчення Другої Світової Війни. Якщо весь світ вважає датою початку Другої Світової Війни 1-е вересня 1939 року року, то Росія з часів Сталіна продовжує "скромно" відраховувати початок війни з 22-го липня 1941-го року, "забуваючи" і про вдалий захоплення Польщі, Прибалтики і частини України в 1939-му році і про невдачу при аналогічній спробі захопити Фінляндію (1939-1940).

Аналогічна плутанина існує і з днем ​​закінчення Другої Світової Війни. Якщо Росія відзначає 9-е травня як день перемоги союзних військ над німецької коаліцією і фактично як день закінчення Другої Світової Війни, то весь світ відзначає закінчення Другої Світової війни 2-го вересня.

В цей день в 1945 році на борту американського флагманського лінкора «Міссурі» в Токійській затоці був підписаний «Акт беззастережної капітуляції Японії».

З боку Японії акт підписав міністр закордонних справ Японії М.Сігеміцу і начальник Генерального штабу генерал Й.Умедзу. З боку союзників акт підписали генерал армії США Д.Макартур, радянський генерал-лейтенант К.Дерев'янко, адмірал флоту Великобританії Б.Фрейзер.

Олександр Фірсов
04.05.2010

2010

ПОСИЛАННЯ З ТЕМИ:
ПОСИЛАННЯ З ТЕМИ:   •   Дзеркало Тижня   :   Горицкий А
Дзеркало Тижня : Горицкий А., Акт про військову капітуляцію Німеччини: "Попередня процедура" в Реймсі і "Офіційна ратифікація" в Берліні

Milresource.Ru : Попов І., Деякі неоднозначні аспекти радянсько-американського співробітництва в роки другої світової війни

UCPB.Org : Сьянова Е., Три капітуляції третього рейху


Ми ще й Франції війну програли?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация