Скільки повинна України - зовнішні виплати країни в 2018

  1. У 2018 році тільки МВФ потрібно віддати 4,5 млрд доларів
  2. Скільки ми повинні
  3. Хто позичить гроші на погашення боргів
  4. Потрібна нова програма МВФ
  5. АВТОР:
  6. Орфографічна помилка в тексті:

29 січня 2018, 8:06 Переглядів:

У 2018 році тільки МВФ потрібно віддати 4,5 млрд доларів

29 січня 2018, 8:06 Переглядів:   У 2018 році тільки МВФ потрібно віддати 4,5 млрд доларів   Фото: pixabay

Фото: pixabay.com.

Фінансова стабільність, якої Україна вдалося досягти в останні роки, в цьому році опинилася під загрозою в зв'язку з майбутніми виплатами великих сум за зовнішніми борговими зобов'язаннями. Про це останнім часом все частіше говорять державні діячі та експерти.

Зокрема, як заявляє Нацбанк, в даний час для країни критично важливим є подальше співробітництво з Міжнародним валютним фондом. Без допомоги МВФ нам загрожує серйозна інфляція і девальвація гривні.

Про які ж суми йдеться? Скільки грошей в казні і скільки потрібно для виплати боргових зобов'язань?

Скільки ми повинні

Загальна сума державного і гарантованого державою боргу на кінець 2017 року склала понад 76,3 млрд доларів, або понад 2 трлн грн.

Тільки з 2014 по 2016 рік Україна отримала:

  • 5,6 млрд доларів від МВФ;
  • 3 млрд доларів від США (від випуску облігацій держпозики);
  • 2,3 млрд доларів від Міжнародного банку реконструкції та розвитку;
  • 2,25 млрд євро від ЄС;
  • 400 млн канадських доларів від Канадського експортного агентства;
  • 200 млн євро від Німецької кредитної установи;
  • 47 млрд японських ієн від Японського агентства міжнародного співробітництва.

За 2017 рік держборг збільшився ще на 5,36 млрд доларів . І тепер ці борги треба віддавати.

Фото: Мінфін

Найбільший кредитор України - МВФ - надав Україні дворічну відстрочку з виплати платежів, але тепер вона закінчилася. У 2017 році ми виплатили перші 1,268 млрд доларів. У 2018-му МВФ потрібно віддати 4,5 млрд доларів, або 135 мільярдів гривень, якщо вважати по передбачуваному курсу на кінець року. Ще близько 2,6 млрд доларів - майбутня сума виплат іншим іноземним кредиторам. Разом виходить 7,1 млрд доларів.

Золотовалютні резерви Нацбанку на початок 2018 року становила 18,8 млрд доларів, або близько 540 млрд гривень. Виходить, за рік Україні потрібно віддати закордонним кредиторам майже 40% золотовалютних запасів. Але ж є ще внутрішні боргові зобов'язання України, разом з якими виплати в 2018 році повинні скласти близько 9 млрд доларів, або половина всіх золотовалютних резервів країни.

Якщо Україні доведеться розраховуватися тільки зі своїх, внутрішніх резервів, нам загрожує безпрецедентна інфляція і девальвація. А найімовірніше, оголошення дефолту - з тими ж наслідками для економіки. Уникнути цих катаклізмів допоможуть тільки такі зовнішні запозичення.

Тим більше, 2018 рік - це тільки початок великих виплат за зовнішніми боргами. У наступному, 2019 році, сума зросте ще більше. Тільки МВФ потрібно буде повернути 5,5 млрд доларів.

Хто позичить гроші на погашення боргів

Найбільш очевидний варіант отримання нових зовнішніх позик, які могли б частково піти на погашення боргів, - наступні транші від МВФ. Відповідно до чинної програми розширеного фінансування, яка діє з березня 2015 до березня 2019 року, Україна може претендувати на отримання 17,5 млрд доларів. На сьогоднішній день країна отримала тільки 8,8 млрд чотирма траншами. Значить, за найближчий рік могла б отримати ще практично таку ж суму.

Але все впирається в виконання вимог МВФ, в обмін на які, власне, і виплачується кожен наступний транш. Ці вимоги Україна не виконує в повній мірі. Через що, власне, і прострочений графік отримання траншей МВФ. Каменем спотикання на сьогоднішній день є створення антикорупційного суду, підвищення цін на газ і підвищення пенсійного віку в рамках пенсійної реформи.

Чи можна знайти інших кредиторів? Більшість експертів вважають, що це нереально. Тому що і інші міжнародні організації не готові позичати Україні гроші "за просто так". Тільки в обмін на конкретні реформи.

"Вимоги МВФ щодо України не особливо відрізняються від вимог, які є в нашому плані дій з ЄС, або від вимог ЄБРР, або США. Вимоги всіх міжнародних організацій щодо України зараз більш-менш синхронізовані", - сказав, у коментарі "Сегодня "виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Крім того, МВФ - авторитетна міжнародна організація, і інші організації-донори, перш ніж прийняти рішення про кредитування, дивляться перш за все, як складаються відносини потенційного позичальника з МВФ, кажуть експерти.

Зрозуміло, що через невиконання вимог МВФ шанси України на отримання кредитів "на стороні" різко знижуються. Або ж ці кредити будуть настільки невигідними, що лише ще більше збільшать наш зовнішній борг.

Потрібна нова програма МВФ

Ще в кінці 2017 го НБУ прогнозував, що в 2018 році Україна зможе претендувати на два транші, в I і III кварталах, на загальну суму 3,5 млрд доларів. Але в січні НБУ визнав, що про перший квартал мова вже не йде. А очікувана сума зменшилася до 2 млрд доларів. Причому якщо грошей не буде до кінця другого кварталу, програму співпраці з МВФ можна вважати припиненою, вважають в Нацбанку.

У той же час, Мінфін оптимістично вважає, що Україні під силу отримати навіть більше двох траншей в поточному році.

"Нацбанк розраховує на два транші від МВФ. Сподіваюся, що отримаємо більше, це є абсолютно реалістичним", - заявив глава відомства Олександр Данилюк.

19 січня 2018 року відбулося засідання Ради з фінансової стабільності, до якої входять керівники НБУ, Мінфіну, НКЦПФР та ФГВФО. Рада закликала всі органи влади сприяти продовженню співпраці з МВФ та іншими міжнародними донорами. Надходження близько 2 млрд доларів від МВФ, а також кредитів від ЄС і Світового банку "дасть можливість збільшити міжнародні резерви до 20,5 млрд доларів на кінець 2018 року", - заявили в НБУ. Але при цьому попередили: в 2019 і 2020 роках через пікових виплат (близько 13 млрд доларів!) Все одно очікується дефіцит платіжного балансу і скорочення валютних резервів.

У Нацбанку і Мінфіні визнають, що діючої програми з МВФ недостатньо, щоб вирішити проблему зовнішніх виплат і підтримувати фінансову стабільність в країні протягом наступних років. Потрібна нова програма співпраці, яка дозволила б Україні отримувати кошти від міжнародних донорів і в наступні роки (нагадаємо, що діє програма МВФ закінчується в березні 2019 го). Хоча такі перспективи ще навіть не обговорювалися.

Що ж стосується перспектив чинної програми, Україна зможе претендувати на отримання грошей в кращому випадку через місяць-два після того, як виконає вимоги МВФ. Попередньо України повинна відвідати місія МВФ, щоб упевнитися, що вимоги дійсно виконані.

У НБУ вважають, що створити антикорупційний суд, внести "вікові" поправки до Пенсійного кодекс і взагалі виконати те, що не вдалося за минулий рік, Україна зможе буквально за пару тижнів. Як заявив на недавньому брифінгу в.о. голови Нацбанку Яків Смолій, місію Фонду в Україні очікують в лютому.

18 січня 2018 року на брифінгу в МВФ представник Фонду Джеррі Райс повідомив, що перспективи співпраці України з МВФ проясняться після зустрічі керуючого директора МВФ Крістін Лагард з президентом України Петром Порошенко на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Зустріч відбулася, і поки відомо лише те, що Крістін Лагард назвала її "хорошою і конструктивною" .

І це вселяє оптимізм.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Скільки грошей у України і чи зможе країна розрахуватися по боргах". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександра Романюк

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Про які ж суми йдеться?
Скільки грошей в казні і скільки потрібно для виплати боргових зобов'язань?
Чи можна знайти інших кредиторів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация