Школа бухгалтера № 10 :: Утримання із заробітної плати працівників

  1. Загальнодержавні (обов'язкові) податки та збори
  2. 1. Прибутковий податок
  3. 2. Збори (внески) до соціальних фондів
  4. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування
  5. Внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності...
  6. Внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
  7. Нормативна база

Школа бухгалтера № 4 (10.3.2003)
Бухгалтерський облік

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.

Питання утримань і відрахувань із заробітної плати турбує багатьох, і в кожному випадку - не менше трьох: платника, одержувача і виконавця-бухгалтера, що служить їхнім інтересам. Отримувати - приємно, віддавати - нелегко, але інакше не можна. Мета нашої консультації - допомогти шановному "третьому" здійснити правильно розрахунки ...

З моменту останнього і докладного розгляду порядку нарахування заробітної плати, а також її складових пройшло досить багато часу (див. "ДК" № 12 , 15 , 17 , 20 , 22 , 29 , 40/2000 р.), тому не зайвим, на наш погляд, буде нагадати складові елементи оплати праці відповідно до вимог Інструкції 323 (див. таблицю 1).

Таблиця 1

Оплата праціФонд оплати праціІнші виплати, що не входятьдо фонду оплати праціОсновна зарплатаДодатковазарплатаІнші заохочувальні та компенсаційні виплати

Винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування, службових обов'язків). Воно встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок Винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винаходи, за особливі умови праці. А так же доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, безпосередньо пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій Виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії, а також компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які виплачуються понад встановлених норм Виплати, що не залежать від трудового внеску працівника, але передбачені або законодавством, або колективним договором. До даних виплат відносяться суми вихідної допомоги, надбавки за пересувний, роз'їзний характер роботи, виплати польового забезпечення, допомогу по соціальному страхуванню, по вагітності та пологах, одноразова допомога при народженні дитини, грошові виплати матерям, зайнятим доглядом за трьома і більше дітьми віком до 16 років, виплати особам, які постраждали від аварії на ЧАЕС, виплати на підготовку і перепідготовку кадрів та ін.

Далі ми перейдемо вже безпосередньо до утримань із заробітної плати працівників. Так, згідно зі ст. 127 КЗпП України відрахування із зарплати можуть провадитися тільки у випадках, передбачених законодавством.

Слід зазначити, що всі відрахування із зарплати та інших доходів, нарахованих працівникам підприємств, можна умовно розділити на дві групи:

1. Загальнодержавні (обов'язкові) податки та збори;

2. Інші утримання і відрахування.

Загальнодержавні (обов'язкові) податки та збори

Загальнодержавні (обов'язкові) податки та збори передбачені ст. 14 Закону № 77. До них, зокрема, відносяться: податок на доходи фізосіб, збір на обов'язкове соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У зв'язку зі змінами, внесеними 16.01.2003 р Законом № 429 до статті 14 Закону № 77, збір на обов'язкове соціальне страхування виключений з системи оподаткування. Як і раніше, згаданий збір є обов'язковим для нарахування та утримання, різниця лише в тому, що тепер податкові правовідносини на нього не поширюються.

Порядок утримання кожного з податків і зборів регламентується спеціальними законами, про які сказано нижче.

Отже, до обов'язкових податків і зборів (внесків), які утримуються із зарплати та інших доходів, нарахованих працівникам підприємств, відносяться:

1) прибутковий податок;

2) збори (внески) до соціальних фондів:

а) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

б) внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;

в) внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

1. Прибутковий податок

Тому роз'яснення про порядок справляння даного податку опускаємо, нагадаємо тільки, що порядок його обчислення передбачений Декретом № 13-92 та Інструкцією 12.

2. Збори (внески) до соціальних фондів

Види загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлені статтею 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Спеціальними законами визначено платників зборів (внесків), об'єкти оподаткування та розміри зборів (внесків), в залежності від виду державного соціального страхування.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування

Відповідно до п. 4 ст. 1 Закону № 400 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізособи, які працюють на умовах трудового договору і фізособи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами (в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок і т. п.).

Згідно п. 3 ст. 2 Закону № 400 для зазначених фізосіб об'єктом оподаткування є сукупний оподатковуваний дохід (далі СОД), обчислений відповідно до Декрету 13-92 та Інструкцією № 12, тобто той же самий об'єкт оподаткування, що і в разі стягування прибуткового податку.

Слід зауважити, що відповідно до листа ПФУ від 23.01.2002 р № 04/323 пенсійний збір утримується і з одноразової допомоги працівникам похилого віку, які виходять на пенсію (див. Таблицю 3).

Ставки збору встановлені в% до місячного СОД в таких розмірах (п. 4 ст. 4 Закону № 400):

1) 1%, якщо СОД не перевищує 150 гривень;

2) 2%, якщо СОД перевищує 150 гривень.

Для деяких категорій працівників встановлені спеціальні ставки збору, які диференційовані залежно від суми сукупного оподатковуваного доходу, зокрема:

а) для платників збору, з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах:

1) 1%, якщо СОД складає менше 150 гривень;

2) 2%, якщо СОД складає від 150 до 250 гривень;

3) 3%, якщо СОД складає від 250 до 350 гривень;

4) 4%, якщо СОД складає від 350 до 500 гривень;

5) 5%, якщо СОД перевищує 500 гривень.

б) для платників збору, які мають статус державного службовця або працюють на посадах, робота на яких зараховується до трудового стажу, що дає право на отримання пенсії відповідно до законів України: "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів "," про наукову і науково-технічну діяльність "," про статус народного депутата України "," про Національний банк України ", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата Ук раїни:

1) 1% з частини СОД, який не перевищує 150 гривень;

2) 2% з частини СОД в розмірі від 151 до 250 гривень;

3) 3% з частини СОД в розмірі від 251 до 350 гривень;

4) 4% з частини СОД в розмірі від 351 до 500 гривень;

5) 5% з частини СОД в розмірі понад 501 гривню.

У разі якщо між підприємством і фізособою - СПД укладено договір, в рамках якого СПД виготовляє для підприємства будь-яку продукцію, виконує роботи чи надає послуги, а підприємство здійснює йому за це оплату (виплачує дохід) і якщо такий СПД надав підприємству, яке виплачує йому доходи, оригінал свідоцтва про держреєстрацію СПД, платіжне доручення про сплату авансових внесків з прибуткового податку, патент, що підтверджує сплату фіксованого податку, або свідоцтво про сплату єдиного податку, то при виплаті СПД доходу робити утримання з такого доходу не потрібно, так як в цьому випадку на СПД покладено обов'язок самостійно сплачувати такі збори (дивись ст. 2 Указу № 746).

У разі якщо фізособа - СПД є працівником підприємства (зараховано в його штат), то з нарахованої йому зарплати виробляються утримання в пенсійний фонд в загальному порядку.

Відповідно до ст. 6 Указу № 746 СПД - фізична особа, яка сплачує єдиний податок, не є платником зборів до державних цільових фондів в частині їх нарахування, пов'язаних з виплатою зарплати працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, так як суми єдиного податку підлягають розподілу, в т.ч. і до Пенсійного фонду.

У той же час, згідно з пп. 8.5 Інструкції № 16-6 СПД, які обрали спосіб оподаткування у вигляді фіксованого, єдиного податку, спеціального торгового патенту та фіксованого сільськогосподарського податку, не звільняються від обов'язку утримання та перерахування до Пенсійного фонду 1% або 2% з СНД найманих працівників, які перебувають з ними в трудових відносинах. При подачі розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції.

Суми утримань до Пенсійного фонду не включаються до валових витрат підприємства на підставі ст. 5. п. 5.3. п.п. 5.3.3 Закону про прибуток.

Операції зі здійснення утримань до Пенсійного фонду та перерахування їх на рахунки Пенсійного фонду відображаються, відповідно, по кредиту і дебету субрахунку 651 "Розрахунки за пенсійним забезпеченням".

Відповідно до ст. 5 Закону № 400 збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з отриманням коштів в установах банків на оплату праці.

Інструкцією № 16-6 передбачена подача звітності за формою додатка № 22 до Інструкції № 16-6 протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем ​​звітного (податкового) місяця.

приклад

На підприємстві була нарахована заробітна плата адміністративному персоналу в сумі 10000,00 грн. Крім цього було вироблено утримання до Пенсійного фонду в сумі 200,00 грн. і перерахування збору до Пенсійного фонду. Бухгалтерський облік цих операцій показаний в таблиці 2

Таблиця 2

№ /п / пЗміст операціїКореспонденція рахунківСума, грн.ДтКт

1. Нараховано заробітну плату адмінперсоналу 92 661 10000,00 2. Проведено утримання в пенсійний фонд 661 651 200,00 3. Перераховано збір до пенсійного фонду 651 311 200,00

Внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням

Тому ми не будемо зупинятися на описі даного збору, а тільки нагадаємо, що порядок його обчислення передбачений Законами № 2240 та № 2213.

Внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття

Порядок утримання та перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття регламентується Законом №1533.

Платниками збору на страхування на випадок безробіття є наймані працівники 1.

1 Найманими працівниками вважаються фізособи, які працюють на підприємстві і є його штатними співробітниками.

Згідно ст. 5 зазначеного Закону не підлягають страхуванню на випадок безробіття та, отже, не є платниками страхових внесків:

1. Працюючі пенсіонери та особи, у яких згідно з чинним законодавством виникло право на пенсію;

2. Іноземці та особи без громадянства, які тимчасово працюють за наймом в Україні.

Крім того, відповідно до статті 18 Закону №1533 від сплати страхових внесків звільняються:

3. Застраховані особи на період відпустки по догляду за дитиною і до досягнення нею трирічного віку та відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичним висновком;

4. Застраховані особи в частині отриманої допомоги по частковому безробіттю.

Аналогічно соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, особи, які працюють за договорами цивільно-правового характеру, можуть страхуватися на випадок безробіття тільки на добровільних засадах. Таким чином, на підприємстві при нарахуванні виплат за виконані роботи або надані послуги згідно зі згаданими договорами (наприклад, договором підряду) збір на соціальне страхування на випадок безробіття не утримується.

Для найманих працівників об'єктом оподаткування збором на соціальне страхування на випадок безробіття є аналогічні об'єкти оподаткування збором до Пенсійного фонду.

Згідно п. 2 ст. 1 Закону № 2213 ставка збору на соціальне страхування на випадок безробіття становить 0,5% від об'єкта оподаткування, тобто від суми фонду оплати праці, оподатковуваного прибутковим податком з громадян.

Відповідно до ст. 6 Указу № 746 СПД - фізична особа, яка сплачує єдиний податок, не є платником збору до фонду соціального страхування на випадок безробіття, в частині його нарахування, пов'язаного з виплатою зарплати працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї.

У разі якщо між підприємством і фізособою - СПД укладено договір, в рамках якого СПД виготовляє для підприємства якусь-продукцію, виконує роботи чи надає послуги, а підприємство здійснює йому за це оплату (виплачує дохід) і якщо такий СПД надав підприємству, яке виплачує йому доходи, оригінал свідоцтва про держреєстрацію СПД, платіжне доручення про сплату авансових внесків з прибуткового податку, патент, що підтверджує сплату фіксованого податку, або свідоцтво про сплату єдиного податку, то при виплаті СПД доходу робити утримання з такого доходу не потрібно, так як в цьому випадку на СПД покладено обов'язок самостійно сплачувати такі збори (дивись ст. 2 Указу № 746).

У разі якщо фізособа - СПД є працівником підприємства (зараховано в його штат), то з нарахованої йому зарплати виробляються утримання даного збору в загальному порядку.

Суми утримань до фонду страхування на випадок безробіття до валових витрат підприємства не включаються на підставі ст. 5. п. 5.3. п.п. 5.3.3 Закону про прибуток.

Операції зі здійснення утримань до фонду страхування на випадок безробіття та перерахувань їх на рахунки фонду відображаються, відповідно, по кредиту і дебетом субрахунка 653 "Розрахунки по страхуванню на випадок безробіття".

Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону № 2213 застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату роботи.

Згідно з Інструкцією № 16 підприємства повинні подавати до органів фонду звіт за ф. "Ф4-ФСС з ТВП" до 12 числа місяця (а річний - до 15), наступного за останнім місяцем кварталу.

Аналізуючи особливості кожного з зборів (внесків) до соціальних фондів, неважко помітити, що при визначенні бази оподаткування у них є багато спільного. Зокрема, це стосується розміру максимальної величини сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів.

Постановою № 225 (з урахуванням змін, внесених постановою № 494) з 01.05.2002 р ця величина на одну особу встановлено в розмірі 2200 гривень. З цього випливає, що з частини заробітку працівника, що перевищує зазначену суму, страхові внески до соціальних фондів не утримуються.

Припустимо, місячний заробіток працівника (оподатковуваний прибутковим податком і входить до ФОП) становить суму 2400 Грн. В такому випадку в об'єкт обкладання страховими зборами не включається сума 200 грн. (2400 - 2200).

Порядок утримання зборів до соціальних фондів і відображення цих операцій в бухобліку розглянемо на прикладі.

Таблиця 3

ПоказникиВаріант 1Варіант 2Варіант 3

1. Нараховано доходи за місяць: 1.1 заробітна плата 300,00 500,00 400,00 1.2 премія за результатами роботи 100,00 150,00 200,00 1.3 допомога по тимчасовій непрацездатності - 120,00 - 1.4 одноразова матеріальна допомога, виплачена в межах прожиткового мінімуму - 300,00 - 1.5 винагороду за підсумками роботи за рік 250,00 - 320,00 1.6 відпускні 280,00 - 1.7 одноразова грошова виплата громадянам похилого віку у зв'язку з виходом на пенсію - - 600,00 2. Вартість виданої працівнику путівки на лікування - - 400,00 3. Сума авансу, видана на командірово чние витрати і не повернута в касу підприємства 50,00 - - 4. Сукупний оподатковуваний дохід (сума рядків 1.1, 1.2, 1.5, 1.6 і 3) 980,00 770,00 920,00 5. Виплати, що входять до фонду оплати праці 2 980,00 950,00 1920,00 6. сума виплат, які входять до ФОП і обкладаються прибутковим податком (сума рядків №1.1-1.3 і 1.5-1.7) 980,00 650,00 920,00 7. сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (стр 6 * 2% / 100) 19,60 15,40 18,40 8. Сума внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (стр 6 * 0,5% / 100) 4,90 3 , 25 4,60 9. Сума внеску на заг обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (стр 6 * 0,5% / 100) 4,90 3,25 4,60

2 На практиці ми ці виплати не підсумовуємо. У таблиці суму виплат з ФОП показано довідково для порівняння виплат, що входять до ФОП, і оподатковуваних виплат.

Руслана Смалійчук

Нормативна база

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України, затверджений ВР УРСР 10.12.1971 р

2. Закон № 77 - Закон України від 18.02.1997 р № 77 / 97- ВР "Про внесення змін до Закону України" Про систему оподаткування ".

3. Закон № 400 - Закон України від 26.06.1997 р № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове пенсійне страхування".

4. Закон №1533 - Закон України від 02.03.2000 р №1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

5. Закон №2213 - Закон України від 11.01.2001 р №2213-III "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування".

6. Закон № 2240 - Закон України від 18.01.2001 р № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

7. Закон № 429 - Закон України від 16.01.2003 р № 429-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

8. Закон №283 - Закон України від 22.05.97 р. №283 / 97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємства".

9. Декрет № 13-92 - Декрет Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 р № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян".

10. Постанова № 225 - Постанова Кабінету Міністрів України від 07.03.2001 р № 225 "Про максимальну величину фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів (зі змінами та доповненнями).

11. Інструкція № 12 - Інструкція "Про прибутковий податок з громадян", затверджена наказом ГДПІ України від 21. 04.1993 р № 12.

12. Інструкція № 323 - Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Міністерства статистики України від 11.12.1995 р № 323.

13. Інструкція №16-6 - Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 жовтня 2001 року № 16-6.

14. Інструкція №16 - Постанова / Інструкція ФСС з тимчасової втрати працездатності "Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду" від 26.06.2001 р №16.

15. Указу № 746 - Указ Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.98 № 727/98 (зі змінами, внесеними Указом Президента від 28.06.99 р № 746/99).


Облік знижок у роздрібній торгівлі   бухгалтерський облік   У сучасній роздрібній торгівлі великі супермаркети й інші магазини роздрібної торгівлі зі значним вибором товарів все частіше вдаються до такого методу залучення покупців, як надання всіляких торгових знижок Облік знижок у роздрібній торгівлі
бухгалтерський облік
У сучасній роздрібній торгівлі великі супермаркети й інші магазини роздрібної торгівлі зі значним вибором товарів все частіше вдаються до такого методу залучення покупців, як надання всіляких торгових знижок. Застосування даного мето ...

Відпускні в бухгалтерському обліку   № 24 (16 Відпускні в бухгалтерському обліку
№ 24 (16.6.2008) :: Бухгалтерський облік
Тема відображення в обліку операцій з надання відпустки працівникам особливо актуальна у літній період. Тому, як правильно відправити працівника у відпустку, присвячена ця стаття. ...

Поступка вимоги - цесія і факторинг   № 22 (2 Поступка вимоги - цесія і факторинг
№ 22 (2.6.2008) :: Бухгалтерський облік
У бухгалтерській практиці все частіше зустрічаються договори переведення боргу і відносно нові для вітчизняного законодавства терміни «цесія» і «факторинг». Про те, що це таке і як операції в межах переведення зобов'язань на третю особу відображаються в б ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация