Скульптура Самсона в Києва - цікаві факти про чудесне фонтані

  1. Лада Лузіна письменниця 4 квітня 2018, 8:29 Переглядів: Назва моєї першої професії звучало вельми...

Лада Лузіна

письменниця

4 квітня 2018, 8:29 Переглядів:

4 квітня 2018, 8:29 Переглядів:

Назва моєї першої професії звучало вельми гордо "ліпник-модельшік архітектурних деталей". На одному із занять вчителька дала нам завдання - виліпити один з пам'ятників Києва. Пам'ятаю, як нас всіх повеселив хлопець, який мудро облюбував собі Веселку возз'єднання - виліпити настільки нехитру конструкцію можна було за 5-10 хвилин. Я ж вибрала завдання не з легких "Самсона і лева". На мій подив, вийшов барельєф дуже непогано, і тепер, згадуючи його, я шкодую, що не додумалася зберегти роботу на пам'ять. Але в 16 років я навіть не підозрювала, що у нас з Самсоном буде своя історія взаємин ...

На минулі вихідні на екскурсії-презентації моєї нової книги "Неймовірний Київ Лади Лузіної" ми з читачами пройшли шлях від Самсона до Самсона.

Найстаріший дерев'яний Самсон, що з'явився на фонтані ще в 1808 році, зберігається в Національному художньому музеї України, на площі стоїть його гіпсова копія, яка приймає на себе всі удари долі (її вже фарбували в золотий колір, прикрашали вінками з квітів, відбивали ніс і робили пластичну операцію зі створення нового).

Найстаріший дерев'яний Самсон, що з'явився на фонтані ще в 1808 році, зберігається в Національному художньому музеї України, на площі стоїть його гіпсова копія, яка приймає на себе всі удари долі (її вже фарбували в золотий колір, прикрашали вінками з квітів, відбивали ніс і робили пластичну операцію зі створення нового)

два Самсона

Нині Самсон на Контрактовій здається фігурою самотньою, забутою і не дуже коханої киянами і гостями столиці.

І мало хто пам'ятає, що легендарний "водомет Самсон" можна без перебільшення назвати головним київським фонтаном бажань! Притому, бажань як святих, так і грішних ...

Презентація книги " Неймовірний Київ Лади Лузіної "В Національному художньому музеї України у статуї Самсона Київського

На жаль, я не в силах втиснути в цю статтю все запаморочливі легенди і перекази, які оточували чарівний фонтан - їм я присвятила окреме дослідження в моїй новій книзі.

Але з нагоди ювілею варто згадати кілька фактів!

*****

"Самсон" міг би вважатися найстарішим фонтаном Києва, якби не був лише копією дореволюційного водомета, встановленої на тому ж самому місці.

Саме тут, біля підніжжя святої гори Андрія Первозванного, з'явився перший київський водопровід. Вода збігала в нього по підземним дерев'яними трубами (старовинні дерев'яні труби, знайдені при реконструкції фонтану "Самсон", зберігаються нині в київському музеї Води).

Сам фонтан з'явився в 1749 році, а відома нам фігура богатиря Самсона з левом виникла лише через півстоліття - в 1808 р Спочатку на місці біблійного богатиря стояв ангел з чашею, з якої лилася вода.

Старовинні дерев'яні труби, знайдені при реконструкції фонтану "Самсон", зберігаються нині в київському музеї Води

*****

Зараз нам важко уявити, що цей самотньо стоїть фонтан був колись аналогом Майдану Незалежності, пульсуючим серцем Нижнього Києва.

Головний колодязь Подолу це місце зустрічей і центральна площа, де оголошують все новости. Тут, "у Лева" розташовується недорогий базар ( "біля" Лева "печінка дешева"!), Цілий "Обжорний ряд" (фастфуд XIX століття) і киплять раз на рік славнозвісні Контракти.

Тут, у "Самсона", городяни урочисто випускали з кліток птахів на Благовіщення. А на своєрідний День Міста під час Маковейський церемонії хресний хід на чолі з самим митрополитом Києва йшов від Лаври, від Великої Успенської церкви прямо до фонтану "Самсон", щоб освятити в ньому воду!

*****

Вода фонтану "Самсон" вважалася святою!

Мандрівники і прочани набирали самсоніеву воду в пляшки, привозили з Києва як святий сувенір, зберігали за іконами і пили в лікувальних цілях - вважалося, що завдяки чудотворним властивостями вона може вилікувати від будь-яких хвороб. Вилікувався поверталися до "Самсону" і на знак вдячності вішали на шию богатирю натільні хрестики (так віруючі донині дякують чудотворні ікони і мощі, приносячи їм дари).

З цим джерелом пов'язана історія одного забутого чуда.

Навесні-влітку 1809 року град Київ страждає від нестерпної і тривалої посухи. Щоб допомогти киянам, митрополит здійснює моління про дарування дощу у трьох колодязів (тим самим як би прирівнюючи їх по святості між собою!). Перше митрополичье молебень в травні - у криниці св. Антонія в Лаврі (в той же вечір йде дощ), друге - 6 червня, у "Самсона" на Подолі, а третє - у криниці під Андріївською церквою.

І після другого моління у "Самсона" кияни побачили велике диво ...

Гроза вибухнула в ту ж ніч!

*****

Воду Самсона можна з тим же успіхом назвати чаклунський! Адже виникала вона одночасно і з святою Андріївської гори, і з того самого саду "Кучовского, де відьми зліталися". Такий ось фірмовий, суто київський коктейль з ведьминой водиці і святого джерела і пили за старих часів наші предки!

І ставлення до нього було воістину київське - властиво лише Столиці Віри і Столиці Відьом - ні святий, ні грішний люд не сварився між собою, з'ясовуючи, чия версія краще, просто до джерела дружно ходили й ті, і інші.

Злодії, злочинці вірили, що ця водиця, немов чаклунське зілля, приносить удачу в темних справах, тому пили її перед тим, як піти на небезпечну справу. Якщо ж хтось із них вирішував зав'язати зі злочинним минулим, то після виходу з в'язниці відправлявся прямо до фонтану, щоб обійти його тричі, випити водички ... і все, можна було починати нове щасливе життя, тому що вважалося, що після подібного ритуалу за ґрати ти точно не потрапиш ніколи!

*****

Легендарний силач "Самсон, що роздирає пащу лева", що з'явився на фонтані в 1808 році, був скоріше даниною біблійним, ніж місцевим легендам. Але кияни помилку швидко виправили, і разом з дерев'яною фігурою виникло нове міське переказ.

"... про скульптурному зображенні на Сампсонієвской джерелі ходять різні легенди (це древній скам'янілий герой і т.п.)", - пише Шероцький.

Сама ж легенда звучить так. Давним-давно в Київ прибув Самсон Сильний, старший син однойменного біблійного героя. Якраз в той час місто тероризував страшний лев. Але за прикладом батька Самсон Самсонович розірвав страшного звіра голими руками. А потім побажав залишитися в нашому прекрасному місті навічно, випив води з джерела і скам'янів ... Що черговий раз підтверджує: а) треба бути обережніше зі своїми бажаннями; б) Подільський фонтан може здійснити будь-яку мрію самим чарівним способом!

Втім, це вже сучасний варіант міської легенди. Грушевський наводить іншу історію "Про Самсона на Подолі":

"Сильний Самсон воювався по всім мире, на останках з нами задумавши воювати. Пливе Дніпром, но только что з води, аж на него лев. Самсон до него, та як ухопив его за пащу, та як наступивши ногою, то так разом з левом и закам'янів.

Так ВІН и тепер стоит у Києві ".

І в даному випадку лев виступає своєрідним захисником Міста, що зупинив Самсона, який вирішив повоювати з нами, з киянами!

І в даному випадку лев виступає своєрідним захисником Міста, що зупинив Самсона, який вирішив повоювати з нами, з киянами

У нинішньому 2018 році у легендарного Самсона - хранителя головного київського фонтану бажань на Контрактовій Площі - особисте свято. Богатирю виповнюється 210 років!

Давайте підтримаємо флешмоб "Привітай Самсона Самсоновича Київського з 210-річним ювілеєм!"

Поставте у себе на фейсбуці або Instagram фото Самсона, хештег # самсонвнхму і напишіть пару слів привітання!

Своє - потрібно пам'ятати, любити і цінувати!

Із книги "Неймовірний Київ Лади Лузіної"

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация