СКУЛЬПТУРНИЙ ПОРТРЕТ ХІРУРГА

Бронзовий бюст Н. І. Пирогова знаходиться в Рязанському державному медичному університеті.

Портрет Н. І. Пирогова написаний Рєпіним в 1881 році і через рік був придбаний у автора П. М. Третьяковим для картинної галереї.

<

>

На кафедрі госпітальної хірургії Рязанського державного медичного університету імені академіка І. П. Павлова зберігається бронзовий скульптурний портрет хірурга Миколи Івановича Пирогова (1810-1881). Це копія скульптури, виконаної Іллею Юхимовичем Рєпіним. Художник рідко брався за скульптуру, хоча скульптор він, за висловом В. В. Стасова, був відмінний. Тим більше цікаво, чому Рєпін вирішив ліпити Пирогова? Що спонукало художника залишити нам його образ в крихкому гіпсі?

Рєпін пильно стежив за діяльністю Пирогова і завжди захоплено відгукувався про нього. "Пирогов - геній! Так, безсумнівний геній", - говорив художник. Він мріяв зустрітися з хірургом для того, щоб написати його портрет. Вдалося йому це тільки в травні 1881 року, коли святкувалося 50-річчя лікарської і наукової діяльності Н. І. Пирогова.

Ілля Юхимович спеціально з цього приводу приїхав в Москву і зустрічав ювіляра на Курському вокзалі. В результаті з'явилася написана маслом картина. Художник як би з боку, здалеку, з-за спин очікують, зобразив Пирогова в вагонному тамбурі, а на пероні - зустрічає його захоплена публіка. Картина зберігається у Військово-медичному музеї.

У зборах Державного Російського музею знаходиться малюнок Рєпіна "Н. І. Пирогов, А. І. Урусов і С. М. Третьяков на ювілеї Н. І. Пирогова в актовому залі Московського університету" з авторським написом: "24 травня 1881. Москва" . Тоді ж за активним посередництвом С. М. Третьякова художник отримав згоду Пирогова писати його портрет. Працювали в готелі "Дрезден" 23, 24, 25 і 26 травня. Результатом цієї швидкої і стомлюючої як для художника, так і для Пирогова роботи стали чудовий портрет маслом і серія малюнків для майбутнього гіпсового погруддя.

Зараз неможливо документально відновити бесіди, які велися під час сеансів в готелі "Дрезден". Безсумнівно одне: вони легко могли зрозуміти один одного, два мислителя, два художника, які прагнули проникнути в сокровенні тайники людської душі, в таємниці людського тіла. Рєпін був тоді майже вдвічі молодше Пирогова; і портрет і бюст, можливо, стали символами глибокої поваги молодшого до старшого.

Пирогов ніколи не йшов на компроміс з совістю. Життя і здоров'я хворого для нього були понад усе. Свого часу, повернувшись з "севастопольської жнив", Пирогов відверто розповів імператору Олександру II про що панує в армії крадіжці. Столичним чиновникам лейб-медик після цього остаточно перестав подобатися, і його відправили в київську почесне заслання, відлучивши від практичної медицини. Непросто жилося і Рєпіну. Так вийшло, що непохитні були обидва: і Рєпін і Пирогов.

У 1879 році Пирогов почав писати свої записки "Питання життя. Щоденник старого лікаря". Писав і все поспішав, побоюючись залишити "Щоденник" незакінченим. Так воно і вийшло. Прекрасний діагност, геніальний хірург, він виявив у себе маленьку виразку на твердому нЈбе. Спершу приймав її за опік, але незабаром зрозумів, що це рак слизової оболонки рота. У свої сімдесят років вирішив операції не робити, та й знав - не допоможе.

На ювілейні збори шанувальники Миколи Івановича приїхали з усієї Росії і з Європи. Все було урочисто, парадно і святково. Близько вже здогадувалися, що ювілей цей - швидше панахида, а вітання і поздоровлення - некрологи. Напевно знав про це і Рєпін. Депресія ювіляра погіршувалася ще й досить обмеженими матеріальними обставинами.

Все це разом узяте відбилося в урочисто-похмурому портреті хірурга: жорстка, майже до очей борода, гордо відкинута, підкреслено несклоняемое голова, різко окреслений потужний "пироговський" череп. Рєпіна вдалося зробити так, що очі Пирогова дивляться на глядача невідривно і пильно. Магічне рєпінських мистецтво ... Від усієї постаті віє духом спокою і безсмертя.

Те, що Рєпін залишив крім мальовничого портрета Пирогова ще і його гіпсовий бюст, можна вважати логічним завершенням їх короткого знайомства, даниною Пирогову як знаменитого хірурга століття, творцеві "скульптурної" анатомії, піонеру застосування гіпсу при лікуванні переломів кісток.

У 1865 році М. І. Пирогов згадував про перше знайомство з властивостями гіпсу: "Майже за півтора року до облоги Севастополя я в перший раз побачив у одного скульптора дію гіпсового розчину на полотно. Я здогадався, що його можна застосувати в хірургії, і негайно ж поклав бинти і смужки полотна, намочені цим розчином, на складний перелом гомілки. Успіх був чудовий ... Я переконався, що ця пов'язка може знайти величезну застосування в військово-польової хірургії і тому опублікував опис мого способу ... "Пізніше відомий ортопед Г. І. Турнер піс ал: "Робота з гіпсом представляє мистецтво, подібне скульптурі, і вимагає підготовлених рук".

Рєпін побачив в Пирогові справжнього художника, який підняв своєю творчістю хірургічне майстерність на найвищий щабель, де не існує межі між великою медициною і мистецтвом.

Художник працював над бюстом в червні 1881 року, живучи в Підмосков'ї, в Хотьково. Рєпін часто користувався гостинністю господаря сусіднього Абрамцева - Сави Івановича Мамонтова. Поміщик-меценат, знавець мистецтва, непоганий художник-аматор, він виключно тепло ставився до художника. На початку липня бюст був закінчений. І бюст і портрет Пирогова художник спочатку мав намір залишити у себе, по-видимому, не сподіваючись на те, що вони будуть продані. &quot;Кому потрібен у нас портрет або бюст геніальної людини?" - з жалем писав він В. В. Стасову.

Гіпсовий бюст хірурга Рєпін подарував Мамонтову. Інші гіпсові екземпляри знаходяться в різних музеях: в Третьяковській галереї, в Київському музеї російського мистецтва і в Санкт-Петербурзі - в Музеї Академії мистецтв, в Будинку медичних працівників і в Музеї-садибі «Пенати». (У всякому разі, двадцять років тому вони там ще були.)

Вдалося з'ясувати, що з гіпсових оригіналів до 1950 року були відлиті три бронзові копії. Одна знаходилася в Музеї М. І. Пирогова в Ленінграді (1930-ті роки), інша копія з оригіналу, подарованого господареві Абрамцева, виставлена ​​в Третьяковській галереї. Третя, виконана з того ж оригіналу в інституті Цветметзолота в початку 1948 року, перебувала в одній з московських хірургічних клінік. Потім в 1950 році цей бронзовий бюст з написом: "Саві Івановичу Мамонтову від автора Хотьково, червень 1881 леп Репін'" потрапив в Рязань. Скульптуру перевезли на бортовий полуторці з Інституту імені Скліфосовського. Про це мені розповіла Ірина Матвіївна Флоріанович, лікар-хірург, яка переїхала з Москви в Рязань п'ятдесят років тому.

Бюст важить близько трьох пудів, але ця обставина не заважало йому іноді подорожувати за іншими адресами в місті на вечора медиків, на конференції медичних сестер, до студентів. Тодішні молоді люди були допитливі, задавали багато питань. Доводилося розповідати і про Пирогові, і про Рєпіна, і, зрозуміло, про бюсті.

Одного разу бронзовий бюст оглянув відомий радянський металург Євген Мінкін. Метр висловився однозначно: "Виріб може жити вічно, якщо його не переллють на свічники". Професор А. Л. Гуща терміново повелів тоді студентам перетягнути колекційну річ в свій кабінет, де вона зберігається до цих пір.

Тим більше цікаво, чому Рєпін вирішив ліпити Пирогова?
Що спонукало художника залишити нам його образ в крихкому гіпсі?
Quot;Кому потрібен у нас портрет або бюст геніальної людини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация