Слов'янська слобода: Рід - Пантеон слов'янських богів

Рід - Батько всього живого і сущого у древніх слов'ян. Рід породив все що ми мабуть навколо. Він відокремив світ видимий, явний - Яв, від світу невидимого, духовного - Нави. Він відділив Правду від Кривди.
Рід згадує в літописах з головними божествами разом з рожаницами , Що супроводжували його жіночими божествами. (Пізніше) Рід і рожанниці вважалися померлими предками патріархального роду, який родичі вважали своїми покровителями. Вони так само мали і древнє найменування щур, дід.
Деякі вчені вважають Рода самим найдавнішим божеством, покровителем родючості. (До речі саме звідси йдуть слова природи, родючості, урожай) Більш того, в ньому бачать верховне божество, повелителя хмар, творця життя на Землі. А ще згідно з віруваннями слов'ян саме Рода посилає з небес на Землю душі людей, коли народжуються діти.

Рід - Сущий, Єдиний, прабатько богів і творець світу, "Вседержитель, іже едін бесмертен' і непогібающіх' творец', дуну бо людині на обличчі Дух життя, і бист' человек 'Вь душю живу: то ти НЕ рід, седя на вздусе, мечеть на землю купи - і в тім ражаются діти ... ", згаданий, наприклад, в повчаннях проти язичництва" Про натхнення святого духа "," Слові про ідолів "," Слово Ісайї пророка ", рукописи" Четьї Мінеї "з давньоруського духівника. Можливо, як Стрибог , Тобто стрий (старий) бог-батько згаданий в "Слові о полку Ігоревім" і російських літописах, а також як Бог в договорі русів Ігоря з ромеями. Гельмольд повідомляв: "Серед різноманітних божеств, яким вони присвячують поля, ліси, прикрості і радості вони (слов'яни) визнають і єдиного бога, що панує над ними в небесах, визнають, що він всемогутній, піклується лише про справи небесних, інші боги коряться йому, виконують покладені на них обов'язки, і що вони від крові його відбуваються і кожен з них тим важливіше, чим ближче він стоїть до цього бога богів ". Таким "Богом богів" у західних слов'ян іменують Свентовита , Швидше за все, це одна з головних іпостасей Рода.
"Тому речей Боян і перше приспівку, смьіслени, рече:" Ні хитру, ні горазду, ні пит'цю горазду Суду Божиа не минуть ". Було б смішно, якби онук Велесов, звертався до іншого суду, крім поганського, Велесова чи чи суду Рода . Ми припускаємо, що і тут під ім'ям Бога ховається саме Рід.
роду супроводжують рожанниці . В "Питаннях Кирика знаходимо", пам'ятнику словесності XII століття: "Аже се Роду і Рожаниці крають хліби і сири і мед ...", як-то пов'язані з долею. Ймовірно, якщо Рода іменують Судом, то Рожаниць - судініцамі - а головне, спосмертной життям язичника, переродженням "чоловічого принципу" через "жіночий".
Іноді згадана тільки одна Рожаниця: "Ізвикоша Єлени класти треби Атреміду і Артеміді, рекше Роду і Породіллі, тації же ігуптяне. Такоже і до словен доіде се слів, і ти розпочато треби класти Роду і Рожаниця, ... а се егуптяне треби кладуть Нілу і вогневих, рекуще Ніл плододавец' і растітел' класом ". У світлій іпостасі Рід зіставлений з Аполлоном-Атремідом (Артеміда): "Артем, юже наріцают' рід". Цікаво, що як синонім до "рід"
Срезневський проводить слово "пекла, вогонь невгасимий". Рід по Срезневскому протиставляється християнському Богу, тобто прирівнюється до його противнику, Сатані, рівним йому по "призначенню": "Те, іже служать Богу і волю його творять, а не Роду, ні Породіллям, кумиром суєтним, а ви співаєте пісню бісівський родо і Породіллям ". Рожаницами багато хто вважає ладу і Лелю (Див.), Хоча жодного разу їх не називають так. Ясно, що Рожаниці - діви життя і долі, яким "з робят' первия волосся стрігут' і баби каші варят' на збори рожаніцам'", і люди ще в 13 столітті "готовающеі ражаніцам трапезоу і ісполняюще Демонова ч'рпанія" "А вівці вірні люд, іже работают' Богу , а не рожаницам "ставлені трапези рожаницам i інша вся служен'я д'авола"
В шістнадцятому столітті в "Статуті преподобного Сави" знаходимо такий сповідальний питання: "чи не сблуділа чи з бабами богомерзкіе Блудов, що не молилася чи вилам, чи Роду і Рожаниця, і Перуну , і Хорсові , і Мокоші , Пила і їла? "
Сучасні язичники ставлять кумири Роду у вигляді дерев'яних фалічних символів, забарвлених в червоний колір. Це може бути і просто кам'яна купа, що має аналоги в Індії, де фалічна линга символізує Рудру . Кумири такі ставлять завжди на відкритому місці і чим вище - тим краще. Для виготовлення кумирів Роду найкраще використовувати бук, в'яз, ясен, але оскільки дерева ці рідкісні, то пропонується замінити їх кленом.
Треби Роду досі неусвідомлено приносять у вигляді "великодніх" яєць на могили предків. Особливе вшанування Рода припадає на 21 квітня (православний Родіон-ледолом). Свято цей називається по-поганському Радогоща, вшановується і сам Сварожич, як солярний бог.
Птахом Рода слід почитати також качку . А риба Рода - щука, тому після юшки інша цариця в казках приносить дитя.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация