слов'янські племена

У минулій статті ми познайомилися з общинного ладу слов'ян , Трохи торкнулися опис слов'янських племен і їх розселення по древньої Русі. У цій статті ми розберемо більш детально племена слов'ян, щоб ви могли познайомитися з важливою складовою життя наших предків.

Варто сказати, що у всіх письмових джерелах, які дійшли до наших днів, згадка слов'ян датується V-VI століттями. Однак археологія вказує на те, що слов'янська культура зародилася і розселилася по сучасній Росії набагато раніше. Академік В. В. Сєдов розповідає про так званих підкльошових похованнях в межиріччі Одера і Вісли, які датуються 400-100 рр. до нашої ери. Київська археологічна культура відноситься до початку II століття н.е. Є і більш давні знахідки: на берегах Дону археологами були знайдені залишки людини та інші артефакти віком близько 45 тис.р..

Всі племена, які жили на захід від верхів'їв річки Дніпро, в межиріччі Одера і Вісли, до IV-VI століть позначалися як венеди. Після названої дати до них приліпилося і ще одна назва - Склавини або Слов'яни. Хтось Тацит, який залишив після себе описи різних народів і племен, писав, що на відміну від сарматів, які були кочівниками, венеди вели більше осілий спосіб життя, будували міцні будинки, займалися ремеслами, землеробством, скотарством та ін. Серед цих племен зберігався общинний лад, де всі члени товариства брали однакову участь у праці і де відсутнє соціальне нерівність. Однак, як уже говорилося, вже до V століття цей лад почав потихеньку руйнуватися, так як йому протиставив себе економічний лад, де править той, хто сильніший, багатший і у кого більше влади. Також до слов'ян ставилися і племена Антів. Хоч Антів і Слов'ян розрізняли і відносили до різних племен, швидше за все, цей поділ лише за територіальною ознакою. У Антів і Слов'ян був однакові мову, побут, звичаї та вірування. Історики припускають, що колись це було одне й те саме плем'я, але після розселення по Русі на великі території вони відокремилися. Є припущення, що Анти були повністю знищені аварами в 602 році. Про ту війну збереглися вкрай мізерні відомості, однак після цієї події про антів більше ніде не згадується.

Історики слов'янської культури налічують кілька племен, які існували на теренах нашої країни в період з 6 по 11 століття:

Дуліби. Вважаються одними з найбільш ранніх груп східних слов'ян. Мешкали в басейні Бугу і приток Прип'яті. Вважається, що з Дулібів пізніше відбулися Волиняни і Древляни. Варто сказати, що Дуліби брали участь в поході князя Олега в 907 році на Константинополь.

Волиняни. Деякі дослідники не збігаються в думках на рахунок Волинян і Бужан. Одні кажуть, що це різні назви одного племінного союзу, інші стверджують, що це два різних племені. Волиняни мешкали на берегах Західного Бугу і біля витоку річки Прип'ять. Як вже говорилося, Волиняни походять від Дулібів. За деякими відомостями, у Волинян налічувалося від 70 до 231 міст.

В'ятичі. Союз племен який мешкав на берегах верхньої і середньої течії Оки і по берегах річки Москви. В'ятичі згадані в Повісті временних літ . У ПВЛ говориться, що Вятичі походять від родоначальника Вятко, який був уроджений Лях або Поляк. Його рідний брат Радим заснував плем'я радимичів. На початку 12 століття Володимир Мономах воював з князем Ходот, який був ватажком в'ятичів. Довгий час вони зберігали язичницькі вірування.

Древляни. Сама назва, по роз'ясненню одного літописця, говорить про те, що древляни жили в лісах. Вони мешкали на території Полісся, правому березі Дніпра, біля таких річок, як Тетерів, Уж, Уборть, Ствіга. Судячи з археологічних розкопок, древляни жили мирним життям. Основним їх завданням було хліборобство, різний промисел, скотарство. Древляни були мирним народом і практично не воювали. Однак з древлянами пов'язана одна всім відома історія: в 945 році вони вбили київського князя Ігоря, якому не захотіли платити більшу данину. Після вбивства весь народ древлян сильно поплатився за злочин. Вдова Ігоря Ольга спалила їхню столицю Іскоростень, багато хто був убитий, інші були віддані в рабство або стали невільниками.

Дреговичі. Дреговичі, судячи з розкопок, мешкали в середині річки Прип'ять, в вододілі річок Друть і Березина, а також у верхів'ях річки Німан.

Кривичі. Племінний Союз проживав на територіях Вітебської, Могильовської, Псковської, Брянської та Смоленської обл. Кривичів також поділяють на дві великі групи: Псковську і Полоцьк-Смоленську. У Повісті временних літ йдеться про те, що містами кривичів були Смоленськ і Полоцьк. Частиною племінного союзу кривичів були Полочане (Полоцьк), яких деякі дослідники відносять до окремої групи.

Поляні. Поляні мешкали на території сучасного Києва і на Дніпрі. З полянами пов'язана одна з найважливіших теорій про походження Русі. За деякими даними, Поляно-російська легенда є більш давнє, ніж Балтійська. Поляні прийшли з Норіка на Дунаї, стали першими називатися Русь «Поляні яже нині зовомая русь».

Поляні були дуже розвиненою культурою, і з-за цього переваги Древляни, Дреговичі і інші племена вже до IX століття стали підвладні галявинах. Їх містами вважаються Київ, Вишгород, Білгород, Звенигород, Треполя (с.Триполье), Василів (Васильків).

Далі буде: племена слов'ян Частина 2.

Відео. Стародавні слов'яни. Витоки. Частина 1

Зараз також дивляться:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация