Слов'янський (язичницький) бог Сварог. Історія, образи і обряди

  1. Сварог - Бог світла і вогню
  2. Сварог - бог домашнього вогнища, достатку
  3. Цікаві факти

Сварог - бог неба у слов'ян-язичників, батько всього сущого Сварог - бог неба у слов'ян-язичників, батько всього сущого. Багато хто називає його батьком таких важливих, значимих і шанованих богів як Перун , Дажбог - Радегаст, Семаргл. Сварог - Бог вогню і вогняної стихії, його влада та енергія походять від небесного вогню і небесної сфери. Сварог уособлює променисте сонце - явище постійне, значне і життєво необхідне для існування людини. Саме Сварог подарував колись стародавнім людям, які вірили в нього і шанували його, інструменти для ковальської справи. Навчив їх обробляти мідь і залізо і виготовляти з них міцні сільськогосподарські знаряддя праці. Бог Сварог у слов'ян-язичників то ж, що Гефест у Стародавніх греків.

Сварог - Бог світла і вогню

Бог, який має спільнослов'янське значення. Сварог Бог світла і всього, що світиться і горить. Слов'янський корінь "сварок" означає щось пекуче, сяюче. До сих пір у багатьох північних районах слово "вар" на місцевому діалекті означає жар, горіння. Або таке просторічне слово зварганити, що означає змайструвати або створити щось особливе, було колись дуже поширеним. Воно є похідним від імені бога Сварог, який за переказами був прабатьком синів Сварожичей - Перуна, Даждьбога, Семаргла - Рарога. Так само і древнеиндийское слово "сварга" перекладається як "небо". Сварог - Бог Неба, адже саме на небі перебували і праведники, і боги.

Практично всі небесні боги слов'ян - язичників мають вогненну природу. Може це йде від стародавнього звичаю почитати вогонь, який колись подарували первісній людині небеса і дали можливість не згаснути зародилася життя? Культ вогню, як наймогутнішої природної сили, як і раніше зберігається в народній традиції. Завдяки божественному вогню люди зуміли обробляти метали і змогли створити за образом і подобою небесних багато корисних земних предметів - молот і кліщі, інструмент Сварога - коваля. Колісницю, чи земну віз з колесами, щоб бути майже на рівних з богами, які пішки і не ходять. Щоб ті, хто його шанує і поклоняється, могли захистити свої землі, міста і села від набігів жорстоких загарбників, Сварог навчив людей мистецтву виготовляти зброю. Звідси, Сварог - Бог воїнів.

Сварог - бог домашнього вогнища, достатку

Сварог - це літній, сивий, мудрий, могутній старець, що їде по холодному і темному, суворому зимового неба. Вся природа по-старечому насупилась і настовбурчився, хоч і одяглася в ошатні білі снігові одягу. Все житла утеплені, в осередках горить вогонь, готується сита їжа, якщо був хороший, добрий урожай. При світлі скіп виконують домашню роботу - шиють, в'яжуть, лагодять або розповідають казки, співають пісні і чекають народження молодого Хорса. Він прийде на зміну серйозного і великому Сварогу, і розпочнуться зимові свята і забави.

Слов'яни - язичники вірили, що Сварог встановив на землі справедливість, порядок і суд, а так само розділив людей на сім'ї. Кожен чоловік мав право мати одну єдину жінку, а жінці міг належати тільки один чоловік. Тому справедливим є твердження, що Сварог заснував шлюб в сучасному його розумінні і нам, нащадкам слов'ян варто було б славиться не Гіменея, а Сварога. Слов'янський Сварог - Бог Неба, мудрості, клятв, знань, ремесел, ковальської справи, покровитель шлюбу і родинного вогнища. Покровитель мисливців і воїнів.

Цікаві факти

  • Переказ свідчить, що Сварог сам викував перший плуг вагою в 40 пудів і навчив людей орати і засівати землю. Тому його шанували не тільки як Бога - ремісника, а й Бога - хлібороба.
  • Хоча зображення Сварога відсутня серед інших слов'янських ідолів, які були встановлені в 980 році князем Володимиром на Київському пагорбі, це свідчить, що за часів Київської Русі Сварог не була оформившимся божеством, а уособлював собою природну стихію вогню.

Може це йде від стародавнього звичаю почитати вогонь, який колись подарували первісній людині небеса і дали можливість не згаснути зародилася життя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация