Слов'янський бог сонця Хорс

  1. Важливість і значимість бога Хорса у слов'ян
  2. Іранська етимологія теоніма Хорс' (Х'рс')
  3. Чому існувало 2 Бога Сонця?
  4. Різниця сакральних функцій Даждьбога і Хорса
  5. Дажбог і Хорс - Аполлон і Геліос

Дані взяті з мережевих ресурсів і літератури про слов'янської міфології. Особлива подяка Денису Блінцова за статті про слов'янських богів з його веб-капища. З бібліографії за основу взяті короткі статті "Словника слов'янської міфології" Олени Грушко та Юрія Медведєва. Вони короткі, але їх багато, по більшості міфічних і казкових персонажів стародавніх слов'ян.

Хорс - один з семи богів пантеону князя Володимира (Київ, 980 м). На прикладі цього бога можна простежити те, що часто функції богів з часом змінювалися буквально на прямо протилежні. За традицією Хорс вважався сонячним богом, але в «Слові о полку Ігоревім» говориться, що князь Всеслав вночі вовком бігав і «великому Хорсові шлях перерисківал». З цього можна зробити висновок, що тут Хорі виступає як бог Місяця, а не Сонця.

Розділи сторінки про праслов'янської культі Хорса - Бога сонця:

  • Важливість і значимість бога Хорса у слов'ян
  • Іранська етимологія теоніма Хорс' (Х'рс')
  • Чому існувало 2 Бога Сонця?

також дивіться історію східних слов'ян

Важливість і значимість бога Хорса у слов'ян

Хорс (др.рус. Х'рс', Хорс') - бог сонця у древніх слов'ян. Навколо даного божества не вщухають суперечки, однак ясно одне - Хорс займав особливе місце в міфології слов'ян і шанувався нарівні з найвищими богами язичницького пантеону .

Важливість і значимість даного бога підтверджується історичними фактами, а також літературними джерелами, де фігурує ім'я сонячного бога. Так, наприклад, відомо, що Володимир поставив ідол Хорса в числі інших богів на капище в Києві: «постави кумири на пагорбі поза двором теремнаго: Перуна древяна, а главу його сребрених, а вус злат, і Х'рса, Дажбога, і Стрибога і Симаргла , і Мокоша. І жряху їм, нарічюще я боги ». Хорс згадується і в багатьох інших літературних пам'ятках давнини. У «Ходіння Богородиці по муках» говориться: «Вони всі боги прозваша сонце і месяць, землю і воду, звірі і гади то сетьне і человечьска імена та утрія Трояна, Х'рса, Велеса, Перуна на боги обратіша». У «Слові о полку Ігоревім» говориться: «Вь ніч вл'ком рискаше: із 'Киева дорискує до кур' Тмуторокані, великому Хр'сові вл'ком шлях прерискаше», що дослідники перекладають як шлях Сонця (Хорса), який перебігав Всеслав Полоцький. Крім цього, Хорс згадується в таких історичних документах, як: "Про ідолів Володимирових", "Пам'ять і похвала Володимиру", "Житіє блаженного Володимера", "Слові якогось Христолюбца", "Слові про те, како перше погани суще язици кланялися ідолом" , "Бесіди трьох святителів".

Частота згадувань Хорса настільки велика, що можна порівняти з частотою згадувань таких язичницьких богів, як Перун і Велес , Що ставить цього бога в розряд вищих. І це не дивно, адже божество сонця практично у всіх культурах вважалося одним з найголовніших і шанованих. Ось так описав німець Вундерер бога Хорса, коли побачив його зображення під час подорожі по Русі в 1589-1590 роках: «Перед містом (Псковом) ми бачили двох ідолів, які були здавна поставлені жерцями і яким вони поклоняються. Саме, Услід, кам'яне зображення, яке тримає в руці хрест, і Корса, який стоїть на змії, маючи в одній руці меч, а в іншій - вогненний промінь ». Дослідники слов'янської культури роблять припущення, що, швидше за все, Вундерер помилився, і Хорсом (Корсом) був ідол з хрестом (рівносторонній хрест - символ сонця), а ідолом на змії з мечем і вогненним променем (блискавкою) був бог-громовержець - Перун.

Іранська етимологія теоніма Хорс' (Х'рс')

Вивчаючи походження імені цього божества, було з'ясовано, що етимологія слова «Хорс» може бути і не слов'янської. Існує версія, що Хорс походить з іранських мов : Пор. Авести. hvarə xšaētəm, пехл. xvaršêt, перс. xuršēt «сяюче сонце», осет. Хур «сонце». Бог сонця, що сходить Хорсет був відомий у іранців і персів. Навіть якщо взяти до уваги ту теорію, що Хорс був запозичений з іншої культури, нерозумно було б припускати, що у слов'ян не було бога сонця, так що навіть при такому розкладі, запозичене ім'я Хорса просто встало на замін уже існуючого, ім'я якого могло загубитися в товщі тисячоліть. Однак останнім часом ця теорія піддається великим сумнівам.

По-перше, якщо слідувати тому, що іранські і слов'янські народи походять від єдиного пранарода - індо-європейців , То може статися, що Хорс є одним з найдавніших богів , Який присутній, як в віруваннях іранських, так і в віруваннях слов'янських народів. По-друге, в світлі інших досліджень було з'ясовано, що Хорс може бути цілком російським словом: «хоро» - коло, колесо (хоровод, хороми). Від слова «хоро» відбулося і слово «коло», яке також означає коло - колесо, Коловрат, коло (сонце) і так далі.

[Швидше за все, навпаки, ці слов'янські слова відбулися з іранського кореня, тому що в арійських (І, зокрема, в іранських) мовами праіндоевропрейское * L закономірно перейшло в праарійську * R.]

Ім'я Хорса закріпилося і в топоніміці: 1) Хорсові болото і яр Хорс в Новгород-Сіверської області 17-18 ст, 2) Колишня село Хорсівка в Харківській області, 3) річка Хорса в Архангельській області, 4) острів Хортиця на Дніпрі.

Чому існувало 2 Бога Сонця?

Насправді, у слов'ян-язичників був ще третій бог Сонця - Ярила (Яровит, Ркевіт) - як весняне прояв сонячної сили родючості.

Різниця сакральних функцій Даждьбога і Хорса

Варто зупинитися на такому цікавому моменті, що Хорс - не єдиний бог сонця в язичницькому пантеоні древніх слов'ян. Ще одним богом сонця і сонячного світла є Дажбог . Таке незрозуміле сусідство двох богів, завідувачів одним світилом, довгий час ставило в глухий кут дослідників. Сьогодні вважається, що Дажбог є богом сонячного світла і подавцем тепла. Дажбог - бог, що дає світло, цілющу силу. Хорс також є сонячним богом, проте він є богом безпосередньо сонячного диска.

[До речі, в євразійському і индоевропейском культі Дня і Сяючого Неба небесний (денної) світло також відокремлювався від самого небосхилу (і навіть не зв'язувався з Сонцем). Можливо, тому що він виник в Заполяр'ї, де горизонт висвітлювався сонцем, якого не було видно.]

Дажбог і Хорс - Аполлон і Геліос

В грецької міфології Даждьбогу відповідає бог Аполлон - бог світла, а Хорсові - Геліос, який є божеством сонячного диска. Подібна подвійність Сонця спостерігається і в міфології етрусків , Де бог Каве є божеством сонячного світла, а бог Посил - богом самого Сонця.

[Що цікаво, сл. Хорс' і гр. Helios - мають єдине фонетичне походження ( * su̯el- ) І означають на праіндоєвропейському - "сонячне світло" або "сонячне тепло" і, швидше за все, родинно "колесу" ( * kᵘ̯elo- ). Мабуть, і справді, культ цей - загальноіндоєвропейський .]

© « Proto-Slavic.ru », Ігор Костянтинович Гаршин, 2012. Пишіть листи ( ).

Сторінка оновлена ​​07.02.2019

Чому існувало 2 Бога Сонця?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация