Слово про Небесному ангельському воїнство

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!

Ми зібралися сюди сьогодні, кохані друзі мої, щоб прославити Архистратига Божого Михаїла з усім Небесним ангельським воїнством.

Історія нинішнього свята має наступний вигляд. Ще в апостольські часи було поширене помилкове вчення про Ангелів. Язичники звели їх в культ ідолів, яким вони поклонялися як богам. Деякі вважали Архистратига Михаїла богом іудеїв і особливо його шанували.

І серед християн з'явилися єретики, особливо в Колосской і Лаодикії Церквах, які поширювали помилкове вчення про Ангелів, поклоняючись їм як богам. Частина з них були впевнені, що видимий світ створений не Богом, а Ангелами, шануючи Ангелів навіть понад Христа Сина Божого.

Апостол Павло, бажаючи розсіяти це помилкове ангелопоклоненіе, писав до колосян: «Нехай вас не зводить вас покорою ... вдаючися до того, чого не бачив ...» (Кол.2,18-19). І апостол Павло мав право так викривати єретиків, тому що сам він, як ми знаємо, був захоплений до третього неба, чув там невимовні слова і бачив відмінність ангельських чинів.

Це він роз'яснив своєму учневі Діонісія Ареопагіта. І на підставі цього було створено богомудрих батьками православне вчення про Небесної ангельської ієрархії, що складається з дев'яти ангельських чинів.

Хибне ангелопоклоненіе було настільки небезпечно, що святі отці змушені були ще до I Собору скликати в Лаодикії помісний собор в 319 або 321 році, на якому 35-м правилом було засуджено злочестівий ангелопоклоненіе і встановлено благочестиве, правильне шанування Ангелів як служителів Божих, оборонців людського роду і наказано святкувати Собор Архістратига Михаїла та інших Сил безтілесних 8 листопада.

Дата святкування вибрана не випадково. Листопад - це дев'ятий місяць після березня, який вважається першим місяцем після створення світу.

В ознаменування 9-ти ангельських чинів саме в листопаді - дев'ятому місяці року - встановлено свято Ангелам. 8-е ж число вказує на день Страшного суду, в якому візьмуть безпосередню участь Ангели. За віруванням нашої Святої Церкви, на підставі слів Самого Спасителя (Мф.25,31; 13,39,49; 16,27; Мк.13,26-27), в день Страшного суду судитимуть нас Ангели. День Страшного суду святі отці називають восьмим днем.

До цього дня час вимірюється седмицями. Але сам день Страшного суду не буде ставитися до числа днів останньої седмиці, що не буде він і першим днем ​​нової седмиці - він буде останнім днем ​​світу, восьмим днем. Частина цього дня буде ставитися до тутешнього життя і частина - до майбутньої. А тому, присвячуючи восьмий день дев'ятого місяця вшанування і поклоніння святим ангелам, ми благаємо їх бути нашими керівниками в цьому житті, щоб в страшний восьмий день, після трубного їх звуку, ми удостоїлися стати з обраними. І свято це названий Собором ангельським, тому що ми в цей день славимо і почитаємо всіх святих за їхнє служіння нашого спасіння.

Називається він «Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних» тому, що Архангел Михаїл був вождем цих вірних Богові ангелів.

Про існування ангельського світу ми знаємо зі Священного Писання. Про те, що він створений Богом ще до створення видимого світу і людини. Знаємо, що число Ангелів незліченно велика і що Премудрість Божа заснувала дивовижний порядок в цьому Небесному воїнство, створивши ангельську ієрархію, розділивши всіх Ангелів на дев'ять чинів по три чини в ієрархії, підпорядкувавши нижчі чини вищим.

Ангели відрізняються один від одного як просвещенностью, так і різним ступенем благодаті.

Вищу ієрархію безпосередньо близько стоять до Бога становлять Ангели, що носять імена: Серафими, Херувими і Престоли. Серафими відповідно до свого імені мають серця, палаючі любов'ю до Бога, і збуджують і інших полум'яно любити свого Творця. Серафим - значить «полум'яний».

Херувими мають повноту ведення і велика кількість премудрості. Вони осяяні рясними променями світла Божого. Їм дано знати все в тій мірі, в якій можуть пізнавати створені істоти.

Престоли - ці Ангели настільки піднесені й настільки осяяні благодаттю, що Господь живе в них і через них проявляє Своє правосуддя.

Друга, середня ієрархія складається з ангелів, що носять імена: Панування, Сили і Влади. Ангели Панування вчать людей панувати над своєю волею, бути вище будь-якої спокуси, а також беруть верх тими злими духами, які заприсяглися погубити людину. Сили - це Ангели, виконані божественної фортеці. Це ті духи, через яких Господь робить свої чудеса. Їм дарована Богом здатність посилати благодать чудотворення угодників Божих, які за життя на землі творять чудеса. Влада - Ангели, які мають владу приборкувати владу бісівську, відображати ворожі спокуси. Крім того, вони зміцнюють добрих подвижників в їх духовних і тілесних трудах.

Третя, нижча ієрархія включає в себе теж три чини: Начала, Архангели і Ангели. Почала - чин Ангелів, яким доручено керувати всесвітом, охороняти окремі країни і народи і управляти ними. Це Ангели Народоправітелі. Їх гідність вище, ніж Ангелів Охоронців окремих людей. З книги пророка Даниїла ми дізнаємося, що піклування про іудейському народі було довірено Архистратигу Михайлу (Дан.10,21). Архангели - великі благовісники тайн Божих, всього великого і преславного. Вони зміцнюють в людях святу віру, просвіщаючи їх уми до пізнання і розуміння волі Божої.

Ангели (останній, дев'ятий чин ієрархії) - світлі духовні істоти, ближче всіх стоять до нас і мають про нас особливе піклування. Більш докладно я скажу про них трохи пізніше. А зараз коротко про архангела.

Зі Святого Письма нам відомо, що Архангелів, тобто старших Ангелів, поставленим над усіма іншими, - сім. «

У книзі Товита (12,15) ми читаємо, що Ангел, що розмовляв з ним, сказав: «Я - Рафаїл, один із семи ангелів». І в Одкровенні Іоанна Богослова говориться про сім духів, іже перед престолом Божим (Откр.1,4). До них Свята Церква відносить: Михайла, Гавриїла, Рафаїла, Уріїла, Селафіїл, Ієгуді і Варахіїла. Переказ до них зараховує і Єремія.

Архангел Михайло - перший з верховних ангелів, поборник слави Божої. Він часто зображується в військовому вбранні з іншими вірними Богу Ангелами. Або зображується один в одязі воїна з мечем або списом в руці, зневажає ногами дракона або стародавнього змія - диявола.

Так він зображується в пам'ять про те, що колись на небесах була велика боротьба між Ангелами - служителями Божими і злими духами - ангелами, відпалих від Бога і стали служителями сатани.

Іноді він зображується з списом, верх якого прикрашає біла корогва з хрестом. Це особливе відміну Архангела Михайла і його воїнства, що означає моральну чистоту і непохитну вірність Небесному Царю. »

Архангел Гавриїл - провісник долі Божих і служитель Його всемогутності. Зображується іноді з райською гілкою в руці або з ліхтарем, усередині якого горить свічка, в одній руці і з зерцалом в інший. Свічка, закрита в ліхтарі, означає, що часто долі Божі бувають приховані до часу їх виконання, а й по виконанні їх осягаються тільки тими, хто уважно дивиться в дзеркало своєї совісті і слова Божого.

Рафаїл зображується, алябастрову пляшечку, наповненим цілющим маслом. Ім'я Рафаїл означає «милосердя», «допомога всім стражденним».

Уриїл - Архангел світла і вогню Божого - зображується з опущеною вниз блискавкою. Він осяває вогнем полум'яної любові, просвіщає уми людей одкровенням корисних істин. Про нього можна сказати, що він є особливим покровителем людей, які присвятили себе наукам.

Селафіїл - Архангел молитви. Зображується або з чотками в руках, або в молитовній позі з доданими в благоговінні до грудей руками.

Иегудиил - «хвала Божа». Зображується з золотим вінцем в одній руці і з бичем з трьох шнурів в інший. Вінець - для заохочення людей, які подвизаються на славу Божу, а бич для захисту їх ім'ям Святої Трійці від ворогів.

Варахиїл - Архангел Божих благословень, під час земного життя посилаються тим, хто трудиться для отримання небесних, вічних благословень.

Такі Архангели.

А тепер про Ангелів.

Серед сонму Ангелів знаходиться і Ангел Хранитель кожного з нас. І ось всі ми, дорогі мої, повинні прагнути до того, щоб якомога краще пізнати свого Ангела Хоронителя, пізнати настільки, щоб відчувати його присутність поблизу себе. А для цього необхідно знати нам про нього якомога більше.

Церква наша вчить, що Ангелів Бог створив на Свій образ. Це безтілесні, розумні, найчистіші істоти, подібні духу. Вони щедро наділені Богом природними даруваннями: розумом, здатністю пізнавати і любити як свого Творця, так і людей, і бути живим зразком Божих досконалостей. Вони вірні служителі Божі, виконавці Його волі. Вони не тільки здатні розуміти і розмовляти один з одним, але вони також розуміють і мова наших душ, і тому ми можемо звертатися до них в наших молитвах. І в цьому запорука доступного для кожного з нас тісного безпосереднього спілкування зі своїм Ангелом Хранителем.

Ми грішні люди, і своїми тілесними очима ми не бачимо Ангелів, хоча вони і присутні завжди в храмах за нашими богослужіннями. Чи не бачимо ми і свого Ангела Хоронителя, хоча він постійно знаходиться близько нас. Але нам необхідно навчитися відчувати душею і зріти своїми духовними очима присутність нашого небесного покровителя.

Вірування нашої Церкви в те, що кожен християнин має свого Ангела Хоронителя, засноване на свідченнях Святого Письма і вчення святих отців. Сам Господь у Святому Євангелії вказує нам на це: «Дивіться, щоб ви не погордували ані одним із малих цих, бо кажу вам, що їхні Анголи на небесах завжди бачать обличчя Мого Отця» (Мф.18,10).

І житія святих говорять нам про те ж. Вони розповідають нам, як великі угодники Божі і преподобні отці і бачили, і розмовляли зі своїми Ангелами. Багато свідчення цьому ми можемо знайти у пустельників (особливо єгипетських), а також з житія подвижників пізніших століть і дуже близьких до нас.

За вченням Церкви кожному з нас в святі хвилини Хрещення дається Богом Ангел Хранитель, і він супроводжує нас, охороняючи нас на всьому нашому життєвому шляху, і завжди знаходиться в безпосередній близькості з нами.

Святий Василій Великий вчить, що з кожним з вірних (тобто віруючих) є Ангел, який як детоводитель і пастир керує його життям.

Подібно Василю Великому, і святий Анастасій Синаїт, висловлюючи вчення Церкви, каже: «Тим, які спромоглися Хрещення, дані від Бога Ангели, що піклуються про них і сприяють їм».

Але, хоча ми по гріховності своєї і по душевної нечистоти і не бачимо Ангелів, як бачать їх святі, ми віруємо, що вони оточують нас, освічують наш розум в пізнанні Бога, наставляють в любові до Бога і до людей, спонукають до молитви і до всьому святому, чистому і піднесеного. Вони наповнюють нашу душу внутрішнім світом.

Святі отці - Діонісій Ареопагіт, Іоанн Дамаскін, Василь Великий, Григорій Богослов і ряд інших, - що залишили нам вчення про Небесної ангельської ієрархії, вказали на те, що наші Ангели Хранителі, служителі і організатори нашого спасіння, займають дев'ятий, тобто самий останній чин в ієрархії.

Але нехай це не бентежить нікого з нас. Хоча вони і стоять в самому кінці ієрархії і, отже, більше інших віддалені від Бога, але, якби ми виявилися здатними побачити їх, ми здивувалися б їх красі, їх шляхетності і не змогли б перенести захоплення і здивування.

Ми щасливі, дорогі мої, від свідомості, що Ангели Хранителі - це служителі нашого спасіння, що ми не самотні в нашому земному житті, в своїх працях заради порятунку своєї безсмертної душі. Ми твердо знаємо, що з нами наші помічники, які охороняють нас від всіляких бід, що зустрічаються на життєвому шляху, і від заслуженого кожним з нас гніву Божого. Наш Ангел Хранитель - це нескінченно любляче нас істота. Він любить нас всією повнотою своєї любові. А любов його велика, і дія її сильно, так як, споглядаючи Бога, він бачить вічну Любов, яка бажає нашого спасіння.

Чи не дивуйтеся, дорогі мої, тим, що наш Ангел Хранитель в Небесної ангельської ієрархії займає дев'яте - останнє місце. Його служіння велике в очах Божих. Він призначений охороняти і рятувати нас, людей, а людина, як всім нам добре відомо, вінець творіння Божого.

Наш Ангел Хранитель - це як би друга наша мати. Він має про нас таке ж піклування, і навіть більше. Мати проявляє про нас особливу турботу, поки ми в дитячому і дитячому віці. Ангел же наш Хранитель з моменту нашого хрещення і до останніх днів життя є турботливим нашим виховником. І, якщо ми самі не відштовхнемо його від себе під час нашого земного життя, він поведе нашу душу і на поклоніння Богові, коли настане час розлучитися душі з тілом.

Чи не дивуйтеся! - повторюю ще раз, тим, що Ангел Хранитель наш знаходиться на дев'ятому місці в Небесної ієрархії. Якщо Бог послав Ангела оберігати і захищати людину, Він в той же час дав йому і силу для подолання ворогів.

Наші Ангели Хранителі могутні і своїми особистими чеснотами, могутні і силою, отриманих ними від Бога, могутні і молитвами, які вони віддавали за нас до Всевишнього Бога.

Все, що є в нас доброго, чистого, світлого: будь-яка слушна думка, до всякого доброго рух серця, наша молитва, покаяння, добрі справи - все це в нас народжується і відбувається по навіюванню незримого нашого Ангела Хоронителя. Діючи через нашу совість і наше серце, це він (наш Ангел) утримує нас від гріха і спокуси, це він допомагає нам боротися зі спокусами, це він вселяє нам страх перед тяжким гріхом.

Коли Ангел Хранитель бачить нас йдуть рятівним шляхом, він всіляко намагається нас підбадьорити, затвердити на цьому шляху. Якщо ми впадаємо в гріх і ухиляємося від шляху порятунку, яку зворушливу турботу проявляє він, щоб повернути в стадо Христове загублену вівцю! У той же час, коли, захоплені мирською суєтою, ми перестаємо слухати його і впадаємо в гріх, Ангел на час нашої нерозкаяності відходить від нас, плаче про нас, з боку спостерігаючи за нами, просить за нас Бога, щоб Він зазнав і затримався з покаранням. Але в той же час він не перестає стукати в совість з метою пробудити покаяння в нас.

Даний нам Ангел Хранитель - це як би розширена і розкрита наша совість. Він усіма силами прагне врятувати нас, і ми не маємо права заважати йому в цьому. Ми повинні допомагати йому в його зусиллях врятувати нас. Ми повинні просити його, щоб він збагатив наш розум кількістю святих думок, зміцнив в нас навик до благочестивих роздумів. Ми зобов'язані любити його як старшого і сильного нашого брата. А насправді ми так часто забуваємо про нього, не молимося йому, гріхами своїми ображаємо його святиню, а він знову і знову проявляє свою турботу про нас. Він заступається за нас перед милосердям Божим, він благає Бога про наші потреби, і Отець Небесний ніколи не відмовить йому в його проханнях.

О, якби нам пізнати свого Ангела Хоронителя так, щоб вирвалося з наших грудей: «Ангел Божий, Ангел небесний ангел утешитель мій, прийди мені, відкрийся моєму серцю! На жаль моєму, я до сих пір не знав тебе. Говори моєму серцю, воно послухає тебе, послухає твоїх навіювань і виконає їх ».

Постараємося, дорогі мої, придбати такий настрій нашої душі.

Але чому ангели Божі проявляють таке піклування про людей?

По-перше, тому що вони служителі Божі і отримали від Бога наказ охороняти і рятувати людей. По-друге, вони самі є витворами Божими і до них, так само, як і до людей, відносяться слова: «Будьте милосердні, як і Отець ваш Небесний милосердний» (Мф.5,23). Вони розуміють це і намагаються, наслідуючи свого Творця і Бога, проявляти і своє милосердя, і своє довготерпіння до людей.

На землі, серед людей, велике поле діяльності Ангелам в їх прагненні наслідувати Богу. І тому з яким прагненням і з якою радістю вони несуть на землю людям багаті дари Божі! Вони приходять до нас, щоб наситити нещасну людину хлібом благодаті, напоїти його декількома краплями від джерела небесних насолод, допомогти людині розірвати узи гріха і з торжеством привести його в дім Отця Небесного. Вони подають допомогу нужденним, зміцнюють немічних, воскрешають померлих, тобто призводять до щирого скрушно покаяння грішників, воскрешаючи їх для вічного життя.

Яку радість приносить їм рятувати душі, які Христос відкупив Своєю Кров'ю і які (з їх допомогою) будуть разом з ними розділяти їх славу і їх блаженство!

Якби ми були хоч трохи більш чуйними, ми помітили б, як дбайливо наш Ангел Хранитель допомагає нам повернутися через покаяння на шлях порятунку. Він не тільки спонукає нас до каяття, але він і обіцяє нагадати нам всі наші гріхи, всі життєві помилки і помилки.

Він каже нам: «Коли ти зберешся принести покаяння, я буду стояти поруч з тобою і буду нагадувати тобі твої гріхи, тому що я був свідком їх. Я стояв тільки в деякому віддаленні від тебе, коли ти грішив, але я бачив всі твої погані вчинки і шкодував і плакав про них ».

І як було б добре, якби на ці слова свого Ангела людина могла відповісти: «Твої навіювання, мій Ангел Хранитель, проникають в очерствевшую моє серце, і я з глибини безодні, яку сам же вирив гріхами моїми, взиваю до тебе: приведи мене к Отцу моему Небесному!»

Твердо пам'ятайте, дорогі мої, що, коли ви підете приносити своє покаяння служителю Церкви, ваш Ангел Хранитель буде з вами. І як він зрадіє, побачивши, що щира сповідь очистила вашу душу від гріхів.

Наші Ангели Хранителі, посланці до нас від Бога, безперешкодно і швидко роблять шлях від Бога до нас та від нас до Бога (аби справи наші не заважали цьому). Вони виходять від Бога до нас, щоб принести нам Його благодать; вони ж і сходять від нас до Бога, щоб передати Йому наші молитви і подяки.

Як же близький повинен бути кожному з нас наш Ангел Хранитель! Яка довіра ми повинні ставитися до нього! Йому ми за життя можемо розповісти найпотаємніші таємниці своєї душі. Ті таємниці, які ми не довірили б найближчим людям. І це тому, що в Ангелі Хранителі ми бачимо самого мудрого в радах, самого безкорисливого в любові і допомоги, ніжного в прихильності до нас, піклувальної в наших потребах.

Ось тому Церква наша за богослужіннями як би від нашого особи щодня підносить молитву: «Ангела мирна, вірна наставника, хоронителя душ і тілес наших, у Господа просимо». Навіщо це щоденне прохання, якщо, як вже було сказано, Бог кожному дав свого Ангела Хоронителя?

Причина в нас самих. Ми своєю безпечністю та своїми гріхами змушуємо його просто відійти від нас, бо він, будучи сам святий, і не терпить гріха.

О, як потрібен він нам у всіх обставинах нашого життя! І як щаслива та людина, який здійснює свій шлях перед лицем Бога під керівництвом свого Ангела Хоронителя. Життя його чиста і спокійна. Така людина боїться навіть тіні гріха, щоб не образити свого Ангела.

Але горе нам, якщо ми своїми вчинками змушуємо його з нашого заступника перетворитися в нашого обвинувача. За вченням Церкви, Ангел Хранитель постане перед кожним з нас і в таємничу, страшну, священну і неминучу хвилину нашої смерті.

Ось тоді-то ми будемо просити і благати його, щоб він не відходив від нас. Чи не залишав нас під час проходження митарств, тому що нам дуже страшно буде без нього. І як глибоко ми будемо шкодувати тоді, що за життя своєї самі віддалялися від нього, забували молитися йому, особливо в хвилини небезпеки.

І як будуть блаженні ті з нас, хто привчив себе за життя молитовно звертатися до нього: «Ангел Хранитель мій! Коли ж настане час кончини моєї, поспішає до мене на допомогу при розлученні душі від тіла; будь моїм утішником в боротьбі зі смертю; прийми під свій захист, коли перейду в область вічності, коли Вийди зі світу сього і вступлю в невідомий мені світ; підбадьор мене своєю присутністю ... Та побачу тебе одесную мене стоящ, світла, тиха, заступника мого ... »Якщо душа людини виявиться гідною, то Ангел Хранитель буде супроводжувати її в поклонінні Богу в 3-й, 9-й і 40 й день після кончини і не залишить і в потойбічному бутті.

Ось дуже коротко, звичайно, те основне, що мені хотілося сказати вам про Ангелів Хоронителях наших.

Все вищесказане зобов'язує кожного з нас з благоговінням шанувати свого Ангела Хоронителя і молитися йому. Причасники сьогоднішнього дня! Я особливо закликаю вас, коли будете підходити до святої чаші, пам'ятайте, що тільки на нашу недостоїнства не бачимо ми, як безліч Ангелів оточило чашу з Животворящого Тілом і Кров'ю Христовими, і вони нечутно для нас шелестять своїми крилами, оспівуючи славу Всемогутнього Бога. І поруч з кожним з вас йде ваш вірний друг, якого ви теж не бачите, а він радить: «Не поспішай, не поспішай і не тісно йдуть поруч з тобою (як це, на жаль, ми часто робимо), поступися того, хто хоче пройти раніше тебе. Іди з благоговінням ».

Цим ви порадуєте свого Ангела Хоронителя. Я бажаю всім вам, друзі мої, щоб ви не тільки полюбили свого Ангела Хоронителя як щось недосяжне високе і святе, а щоб кожен з вас в міру своїх духовних сил і можливостей відчував постійно стоїть поруч з собою свого Ангела Хоронителя - найближчої і щирого свого друга.

І ось цього відчуття я вам всім від щирого серця щиро бажаю. Амінь.

Із книги «Проповіді Архімандрита Іоанна (Крестьянкіна)»

Але чому ангели Божі проявляють таке піклування про людей?
Навіщо це щоденне прохання, якщо, як вже було сказано, Бог кожному дав свого Ангела Хоронителя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация