Словом, книга про бійця: п'ять цікавих видань до Дня Перемоги

  1. Матеріали по темі

В огляді Андрія Митрофанова - сучасні вітчизняні та зарубіжні книги

В огляді Андрія Митрофанова - сучасні вітчизняні та зарубіжні книги

«Ми пам'яті перемоги вірні» «Ми пам'яті перемоги вірні». Антологія

Взагалі ми вже звикли до того, що література про війну - справа попередніх століть і йдуть поколінь, очевидців і сучасників очевидців, для яких вона була не чужим спогадом, а особистим переживанням. Здавалося б, сьогоднішні спроби писати на цю тему зводяться до створення сценаріїв для телесеріалів про війну. Збірник «Ми пам'яті перемоги вірні» доводить, що це не так: в ньому зібрані розповіді сучасних літераторів, присвячені подіям і особистостям найстрашнішої війни в історії планети. Серед них більш ніж достатньо лауреатів і номінантів на престижні премії, авторів, про яких прийнято говорити «помітні». Підбірка нагадує, що письменник, який прагне зрозуміти свою країну і розповісти про неї іншим, не може не звертатися до історії, а російська історія, добре це чи погано, від війни 1941-45 років невіддільна, так само як і від попередніх їй в XX столітті подій.

Імена авторів оповідань, що увійшли до антології, відомі любителям сучасної російської літератури. Це, наприклад, лауреат «Великої книги» Юрій Буйда, неодноразово звертався до минулої епохи в своїх творах, або Ірина Муравйова, що досліджує в своїх творах вплив історичних подій на конкретних людей і взаємовідносини між ними. До книги увійшли короткі твори Юрія Полякова, Валерія Панюшкіна, Андрія Геласімова, Романа Сенчина, Сергія Самсонова - кожному з авторів тема війни і перемоги виявилася безсумнівно близька. У тому числі і тому, що багато хто з них виросли в сім'ях, які відчули вплив подій безпосередньо на собі.

Видавець зазначає, що збірник «Ми пам'яті перемоги вірні» якнайкраще передає справжнє відчуття спадкоємності поколінь. Це зауваження справедливо: автори, далекі від цілей і завдань пропагандистського характеру, шукають і знаходять серед людей, які пережили війну, характери, безумовно гідні літературного втілення. Завдяки цій книзі читач згадає і про те, що масштаби світової війни воістину жахають: вона змінює і ламає долі і захисників, і тих, кого вони захищають. Зазнає змін весь суспільний уклад - подібного роду соціальні трансформації в усі часи ставали предметом пильної уваги літераторів.

«Берег» «Берег». Юрій Бондарєв

Автор знаменитих романів і повістей про війну, в числі яких «Батальйони просять вогню» і «Гарячий сніг», Юрій Бондарєв - один з представників так званої «лейтенантських прози». За цими словами ховається той простий факт, що письменник добре знає, про що його книги: комсомолець Бондарев пройшов війну від початку до кінця, був неодноразово поранений і представлений до бойових нагород. Роман «Берег» в 70-х, коли він був опублікований, можна було б сміливо назвати бестселером, він неодноразово перевидавався, був екранізований, і продовжує користуватися попитом і в наші дні. Сам автор в 2016 році відзначив своє 92-річчя і є одним з небагатьох фронтовиків-письменників, які все ще залишаються з нами.

«Берег» - твір неоднозначне і жорстке, що взагалі характерно для прози Юрія Бондарєва. Глибоко переживаючи за своїх героїв, так само як і за співвітчизників в цілому, автор аж ніяк не схильний їх ідеалізувати. Поділяючи сюжет книги на «вчора» і «сьогодні», письменник дозволяє читачеві не тільки простежити за ходом подій, а й побачити, як вони відбилися на подальшому житті деяких учасників. Берег, до якого сподівається в кінці кінців пристати будь пливе по річці життя, в цьому творі стає остаточним результатом всіх моральних метань і солвершённих вчинків. Примітно, що воєнний період оповідання відноситься до останніх місяців війни: дія відбувається в наполовину захопленому Берліні, що не дуже характерно для радянської і російської військової літератури.

«Поезія Перемоги». Антологія

Вірші, зібрані в цьому солідному виданні, належать перу більш ніж 100 поетів, що створювали їх як у воєнний час, так і в наступні роки. Збірник складений самим Євгеном Євтушенком, який присвятив війні чимало рядків на власному творчому шляху. До антології увійшли безсмертні вірші Костянтина Симонова, Борріса Пастернака, Арсенія Тарковського, Бориса Окуджави. Володимира Висоцького, Олександра Галича; читач знайде в ній і рядки, які він пам'ятає напам'ять, і раніше незнайомі твори. Всі вони так чи інакше розповідають про подвиг, який зробив народ-переможець. Євген Євтушенко в передмові до книги зазначив, що Рік літератури в Росії збігся з 70-річчям Перемоги зовсім не випадково.

«Війна раптом повернула найвищу дружбу - фронтову і, якщо не всім, то дуже багатьом - почуття коштовності любові, що найгостріше переживаєш при розставанні. Страх смерті, звичайно, нікуди не зникає, але з честю загинути в бою, усвідомлюючи себе захисником, рятівником інших, - зовсім не те ж саме, що згинути обмовленим в підвалі від кулі в потилицю », - написав Євтушенко. Складаючи антологію, він розглядав війну як переломний момент в житті суспільства, як позбавлення, які анулювали передувала в історії країни хвацько, об'єднавши людей в неподільний народ. Поет нагадує і про тих молодих і потенційно великих авторів, які не повернулися з фронтів. Не претендуючи на повноту антології, яка зі зрозумілих причин навряд чи можлива, творці збірника віддавали данину поваги і пам'яті тим, хто в далеко не найпоетичніших умовах робив все більш і більш реальною перемогу, що залишилася в століттях.

«Книжковий злодій» «Книжковий злодій». Маркус Зусак

Австралійський письменник Маркус Зусак з цим романом потрапив до списку бестселерів газети The New York Times на термін, що перевищує 230 тижнів. Проведена в 2013 році екранізація додала книзі популярності: вона була переведена на десятки мов, в тому числі і на російську. Роман унікальний сам по собі: він демонструє сильний вплив, який вчинила Другою світовою війною на більшість країн земної кулі. При цьому сюжет його, навпаки, зводиться до історії маленького, якщо не дуже маленького, людини, скромні подвиги якого не в силах переламати хід історії. Проте, саме з цих вчинків складається надія на те, що нічого подібного люди не повторять в майбутньому.

Розповідь у книзі ведеться від імені Смерті, яку Зусак робить не так неупередженої, скільки безпосередньо залежить у своїх рішеннях від людських характерів. Головна героїня - школярка Лізель Мемінгер, що живе в Німеччині в період приходу до влади нацистів. Пропонуючи читачеві разом з нею пройти довгу і повну страшних і радісних подій дорогу життя, письменник не тільки відтворює на сторінках роману епізоди історії, а й переконує в тому, що подібні обставини загострюють не тільки звірство, але і людяність. Червоною лінією через розповідь проходить любов до книги як одна з найважливіших для особистості і для суспільства почуттів: особливо на тлі багать, в яких горять знамениті видання. «Книжковий злодій» заслужив безліч позитивних відгуків, в яких роман, в тому числі, назвали «літературної перлиною».

«Рокоссовський «Рокоссовський. Солдатський Маршал ». Володимир Дайнес

Радянський і польський воєначальник Костянтин Рокоссовський в історію Великої Вітчизняної війни увійшов як один з найбільших полководців, керівник найважливіших операцій, в тому числі в ході Сталінградської і Курської битв. Єдиний в історії СРСР маршал двох країн прожив досить довге і насичене найрізноманітнішими подіями життя, написав мемуари, які назвав «Солдатський борг»: таким чином як би підкресливши, що до самого кінця залишався солдатом, незалежно від знаків розрізнення. Цьому є безліч підтверджень, як в устах сучасників, так і в самій біографії полководця, який почав службу в царській армії, пройшов Громадянську війну, а перед нападом Німеччини на Радянський Союз опинився під арештом, переніс тортури, побиття і помилкові розстріли, щоб в результаті стати командувачем Парадом Перемоги в 1945 році.

Володимир Дайнес в своєму дослідженні найбільше уваги приділяє саме військовому періоду життя Рокоссовського, докладно розбираючи всі операції і полководческие рішення, які прославили воєначальника. Читач знайде безліч підтверджень того, що на відміну від багатьох інших, маршал дійсно цінував солдатське життя, прагнув використовувати словосполучення «малою кров'ю» не тільки в якості гучного гасла. Такі властивості характеру Рокоссовського відзначали багато з полководців, які пройшли разом з ним нелегкий шлях від серця Росії до серця Німеччини. Видання стане вдалим поповненням будь-якої колекції військової літератури і відмінно підійде в якості подарунка до Дня Перемоги.

Видання стане вдалим поповненням будь-якої колекції військової літератури і відмінно підійде в якості подарунка до Дня Перемоги

Матеріали по темі

«Читаємо разом» з Андрієм Мітрофановим: листи щастя, шахи, театр 04.04.2019, 9:06 Книги проти депресії: осіння «зігріває» добірка 31.10.2017, 10:27 Минуле від Іванова і Акуніна, майбутнє від Бредбері: книжкові новинки листопада 28.11.2016, 12:16 Благовещенци розібрали весь тираж «Дівчата в поїзді» 09.11.2016, 08:14 Книжкові новинки жовтня: Муракамі - про чоловіків, Коельо - про Жінку 30.10.2016, 14:40 Деніел Кіз, Віктор Пєлєвін і Джонатан Франзен: книжкові новинки вересня 26.09.2016, 9:28 Марсіанські війни, одинокі зірки і інші книжкові новинки серпня 28.08.2016, 8:23 Лицарі від Толкіна, хокей від Майорова: книжкові новинки червня 26.06.2016, 14:06 «Читаємо разом»: таємниця групи Дятлова і пісня любові в травневих книжкові новинки 22.05.2016, 14:48 Після телесеріалу в магазинах і бібліотеках Благовещенська розбирають «Війну і мир» 18.05.2016, 08:12

показати ще

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация