Смертельні інновації | Журнал Популярна Механіка

The reason for fighting I never did get - «Я так і не зрозумів, навіщо треба було воювати», - заспівав якось американський бард Боб Ділан про Першу світову війну. Треба чи не треба, але перший високотехнологічний конфлікт в історії людства почався рівно сто років тому, забрав мільйони життів і кардинально змінив хід історії в Старому Світі, та й в усьому світі. Науково-технічний прогрес вперше з такою неймовірною силою показав, що він здатний бути вбивчим і небезпечним для цивілізації.

До 1914 року Західна Європа відвикла від великих воєн. Останній грандіозний конфлікт - Франко-Прусська війна - відбувся майже за півстоліття до перших залпів Першої світової. Але та війна 1870 року прямо або побічно привела до остаточного оформлення двох великих держав - Німецької імперії та Королівства Італія. Ці нові гравці відчували себе як ніколи сильними, але обділеними в світі, де Британія правила морями, великими колоніями володіла Франція, серйозний вплив на європейські справи мала величезна Російська імперія. Велика бійня за переділ світу зріла довго, і коли вона все-таки почалася, політики і військові ще не зрозуміли, що війни, в яких офіцери гарцюють на конях в яскравих мундирах, а результат конфлікту вирішується в великих, але швидкоплинних боях професійних армій (типу великих битв в наполеонівських війнах), пішли в минуле. Прийшла епоха траншей і дотів, польової форми маскує кольору і багатомісячних позиційних «бодання», коли солдати гинули десятками тисяч, а лінія фронту майже не рухалася ні в ту, ні в іншу сторону. Друга світова війна, звичайно, теж була пов'язана з великим прогресом у військово-технічній галузі - чого вартий тільки з'явилося в ту пору ракетне і ядерну зброю. Але за кількістю всіляких інновацій Перша світова навряд чи поступається Другий, якщо не перевершує її. У цій статті ми згадаємо десять з них, хоча список можна було б розширити. Скажімо, формально військова авіація і бойові підводні човни з'явилися ще до війни, але розкрили свій потенціал саме в боях Першої світової. У цей період повітряні і підводні бойові кораблі обзавелися багатьма важливими вдосконаленнями.

1 1. Синхронізатор стрільби дозволив льотчикам вести прицільну стрільбу з кулемета через лопаті гвинта.

Літак виявився досить перспективною платформою для розміщення зброї, ось тільки не відразу стало зрозуміло, як саме його там розміщувати. У перших повітряних боях пілоти стріляли один в одного з револьверів. Кулемети намагалися підвішувати до літака знизу на ременях або ставити над кабіною, але все це створювало проблеми з прицілюванням. Добре б розмістити кулемет точно перед кабіною пілота, але як стріляти через пропелер? Цю інженерну задачу вирішив ще в 1913 році швейцарець Франц Шнайдер, однак по-справжньому робочу систему синхронізації стрільби, де кулемет був механічно пов'язаний з валом двигуна, розробив голландський авіаконструктор Ентоні Фоккер. У травні 1915-го німецькі літаки, кулемети яких стріляли через гвинт, вступили в бій, а незабаром нововведення перейняли і військово-повітряні сили країн Антанти.

2 2. Перший БПЛА злетів в 1918 році, але до поля битв так і не дістався. Точність підвела.

У цей непросто повірити, але до часу Першої світової відноситься і перший досвід створення безпілотного літального апарату, який став предком одночасно БПЛА і крилатих ракет. Два американських винахідника - Елмер Сперрі і Пітер Хьюітт - розробляли в 1916-1917 роках безпілотний біплан, завдання якого була доставити до мети заряд вибухівки. Ні про яку електроніці тоді ніхто не чув, і напрямок апарат повинен був витримувати за допомогою гіроскопів і альтиметра на основі барометра. У 1918 році дійшла справа і до першого польоту, але точність зброї настільки «залишала бажати», що військові відмовилися від новинки.

3 3. гідрофонами і гідролокатор стали відповіддю на успіхи німецьких підводників. Скритність субмарин постраждала.

Розквіт підводних операцій змусив інженерну думку активно працювати над створенням засобів виявлення і знищення сховалися в морських глибинах бойових кораблів. Примітивні гідрофони - мікрофони для прослуховування підводних шумів - існували ще в XIX столітті: вони представляли собою мембрану і резонатор у вигляді колоколообразной труби. Роботи над прослуховуванням моря активізувалися після зіткнення «Титаніка» з айсбергом - саме тоді виникла ідея активної звукової гидролокациі. І нарешті, вже в роки Першої світової завдяки роботам французького інженера і в майбутньому громадського діяча Поля Ланжевена, а також російського інженера Костянтина Чіловского був створений гідролокатор, заснований на ультразвуку і п'єзоелектричного ефекту - цей прилад міг не тільки визначати відстань до об'єкта, а й вказувати напрямок на нього. Перша німецький підводний човен була виявлена ​​за допомогою гідролокатора і знищена в квітні 1916 року.

4 4. Гідростатичний детонатор заміряв тиск води і приводився в дію лише при певному його значенні. Перший робочий зразок бомби типу D англійці створили в січні 1916 року. Бомба засилають на глибину з корабля за допомогою спеціального жолоби або катапульти. 22 березня того ж року за допомогою бомби типу D була потоплена німецька субмарина U-68.

Боротьба з німецькими субмаринами привела до появи і такої зброї, як глибинні бомби. Ідея зародилася в стінах Королівської військово-морської торпедної і мінної школи (Британія) в 1913 році. Головним завданням було створити бомбу, яка вибухала б тільки на заданій глибині і не могла пошкодити надводних кораблях і суднах.

5 5. Артилерійський і кулеметний вогонь змусили супротивників закопатися в землю, результатом чого став позиційний тупик.

Що б не відбувалося на море і в повітрі, головні битви велися на землі. Зросла вогнева міць артилерії і особливо поширення кулеметів швидко відбили охоту воювати на відкритих просторах. Тепер противники змагалися в умінні вирити якомога більше рядів траншей і глибше закопатися в землю, яка надійніше вберігає від шквального артилерійського вогню, ніж форти і фортеці - ті, що були в моді в попередню епоху. Зрозуміло, земляні укріплення існували з давніх часів, але тільки в ході Першої світової виникли гігантські по протяжності суцільні лінії фронту, ретельно розкопані по обидва боки. Лінії траншей німці доповнювали окремими бетонованими вогневими точками - спадкоємцями кріпаків фортів, які отримали згодом назву дотів. Цей досвід був не дуже вдалий - більш потужні доти, здатні витримувати удари важкої артилерії, з'явилися вже в міжвоєнний період. Але тут можна згадати, що гігантські багаторівневі бетонні укріплення лінії Мажино не врятували французів в 1940-му від удару танкових клинів вермахту. Військова думка пішла далі. Закопування в землю призвело до позиційного кризи, коли оборона по обидва боки стала настільки якісною, що пробити її виявлялося диявольськи важким завданням. Класичний приклад - Верденськая м'ясорубка, в якій численні обопільні настання щоразу захлиналися в море вогню, залишаючи на полі бою тисячі трупів, не даючи вирішальної переваги жодній зі сторін.

6 6. Доти посилювали німецькі оборонні лінії, проте були уразливі перед ударами важкої артилерії.

Битви часто йшли і вночі, в темряві. У 1916 році британці «радують» війська ще однією новинкою - трасуючими кулями .303 Inch Mark I, що залишають зеленуватий, що світиться.

7 7. Трасуючі кулі уможливили прицільну стрілянину в нічний час.

У цій ситуації військові уми зосередилися на створенні свого роду тарана, який допоміг би піхоті прорватися крізь ряди траншей. Наприклад, була розроблена тактика «вогняного валу», коли попереду наступала на траншеї противника піхоти котився вал розривів від артилерійських снарядів. Його завдання було максимально «зачистити» окопи перед їхнім захопленням піхотинцями. Але ця тактика мала і мінуси у вигляді втрат серед атакуючих від «дружнього» вогню.

8 8. Пістолет-кулемет Beretta відкрив епоху легкої автоматичної зброї.

Певною підмогою для наступаючих могло б стати легке автоматична зброя, але час його поки не прийшло. Правда, перші зразки ручних кулеметів, пістолетів-кулеметів і автоматичних гвинтівок з'явилися теж під час Першої світової. Зокрема, перший пістолет-кулемет Beretta Model 1918 року було створено конструктором Туліо Маренгоні і поступив на озброєння італійської армії в 1918 році.

9 9. Танки були ще повільними, незграбними і вразливими, але виявилися дуже перспективним видом бойової техніки.

Мабуть, найпомітнішим нововведенням, яке було націлене на подолання позиційного тупика, став танк. Первістком виявився британський Mark I, розроблений в 1915 році і відправився в атаку на німецькі позиції в битві на Соммі у вересні 1916 го. Ранні танки були повільними і незграбними і являли собою прототипи танків прориву, щодо стійких до вогню противника бронеоб'ектов, що підтримують наступаючу піхоту. Слідом за англійцями танк Renault FT побудували французи. Німці теж зробили свою машину A7V, проте в танкобудуванні особливо не старатися. Через два десятиліття саме німці знайдуть своїм вже моторнішим танкам нове застосування - вони стануть використовувати танкові війська як окремий інструмент стрімкого стратегічного маневру І будуть вони спотикатися про власний винахід тільки під Сталінградом.

10 10. Бойові гази стали причиною численних жертв, але суперзброєю не стали. Зате протигази з'явилися навіть у тварин.

Отруйні гази - ще одна спроба придушити глибоко ешелоновану оборону і справжня «візитна картка» бійні на європейському ТВД. Все почалося зі сльозоточивих і дратівливих газів: в битві при Болімове (територія сучасної Польщі) німці застосували проти російських військ артилерійські снаряди з ксілобромідом. Потім прийшов час газів, які вбивають. 22 квітня 1915 німці випустили на французькі позиції біля річки Іпр 168 т хлору. У відповідь французи розробили фосген, а в 1917 році у тій же річки Іпр німецька армія застосувала іприт. Гонка газових озброєнь йшла всю війну, хоча вирішальної переваги бойові отруйні речовини не дали жодної зі сторін. Крім того, небезпека газових атак привела до розквіту ще одного довоєнного винаходу - протигаза.

Стаття «Битва умів і заліза» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №8, серпень 2014 ).

Добре б розмістити кулемет точно перед кабіною пілота, але як стріляти через пропелер?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация