Смертельні стрибки з парашутом: 12 років трагедій в Примор'ї

Стрибок з парашутом. Фото: ІА PrimaMedia, Марія Бородіна

На думку експертів, причинами трагічних випадків часто є безвідповідальність і жадібність організаторів стрибків (ХРОНІКА ПОДІЙ)

Рік від року в Приморському краї зростає популярність такого захоплення як стрибки з парашутом. Пропозиції різних фірм, які іменують себе "парашутними клубами", за невеликі гроші обіцяють приморці нові відчуття в стані вільного падіння. З настанням літа з'являються і бажаючі спробувати парасейлінг, коли людина прикріплюється тросом до катера і завдяки наявності спеціального парашута ширяє по повітрю. І разом зі зростаючою популярністю парашута зростає і кількість нещасних випадків. Тільки за останні 12 років в краї сталося безліч трагедій. Чому в Примор'ї періодично гинуть любителі парашута, намагався розібратися кор. ІА PrimaMedia.

Стрибок з парашутом

Часто причиною трагедії стає непрофесійність організаторів стрибків. Фото: ІА PrimaMedia, Антон Балашов

До певного моменту парашутний спорт в Примор'ї був справою обраних. Як зізнаються самі парашутисти, за плечима яких не одна, і не дві тисячі стрибків, захоплення це вкрай жорстке і небезпечне.

І у парашутиста, як і у сапера - помилки бувають дві. Перша - при виборі захоплення.

Зросла популярність стрибків з парашутом і велика кількість пропозицій різних аероклубів за відносно невелику ціну випробувати задоволення "вільного польоту" рік за роком все більше привертає приморців. Попит народжує пропозицію, і стрибок з парашутом перетворився в Примор'ї в забаву нарівні з водної прогулянкою на катамарані або катанням на "банані". А такого ставлення парашутний спорт не терпить. Звідси і щорічні трагедії.

Якщо раніше, для того, щоб стрибнути з парашутом, потрібно було, як мінімум, пройти серйозне навчання, то тепер за гроші надають невеликий "курс молодого парашутиста".

Якщо раніше, для того, щоб стрибнути з парашутом, потрібно було, як мінімум, пройти серйозне навчання, то тепер за гроші надають невеликий курс молодого парашутиста

У багатьох аероклубах не приділяють належної уваги передстрибкові підготовці починаючих парашутистів, Фото з місця події власне. Автор фото: РИА PrimaMedia, Антон Балашов

Сьогодні можна прийти до організаторів і вже через кілька годин стрибнути в поодинці або ж з інструктором. У одиночний політ, як правило, відправляють з 800-метрової висоти, а в зв'язці з інструктором можна "залетіти" вище - 3-3,5 тисячі метрів.

Як правило, одиночний стрибок дешевше і як відзначають фахівці, в цьому і полягає головна проблема.

- Всі ці "аероклуби", як вони себе називають, працюють у нелегальному поле без ліцензій. Отже - не можуть в повній мірі підготувати людину до стрибка з парашутом. А це часто призводить до трагедій. Для того щоб отримати дозвіл на організацію та проведення стрибків, потрібно пройти процедуру акредитації. Тобто спеціальна комісія в складі з представників федерації парашутного спорту, інших структур, які проводять інспекцію обладнання, екзаменує інструкторів компанії. На практиці майже ніхто з тих, хто проводить інструктаж "перворазов", не має право це робити, так як немає відповідної підготовки у самих, - розповів кор. ІА PrimaMedia інструктор Приморської федерації парашутного спорту Ігор Іващенко.


Ігор Іващенко, Фото з місця події власне. Автор фото: РИА PrimaMedia, Антон Балашов

За словами іншого експерта, парашутиста з 6 тисячами стрибків за плечима, який побажав залишитися невідомим,

однією з головних причин, що призводять до загибелі людей, які довірили себе "комерційним" організаторам стрибків, є недбале ставлення з боку останніх до інших факторів парашутного спорту.

- Дуже важливі для стрибків з парашутом погодні умови і вибір місця для стрибків. Швидкість і напрямок вітру потрібно заміряти як на землі, так і в небі безпосередньо перед стрибком.


Стрибок з парашутом, Фото з місця події власне. Автор фото: РИА PrimaMedia, Антон Балашов

Часто на це "плюють", махають рукою, а адже це дуже важливо. Ось і виходить, що то хтось на дроти залетить, хтось на дереві повисне, хтось на воду приземлиться, - зазначив експерт.

У березні 2005 року сталася одна з найгучніших трагедій в парашутному спорті. На аеродромі в селищі Новоніжино Приморського краю, де парашутний клуб "Небесні лицарі" організував платні стрибки з парашутом з літака, на смерть розбилася студентка Приморської сільськогосподарської академії. Як пізніше встановило слідство, мінімальний час підготовки було скорочено інструктором з 6 години до одного. Студенти не отримали вичерпних відомостей про пристрій парашута. Однак всіх допустили до стрибків.

В цьому ж році Шкотовское районний суд засудив до 4 років позбавлення волі президента парашутного клубу "Небесні лицарі" Володимира Волкова. Його визнали винним в тому, що він надавав послуги, що не відповідають вимогам безпеки, які спричинили за собою смерть людини. До того ж, згідно з висновком технічної експертизи, основний парашут мав ряд усунених в умовах експлуатуючої організації дефектів. Запасний парашут мав безліч ушкоджень, термін його служби на момент здійснення стрибка закінчився.

У серпні 2007 року парашутист на півгодини залишив без електрики два села - Південно-Сергіївка і Ратне Приморського краю - він приземлився уздовж високовольтної лінії. Від контакту парашута з проводами через спрацювання автоматики захисту на підстанції Сергіївка - Фідер-16, що призвело до знеструмлення сіл. На щастя, в той раз людина залишилася живою.

Через рік - 3 серпня 2008 року - в районі аеродрому "Новоніжино" загинув неповнолітній парашутист клубу "Сьоме Небо" Сергій Красовський. Як припускали фахівці, загиблий при зниженні зловив висхідний потік і пішов в сторону, де перед приземленням рухався до лінії електропередачі. В результаті хлопчик приземлився на електропроводи. Згідно з висновками експертів, смерть Красовського настала від удару електрострумом. У зв'язку з цим органи попереднього розслідування прийшли до висновку, що в даному випадку має місце нещасний випадок, і що провини з боку керівництва клубу, в тому числі відповідальних за виробництво стрибків у цей день, немає.

Ще одна страшна трагедія трапилася в жовтні 2009 року під час стрибків у місті Арсеньеве - загинули ще двоє парашутистів. Серед них був відомий в Арсеньеве бізнесмен, майстер спорту Едуард Вірченко, який здійснив понад 5 тисяч стрибків. Без батька залишилися п'ятеро дітей. Як встановило слідство, Едуард Вірченко в якості інструктора здійснював стрибок у спарці з новачком Сергієм Деткіна, який був високого зросту. Після розкриття парашутів при бічному вітрі новачок заплутався в стропах парашута інструктора. Досвідчений парашутист до останнього намагався врятувати себе і новачка. Однак не зміг. Обидва спортсмени розбилися при ударі об землю. Заводити кримінальну справу в слідчих органах не стали.

2010 рік також не обійшовся без жертв. Трагічно закінчився квітневий стрибок дівчата-парашутистки в районі села Новоніжино - несподіваним поривом вітру її віднесло прямо на електропроводи. Загибла була новачком-любителем. Парашут, виданий дівчині, був безпосередньо клубний. За попередніми припущеннями, дівчина, потрапила в "міхур", який виникає через різні термічних потоків повітря, і її поривом вітру віднесло на електричні дроти, що знаходяться під напругою 35 тисяч вольт.

У квітні 2011 року, заплутавшись в проводах ЛЕП після стрибка з парашутом, отримав опіки один з учасників протипожежних навчань в селі Новгородка. Потерпілий не зміг протистояти вітру, пориви якого у відкритому полі доходили до 10 метрів в секунду. В результаті парашутиста віднесло прямо на лінії електропередач.

У травні 2012 року в Примор'ї загинула ще одна молода парашутистка. Трагедія сталася 17 травня на аеродромі біля села Новоніжино. 26-річна дівчина родом з Дальнереченського при приземленні торкнулася лінії електропередачі напругою 6 тисяч вольт.

Майже через два роки - в березні 2014 року - відбулася чергова трагедія - при стрибку загинула ще одна 26-річна дівчина, тільки на цей раз з Находки. Вона розбилася, стрибнувши з парашутом в селі Новоросія Шкотовского району Примор'я. Парашут просто не розкрився.

У 2015 році в День Перемоги, 9 травня, виконуючи стрибок з парашутом з висоти 1,2 км в аероклубі "П'ятий океан" в приморському селі Новоніжино, на смерть розбився житель Примор'я. Чоловікові було 58 років, і за плечима у спортсмена-любителя було вже більше сотні стрибків, що все ж не вберегло його від загибелі.

У липні цього року трагедією закінчився політ на парашуті за катером в селищі Под'япольскій Шкотовского району Примор'я. Інцидент потрапив в об'єктив відеокамери на кадрах видно, що стартував з берега, чоловік з парашутом злітає на невелику висоту і, пролетівши кілька метрів, різко падає на берег неподалік. Попередньо слідчі встановили, що під час польоту від пориву вітру парашутист втратив задану траєкторію, і його віднесло до берега, де він вдарився об землю. Від отриманих травм потерпілий помер в лікарні.

Останній випадок смертельного польоту на парашуті стався трохи пізніше, в кінці липня: на базі відпочинку в Рязановкі (Хасанський район) загинув 34-річний співробітник Уссурійської митниці, що впав з великої висоти 60-70 метрів. Разом з дружиною він вирішив зайнятися парасейлінгом, для чого орендував екіпіровку у працюючого на пляжі підприємця. Як пізніше з'ясувалося, підприємець ніякої ліцензії на ведення цієї діяльності не мав, а був просто приватною особою. Його дії згодом правоохоронні органи розцінили як недбалість.

У митника виявилися не пристебнуті до парашута страхувальні карабіни, його дружині пощастило більше - не пристебнутий виявився тільки один карабін. На висоті дев'ятиповерхового будинку молодий чоловік почав падати і впав у воду. Першу допомогу потерпілому прямо в катері на шляху до берега надавала дружина, на суші допомогла медик з Артема, яка сама була на відпочинку. Швидку допомогу чекали більше години, але, за словами судмедекспертів, чоловіка б не врятували - він отримав несумісні з життям травми.

ПОСИЛАННЯ З ТЕМИ:

Слідчі проводять перевірку за фактом смерті парашутиста

Інструкції парашутного спорту написані кров'ю - парашутисти Примор'я

21.09.2017

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация