Смертельний номер: як не стати жертвою атаки циркових тварин

  1. "М'ясоїд, хижак і вбивця". Чи можна приручити тигра?
  2. Виховані дикі кобри. Чи можна довіряти змії?
  3. Слухняні бобри. Як образити гризуна
  4. "Я тут головний". Як виховати мавпу
  5. Спокійний як слон. Можна не боятися?

На початку листопада в московському цирку леопард накинувся на 4-річну дівчинку, яка хотіла з ним сфотографуватися. За фактом атаки досі йде слідча перевірка. Цей випадок не єдиний за останній час і далеко не перший в Росії.

Раніше на Кубані порушили кримінальну справу після нападу левиці на маленьку дитину. А пошуковик за запитом надасть безліч відео, які закарбували спалахи агресії тварин по відношенню до глядачів, дрессировщикам і один до одного.

Портал Москва 24 обговорив з відомими приборкувачами ступінь безпеки циркових тварин для глядачів, методи "виховання" і дізнався, як не спровокувати "дикі" заворушення під час виступів.

На початку листопада в московському цирку леопард накинувся на 4-річну дівчинку, яка хотіла з ним сфотографуватися

Фото: ТАСС / Валерій Шарифулин

"М'ясоїд, хижак і вбивця". Чи можна приручити тигра?

Аскольд і Едгар Запашні сьогодні, мабуть, найвідоміші дресирувальники в Росії. А їхні підопічні, леви і тигри, викликають максимальний інтерес, так як робота "на лезі бритви" часто привертає найбільшу увагу.

Але брати не бояться, хоча, за їхніми словами, повністю приручити тигра неможливо. "І це залежить не від дресирування, а від природи, - пояснив Аскольд. - Тигр - чистий м'ясоїд, хижак і вбивця. І від нього це не йде нікуди".

За словами молодшого Запашного, ймовірність травм у дресирувальника від великої кішки - 80-90%. А смертельні випадки зустрічаються не так вже й рідко. "Кожен дресирувальник тигрів отримував від своїх тварин, якщо він не зовсім новачок", - зізнався Аскольд.

Звучить і страшно, і інтригуюче. З урахуванням того, що брати і в цирку, і на телебаченні "цілують" своїх підопічних, сунуть їм в рот руки, голову, постійно знаходяться в безпосередній близькості від тварин, а іноді виводять їх у світ.

Процес дресури, за словами Запашні, ідентичний процесу виховання. Тигренят і левенят приймають в цирк зовсім малюками і працюють з ними протягом усього життя.

Ми беремо дитинчат не старші 9,5-10 місяців. Тигри і леви схильні до аналізу, а тому з ними потрібно працювати змалку, щоб не завдати їм моральну травму.

У кожної кішки своє ім'я, характер і райдер. "До конкретного тварині потрібно підібрати свій ключ, - ділиться досвідом Едгар. - Вони як люди: є розумні, є дурні, є надмірно добрі і надмірно агресивні. Але всі вони схильні любити своїх господарів".

Тому брати вдаються до жорстокості під час репетицій, по крайней мере, до фізичної. "Тигр Мартін прожив зі мною 15 років, - продовжив Едгар. - І, природно, кілька разів намагався мене вкусити. Досить було грюкнути його по морді, крикнути" Мартін! ", Відвернутися і піти. Він мене любив страшно і так це близько до серця приймав, що в буквальному сенсі страждав: він починав нудьгувати, нявкати, кликати до себе. Але з іншими тваринами такий трюк може не спрацювати ".

Фото: ТАСС / Олександр Дем'янчук

Заохочення для тварин завжди комплексне. Брати визнають, що кішки, як і чоловіки, люблять шлунком. Тому від ласощів не відмовляється ніхто. Але це не все. "За вухами теж чешем, хтось може животик підставити", - з посмішкою розповідає Едгар. А деякі тварини в якості похвали не хочуть ні ласки, ні доброго слова, а просто "просять" дати їм спокій.

І все ж зразковою поведінкою тигри і леви не відрізняються. Випадків агресії під час виступів багато. "Вони б'ються постійно між собою, - пояснив Едгар. - Є колеги (тигри і леви. - Москва 24), які їх в принципі не влаштовують в колективі з причини, відомої тільки їм одним". Дресирувальник же отримує своє по інерції. Все як у людей: "потрапити під гарячу руку", тобто лапу, можна і у великих кішок.

Едгар привів в приклад історію, яка сталася з ним і його "ручним тигром" Ріккі під час недавнього виступу.

Він підійшов до мене, як завжди, встав передніми лапами на коліна, притиснувся мордою, поцілував. І потім раптом відкрив пащу, відмахнувся від мене - і пробив іклом мені нижню губу.

А далі тигр почав поводитися як ні в чому не бувало.

Аскольд нагадав, що тигрів і левів відвернути або спровокувати дуже просто. Вони ніколи не перестають бути хижаками. Є подразники, які лякають кішок, викликають у них тривогу, і тварина з міркувань безпеки може уникати об'єкта: гучні несподівані звуки, щось візуальне, щось нове.

Є подразники, які лякають кішок, викликають у них тривогу, і тварина з міркувань безпеки може уникати об'єкта: гучні несподівані звуки, щось візуальне, щось нове

Фото: ТАСС / Олена Пальм / Інтерпресс /

А ось напасти тваринного провокують якраз речі, що викликають інтерес: одяг певного формату, наприклад, що розвівається, або об'єкти, що рухаються специфічним чином. Також леви і тигри нападають на слабких, тому на дітей і інвалідів вони реагують в першу чергу.

Однак брати завжди намагаються забезпечити стовідсоткову безпеку в залі. Молодший Запашний заявив, що під час виступу не допускається навіть можливість тваринам зреагувати на кого-то з глядачів. "Вони ніколи не бачать людини в доступному положенні, щоб можна було хоча б спробувати. Сітка не дає вибігти за межі манежу, і вони про це чудово знають, тому агресії до людей в залі не виявляють", - пояснив він.

Леопард накинувся на дитину в цирку на Кольоровому бульварі

Але ніхто не виключає людський фактор. За розповідями братів, іноді з'являються люди, які самі підходять запрещенно близько до манежу.

Ми запитали якось у чоловіка, який підійшов близько: "Ви розумієте, що вас можуть порвати?" А він відповів, що, може, він цього і хоче. Буває всяке.

Запашні зі свого боку роблять усе необхідне, щоб забезпечити повну безпеку для своїх гостей. "Життя - така штука ... може статися все, що завгодно, - зізнався Аскольд. - Адже ми не можемо гарантувати, що сонце завтра не вибухне". Як би там не було, до сих пір нещасних випадків в залі у братів не було. Діти та їхні батьки виходять із залу задоволені, щасливі і цілі.

Виховані дикі кобри. Чи можна довіряти змії?

Фото: depositphotos / hecke06

Серед підопічних дресирувальника Михайла Бєляєва - в основному, пітони, удави і полоза. Але є в його колекції і особливо небезпечні номери з отруйними кобрами. Інтелект у змій не так розвинений, як у тигрів, проте Михайло наполягає, що це дуже розумні тварини, які, при правильному підході, добре піддаються вихованню.

За словами Бєляєва, дресирування змії більшою мірою полягає в привчанні її до людини. І ніякої жорстокості. Приборкувач відкрив завісу таємниці і поділився одним із прийомів, який назвав найдієвішим. Він допомагає тварині звикнути до людських дотиків: три рази в день кладе змію в тканинний мішок і тримає на руках по 20 хвилин. Укусити тварину не може, але тепло рук відчуває. І через два тижні дресирувальник може вже спокійно брати змію на руки без будь-якого захисту.

У дикому світі змії знаходяться в постійному страху винищення. Нового тварині потрібно показати, що ти не заподієш йому шкоди: чи не нападешь, не вб'єш, не зробиш боляче.

Михайло робив такий трюк не тільки з пітонами, зростаючими серед людей поколіннями, а й з абсолютно дикими зміями. Під час подорожі до Індії, використовуючи свій метод, він приручив двох абсолютно диких кобр. "Забрати їх з собою в Росію я, звичайно, не міг. Тому випустив на волю двох вихованих кобр, які, я впевнений, ніколи не нападуть на людину", - розповів він.

Більшість трюків зі зміями засноване на їх природну поведінку, яке просто потрібно правильно заохочувати. Михайло заявляє: найкраща нагорода для них - ласка. Щоб похвалити змію, досить погладити її по голові, тулубу. А ось ласощі в якості заохочення виключаються. "Змія не братиме з рук шматочок їжі, - пояснив Михайло. - Для годування їй потрібно увійти в режим полювання, а це не так-то просто, особливо під час роботи".

Фото: depositphotos / Vaicheslav

На відміну від Запашні, дресирувальник довіряє своїм підопічним на 100%. "Я єдиний в Росії можу дозволити собі такий трюк - запустити отруйну змію під одяг. І не переживаю, що вона може вкусити", - стверджує він.

Але не буває і без ексцесів під час виступів.

Один раз до нас на сцену під час трюку з коброю вискочив п'яний чоловік. Змія у мене на руках витягнулася в струну, розкрила капюшон і застигла, готова до атаки - встала на захист одного і господаря.

Чоловіка моментально повела охорона, і обійшлося без НП.

При цьому Михайло не вважає, що ці тварини не люблять п'яних людей. За його словами, вони чуйно реагують на агресію. "Змії прекрасно відчувають негативні емоції, недобре налаштованих людей. Немає проблем в алкоголі, проблема - в агресивності деяких випили", - говорить він. Також змія може відчувати себе не комфортно через погане самопочуття, нервів. Михайло визначає напруженого вихованця з першого погляд: дає охолонути, і тільки потім виводить на публіку, або взагалі влаштовує товаришеві вихідний.

Напасти на глядачів підопічні Михайла, на його переконання, не можуть. "Ми для них в принципі не форматна їжа, і заради наживи ніхто атакувати не буде. А напад агресії може трапитися зі змією, якщо їй зроблять боляче, або вона почує небезпеку, чого в моїх руках не буде - так як вони мені довіряють", - пояснює він. Тому Михайло запевняє, що його вихованці безпечні на 100% і для глядачів, і для нього самого, адже його досвід і чутливість до настрою змій дозволяють постійно контролювати ситуацію.

Слухняні бобри. Як образити гризуна

Фото: depositphotos / josefpittner

Дресирувальник Віктор Сильченко, придумуючи трюки своїм підопічним, також спирається на їх природні здібності. "Бобри - гризуни, у них не такий інтелект, як у ссавців. Тому нам доводиться просто заохочувати їх природні вміння", - говорить він.

Ніякого батога. Більшість своїх улюбленців Віктор з раннього дитинства вигодовував за допомогою соски. Тому бобри сприймають опікуна як представника свого роду. А значить, різко реагують на зміну його інтонації. "Мені досить гримнути, як на собачку, і вони відразу все розуміють, - розповідає Віктор. - А спокійне ставлення і ніякої агресії - краще для цих тварин заохочення".

Дівчинка, яку вкусила левиця, вийшла з коми

За словами дресирувальника, бобра дуже складно збити з пантелику. Його підопічні звикли і до гучних звуків, і до присутності сторонніх - як людей, так і тварин - і до музики з яскравим світлом. Однак спровокувати тварину можна.

"Якщо наступити боброві на хвіст або на лапку - як же йому захиститися? Природно - буде кусатися. У нас був випадок, коли мій асистент неакуратно і завчасно дістав тварину з басейну - і отримав за це. Бобер його вкусив", - розповідає Віктор . У гризунів дуже гострі зуби. А смертельні випадки зіткнень з бобрами зустрічаються не так вже й рідко.

Зовсім недавно чув історію, як напідпитку рибалки хотіли зробити Селфі з диким бобром. Тварина вкусила одного з чоловіків, і довезти до лікарні його не встигли.

Однак під час вистав у Віктора і його підопічних ніколи не було навіть натяку на ПП. "Бобер ніколи не побіжить атакувати глядача, - запевняє він. - Однак і люди повинні вести себе акуратно. Ми завжди просимо не вставати зі своїх місць, не підходити і не намагатися доторкнутися до тварин, коли вони на манежі - дотримуватися просту, але необхідну техніку безпеки ". Але стовідсоткової гарантії дресирувальник не дає, так як може повністю відповідати тільки за бобрів, але не за глядачів.

"Я тут головний". Як виховати мавпу

Фото: ТАСС / Олександр Яковлєв

Підопічні до Азізу Аскаряну надходять в дуже малому віці - "як немовлята". І перший етап їх знайомства полягає в тому, що дресирувальник годує тварин з пляшечки, качає на руках, гріє ночами теплом свого тіла.

"Незабаром вони розуміють, що я їм і батько, і брат, і захисник, і друг, і господар, - розповідає Азіз. - Але з часом мавпам потрібно показати свій характер". Так що у дресирувальника немає можливості дати слабину - його підопічні завжди напоготові, і м'якотілість не гратиме в його користь.

З дитинства кожна тварина отримує ім'я. "Це дуже розумні створіння, свої клички вони запам'ятовують і завжди знають, до кого я звертаюся", - розповів Азіз. Тому під час трюків кожна мавпа може отримати словесне покарання за погану поведінку. "Ніяких палиць! - обурюється Азіз. - Накричати або дати долонькою по дупі - це максимум, але дуже дієвий". А якщо тварина все робить правильно, його хвалять, за висловом Азіза, "як чолов'яга". "В якості заохочення дуже люблять ізюмчік або цукерки" Ментос ". Шоколад теж в пошані, але його використовуємо вкрай рідко, адже він шкідливий для них", - додає наставник.

Фото: портал мера і уряду Москви

Однак і добрий друг може зробити боляче. Шимпанзе та орангутанги, з якими працює Азіз, мають дуже сильні руки і міцні зуби. І іноді вони використовують їх проти колег дресирувальника. "Таке буває часто з моєї вини. Якщо я випадково заходжу в мавпятник, коли там прибирається мій асистент, тварина може вкусити його або вдарити - щоб довести відданість мені одному. Це якась провокація", - говорить він.

Але випадків нападу на глядачів в практиці Азіза не було ніколи. "Вони у мене привчені і до людей, і до шуму, і до світла. Я завжди на репетиції покликом сторонніх, щоб мавпи звикли і не відволікалися під час виступів", - ділиться секретами він. Тому примат ніколи не перерве номер, щоб побігти в зал годувати когось із глядачів кулаками.

Максимум, що можуть зробити мої "діти", - побитися на сцені між собою. Тоді я одного фігуранта просто відвожу за куліси, а сам встаю на його місце, "перетворююся" в мавпу і дограю номер.

Глядач, за словами дресирувальника, навіть не розуміє, що щось пішло не так.

Але нещасних випадків, коли мавпа завдавала шкоди людям, багато, в основному, у тих, хто заробляє на фото з тваринами. І Азіз впевнений, що причини такої поведінки існує тільки дві: тварині зробили боляче глядачі, або заводчик вимотав свого підопічного. "Я б взагалі заборонив приватним особам мати мавп. Вони тільки і роблять, що заробляють на них, а доглядати за твариною не вміють", - заявляє він.

Спокійний як слон. Можна не боятися?

Фото: ТАСС / Інтерпресс / Олена Пальм

Андрій Дементьєв-Корнілов ніколи не робить боляче індійським слонам, з якими в даний час працює. "І Росія, і весь світ перейшли на гуманні методи дресирування", - говорить він. Андрій впевнений: працівник, в першу чергу, повинен розуміти повадки тварини, його природу, щоб успішно виступати на арені разом зі своїми підопічними.

Що стосується слонів, як і у бобрів, в основі їх трюків лежать природні здібності. Андрій починає роботу з ними з раннього віку. "Перша репетиція - гри: дивимося, хто на що здатний. Вибираємо окремі елементи. І потім нам залишається їх зафіксувати", - розповідає дресирувальник.

А фіксують просто - ніякого батога, тільки заохочення. За словами Андрія, слони дуже люблять їсти: вони віддають цьому заняттю до 18 годин на добу. "Тому за хорошу роботу вони отримують більше яблук або бананів і обов'язково звертають на це увагу. Думають:" Так, за це я отримав більше їжі, значить треба робити так і далі ", - пояснює він.

Фото: РИА Новости / Павло Лісіцин

При цьому дресирувальник вважає слонів безпечними тільки на 80%. Буває всяке, а вони, в першу чергу, дикі звірі.

У нас була африканська слониха, з якої працював мій тато. Після його смерті, вона перестала сприймати авторитети серед людей, і протягом місяця спочатку напала на мою маму, а потім і на старшого дресирувальника.

Слониха висловлювала агресію і намагалася їх придавити.

З Андрієм подібних випадків не траплялося. І працює він тільки з індійськими слонами, які звикли до взаємодії з людьми. Африканські особини, на відміну від них, занадто норовливі. Але щоб уникнути подібних інцидентів і забезпечити безпеку глядачів, до відбору слоненят Андрій ставиться з особливою ретельністю. "Ми завжди уважно дивимося на малюків. І тих, що змалку виявляють агресію, ми просто не беремо", - стверджує він.

Дресирувальники роблять зі свого боку все можливе, щоб не давати можливості тваринам навіть подумати про атаку на гостей цирку. В іншому, безпеку глядачів залежить від їх власної поведінки.

Як вести себе поряд з цирковими тваринами

1. Найкраще - тримайте дистанцію. Якщо відчуваєте страх і невпевненість - не підходьте до тварин, навіть якщо дозволив дресирувальник;
2. У присутності тваринах не махайте руками, не підвищуйте голос, не нахиляйтеся до них обличчям, не повертайтеся спиною;
3. Не торкайтеся звірів: чи не гладьте, не беріть їх на руки, не намагайтеся погодувати;
4. Під час виступу тваринах не покидайте своїх місць, не робіть різких рухів, не підходьте до манежу або сітці, натягнутій довкола нього, не кидайтеся нічим в тварин;
5. Не втрачайте з уваги маленьких дітей, не підпускайте їх близько до тваринами, не дозволяйте бігати і кричати - це може налякати звірів.

Анастасія Павелко

Чи можна приручити тигра?
Чи можна довіряти змії?
Можна не боятися?
Чи можна приручити тигра?
Ми запитали якось у чоловіка, який підійшов близько: "Ви розумієте, що вас можуть порвати?
Чи можна довіряти змії?
Якщо наступити боброві на хвіст або на лапку - як же йому захиститися?
Можна не боятися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация