СМІБС :: Краєзнавство :: Самара і кіно :: Студія кінохроніки

  1. Куйбишевська студія кінохроніки: сторінки легендарної історії.

В історії радянської влади, як відомо, кіно було визнано одним з найважливіших мистецтв В історії радянської влади, як відомо, кіно було визнано одним з найважливіших мистецтв. І в січні 1919-го в Самарі був утворений «Міський відділ кінематографії і чарівних ліхтарів» при губоно. А в 1927 році в Самарі була створена Середньоволзька студія кінохроніки (в 1936 р перейменована в Куйбишевську), одна з найстаріших і найбільш прославлених в країні. Тут знімали документальне кіно про перші п'ятирічки, індустріалізації, будівництві Волзької ГЕС і АвтоВАЗу, що стало зараз унікальним національним надбанням, відображений в кінокадрах історією нашої країни. Спочатку зоною обслуговування Куйбишевської студії був весь Волзький регіон.

Під час Великої Вітчизняної війни студія стала базою Центральної кіностудії документальних фільмів, евакуйованої з Москви. Сюди приходили спецпочтой сюжети фронтових кінооператорів, тут створювалися оперативні «Бойові киносборники». А на закордонний екран з Куйбишева йшов авіапоштою кіножурнал «Радянський Союз», що викликає величезний інтерес в країнах антигітлерівської коаліції.

Багато співробітників студії з початком війни пішли на фронт Багато співробітників студії з початком війни пішли на фронт. Оператори Олександр Казначеєв, Микола Кисельов, Микола Голубєв пройшли всю війну, зняті ними кадри увійшли в знамениті фільми «Велика Вітчизняна», «Битва за Кавказ» і ін. Микола Кисельов знімав акт підписання капітуляції в Берліні.

Під час війни в Куйбишев з Москви були евакуйовані не тільки міністерства, дипломатичні місії, оборонні заводи і Великий театр, але і Центральна студія документальних фільмів (ЦСДФ). Вона розмістилася разом з Куйбишевської студією кінохроніки на вул. Молодогвардійської, 66. Саме звідси йшли на війну фронтові бригади кінооператорів, сюди стікалися зняті бойові репортажі.

З них складалися бойові киносборники, які показували у всіх кінотеатрах СРСР. З них складалася кінолітопис Великої Вітчизняної, - підкреслює кінознавець Віра Мордвинова.

З цих матеріалів монтувалися фільми, в тому числі і «Велика Вітчизняна війна» Романа Кармена, який в США показували під назвою «Невідома війна» З цих матеріалів монтувалися фільми, в тому числі і «Велика Вітчизняна війна» Романа Кармена, який в США показували під назвою «Невідома війна». Звідси спецпочтой за кордон відправлявся кіножурнал «Радянський Союз». Він призначався союзникам СРСР - Великобританії і США. Тут монтувалися і документальні фільми про подвиги на фронті і в тилу. Знімальні групи, які вирушають на фронт, формував замдиректора ЦСДФ Василь Каштелян, який згодом залишився в Куйбишевської студії кінохроніки і був її директором.

Куйбишевський оператори внесли величезний внесок у створення кінолітописі війни. Наприклад, Олександр Казначеєв в 1940 році зробив фільм «День миру», в 1941-му - «День війни», в 1943-му - «Керченську протоку», а в 1944-му - фільми «Війна в Пруссії», «Битва за Кавказ »,« Битва за Севастополь ».

Микола Кисельов знімав і парад на площі Куйбишева 7 листопада 1941 року, і підписання пакту про капітуляцію Німеччини. У 1942 році він створив фільми «Польська частина в СРСР», «Чехословацька частина в СРСР», в 1944-му - «Від Вісли до Одеру», «Берлін». Військові і трудові подвиги знімали Василь Косіцин, Микола Голубєв, гарів і Гільван Амірова, Леонід Баришев, Костянтин Мотков, Петро Оппенгейм, Сергій Авлошенко. Понад сто операторів загинули, багато хто отримав поранення. Після війни країну треба було відновлювати, і кінооператори продовжили літопис.

У післявоєнний період Самарська студія кінохроніки стала однією з провідних кіностудій країни У післявоєнний період Самарська студія кінохроніки стала однією з провідних кіностудій країни. Було випущено багато вдалих, творчо цікавих фільмів і кіножурналів, в т.ч. повнометражна широкоекранна кольорова картина про радянсько-монгольської дружби, знята за дорученням Держкіно СРСР. Студія випускала кіножурналах «Середня Волга», «Поволжі» (з 1981 р - «Современник»), науково-популярні фільми, неігрові фільми православної просвітницької тематики ( «Святі землі Самарської», цикл кіножурналів про Самарському Іверському монастирі, кіножурнал, присвячений тисячоліттю прийняття християнства на Русі та ін.). На студії працювали чудові фахівці, майстри своєї справи: гл. редактор Борис Кожин, режисери - Борис Свійський, Михайло Сірків, Микола Котов, оператори Ніна Шумакова, Кім Степанов, Марк Ципорін, звукооператор В. Шубін та ін.

За час свого існування студія випустила більше 1000 фільмів та близько 7 тисяч номерів кіножурналів За час свого існування студія випустила більше 1000 фільмів та близько 7 тисяч номерів кіножурналів. На них зображені унікальні кадри Великої Вітчизняної війни, коли наше місто було другою столицею країни, будівництво Куйбишевської ГЕС, історія самарської смути в роки перебудови і інші найважливіші події. Багато документальні стрічки Самарської студії кінохроніки були удостоєні золотих і срібних медалей на міжнародних кінофестивалях.

На жаль, Самарська студія кінохроніки, зазначивши 80-тиріччя в 2007 році, була продана приватній особі. http://life-panorama.narod.ru/kinohronika.html

«У нас на студії є унікальні матеріали по Великій Вітчизняній війні, тільки ми маємо в своєму розпорядженні зйомкою параду 7 листопада 1941 року, у нас є унікальна зйомка евакуації в Куйбишев заводів з усієї країни «У нас на студії є унікальні матеріали по Великій Вітчизняній війні, тільки ми маємо в своєму розпорядженні зйомкою параду 7 листопада 1941 року, у нас є унікальна зйомка евакуації в Куйбишев заводів з усієї країни. У нас є чудовий матеріал про формування в Самарі Першої чеської бригади Свободи. Це наш оператор Кисельов знімав акт підписання беззастережної капітуляції в Берліні в 1945-му. Це наш оператор Казначеєв пройшов всю Малу Землю поруч з Брежнєвим. Після війни вони повернулися на Самарську студію і продовжували працювати ».

Борис Кожин Самарський журналіст, режисер-документаліст.
Куйбишевської студії кінохроніки.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Куйбышевская_студия_кинохроники

Пропонуємо подивитися деякі фільми Куйбишевської студії кінохроніки:

Детальніше познайомитися з історією самарського документального кіно Вам допоможе вибірковий рекомендаційний список літератури з фондів МБУК г.о. Самара «СМІБС» і Самарської обласної наукової бібліотеки (СОУНБ).

Куйбишевська студія кінохроніки: сторінки легендарної історії.

Куйбишевська студія кінохроніки: сторінки легендарної історії

  1. Анісімова, Г. Кинохроника: 75 років з Самарою [Текст]: [Самар. студії кінохроніки - 75 років] / Г. Анісімова // Самар. газ. - 2002. - 26 марта.- С.2.
  2. Борис Йосипович Свійський: Ветеран Спілки журналістів (1937-2001 рр.) [Текст]: [Про самар. кінодокументаліст, поета Б.Свойском] // Таланти землі Самарської. - Самара, 2003. - С.55.
  3. Борис Кожин: "Ніна Шумкова, або Дівчинка з Нового Буяна" [Текст]: [спогади про Н. Шумкової, операторі Куйбишев. студії кінохроніки] / публ. підготує. А. Ігнашов, А. Чемерис // Самар. долі. - 2012. - № 8. - С. 72-95.
  4. Добрусіна, Марк. Олександр Прошкін створив "Чудо" [Текст]: [інтерв'ю з кінорежисером про фільм "Чудо", основ. на легендарний. подію, що сталася в Куйбишеві в 1956 р "Стояння Зої"] / Добрусіна Марк // Самар. долі. - 2009. - № 9. - С. 150-155.
  5. Заводчиків, В.В. Діяльність Куйбишевської студії кінохроніки по екранізації трудового подвигу народу в роки Великої Вітчизняної війни (1942 г.) [Текст] / В. В. Заводчиків // Укр. Самар. держ. ун-ту. - 2011. - № 4 (85). - С. 110-115.
  6. Ігнашов, Олександр. Навколо життя [Текст]: [біогр. і творч. діяльність самар. журналіста, режисера-документаліста Куйбишев. студії кінохроніки Бориса Кожина] / Ігнашов Олександр // Самар. долі. - 2013. - № 7. - С. 104-117.
  7. Ігнашов, Олександр. Його документальне простір. Борис Свійський (1937-2001) [Текст]: [самар. режисер-документаліст, сценарист, драматург, поет] / Ігнашов Олександр // Самар. долі. - 2008. - № 10. - С. 30-45.
  8. Карасьов, В. Святитель Алексій на телеекрані [Текст]: [про Самар. студії кінохроніки; фот .: Кіногрупа біля греблі Куйбишев. ГЕС, 1957 р] / В. Карасьов // Волж. комуна. - 2012. - 20 Січня. - С. 7.
  9. Карасьов, В. Вальс під шелест кіно [Текст]: [про Серафима Кузьміної - поч. монтаж. цеху Куйбишев. студії кінохроніки; їй виповнилося 90 років] / В. Карасьов // Волж. комуна. - 2011. - 5 берез. - С. 29.
  10. Карасьов, Вадим. Коли рветься плівка ... [Текст]: [про кінооператора Куйбишев. студії кінохроніки Володимирі Федотова] / Карасьов Вадим // Самар. долі. - 2010. - № 6. - С. 92-101.
  11. Кожин, Б. "Я вірю в Самару ..." [Текст]: [інтерв'ю з гл. ред. Самар. студії кінохроніки Борисом Олександровичем Кожин] / Б. Кожин // Самар. долі. - 2007. - № 6. - С. 58-69.
  12. Кожин, Б. Життя і час - самі великі актори [Текст]: гл. редактор Самар. студії кінохроніки Б.Кожин про час і про себе / Б. Кожин // Вічей. Самара. - 2008. - 30 авг.- С.5.
  13. Матвєєва, Т. Свідки часу [Текст]: яку роль зіграла Куйбишевська студія кінохроніки в роки Великої Вітчизняної війни / Т. Матвєєва // Самар. газ. - 2015. - 28 березня. - С. 32.
  14. Миттєвості і вічність очима Ніни Шумкової [Текст]: [Про самар. кінооператор, попер. Самар. отд-ня Союзу кінематографістів Росії Н.А.Шумковой] // Таланти землі Самарської. - Самара, 2003. - С.64-67.
  15. Миронов, Г.А. Самарська студія кінохроніки: (1927-1940 рр.) [Текст] / Г. А. Миронов // XXI століття: підсумки минулого і проблеми сьогодення плюс. - 2014. - Т. 1, № 2 (18). - С. 23-28.
  16. Перчиков, Олександр. Життя його - кінематограф. Самарські сни Юхима Гольцмана [Текст]: [заслуж. працівник культури Української РСР, лауреат фестивалів і конкурсів, режисер док. теле- і кінофільмів, працював в Куйбишеві в 60-х гг.20 в.] / Перчиков Олександр // Самар. долі. - 2009. - № 9. - С. 98-107.
  17. Прасковьіна, М. Військові події своїми очима [Текст]: [в Самарі пройшла акція "евакогоспіталю - пам'ятник солдату", ініціатори директор СГОАН М.Наянова і директор Самар. студії кінохроніки А.Безуглов] / М. Прасковьіна // Самар. газ. - 2015. - 28 Квітня. - С. 5.
  18. Прасковьіна, М. Герої в білих халатах [Текст]: [в Самарі пройде акція "евакогоспіталю - пам'ятник солдату", ініціатори директор СГОАН М.Наянова і директор Самар. студії кінохроніки А.Безуглов] / М. Прасковьіна // Самар. газ. - 2015. - 21 Квітня. - С. 9.
  19. До 63.3 (235.54) Р 24 Розповідає Борис Кожин [Текст]. Т.2. - Самара: Самарський Будинок друку, 2008. - 230 с. : Фот. - ISBN 978-5-7350-0425-7: 47.00.ЦБ-1,1Ф-2,2Ф-1,4Ф-1,6Ф-1,8Ф-1,9Ф-1,12Ф-1,13Ф-1, 14Ф-1,17Ф-1,18Ф-1
  20. До 63.3 (235.54) Р 24 Розповідає Борис Кожин [Текст]. Т.1. - Самара: Самарський Будинок друку, 2008. - 255 с. : Фот. - ISBN 978-5-7350-0425-7: 45.00.ЦБ-1,1Ф-2,2Ф-1,3Ф-1,4Ф-1,6Ф-1,7Ф-1,8Ф-1,9Ф-1, 12Ф-1,13Ф-1,14Ф-1,17Ф-1,18Ф-1
  21. До 63.3 (235.54) Р 24 Розповідає Борис Кожин [Текст]. - Самара: Самарський Будинок друку, 2007. - 574, [1] с. - ISBN 978-5-7350-0425-7 в пер .: 50.00.ЦБ-1, ОІФ-1, 2Ф -1, 5Ф-1,11Ф-1,12Ф-1, 15Ф-1,16Ф-1, 20Ф -1, 21Ф-1,23Ф-1,25Ф-1, 28Ф-1,34Ф-1, 37Ф-1, 41Ф-1
  22. Самарське відділення Союзу кінематографістів Росії [Текст] // Таланти землі Самарської. - Самара, 2003. - С.54.
  23. Таке ось кіно ...: Самарська студія кінохроніки: відомі імена і важкі часи [Текст]: [бесіда з Г.Співачевскім, який з 1971 по 1979 рр. очолював Самар. студію кінохроніки] // Самар. газ. - 2008. - 27 авг.- С.6.
  24. Харитонова, Т. Наш монумент - його величність момент [Текст]: [про Куйбишев. студії кінохроніки в роки Великої Вітчизняної. війни, про один з кращих кінолетопісцев Великої Вітчизняної війни, Самарцев, фронтовому кіноператоре Н.Кіселеве] / Т. Харитонова // Соц. газ. - 2016. - 23 Січня. - С. 11.
  25. Храмкова, Олена Ленаровна Культура Pоссии 1941-1945рр .: вітчизняна історіографія рубежу XX-XXI століть [Текст] / Храмкова Олена Ленаровна. - Самара: Науково-технічний центр, 2006. - 468, [1] с. - ISBN 5-98229-120-Х (в пер.): 64.00 ЦБ-1

00 ЦБ-1

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация