«Сміттєвий» заступник голови

Аргументи критиків перетворення Архангельської області в комунальну звалище Росії сильні і важкий. Уряд регіону демонструє відсутність логіки, хамство, чванство і лише слабке мекання в виправдання бездіяльності. Параліч виконавчої влади у наявності.

В Архангельській області триває полеміка навколо сміттєвого питання, який може перетворити наш регіон в помийних край .

Нарешті сьогодні ця загадкова і відверто скандальна історія з закулісся вийшла в формат широкого обговорення. Обговорювали проблему в будівлі обласного Зборів депутатів.

Обговорювали проблему в будівлі обласного Зборів депутатів

На круглий стіл комітету керованого Олександром Дятловим (який виступив в ролі конферансьє або модератора) були запрошені представники ЗМІ, депутати, громадськість, наглядові органи та всі, кому небайдужа доля регіону.

На круглий стіл комітету керованого Олександром Дятловим (який виступив в ролі конферансьє або модератора) були запрошені представники ЗМІ, депутати, громадськість, наглядові органи та всі, кому небайдужа доля регіону

З майже півторагодинної бесіди (з думками, пропозиціями, питаннями і т. Д.), Мабуть, одним з найбільш ключових виявився висновок заступника голови обласної Зборів депутатів Віталія Фортигіна.

Віталій Сергійович підсумував думку цивілізованого більшості питанням: ТАК ЯК ВЗАГАЛІ ТАКЕ МОГЛО ВІДБУТИСЯ НА НАШІЙ З ВАМИ РІДНИЙ ЗЕМЛІ?

І це при тому, що дана тема в ніякої додаткової забарвленням не потребує. Само по собі це виглядає бридко і байдуже по відношенню до жителів області. До всіх, незалежно від чину, рангу або статусу. Один такий великий плювок нам в обличчя.

БЕЗ попереджень, БЕЗ будь-яких слухань і, як ми зрозуміли БЕЗ дозволів, якісь хлопці ПРОСТО взяли, ПРОСТО приїхали в Архангельську область, і ПРОСТО почали будувати майданчик для розвантаження ТПВ. І як тут тепер говорити про закон і диктувати правила гри бізнесу? Поглянуть на це і подумають: прекрасно, значить, тут так можна.

А жителі інших регіонів тепер над нами іржати будуть.

Тільки одна справа, коли у когось вистачило розуму (і впевненості в собі) провернути таке в обхід ВСІХ і ВСЯ, включаючи шановні наглядові органи, які тепер змушені розводити руками і організовувати перевірки. Інша справа - реакція обласного уряду.

Це нонсенс.

Ні, ми не говоримо за всіх. Сьогодні інтереси (вже не знаємо чиї саме) відстоював заступник голови обласного уряду Євген Фоменко. Той самий, якого спостерігачі вважають одним з найбільш неприємних персонажів в обласної влади за останні 20 років.

Більш відразливих персонажів не було навіть за часів Михальчука. Таке відчуття, що йому противна навіть сама думка про необхідність пояснюватися перед жителями регіону, куди його - столичного відставника ФСКН направили працювати. Він, мовляв, тут цар і бог і вершитель доль. А ми, виходить ніхто - вши, під ногами заважає.

До слова, Віталія Фортигіна підтримав його колега Станіслав другого. Вони удвох, як здалося, просто «з'їли» Фоменко. Його виступи вже більше нагадувало мова адвоката, який намагається витягнути безнадійного підсудного.

Перед ним (Фоменко) за круглим столом сиділи жителі Ленського району, депутати, представники наглядових органів і ЗМІ, а він адвокатствовал ...

Тепер запитайте себе: а в чиїх інтересах працює товариш Фоменко? В якому регіоні живе? З чиїх податків він зарплату отримує? Йому в очі шановні люди, все життя тут прожили НА ЦІЙ ЗЕМЛІ кажуть, що така ситуація є неприпустимою в принципі, а він продовжує гнути свою лінію.

Але роботи там, в Ленський районі, біля станції Шіес реально ведуться. Чому ніхто не запитає саме з Фоменко, якщо йому навіть відомий якийсь підрядник, який уклав угоду з РЖД? Чому він не підтримує громадськість? Чому варто на стороні столичного бізнесу? Або, він тут намісник столичних сміттєвих олігархів?

Або, він тут намісник столичних сміттєвих олігархів

Поки ясно одне: питання з будівництвом полігону (або звалища) повинен вирішуватися з урахуванням інтересів місцевих жителів. Вже точно не в інтересах тих чи інших особливо-обдарованих персонажів, які Архангельську область скоро покинуть.

Ще одне важливе зауваження - це припинення всіх будівельних робіт на станції Шіес. Про це сьогодні не раз говорили депутати обласної Зборів і представники громадськості. До тих пір, поки не будуть дотримані всі відповідні номи і етапи. На даному етапі саме це виглядає рішенням.

А сприяти цьому повинні ті ж народні обранці і наглядові органи. До слова, представники прокуратури заявили про початок перевірки. Без їх активного втручання історія може затягнутися. Всі чекають і реакції обласного Росспоживнагляду. Його керівник Роман бузини запевнив, що будуть тримати ситуацію на контролі.

Його керівник Роман бузини запевнив, що будуть тримати ситуацію на контролі

А тепер прямим текстом.

Станіслав другий - депутат Архангельського обласного Зборів депутатів:

- Проблема не вирішується, на жаль. І що сьогодні в Ленський районі відбувається, мене як юриста вражає безпардонність, що відбувається. Роман В'ячеславович сказав: ніяких дозвільних документів немає, прокуратура не закінчила перевірку.

Підсумком сьогоднішньої наради має бути: потрібно вжити заходів до припинення всіх робіт з приймання твердих побутових відходів з Москви - неважливо, яких там відходів - поки не вирішиться питання з землею. Сказали: ми внесемо корективи в закон, щоб узаконити ділянку на половині запланованої зараз землі.

Зараз ситуацію до того політизували, що депутати навряд чи проголосують за рішення питання на користь залізниці. У мене є виписка з реєстру, там тільки такі рядки: дані відсутні, дані відсутні, дані відсутні ... Адже землі передані були залізниці не для того, що відбувається зараз! Це перше. Друге: знову ми наступаємо на ті ж граблі.

Я впевнений, що люди і з Северодвінську і Приморського району, і з Ленського району не проти самого об'єкта. Я - до речі, зі мною був і представник з Котласа - був в одній з країн. Нас тоді висадили з машини і сказали: зараз приїдуть фахівці, ми чекали близько години, і потім з'ясувалося, що ми знаходимося близько сміттєпереробного заводу.

Ніяких ознак! Потім керівники цього сміттєпереробного заводу приїжджали сюди двічі, пропонували проектну документацію, тоді не знайшли, де будувати. Я думаю, що все, що зараз відбувається, - від браку інформації: що буде на виході.

Якщо це буде чергова звалище, це погано. Якщо що-тобудет будуватися - скажіть, що буде на виході. Тоді у людей думку зміниться. Поки вони не поінформовані. Думаю, цей момент можна усунути. Далі. Я як депутат, що представляє сільські території, вважаю, що ми жорстко, якщо не жорстоко, ставимося до населення цих районів.

Будинок не в тому місці поставив - в'язниця, кримінальна відповідальність. Директор школи 1 сентября щось не так зробив - відповідальність. Так не можна з людьми обходитися! Хто був в Ленський районі, той знає, яка там природа. І це може перетворитися в черговий гадючник. Ще раз скажу: треба переходити на цивілізовані способи переробки відходів.

І все повинно бути по закону, по регламенту. Зараз екологія - це настільки хвора тема, що треба дуже обережно, крок за кроком вирішувати, і я впевнений, що якщо будуть досить переконливі аргументи, врешті-решт люди нас зрозуміють.

Людмила Мар'їна - депутат Ради депутатів МО «Ленський район».

- Я хочу додати: ніхто не відміняв закон Архангельської області від 2003 року, за якою нам передавалася станція Шіес як населений пункт. Ми вважаємо, що це землі населеного пункту. Був розроблений план муніципального освіти Урдомское, тобто там теж землі населеного пункту. Що ми дізналися: у 2006 році Російською Федерацією було укладено договір із залізницею про оренду землі площею 56 га біля станції Шіес - до 2056 року.

Залізниця в липні уклала договір з ДБУ «Автомобільні дороги» департаменту ЖКГ благоустрою міста Москви на 11 місяців з місячною орендою понад один мільйон рублів. Тобто за кожен місяць діяльності ДБУ «Автомобільні дороги» департаменту ЖКГ та благоустрою міста Москви буде виплачувати (або вже виплачує, оскільки договір існує) орендні платежі понад один мільйон рублів. ДБУ «Автомобільні дороги» департаменту ЖКГ та благоустрою міста Москви трохи більше місяця тому, в свою чергу, уклали договір з ТОВ «Технопарк» (це суспільство організовано саме тоді - трохи більше місяця тому).

Планується цілодобова приймання і вивантаження складів - від 55 до 90 вагонів, вага одного вагона - 60 тонн, кількість потягів на добу - від трьох до п'яти. Все це передбачає освоєння площі 374 гектари, а на завершальному етапі передбачається освоєння додатково від трьох до п'яти тисяч гектарів. Дану інформацію надали польові організатори будівництва.

Копією договору субпідряду, укладеного залізницею з ДБУ «Автомобільні дороги», ми маємо в своєму розпорядженні. Роботи зараз йдуть наростаючими темпами. Оскільки у нас люди вже стали обурюватися, ми зверталися до районної адміністрації, до глави району, нічого толком він нам не пояснив - сам не мав жодної інформації.

Для роз'яснення ситуації 7 серпня нас відвідав заступник голови обласного уряду Євген Володимирович Фоменко. Спочатку була зустріч з депутатами, потім з громадськістю, куди прийшли жителі селища. Хоча зустріч не була запланована заздалегідь, за півгодини в ДК зібралися 318 чоловік.

Віталій Фортигін - депутат Архангельського обласного Зборів депутатів:

- Ми бачимо порушення законодавства. Колізія - це все слова, але на ділі це порушення закону. Ми бачимо будівництво об'єкта, і ніхто не може сказати, що насправді відбувається. Хотілося б поставити запитання представникам залізниці, але тут їх немає.

Вони що, один там, в безповітряному просторі? Таке враження, що вони захотіли - і віддали відведені їм землі, не вникаючи в деталі. Ми чуємо, ніби землі віддані в суборенду. Якщо глава Северодвінську нам говорить, що ще нічого немає, йде підготовка, пояснює, які слухання будуть проходити, і тим самим бере на себе відповідальність, ми це розуміємо.

Заступник голови уряду області нам говорить - на жаль, дещо запізно, і це не дає повної картини того, що відбувається. Я вважаю, що уряд повинен в цьому питанні займати більш активну позицію. Ольга Костянтинівна Виткова, наш представник в районі, часто там буває, аж до того, що знімає об'єкти, вона наш представник там, і вона не має повної інформації. Ми повинні подивитися на це очима людей.

Саме так виникає громадянське суспільство. Ми повинні прислухатися до думки людей. Наші монополісти діють як хочуть: можуть провести лінію електропередач на свій розсуд ...

І я згоден з прокурором: ми тепер повинні реалізувати те, що не відповідає закону. Тут присутній Роман В'ячеславович, він безпосередньо відповідає за екологічну обстановку в області, нехай він нам роз'яснить ситуацію, в якій ми опинилися.

Євген Фоменко - заступник голови уряду Архангельської області.

- Смітник, могильник - доводиться вислуховувати різні епітети з приводу даного об'єкта. Хочу відповідально заявити, що навіть якщо планується будівництво об'єкта, пов'язаного з поводженням з твердими побутовими відходами, то законодавство передбачає проведення ряду обов'язкових етапів, перш за все - проведення громадських слухань з питань зміни генерального плану та правил землекористування і забудови.

Незважаючи на те, що дані слухання носять рекомендаційний характер, а остаточне рішення приймається представниками органів муніципальної влади, громадські слухання мають визначальне значення для вирішення депутатів. Дуже рідко депутати приймають інше рішення, ніж зафіксовано в результаті громадських слухань.

Далі, повинні бути проведені публічні слухання по оцінці впливу на навколишнє середовище, і складовою частиною проектної документації повинні бути вишукування, які повинні бути проїдені, якщо ми говоримо про будівництво цього об'єкта. Далі: об'єкт повинен пройти федеральну державну експертизу, а це зробити непросто.

Крім того, навіть якщо буде заплановано будівництво даного об'єкта, будуть застосовуватися новітні технології, які відповідають найбільш суворим міжнародним стандартам.

Нагадаємо, що все почалося в перших числах серпня. Спершу мова зайшла про звалище в Конош. Народ там благополучно відбився .

Роботи ж почалися в Ленський районі на ж / д станції Шіес .

Перший потяг з московським сміттям в Архангельській області чекали 21 серпня. Однак операцію відклали .

Під завісу дня голова Комітету Архоблсобранія з природокористування і ЛПК Олександр Дятлов сформулював точку зору - далі, цитата:

- У засобах масової інформації та в соціальних мережах активно обговорюється що з'явилася інформація про те, що в ряді районів і міст Архангельської області планується організувати звалища і полігони з утилізації твердих побутових відходів, в тому числі що надходять з інших регіонів РФ, що неминуче завдасть шкоди екології області і позначиться на здоров'ї жителів. Населення волає до розсудливості влада регіону і звертаються за підтримкою до президента РФ.

Тема є резонансною і вже викликала серйозну стурбованість жителів в Северодвінську, Приморському, Ленський, Онежском районах. Негативна суспільна думка багато в чому викликане недостатньою поінформованістю населення. Ні від регіональних, ні від місцевої влади не надходить жодних роз'яснень.

Саме тому ми ініціювали засідання комітету - зрозуміти, що в реальності відбувається в регіоні, які можливі варіанти розвитку подій і які заходи ми можемо прийняти щодо недопущення розвитку ситуації в обговорюваному сьогодні громадськістю варіанті. Комітет у свою чергу категорично проти появи нових звалищ в містах, поблизу міст і муніципальних утворень. Саме цю позицію ми маємо намір відстоювати.

Кінець цитати.

І ні в кого не вистачило мужності сказати заступнику голови регіонального Уряду Фоменко три заповітних слова, які говорили свого часу так сміливо Михальчуку:

ЧЕМОДАН-ВОКЗАЛ-ГЕТЬ!

Післямова ...

Толгский. Вибране. Заходячи в 503 кабінет будівлі АОСД:

- На важливі заходи відправляють важливих людей.

А тим часом на ДТРК «Помор'я» Миколаїв з Лебедєвої .

Знайшли помилку? Виділіть текст, натисніть ctrl + enter і відправте її нам.

Віталій Сергійович підсумував думку цивілізованого більшості питанням: ТАК ЯК ВЗАГАЛІ ТАКЕ МОГЛО ВІДБУТИСЯ НА НАШІЙ З ВАМИ РІДНИЙ ЗЕМЛІ?
І як тут тепер говорити про закон і диктувати правила гри бізнесу?
Тепер запитайте себе: а в чиїх інтересах працює товариш Фоменко?
В якому регіоні живе?
З чиїх податків він зарплату отримує?
Чому ніхто не запитає саме з Фоменко, якщо йому навіть відомий якийсь підрядник, який уклав угоду з РЖД?
Чому він не підтримує громадськість?
Чому варто на стороні столичного бізнесу?
Або, він тут намісник столичних сміттєвих олігархів?
Вони що, один там, в безповітряному просторі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация