Смольний інститут: підстава і історія

  1. Освічені жінки і корисні члени суспільства
  2. «Ні в якому разі не робити з наук предметів нудьги»
  3. Правила поведінки шляхетних дівчат
  4. Смольний інститут після Катерини II

І сторія жіночої освіти в Росії нерозривно пов'язана з ім'ям імператриці Катерини Великої. «Культура.РФ» розповідає, як з'явився інститут шляхетних дівчат і як його виникнення відбилося на життя російських жінок.

Освічені жінки і корисні члени суспільства

І сторія жіночої освіти в Росії нерозривно пов'язана з ім'ям імператриці Катерини Великої

Смольний Інститут. 1800-е. Фотографія: pressa.tv

tv

Смольний Інститут. 1917. Фотографія: petrograd1917.ru

ru

Смольний Інститут. 1940-ті. Фотографія: istpravda

Європейська культура, яка почала затверджуватися в нашій країні вже з кінця XVIII століття, привнесла в життя російського людини чимало нововведень. при Петра I стали з'являтися школи для дівчаток. Це стало першим кроком для розвитку жіночої освіти в Росії. Але справжнім проривом в цій області була ініціатива Катерини Великої, при якій в Санкт-Петербурзі був заснований Смольний інститут шляхетних дівчат. Перший вищий навчальний заклад для жінок в Росії відкрилося 16 травня 1764 року.

Ініціював створення інституту один з наближених до імператриці - Іван Бецкой, громадський діяч, просвітитель, службовець державної канцелярії. Він здобув освіту в Європі, підтримував Катерину в її прагненні прищепити співвітчизникам звички західного життя, а також високо оцінював роль жінок у розвитку суспільства. Бецкой вважав, що «юнаків обох статей» слід виховувати в рівних умовах.

При підставі Смольний інститут називався «Виховне товариство благородних дівиць». Його ідея була прописана в офіційному документі: «дати державі освічених жінок, хороших матерів, корисних членів сім'ї і суспільства». Сама Катерина брала активну участь в житті закладу: вкладала величезні суми грошей, часто приїжджала до інституту, де вела довгі бесіди з класними дамами, розмовляла з вихованками і листувалася з управлінцями, цікавлячись усіма успіхами і труднощами. Імператриця хотіла, щоб випускниці Смольного стали прикладом для всіх жінок країни. За її задумом, дівчатам належало отримати гарну освіту, розвиватися культурно і морально.

Вихованки Смольного інституту. Фотографія: opeterburge.ru

ru

Вихованки Смольного інституту. Фотографія: opeterburge.ru

ru

Вихованки Смольного інституту. Фотографія: opeterburge.ru

В Смольний інститут приймали дівчат з родовитих, але небагатих сімей. Вони були родом як з Росії, так і з інших країн - дочки грузинських князів, аристократки зі Швеції. Навчання тривало 12 років. За цей час учениці не могли покинути заклад ні за своїм бажанням, ні за бажанням опікунів. В Смольний дівчаток брали з шести років, а програма навчання передбачала три класи - кожен з них тривав чотири роки. Родичі вихованок становили розписку, в якій вони погоджувалися віддати дитину на 12 років без можливості зустрічей та виїздів за межі закладу. Так імператриця збиралася захистити вихованок від впливу середовища, в якій вони росли до вступу до інституту.

Потрапити в Смольний було нелегко: потенційні студентки повинні були здати іспити з російської та французької мов, а також мати гарне релігійне виховання. Але найголовніший критерій, за яким відсівалися багато претендентки, - це походження.

«Ні в якому разі не робити з наук предметів нудьги»

Урок музики. Фотографія: opeterburge.ru

ru

Урок малювання. Фотографія: opeterburge.ru

ru

Урок рукоділля. Фотографія: opeterburge.ru

У Смольному дівчаток навчали багатьом наукам. У розклад входили арифметика, грамота, три іноземні мови, релігієзнавство, етикет, кулінарне мистецтво, малювання, музика, вокал, географія, історія та інші предмети. Однак багато хто з них дівчинки вивчали досить поверхово. Наприклад, на уроках кулінарії вихованки Смольного інституту вчилися смажити котлети з готового фаршу. Історію вивчали по одному-єдиному підручнику і нерідко перескакували через теми.

Основний упор в навчанні робили на правила поведінки в суспільстві і слово Боже. Вважалося, що вихованка цього закладу, тобто майбутня фрейліна або служить при дворі панянка повинна вміти підтримати розмову про релігію і вести себе в суспільстві стримано і граціозно.

Вважалося, що вихованка цього закладу, тобто майбутня фрейліна або служить при дворі панянка повинна вміти підтримати розмову про релігію і вести себе в суспільстві стримано і граціозно

Гімнастика. Фотографія: nrfmir.ru

ru

На катку. Фотографія: birdinflight.com

com

Гімнастика. Фотографія: birdinflight.com

Фізичному стану дівчат теж приділялася увага. Легкими спортивними вправами вони займалися кілька разів на тиждень. Підтримувати струнку фігуру допомагав раціон: їжа була мізерною, а часом просто неякісною. Багато випускниці писали в мемуарах, що їжа в інституті була одним з найгірших спогадів.

Температура в спальнях учениць не піднімалася вище 16 градусів. Вони рано лягали і вставали, спали на жорстких ліжках, вмивалися крижаною водою з Неви. Все це повинно було загартувати дівчаток.

Все це повинно було загартувати дівчаток

Спальні Смольного інституту. Фотографія: birdinflight.com

com

Їдальня Смольного інституту. Фотографія: birdinflight.com

com

Умивальна Смольного інституту. Фотографія: birdinflight.com

Правила поведінки шляхетних дівчат

Викладачі Смольного інституту. Фотографія: birdinflight.com

com

Викладачі Смольного інституту. Фотографія: birdinflight.com

com

Викладачі Смольного інституту та їх учениці. Фотографія: birdinflight.com

У статуті інституту шляхетних дівчат були детально прописані правила поведінки. Говорилося про те, як викладачки повинні ставитися до Смолянка і як вихованкам належить спілкуватися між собою.

В інституті працювало понад 20 викладачок - це були висококваліфіковані вчительки. Примітно, що всі вони були незаміжніми жінками і, як правило, старше 40 років. Тілесні покарання в Смольному інституті були строго заборонені, але вчительки не гребували кричати на тих, що провинилися вихованок. Порушення порядку в інституті вважалося «поганою поведінкою», а неслухняних дівчаток називали «мовешкамі» ( «mauvaise» - погана). Існував і інший термін - «парфеткі» (спотворене французьке «parfaite» - досконала). Так дражнили учениць, які ніколи не порушували правила і вели себе ідеально.

Так дражнили учениць, які ніколи не порушували правила і вели себе ідеально

Випускниця Смольного інституту. Фотографія: storyo.ru

ru

Випускниця Смольного інституту. Фотографія: storyo.ru

ru

Випускниця Смольного інституту. Фотографія: storyo.ru

Всі «Смолянка» повинні були являти собою зразок скромності. Вони носили однаковий одяг і зачіски - гладко зачесане коси. Формені сукні були різних кольорів, по ним легко визначався приблизний вік студентки. Найменші дівчинки носили сукні кавового кольору, тому їх називали «Кофейница», дівчатка від 9 до 12 років - синього, від 12 до 15 років - блакитного, а найстарші - білого кольору. Ніякі модні аксесуари не допускалися. Все це було обумовлено загальною атмосферою в закладі, де панували простота і одноманітність, а дисциплінованість і порядок цінувалися понад усе.

Незважаючи на суворі правила і неможливість бачитися з родиною, дівчат не тримали під замком цілий рік. Їх возили на театральні вистави, художні виставки, свята при дворі. Смольнянок вчили любити прекрасне і розбиратися в культурних новинки того часу.

Смольнянок вчили любити прекрасне і розбиратися в культурних новинки того часу

Шифр Смольного інституту. Фотографія: calend.ru

ru

Знак Установ Відомства Марії Федорівни. Фотографія: auction-imperia.ru

Працевлаштування після закінчення Смольного було практично гарантовано. Багато дівчат після навчання залишалися в Інституті шляхетних дівчат і працювали або викладачками, або класними дамами. За багаторічну працю їх нагороджували почесними знаками: помаранчевим бантом «За працю» і срібним з емаллю «Знак Установ Відомства Марії Федорівни». Деякі вихованки Смольного інституту після випуску могли стати гувернантками.

Смольний інститут після Катерини II

Марія Будберг. Фотографія: telegrafua.com

com

Ніна Хабіс. Фотографія: ruspoeti.ru

ru

Марія Добролюбова. Фотографія: pinterest.com

Після смерті Катерини управління Смольним взяла на себе дружина Павла I Марія Федорівна. Пробувши на цій посаді 32 роки, імператриця багато змінила в житті вихованок і викладачок. В першу чергу помінялися правила вступу та проживання в інституті. Тепер дівчаток надавали з більш пізнього віку - приблизно з 8 років - і навчалися вони там не 12, а 9 років. Марія Федорівна змінила розклад таким чином, що з'явилися погодинні уроки. Двічі на рік студентки здавали іспити, і в залежності від результатів їх розподіляли в певні класи. Класова градація тепер виглядала так: самі успішні учениці, потім дівчинки із середнім балом оцінок і третій клас з відстаючими.

З приходом Марії Федорівни помітно змінилися цілі, які переслідували працівники закладу. Тепер з вихованок прагнули зробити скоріше не фрейлін, а поступливих дружин. Якщо в Єкатерининське час тут наказували читати книгу «Про посадах людини і громадянина», то тепер їй на зміну прийшли «батьківської поради моєї дочки». Інститут шляхетних дівчат був закритий в 1917 році, але до тих пір всі зміни Марії Федорівни дотримувалися неухильно.

Інститут шляхетних дівчат був закритий в 1917 році, але до тих пір всі зміни Марії Федорівни дотримувалися неухильно

На медогляді. Фотографія: nrfmir.ru

ru

На медогляді. Фотографія: nrfmir.ru

ru

Чергування на кухні. Фотографія: nrfmir.ru

Смольний інститут проіснував більше ніж півтора століття. За цей час було 85 випусків. Багато з смолянок стали відомими. Незадовго до закриття інституту туди надійшла кохана Максима Горького - Марія Будберг. На початку ХХ століття закінчила інститут Ніна Хабіас, що стала після поетесою-футурісткой. У 1900 році випустилася Марія Добролюбова - поетеса і революціонерка, сестра поета Олександра Добролюбова.

Інститут шляхетних дівчат став великим кроком у розвитку жіночої освіти в Росії. На базі цього інституту по всій країні стали з'являтися інші навчальні заклади для жінок.

Автор: Ксенія Мареіч

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация