Сніг датчику дощу не указ

У дорогих автомобілях «двірники» включає датчик дощу

У дорогих автомобілях «двірники» включає датчик дощу. Як він працює і як реагує на сніг?

С. Сизов, г. Киев

Датчик дощу - це спеціальний пристрій, призначений для активізації системи очищення лобового скла автомобіля при попаданні на нього води (дощу, бруду) Датчик дощу - це спеціальний пристрій, призначений для активізації системи очищення лобового скла автомобіля при попаданні на нього води (дощу, бруду). У наш час ця опція доступна не тільки власникам дорогих моделей. Такі датчики встановлюються на Mazda3, Renault Clio і Megane II, Nissan Micra і ряд інших машин в якості базового оснащення або як додаткове обладнання. У Росії продається комплект «датчик дощу» для установки на автомобілі ВАЗ, ГАЗ і АЗЛК за ціною близько 130 у. е.

(З тестером для настройки і перевірки). Пристрій не тільки автоматично включає склоочисники, коли починається дощ, але і вимикає їх, як тільки вода з лобового скла видалена. Сигнал від датчика може використовуватися для автоматичного закривання вікон і люка з початком опадів.

Принцип дії датчика заснований на порівнянні інформації про характер заломлення світла на кордоні скла з повітрям або водою. Допомагають в цьому світло і фотодіод. У суху погоду лобове скло автомобіля на кордоні середовищ (скло - повітря) відображає більше світла, ніж при атмосферних опадах. Якщо на ньому з'являється плівка води, характер заломлення променів світла на межі двох середовищ (скло - вода) змінюється, частина випромінювання в результаті заломлення йде в шар води, і інтенсивність відбитого світлового потоку знижується. Чим слабкіше світло, тим менше струм, що виробляється фотодиодом (менше рівень сигналу). Як тільки

рівень сигналу падає нижче встановленого значення (на склі води більше, ніж допустимо), пристрій активізує склоочисник.

У датчиках можуть використовуватися світло-і фотодіоди як працюють в діапазоні видимого світла, так і використовують інфрачервоне випромінювання.

При попаданні на скло снігу до моменту його танення пристрій не спрацьовує. За оптичним характеристикам сніг відрізняється від води, і сигнал на включення склоочисників не подається. Після танення снігу «двірники» включаються. Це захищає щітки від зносу, а механізм приводу - від пошкодження.

Підготували Олександр Ландарь, Ігор Шірокун, Світлана Скрипка, Володимир Корницкий, Дмитро П'ятак
Фото Андрія Яцуляк і Владислава Бойко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Як він працює і як реагує на сніг?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация