Що гальмує економіку Латинської Америки

Останнім часом в економіці латиноамериканських країн, можливо, намітилися поліпшення, але в цілому за 40-50 років результати економічного розвитку регіону непереконливі Останнім часом в економіці латиноамериканських країн, можливо, намітилися поліпшення, але в цілому за 40-50 років результати економічного розвитку регіону непереконливі   Проблема багатьох економік Латинської Америки - низький або негативний ріст продуктивності праці

Проблема багатьох економік Латинської Америки - низький або негативний ріст продуктивності праці. Фото: Travel Aficionado /flickr.com

Останнім часом в економіці латиноамериканських країн, можливо, намітилися поліпшення, але в цілому за 40-50 років результати економічного розвитку регіону непереконливі. Відставання в рівні доходів на душу населення від розвинених країн з 1960 року збільшилася, тоді як багато держав Східної Азії, які були бідніші, здійснили ривок вперед, пише The Economist.

Корінна причина відставання Латинської Америки - повільний або навіть негативне зростання продуктивності праці, вважають автори нового дослідження Міжамериканського банку розвитку (Inter-American Development Bank).

Зростання продуктивності, тобто підвищення ефективності використання капітальних, трудових ресурсів і технологій, є ключовим для економічного розвитку. Дійсно, в більшості латиноамериканських країн існує проблема нестачі інвестицій і не забезпечується високий рівень освіти (хоча по обом цим напрямках є поліпшення). Але зростання продуктивності означає, що при тих же ресурсах необхідно «вичавлювати» більший обсяг випуску. І саме це Латинській Америці погано вдається. Чому?

Коротко можна відповісти так: типова латиноамериканська фірма - це маленька неефективна компанія сфери послуг, яка, цілком можливо, працює в тіньовому секторі. Зростання продуктивності у виробництві і сільському господарств зазвичай вище, ніж в сфері послуг. Він також більш істотний в великих компаніях - у зв'язку з економією на масштабах.

Тим часом латиноамериканські виробники могли б працювати з набагато більшою продуктивністю, ніж тепер. Таке відставання частково можна віднести на рахунок забитих, неефективно керованих портів, аеропортів та інших транспортних систем, через що необгрунтовано підвищується вартість транспортування вантажів. The Economist наводить приклад: поставки з Латинської Америки в США обходяться дорожче, ніж з далекого Китаю або Європи.

60% латиноамериканців працюють в компаніях сфери послуг. Для багатьох підприємств в цьому секторі перешкодою є недостатність кредитних ресурсів і державна політика, яка не заохочує розширення компанії та ведення легального бізнесу, пише The Economist. Податкове законодавство латиноамериканських країн дуже складно. Так, наприклад, компаніям в регіоні на заповнення податкових документів в середньому потрібно 320 годин на рік, у порівнянні з 177 годинами в багатих країнах. Крім того, в 13 з 17 розглянутих банком країн були передбачені спрощені режими оподаткування, що стимулює компанії залишатися в малому бізнесі.

Але не все так похмуро. У Чилі зростання продуктивності з 1960 року йшов швидше, ніж в США. І з 2006 року в регіоні в цілому по зростанню продуктивності було «підвищувальний відхилення», говорить Кармен Пахес (Carmen Pagés), координатор дослідження. Разом з цим спостерігалося прискорення економічного підйому і розширення кредитного ринку. Останнім часом прискорилося зростання продуктивності в Бразилії; в кінці 1990-х років він був негативним, потім, згідно з даними центробанку, становив понад 2% в 2007 і 2008 році, пише The Economist.

З кінця 1970-х до початку 2000-х років Латинська Америка пережила макроекономічний спад, що супроводжувався високою інфляцією. Політична нестабільність і експропріація бізнесу в деяких країнах також не сприяла зростанню компаній. Не дивно, що це відбилося на продуктивності.

У свою чергу, з досягненням економічної і фінансової стабільності в останні кілька років зростання продуктивності прискорився. Дослідження МБР показує, що підйом міг би бути і більш стрімким і сприяв би збільшенню доходів, якби лідери уряду при розробці податкової, соціальної та інвестиційної політики брали до уваги продуктивність. І при такій ролі сектора послуг в економіці недостатньо говорити тільки про експортне конкурентоспроможності. Зростання продуктивності починається з внутрішнього ринку.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Чому?
Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация