Що ж сталося з гривнею?

15:30

Віднімати у читача час описом прес-конференції на економічні теми справа невдячна. Але ставлення різко змінюється, якщо в країні криза.

Віднімати у читача час описом прес-конференції на економічні теми справа невдячна. Але ставлення різко змінюється, якщо в країні криза. Всіх починає страшно цікавити тема фінансів, курсові різниці та розмір депозитної ставки, навіть якщо в кишенях свище вітер.

Коротка історія «питання».

У проміжку з 13-го по 20-е січня обсяг продажів валюти на українському міжбанку не перевищував 1,8 млрд. Доларів. Але 27 січня через ринок «прогнали» 4,4 млрд., 28-го січня - 5 млрд., 3-го лютого - 4,5 млрд. Це був рекорд для українського міжбанку. У підсумку, ми побачили нові ціни на долар 27 січня долар коштував 8,62, 3 лютого - 8,74 і 5 лютого - 9,05

6-го лютого Правління Національного Банку України видає Постанову № 49 «Про заходи щодо діяльності банків і проведенні валютних операцій». Ця «Постанова» обмежує банки в проведенні валютних операцій. В тому числі, в роботі з фіз. особами встановлює «стелю» в 50 тисяч гривень. Але найцікавіше: «Підприємства повинні попередньо зараховувати гривню на окремий рахунок 2900« Кредиторська заборгованість за операціями купівлі-продажу іноземної валюти ... ». Кошти можуть бути перераховані не раніше шостого операційного дня після зарахування гривень на цей рахунок.

У сірій комерційної реальності це означає, що підприємство, яке хоче купити валюту, зобов'язане перерахувати гроші на спецрахунок, і тримати її там шість банківських (читай, вісім календарних) днів. Перерахувати потрібно «з запасом», тому що взагалі нікому невідомо, який курс буде на день покупки.

Невелика калькуляція показує, що на інвойс (рахунок на оплату однієї вантажівки з імпортним товаром), вартістю один мільйон гривень (111 тис. Доларів за курсом 9,0 для простоти рахунку) при ставці кредитного відсотка 19% річних бізнесмен втратить додатково 4 164 грн. (463 долара). «Але кого це гребе?», Як висловився один фінансовий директор.

12 лютого на прес-клубі на тему: «Курсові заходи НБУ: який вплив матимуть на реальний сектор спроби регулятора утримати гривню?», Олена Анатоліївна Щербакова, директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ розповіла публіці:

«ЦБ почав працювати своїми класичними інструментами ... є пікові навантаження. І наше завдання їх згладжувати. Національний Банк залишиться на ринку. Це перший пункт нашого меседжу ... Розуміючи що напруга пов'язано з ліквідністю, Національний банк буде користуватися класичними монетарними інструментами під заставу державних цінних паперів. Ми моніторимо в щоденному режимі ... Ситуація по вкладах нормальна. Третій інструмент - постанова ... забула як точно звучить у назві ... Ми провели роботу з банками, банки провели роботу з клієнтами. Платежі йдуть, не зупиняються. Заходи, які були вжиті, були спрямовані на спекулятивні операції ».

Взагалі-то написане в «постановив № 49» означає саме повну зупинку платежів на 6 (шість) банківських і 8 (вісім) календарних днів з моменту вступу в силу. З 7-го лютого. Це також означає, що аж до Дня Святого Валентина господарюючі суб'єкти були відрізані від покупки валюти. Котирування на міжбанку були, але вони не відображали реального попиту. Типу, «висить груша, не можу з'їсти».

Виступав наступним, старший радник ПАТ "Альфа-Банк" (Україна), член Ради Національного Банку України Роман Шпек своєю мовою спочатку «запалив» присутніх. Слухаючи його, Олена Анатоліївна навіть перестала посміхатися. Перша частина спічу виявилася розповіддю про катастрофічний стан економіки і гнівним викриттям некомпетентності чиновників з Національного Банку України.

«Проблеми Нац. Банку обумовлені не стільки скороченням золотовалютних резервів, скільки станом державних фінансів взагалі, глибоким дефіцитом державного бюджету і навіть Микола Янович, перед тим як сказати «Гудбай» заявив 10 січня, що у держави вже немає грошей для розрахунків. Національний Банк скоро стане номінантом на премію руху Зелених «За внесок за збільшення доходів бюджету без забруднення навколишнього середовища». Вкрай негативний інвестиційний клімат, низька ділова активність. Великий обсяг тіньової економіки і надмірні пільги за рахунок державного бюджету і стабільний неефективний валютний курс протягом двох років. При тому, що обсяг золотовалютних резервів набагато менше, ніж у Росії (500 млрд.доларів) і інших країн з економікою, що розвивається. І тут ще «наклалися» дії ФРС (Федеральної Резервної Системи). І все це призвело до втрати довіри бізнесу і громадян до фінансової системи ... Ми всі знаємо, який бюджет був прийнятий на 2014-й рік. Глибина дефіциту бюджету ... прихованого, без обліку дебіторської заборгованості становить 130 млрд. Гривень ... Недовиконання дохідної частини бюджету тільки в січні склав 6 млрд. Гривень. Якщо не переглянути бюджет ... Необґрунтовані пільги на ПДВ складають 16-20 млрд., А з урахуванням податку на прибуток, сума пільг становить 35 млрд. ».

В душі піднялася хвиля гніву, і я став подумувати про те, чи не час йти на Грушевського запалювати покришки. Але гнів швидко пройшов, тому що Роман Васильович несподівано змінив платівку.

«... підсумковий результат за грудень був позитивний. І тут би хотів звернути увагу чиновників Нацбанку і представників ЗМІ на силу слова ... ».

Далі пішла «бодяга» про девальвацію довіри в якості головної причини проблем з курсом.

«... Давайте пояснимо, що нічого особливого не сталося. Девальвація рубля і казахського тенге глибше. Грів на сильна не резервами, а конкурентоспроможністю нашої економіки ... ».

Ось так він і метався між розумними і красивими. «Розвал економіки» при її повної «конкурентоспроможності» ... Ну що тут скажеш? Ех, Роман Васильович !!!

Президент ICC Ukraine Володимир Ігорович Щелкунов говорив менше і зосередився на «взаємодії банків і НБУ». Але, в підсумку, все ж не витримав і зауважив, що гривню не втримати без зовнішньої допомоги. І «кожен тиждень зволікання наближає до краху».

Доктор економічних наук, Голова Правління «Інституту економічних досліджень», Ігор Валентинович Бураковський зосередився на економіці, точніше, на те, що від неї залишилося.

Підсумкова оцінка «досягнень» влади в цілому, і НБУ зокрема, з його вуст прозвучала так: «нецивілізованих політизація економічних процесів».

Потім дали слово журналістам. Ну що можуть запитати журналісти у корифеїв фінансового Олімпу? Жалюгідне «Що відбувається з« Брокбізнесбанком »і на що сподіватися його вкладникам?». Фінансові корифеї з НБУ проігнорували нікому не потрібне питання.

На запитання кореспондента Facenews.ua (тобто, мене): «Не розповість пані директор Генерального департаменту шановна Олена Анатоліївна про те, звідки взялася грошова маса, обвалила гривню, і чи не має вся ця історія ознаки спекулятивної гри?», Олена Анатоліївна довго «Не парілась» і процитувала саму себе з вступної частини: «ЦБ використав свої класичні інструменти».

Треба зауважити, що питання не пусте. У 2008-му році, коли президентом був Ющенко, а НБУ очолював Стельмах, теж сталося знецінення української валюти. Тоді гривня стрімко обвалився з 5,5 до 8,5.

Екс-нардеп і екс-представник президента при Кабміні Володимир Лановий сьогодні заявляє, що в 2008-му, незадовго до обвалу гривні, НБУ видав короткострокові кредити на суму понад 100 млрд. Гривень. Калькуляція простенька: на 100 млрд. Ви купуєте 18 млрд. 181 млн. 818 тисяч доларів за курсом 5,5. Після обвалу, щоб повернути кредити, вам вже потрібно 11 млрд. 764 млн. 705 тисяч доларів за курсом 8,5. І, як казав наш дорогий шеф, не відходячи від каси, у вас залишається 6 млрд. 417 млн. 112 тисяч доларів чистого «навару».

Але, це ми замріялися ... Повернемося до нашої різаною папері. Треба думати, завдання, яке ставили перед собою керівники Нац. Банку, йдучи на цю «пресуху», переконати населення в тому, що «в падінні гривні винна американська ФРС, але« ситуація під контролем »і боятися нічого». Прозвучало це, м'яко кажучи, непереконливо.

Щодо того, чи може Національний Банк України виправити ситуацію шляхом більш активної роз'яснювальної роботи, як радить Роман Шпек, є чудовий анекдот:

Зустрічаються білочка і скунс. Скунс скаржиться білочку:

- Ось дивись білочка: ми з тобою адже дуже схожі. І шерстка у мене не гірше. І хвостик такий же пухнастий. І навіть забарвлення пооригинальнее. Але тебе все хочуть погладити - погодувати, а мене ніхто не любить.

Білочка, подивилася на нього, подумала і каже:

- Напевно, у тебе просто промоушн хріновий.

Автор: Едуард Остапенко

Google+

«Але кого це гребе?
Лютого на прес-клубі на тему: «Курсові заходи НБУ: який вплив матимуть на реальний сектор спроби регулятора утримати гривню?
Ну що тут скажеш?
Ну що можуть запитати журналісти у корифеїв фінансового Олімпу?
Жалюгідне «Що відбувається з« Брокбізнесбанком »і на що сподіватися його вкладникам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация