Що ми знаємо про Ангелів?

  1. «Сила Божа» - так перекладається з єврейського на російську мову ім'я Архангела Гавриїла. Він зіграв...
  2. Спірні питання про природу ангелів
  3. Ангели і люди
  4. Драма на Небесах
  5. Наші друзі та охоронці

«Сила Божа» - так перекладається з єврейського на російську мову ім'я Архангела Гавриїла. Він зіграв особливу роль і в старозавітній, і в новозавітній Священної історії. Саме він з'явився пророку Даниїлу і відкрив йому таємниці про пришестя Месії, гоніння антихриста і кінці світу, він надихав пророка Мойсея на написання Книги Буття, він повідомив Захарії звістку про майбутнє народження первістка - Іоанна Хрестителя. І саме цей Архангел з'явився в Назареті Діві Марії зі звісткою про обрання Її бути Матір'ю Христа Спасителя. На думку деяких отців Церкви, Архангел Гавриїл також зміцнював Спасителя під час молитви в Гефсиманському саду.

Собор святого Архангела Гавриїла святкується Церквою на наступній день після свята Благовіщення. Цього року він припадає на 8 квітня і збігається з Великоднем. В цей день, прославляючи ангелів, нам, напевно, варто було б задуматися: а що ми знаємо про них? Звернемося за відповідями до Святого Письма і Передання Церкви.

Професія: вісник

Слово «ангел» в перекладі з грецького означає «вісник». У грецькій мові воно є однокореневі зі словом Євангеліє ( «Блага вість»). Як ми бачимо, це слово ємко свідчить про ту, можна так сказати, задачі, яку вони виконують по відношенню до людини: звіщати дітям занепалого Адама волю Божу. У Святому Письмі ангелами називають іноді і людей, але в класичному розумінні Ангел - це безтілесний дух.

Ангельський світ був створений Богом до створення людини. Більшість святих отців вважали, що Ангели створені і перш за все матеріального світу. На початку створив Бог небо і землю, - каже нам Святе Письмо (Бут. 1, 1), що вказує на послідовність творіння. Ще один аргумент на користь цього ми знаходимо в Книзі Йова, де сказано, що Бог основував, і всі сини Божі в цей момент вигукували від радості (див .: Іов. 38, 4, 7), що також дозволяє зробити висновок: небесні Сили тоді вже існували. А ось преподобного Федора Кирський вважав, що Ангели створені разом з матеріальним світом, пояснюючи це тим, що безтілесні духи все ж потребують місці, де їх знаходження могло б бути локалізовано, а значить, не могли з'явитися раніше світу з його простором і часом.

Спірні питання про природу ангелів

Про природу Небесних Сил ми дуже мало знаємо напевно - в цій темі багато приватних богословських думок, припущень Про природу Небесних Сил ми дуже мало знаємо напевно - в цій темі багато приватних богословських думок, припущень. Преподобний Іоанн Дамаскін пише: «Ангел є природа розумна, обдарована розумом і вільною волею». При цьому ми не можемо з упевненістю сказати, єдиносущні чи Ангели між собою, або кожен з них володіє своєю неповторною природою.

Ангели наділені досконалістю, силою, могутністю, до певної межі вони можуть передбачити майбутнє або прогнозувати його з високою часткою ймовірності. Ангели безтілесні, у них немає ні віку, ні статі. Однак деякі святі отці говорять про те, що безтілесність безтілесних духів відносна. Питання про це відноситься до галузі богословської думки. Він докладно розбирався на VII Вселенському Соборі в зв'язку з питанням про можливість зображення Безплотних Сил на іконах. Тоді було схвалено думку єпископа Іоанна Фессалонітського, який вважав, що Ангели мають тіла «воздухообразние і огнеобразность», а значить, в принципі можуть зображуватися на іконах.

Ангели, як і всі створене істоти, живуть в просторі і часі. Вони не можуть перебувати в кількох місцях одночасно: коли вони славословлять Бога на Небі, їх немає на землі, а коли Господь посилає їх на землю, їх немає на Небесах. Однак безтілесні духи володіють незрівнянно більшою свободою пересування в просторі в порівнянні з людьми: можуть переміщатися з величезною швидкістю і їх, за словами преподобного Іоанна Дамаскіна, не можна затримати «ні стінами, ні дверима, ні запорами, ні печатками».

Ангели вічні і безсмертні. Однак їх вічність докорінно відрізняється від вічності Бога. Вічність Ангелів має початок, тому що вони були створені. Чи означає це, що їх буття має кінець? На це питання у святих отців теж немає однозначної відповіді. Наприклад, святий Іоанн Дамаскін вважає, що Небесні Сили безсмертні проти природи, а по благодаті. Так як у їх буття є початок, то повинен бути і кінець, але благодать Божа дарує їм безсмертя. Святитель же Григорій Палама вважає, що Ангели безсмертні по природі: адже занепалі ангели відпали від Божественної благодаті, і тим не менше їх буття не припиняється.

Небесні Сили мають досконалою природою. Досконалість її виражається в тому, що вони постійно можуть споглядати Бога і оспівувати Його. Господь Ісус Христос говорить про Ангелів, що вони на Небесах завжди бачать лице Отця Небесного (див .: Мф. 18, 10). Однак досконалість Ангелів теж обмежена: вони, як і люди, не можуть збагнути сутність Божу. Крім того, в Євангелії сказано, що вони не знають день і годину Другого пришестя (див .: Мк. 13, 32).

Всі святі отці згодні з тим, що Ангели не можуть творити чудес своєю власною силою - тільки по благодаті, яку мають від Бога. Існує думка, що вони взагалі не наділені творчими здібностями - так вважає, наприклад, святий Іоанн Дамаскін, кажучи, що «Ангели не суть творці». Деякі святі отці пов'язують цю рису ангельської природи з безтілесністю.

Ангели і люди

Безтілесні духи перевершують людей і розумом, і силою, але найбільше досконалість ангельської природи проявляється в святості.

Серед святих отців немає єдиної думки з питання про те, хто був створений більш досконалим - Ангели або люди. Святитель Григорій Палама, спробувавши синтезувати різні точки зору, прийшов до наступного висновку: в момент творення ступінь богообразность в людині була більше, але після гріхопадіння, тобто в своєму теперішньому стані, людство знаходиться незмірно нижче всього ангельського світу. Однак Господь Ісус Христос як істинний Людина по людству Своєму вище Ангелів, а Божа Матір відзначається Церквою як «чесна херувимів і славніша без порівняння Серафим».

Після гріхопадіння світ ангельський був закритий для поглядів людей, а безтілесних Сил стало важко дивитися на нас з-за людської гріховності. Ось як пише про це святитель Григорій Дивослово: «Перш, ніж Спаситель наш народився плоттю, ми мали розбіжність з Ангелами, від слави і чистоти яких ми далеко відстояли виновностью первородного гріха і щоденними гріхами. Оскільки за гріхи ми були усунені від Бога, то і Ангели, громадяни Божі, усунених нас відкидали від свого спілкування. Але оскільки ми визнали Царя свого, то і Ангели знову визнали нас своїми співгромадянами. Отже, улюблені браття, постараємося, щоб не опоганювала нас ніяка нечистота, якщо ми, по вічного передбаченням, громадяни Бога і рівні Ангелам ».

Драма на Небесах

На жаль, саме в ангельський світ сталася катастрофа відпадання від Бога, в яку потім був залучений і людський рід. Зі Святого Письма ми знаємо, що злі духи спочатку були добрими, а потім з власної волі відпали від Творця. Відомо, що Бог ангелів, що не зберегли початкового стану свого, але кинули житло, зберіг у вічних кайданах під темрявою, на суд великого дня (Юд. 1, 6).

Святе Передання говорить про все це більш детально. Спочатку упав один ангел - Денница, який і став родоначальником гріха в цьому світі. За ним, як пише святий Іоанн Дамаскін, «було і разом впало безліч підлеглих йому ангелів». Святі отці кажуть, що причиною катастрофи стали гордість і заздрість Зоряниці. Будучи вищим з усіх безтілесних духів, він, згідно святителю Григорію Богослову, «возмечтал про царственої честі великого Бога <...> і, захотівши бути богом, весь став темрявою». Деякі богослови - наприклад, святитель Василій Великий - вважають, що причиною заздрості стало творіння людини, який був удостоєний від Бога особливої ​​честі. Ті Ангели, які зберегли вірність Богу, виступили проти сонму злих духів і здобули над ними перемогу під проводом Архангела Михайла, чиє ім'я означає «Ніхто як Бог».

Вірні Ангели стали святими і вже не можуть грішити. Занепалі духи, навпаки, настільки сильно спотворили свою природу, що вже не здатні на покаяння. За припущенням святителя Василя Великого, покаяння було можливо для диявола до того моменту, поки він не спокусив перших людей.

Наші друзі та охоронці

Святим Ангелам як істотам безгрішним боляче споглядати наше жалюгідне гріховне становище. Відповідно до думки святих отців, людський гріх вони сприймають так само, як людина сприймає нудотний запах. Ось як пише про це святий Василій Великий: «Як бджіл відганяє дим і голубів сморід, так і хранителя нашого життя - Ангела - віддаляє многоплачевний і смердючий гріх».

І тим не менше Небесні Сили мужньо виконують покладену на них Господом завдання захищати занепалого людини від бісівських нападів і всіляко сприяти нашому спасінню і поширенню правдивої віри. Кожній людині при хрещенні дається Ангел-хранитель, який всюди супроводжує йому в земному житті і не залишає його душу після смерті.

Газета «Православна віра» № 07 (603)

В цей день, прославляючи ангелів, нам, напевно, варто було б задуматися: а що ми знаємо про них?
Чи означає це, що їх буття має кінець?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация