Що означає закон про деокупацію Донбасу

Ілюстрація REUTERS

Верховна Рада України прийняла закон «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях» (реєстраційний номер 7163).

Як передає кореспондент УНІАН, за дане рішення проголосували 280 народних депутатів.

Зокрема, за закон проголосували 123 депутати від "Блоку Петра Порошенко", 76 від "Народного фронту", 17 від Радикальної партії Ляшко, 22 від "Самопомочі" і 15 від "Батьківщини". У той же час, фракція "Опозиційного блоку" не голосувала в повному складі.

Перед голосуванням з голосу був зачитаний ряд поправок, які були не підтримані під час обговорення, але в пакеті були підтримані перед голосуванням за закон. Також доповідач по законопроекту народний депутат Іван Винник (фракція "БПП") з голосу зачитав ряд поправок, яких раніше не було в тексті.

Верховна Рада України визначає в законі, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності.

У законі не виписана дата окупації, але є посилання на раніше прийнятий закон, де такою датою визначено 20 лютого 2014 року.

Тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях визнаються частини території України, в межах яких збройні формування РФ і окупаційна адміністрація РФ встановили і здійснюють загальний ефективний контроль. У законі сказано, що кордони і перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих в Донецькій і Луганській областях, визначаються президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленому на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Законом діяльність збройних формувань РФ і окупаційної адміністрації Росії в Донецькій і Луганській областях визнаються такими, що суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, які є незаконними, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним.

Читайте також Рада прийняла закон про деокупацію Донбасу

Законом відповідальність за моральний і матеріальний збиток, нанесений державі Україна, органам державної влади і органам місцевого самоврядування, фізичним і юридичним особам, покладається на Російську Федерацію.

Відповідно до закону, особи, які беруть участь у збройній агресії РФ або залучені до участі в окупаційній адміністрації Росії, несуть кримінальну відповідальність за діяння, які порушують законодавство України та норми міжнародного гуманітарного права.

У законі зазначено, що Україна не несе відповідальності за незаконні дії і рішення Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях.

Відповідно до закону, факт остаточного виведення і повної відсутності всіх збройних формувань Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях встановлюється міністром оборони України та міністром внутрішніх справ України шляхом спільного подання президенту України, який виключно на цій підставі приймає відповідне рішення.

Відповідно до закону, початок і завершення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях визначаються окремими рішеннями президента України.

Відповідно до закону, стратегічне керівництво силами і засобами Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, здійснює Генеральний штаб Збройних мул України.

Керівництво силами і засобами Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, що залучаються до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо в Донецькій і Луганській областях, здійснює командувач об'єднаних сил, який призначається пре резидентів України за поданням начальника Генерального штабу - головнокомандувача Збройних Сил України.

Відповідно до закону, командувач об'єднаних сил реалізує свої повноваження через Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ. При цьому повноваження командувача об'єднаних сил і положення про Об'єднаному оперативному штабі визначаються і затверджуються президентом України.

Військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи, які залучаються до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, на час проведення таких заходів підкоряються командувачу об'єднаних сил, рішення якого є обов'язковими до виконання .

Законом визначено, що в'їзд осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях і виїзд осіб, переміщення товарів з таких територій здійснюються через контрольні пункти в'їзду-виїзду. При цьому передбачено, що порядок в'їзду осіб, переміщення на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій визначається Кабінетом міністрів України.

У прикінцевих та перехідних положеннях передбачено, що цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем ​​його опублікування.

Пропонувалося визнати таким, що втратив силу Закон України «Про створення вільної економічної зони« Крим »і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», але поправка не була підтверджена, тому закон продовжує діяти. У той же час мова йде про доручення уряду визначитися з питаннями, які стосуються економічних і фінансових питань, що стосуються переселенців з Криму.

Також внесено зміни до статті 18 Закону України "Про боротьбу з тероризмом", якими передбачено, що антитерористична операція може бути завершена в зв'язку з введенням воєнного чи надзвичайного стану або з початком здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, передбачених Законом України «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на брешемо енно окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация