Що таке корупція простими словами. Види і методи боротьби

  1. визначення корупції
  2. Види і форми корупції
  3. причини корупції
  4. Найбільш корумповані сфери
  5. приклади
  6. Чим небезпечна корупція?
  7. Статистика в СНД і світі
  8. Методи боротьби з корупцією
  9. висновки

Сьогодні про корупцію сурмлять на всіх кутах, звинувачують її у всіх бідах і невдачах, а також вважають своїм обов'язком поскаржитися на недбайливих чиновників, які все часто-густо хабарники

Сьогодні про корупцію сурмлять на всіх кутах, звинувачують її у всіх бідах і невдачах, а також вважають своїм обов'язком поскаржитися на недбайливих чиновників, які все часто-густо хабарники. Всі знають, що це найлютіший ворог соціального благополуччя і економічного розвитку країни, але саме парадоксальне, що боротися з корупцією по-справжньому особливо ніхто і не прагне. Ну а навіщо, якщо корупція це так зручно?

Хоч все і знають, що означає термін «корупція», мало хто знає, що проблема ця стара як світ. Можливо ви здивуєтеся, але навіть в первісних суспільствах було прийнято робити підношення вождям або жерцям, щоб домогтися їх розташування. Тоді виникає логічне запитання - якщо корупція в світі існує рівно стільки ж, скільки живуть люди на цій землі, то можливо корупція це невід'ємна частина існування будь-якого людського суспільства? Тоді як з нею боротися, якщо це частина людської природи?

Звучить логічно, але як тоді пояснити, що є країни, в яких корупції немає? Звичайно ж, звинуватити у всьому матінку-природу дуже легко і зручно, але ж сперечатися з фактами досить непросто. ProstoCoin пропонує поговорити просто про складне і розібратися нарешті, чому ми ніяк не можемо впоратися з цією бідою.

визначення корупції

Напевно ви прекрасно знаєте, що являє собою дане поняття. В основному під корупцією розуміють використання службового становища з метою отримання особистої вигоди. Як правило, дане поняття ототожнюють з поняттям «хабарництво». Однак варто зауважити, що значення слова «корупція» цим не обмежується. Слово corruptio в перевдена з латині означає «розкладання, псування». Корупція має безліч проявів: продажність; незаконне привласнення товарів, послуг і активів (в тому числі і грошових коштів); непотизм і т.д. Більш того, корупція існує не тільки в системі державної служби, а й у приватному секторі теж.

Ключовою особливістю даного феномена є саме конфлікт інтересів посадової особи і його роботодавця, тобто підприємства, соціуму, держави і т.д. Основним фактором, що визначає існування корупції, є саме можливість отримати будь-яку вигоду (не обов'язково матеріальну), а ключовим стримуючим фактором в даному випадку виступає можливість понести покарання за скоєне. Іншими факторами, які визначають можливість існування корупції є правовою скепсис, правова неграмотність громадян і низький рівень громадянської самосвідомості.

Корупція - соціальне явище, а це має на увазі залучення двох сторін в даний процес. Одна сторона надає другій якусь вигоду в обмін на задоволення своїх інтересів, а також можливість зловживати службовим становищем другої сторони. А друга сторона, в свою чергу, виступає одержувачем цієї вигоди і виконує вимоги першої сторони. Це може включати себе виконання / невиконання своїх службових обов'язків, надання будь-якої інформації і т.д.

Види і форми корупції

Поняття корупції неймовірно багатогранне, відповідно, в залежності від певних параметрів можна виділити кілька основних видів:

Залежно від сфери прояву:

  • адміністративна корупція і як її різновид побутова;
  • ділова корупція;
  • політична корупція.

Залежно від форми переслідуваної вигоди:

  • хабар;
  • взаємовигідний обмін люб'язностями (патронаж, непотизм).

Залежно від рівня поширення:

  • низова (індивідуальна);
  • верхова (інституційна);
  • міжнародна.

Залежно від прояву виділяють такі основні форми корупції:

  • хабарництво;
  • зловживання своїм становищем і владою;
  • торгівля внутрішньою інформацією;
  • непотизм / заступництво / фаворитизм;
  • лобізм;
  • розтрата;
  • нецільове використання коштів.

причини корупції

Причин існування такого явища як корупція незліченну безліч. Звичайно ж, ми не будемо перераховувати їх всі, зосередимося на лише на основних.

Напевно основним мотивом, який змушує людей йти на подібний злочин, є проста людська жадібність. Саме жадібність штовхає людей на подібні вчинки, змушуючи забути про моральні засади. Іншими першочерговими мотивами виступають:

  • низький рівень освіти, виховання, соціальної відповідальності, самосвідомості, відсутність почуття обов'язку і інші особисті характеристики учасників акту корупції;
  • низький рівень доходів, відсутність можливостей зростання і самореалізації;
  • дисфункція правової та судової системи, відсутність адекватного покарання за подібне правопорушення, подвійність законів (одна і та ж стаття може трактуватися по-різному);
  • відсутність єдності виконавчої влади, професійна некомпетентність, бюрократизм;
  • низький рівень правової грамотності населення;
  • зацікавленість обох сторін-учасників акту корупції.

Найбільш корумповані сфери

Transparency International - неурядова міжнародна організація по боротьбі з корупцією та дослідженню її рівня по всьому світу, щорічно публікує звіт, в якому представлені результати їх дослідження, а також розрахований Індекс сприйняття корупції практично для всіх країн світу.

Згідно зі звітом Transparency International за 2017 рік, в таких країнах, як Україна, Казахстан і Росія, багато громадян зізнаються, що вони не тільки хоч раз в житті були змушені дати хабар, а й також регулярно змушені платити так звані «благодійні» внески.

Згідно зі звітом Transparency International за 2017 рік, в таких країнах, як Україна, Казахстан і Росія, багато громадян зізнаються, що вони не тільки хоч раз в житті були змушені дати хабар, а й також регулярно змушені платити так звані «благодійні» внески

У звіті «Барометр світової корупції» повідомляється, що хабарництво особливо процвітає в органах державної влади, в держзакупівлі, в освіті, в охороні здоров'я, в правоохоронних органах, в митних органах, в поліції, в судах, в збройних силах, в будівництві і в спорті . Більш того, виявилося, що навіть у священнослужителів не виявилося нічого святого, адже корупція існує навіть в церкві. Результати досліджень продемонстрували, що вона успішно розвивається також і в сфері жкг.

приклади

Випадки хабарництва в даний час, м'яко кажучи, часті. Новинна стрічка часто рясніє повідомленнями про викриття чергової масштабної корупційної схеми. Всі ми чули про справу Онищенко, газових схемах Курченко, операції «Янтар», справі Олексія Улюкаєва, справі «Оборонсервіс» і багатьох інших.

Корупція в сфері державних закупівель взагалі тема окрема. Сама система державних і муніципальних закупівель є однією з найбільш «сприятливих» для здійснення корупційних схем. Згідно з деякими статистичними даними, від 60 до 90% всіх держзакупівель проводяться з порушеннями. В цілому, вся економічна сфера благоволить процвітанню корупції.

Однак мало хто усвідомлює, що ми маємо справу з корупціонерами буквально кожен день в нашому повсякденному житті. Найбільш часто з ними ми стикаємося в сфері освіти. Так, наприклад, в школі директор часто збирає гроші на ремонт або на нові штори, в ВУЗах студенти купують папір для потреб кафедри і т.д. Корупція в медицині також вже сприймається як належне. Благодійні внески в лікарні явище часте, що вже говорити про «подарунки» лікарям і медсестрам. Корупція в армії - справа звична. Так, наприклад, нерідко платяться «відступні» у військкоматах. Корупція в слідчому комітеті, в прокуратурі і в суді більшість громадян не стосується, проте випадки хабарництва в даній сфері неймовірно часті. У новинах ми часто чуємо про те, що бізнесмена, який збив людей, виправдали, або що слухання якої-небудь справи затягується на невизначений термін.

Чим небезпечна корупція?

Якщо вам здається, що корупція - явище нешкідливе, то ви глибоко помиляєтеся. Її егатівное вплив на державу, суспільство і кожного громадянина зокрема важко переоцінити. Продажність підриває моральні підвалини суспільства, перешкоджає економічному зростанню і розвитку держави, псує його імідж на міжнародній арені, а також призводить до ряду наступних проблем:

  • неадекватний розподіл і використання державного бюджету і ресурсів або ж нераціональне управління доходами і витратами компанії;
  • недоотримання податків (прибутку);
  • зниження ефективності функціонування економіки в цілому і її суб'єктів зокрема;
  • погіршення умов функціонування економіки в цілому і її суб'єктів зокрема;
  • зниження інвестиційної привабливості економіки в цілому і її суб'єктів зокрема;
  • зниження якості послуг, що надаються (мова йде як про суспільний сервісі, так і про послуги, що надаються комерційним сектором);
  • нецільове використання міжнародної допомоги країнам, що розвиваються, що призводить до збільшення боргового тягаря держави; нецільове використання кредитних коштів, що нерідко призводить до банкрутства підприємств;
  • збільшення соціальної нерівності;
  • зростання організованої злочинності;
  • зростання соціального невдоволення і т.д.

Статистика в СНД і світі

Організація Transparency International щорічно проводить статистичні дослідження з метою визначення рівня корупції в різних країнах світу, на основі отриманих даних розраховується Індекс сприйняття корупції і складається рейтинг країн світу.

Країна 2017 рік 2016 рік 2015 рік Данія 2 місце 1 місце 1 місце Сінгапур 6 місце 7 місце 8 місце Німеччина 12 місце 10 місце 10 місце США 16 місце 18 місце 16 місце Азербайджан 122 місце 123 місце 119 місце Казахстан 122 місце 131 місце 123 місце Україна 130 місце 131 місце 130 місце Росія 135 місце 131 місце 119 місце

Країна 2017 рік 2016 рік 2015 рік Данія 2 місце 1 місце 1 місце Сінгапур 6 місце 7 місце 8 місце Німеччина 12 місце 10 місце 10 місце США 16 місце 18 місце 16 місце Азербайджан 122 місце 123 місце 119 місце Казахстан 122 місце 131 місце 123 місце Україна 130 місце 131 місце 130 місце Росія 135 місце 131 місце 119 місце

Згідно з інформацією, представленою в останньому звіті «Барометр світової корупції», більшість жителів країн СНД (56%) не вірить, що від них залежить результативність боротьби з корупцією. В середньому по СНД 30% громадян були змушені давати хабарі. Варто зауважити, що аналогічний показник для країн Європейського союзу становить всього 9%.

Крім того, згідно з даними, отриманими в ході дослідження аудиторської компанії PwC, практично 30% менеджерів вищої ланки великих компаній в країнах СНД мали справу з хабарництвом та іншими проявами корупції.

Варто звернути увагу, що за останні кілька років збитки від корупції зріс в п'ять разів. Також, результати дослідження повідомляють, що 57% опитаних незадоволені тим, як їхні уряди борються з корупцією (в Україні цей показник зашкалює - 87%).

Методи боротьби з корупцією

Антикорупція - це комплекс заходів, спрямованих на своєчасне попередження, виявлення, припинення і розслідування корупційних правопорушень, а також на мінімізацію та (або) усунення наслідків подібних злочинів.

В даний час активну боротьбу з корупцією ведуть практично всі країни світу, а ті, кому вдалося впоратися з нею, тримають ситуацію на контролі і проводять регулярну профілактику. Більш того, війну продажності сьогодні оголосили вже і міжнародні організації, приклад тому - ООН і Transparency International. Найбільших успіхів в боротьбі з корупцією домоглися такі країни, як Сінгапур, Гонконг, Данія, Швеція.

Єдиного підходу до викорінення даної суспільної проблеми не існує, однак основна ідея у всіх підходів одна - щоб звести рівень корупції до мінімального, потрібно усунути всі фактори, які роблять її існування можливим.

Ймовірно найрадикальнішим методом боротьби з корупцією є абсолютне оновлення всієї системи - розпустити владу, провести реформи в судовій системі, переписати основи державного управління.

Крім того, виділяють ще 3 дієвих методу боротьби з корупцією:

  • посилення покарань за подібні злочини, а також створення умов для своєчасного виявлення та припинення факту корупції;
  • створення економічних механізмів, які дозволять особам, наділеним особливими повноваженнями і владою, заробляти більше, не порушуючи при цьому закон, а також надати їм можливість для особистісного та кар'єрного зростання;
  • посилення впливу ринкової економіки, що сприяє зменшенню розміру потенційної вигоди від корупції.

З інноваційних методів боротьби з корупцією необхідно виділити можливість впровадження технології блокчейн для зберігання публічних даних. У 2017 році технологію почали тестувати в урядах окремих країн. Експерти впевнені, що впровадження блокчейна може гранично знизити можливість здійснення нелегальних коппупціооних схем завдяки зберіганню інформації у відкритому реєстрі.

Більш того, свою ефективність в боротьбі з корупцією довела робота з суспільством. В даному контексті мова йде про підвищення рівня правової та політичної грамотності населення, інформаційне забезпечення громадян, підвищення рівня громадянської відповідальності та самосвідомості і т.д.

висновки

У даній статті ми з вами коротко обговорили, що таке корупція і як з нею боротися. Це явище робить згубний вплив на економіку і добробут країни. Сприяючи зростанню і процвітанню хабарництва, ми робимо гірше самим же собі. На жаль, ми з вами живемо в такій країні, де навіть дитина знає, що значить «продажний чиновник». Можливо вам здається, що ця проблема вас не стосується, але в дійсності це далеко не так. Корупція стосується всіх і кожного. Чи не знімайте з себе відповідальність. Повірте, від кожного з нас залежить успіх боротьби з розкладанням суспільства.

Ну а навіщо, якщо корупція це так зручно?
Тоді виникає логічне запитання - якщо корупція в світі існує рівно стільки ж, скільки живуть люди на цій землі, то можливо корупція це невід'ємна частина існування будь-якого людського суспільства?
Тоді як з нею боротися, якщо це частина людської природи?
Звучить логічно, але як тоді пояснити, що є країни, в яких корупції немає?
Чим небезпечна корупція?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация