Що приховують бухти Севастополя

  1. Знайти порт Херсонеса
  2. Суду і амфори
  3. уламки війни
  4. З вантажем пшениці і золота

Місце, де розташований сучасний Севастополь, заселено людьми вже більше 2,5 тис. Років, а історія самого міста - це, перш за все, дві його героїчні оборони: під час Кримської (1853-1856) і Великої Вітчизняної воєн. Життя людей тут завжди була пов'язана з морем, а після заснування Севастополя в 1783 році - з Чорноморським флотом, головною базою якого є місто-герой. Місце, де розташований сучасний Севастополь, заселено людьми вже більше 2,5 тис

Підводний човен «Камбала» заходить в Південну бухту Севастополя, 1908-1909 рік

© Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University / Wikimedia Commons

У травні цього року археологи знайшли уламки підводного човна "Камбала", що затонула в результаті катастрофи біля берегів Севастополя в 1909 році. Тоді "Камбала" брала участь в маневрах Чорноморського флоту, провела першу в історії російського підводного флоту успішну нічну атаку. Після цього через помилку командира сталося зіткнення субмарини з лінійним кораблем "Ростислав". Човен виявилася розрізана на дві частини і затонув. Про кораблях різних часів, які загинули в акваторії Севастополя - від мису Лукулл до мису Сарич, - в матеріалі ТАСС.

Знайти порт Херсонеса

Велика частина археологічних знахідок біля берегів Севастополя відноситься до періоду Херсонеса, заснованого в 424-421 роках до н.е. як давньогрецька колонія і проіснувало до кінця ХIV століття. "Херсонес був не менше великим і багатим містом, ніж Пантікапея (давньогрецьке місто на місці сучасної Керчі - прим. ТАСС). Але в Пантікапеї відомий порт, а у нас є і театр, і прекрасна система оборони міста, багаті громадські будівлі. Напевно повинен бути і хороший порт ", - розповідає заввідділом підводної археології музею-заповідника" Херсонес Таврійський ", кандидат фізико-математичних наук Андрій Букатов.

Вивчення порту дасть можливість дізнатися про торговельні зв'язки Херсонеса, їх інтенсивності в різні періоди існування міста. Ще в 1960-і роки археологи виявили біля входу в Карантинну бухту скупчення кераміки у вигляді плям. Тоді було висунуто припущення, що це сліди древніх корабельних аварій. "Але наші дослідження дозволяють припустити, що частина цього матеріалу відбувається зі зруйнованого берега, а частина - це сліди діяльності порту. У ті часи не весь товар вивантажуються на берег безпосередньо з корабля, підходили маломірні судна, на них відбувалася перевантаження товару, а розбиті амфори летіли за борт, ось в цих місцях і спостерігається скупчення керамічного матеріалу ", - говорить археолог.

Музей-заповідник "Херсонес Таврійський"

© Олексій Павлішак / ТАСС

Сучасний урізу берега сильно відрізняється від берегової лінії тих часів. "Портові споруди в Карантинній бухті, якщо вони тут були, то розташовувалися від нинішнього урізу води досить далеко, тому що зараз вже знищена достатня частина узбережжя. За різними оцінками, близько 70 метрів берега знищено за весь час існування міста. Але наші дослідження дають навіть більший результат: може йти мова і про 90 метрах ", - пояснює Букатов.

Суду і амфори

"Берег Херсонеса втрачає кожні 100 років порядку 2,3-2,5 метрів, - каже кандидат історичних наук Віктор Лебединський, керівник підводно-археологічної експедиції Інституту сходознавства РАН. Причому якщо пологі схили затоплюються поступово і культурні шари залишаються незмінними, то скелястий північний берег Херсонеса обрушается, і археологам залишається лише піднімати вцілілі артефакти з води ".

Однією з великих знахідок останнього часу стало виявлення в 2015 році візантійського корабля X-XI століття в районі Балаклави, на глибині 83 метрів. "Судно чудово збереглося, на дні знаходяться не тільки амфори, а й прекрасно збереглися корабельні конструкції, тому що на такій глибині велика насиченість сірководнем, мінімальна органічне життя - немає хробака, який знищує дерево. У верхньому шарі корабельної аварії проглядається близько 250 амфор і їх великих фрагментів, місце їх виробництва - район Константинополя ", - розповідає археолог Лебединський.

Археологи підняли на поверхню п'ять амфор. "Нам вдалося з'ясувати, що в них перевозилося. В одній з амфор ми знайшли продавлені всередину амфори пробку з соснової кори, і в ній ми виявили отвір, що говорить про те, що в амфорі перевозили продукт, виділяв гази. А в той час єдиним таким продуктом було вино ", - говорить Лебединський. На його думку, все на кораблі було близько 500-700 таких амфор.

уламки війни

На дні Севастопольської бухти багато слідів драматичних подій різного часу. Наприклад, залишки вітрильників Чорноморського флоту, затоплених, щоб не пустити в гавань ворога. Під час Кримської війни англо-французький флот, який підійшов у вересні 1854 року до Севастополя, був у багато разів могутніше і технічно досконаліше Чорноморського. І тоді, щоб перепинити доступ в бухту, командування російським флотом прийняв рішення затопити поперек фарватеру п'ять лінійних кораблів і два фрегати.

"Відомо, що кораблі Кримської війни не всі були підняті. Частково вони були знищені вибухами, щоб не заважати згодом навігації. Але бухта давно не чистили, вона замулена, відповідно, [є] величезна кількість об'єктів, що знаходяться на дні головною Севастопольської бухти в мулі ", - говорить Лебединський.

Південна Бухта і Мис Павла, Севастополь, Крим, 1850-ті роки. На передньому плані видно будівлі, пошкоджені під час облоги міста в Кримську війну.

© Fine Art Images / Heritage Images / Getty Images

Ці залишки кораблів поки не виявлені. Зате знайдені більш пізні суду. "Нам вдалося локалізувати кілька великих об'єктів. Наприклад, судно зі сталевим клепаним корпусом, що відноситься до кінця XIX - початку XX століть, висота над рівнем дна порядку 3,3 метрів, завширшки - 8 метрів. Корабель поки не ідентифікований, але, можливо, це румунський ліхтер "Бессарабія", що йшов в складі німецького конвою, який був потоплений 9 травня 1944 року, в день звільнення Севастополя від фашистів ", - говорить Лебединський.

Якщо ліхтер "Бессарабія" - це "остання жертва війни", то на вході в Севастопольську бухту знаходяться і перші її жертви, відомі археологам. "Першою жертвою Чорноморського флоту під час Великої Вітчизняної був буксир СП-12. Він загинув в два або о третій годині ночі 22 червня 1941 року, ще до того, як німецькі війська перейшли Німан. Севастопольська бухта була замінована німецькою авіацією, щоб блокувати Чорноморський флот в базі. Буксир і став першою жертвою цих хв, підірвавшись на одній з них прямо при вході в Севастопольську бухту ", - говорить Лебединський.

Всього, за словами археолога, в севастопольській акваторії знаходиться кілька десятків великих артефактів часів Великої Вітчизняної війни. Це до десятка суден і кілька десятків літаків. Деякі з них вже відкриті і досліджені, але багато ще тільки належить знайти.

З вантажем пшениці і золота

На дні Севастопольської бухти лежать залишки лінкора "Новоросійськ", затонулого на Севастопольському рейді 29 жовтня 1955 року в результаті двох вибухів. Причини трагедії досі не відомі. Висувалися гіпотези про вибух донної міни часів війни або власного боєзапасу корабля, диверсії. У цій катастрофі загинуло 829 чоловік, включаючи аварійні партії з інших кораблів ескадри.

"На місці загибелі лінкора залишилася величезна кількість об'єктів - це фрагменти самого судна, а також, можливо, елементи амуніції. Ми занурювалися і знайшли матроський пояс, може бути, що належав одному з членів екіпажу. Всі знахідки з лінкора ми передамо в музей Михайлівській батареї" , - говорить археолог Лебединський.

А найбільшим об'єктом початку нинішнього століття біля берегів Севастополя вважається турецький суховантаж "Хадж Ізмаїл". "Він загинув в листопадовий шторм 2007 року в районі мису Херсонес: розламався і затонув", - говорить Лебединський.

Він загинув в листопадовий шторм 2007 року в районі мису Херсонес: розламався і затонув, - говорить Лебединський

І аварії продовжуються: в кінці липня цього року в штормову погоду під Севастополем біля мису Сарич на глибині 1,5 тис. Метрів затонув суховантаж Anda, що йшов під прапором Того з вантажем пшениці з Керчі в Тріполі.

У листопаді 1854 року в районі Севастополя пройшов потужний шторм, який знищив велику кількість судів англо-французької ескадри. Їх залишки зараз є предметом досліджень підводних археологів.

Фахівцям досі не вдається виявити залишки англійського корабля "Принц", що розбився тоді об скелі біля Балаклави. Передбачається, що парусно-гвинтовий транспорт перевозив золото для виплати платні воювали під Севастополем англійцям. "Шукати це судно стали в кінці XIX століття, хоча англійці завжди мовчали з цього приводу. Тому існує версія, що в момент аварії корабля ніяких грошей на кораблі не було, золото перевантажили ще в Константинополі", - розповідає Лебединський.

На початку 20-х років минулого століття для пошуків "Принца" в СРСР була створена ЕПРОП (ЕПРОН), яка згодом зайнялася підйомом затонулих судів і підводних човнів. Частина з них знову вводилася в лад, а інша відправлялася на переплавку.

Андрій Мединський

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация