Що Герман Титов сходив в туалет, зрозуміли лише 15 годин по тому

  1. Ненакрашенной в космос не можна
  2. фатальна нитка

Валентина Терешкова всіх обманула, коли списала нездужання на неякісні продукти

У трудовій книжці співробітників заводу «Зірка» написано, що вони все життя пропрацювали в «поштовій скриньці» - п / я. Змінювався тільки номер. Інженерний склад, який трудився під другою формою секретності, жив в спеціальному режимі навіть після звільнення. Фахівцям заборонялося не тільки виїжджати за кордон, а й з'являтися в місцях, де вони могли зустрітися з іноземцями. Лише кілька років тому була знята секретність з документації по створенню космічного скафандра. «Експрес газета» зустрілася з Наталією Опаріна, однією з тих, хто розробляв космічний скафандр.

Інженер Наталія Опаріна

- Я закінчила Інститут хімічного машинобудування, - почала розповідь провідний інженер дослідних випробувань заводу «Зірка» Наталя Михайлівна Опаріна. - На четвертому курсі нам пояснили, що спеціальність «закрита». Взяли підписку: як себе вести, куди не потикатися. Тема диплома «Скафандр» - закрита, захист теж.

У 1962-му я прийшла на завод «Зірка». Тільки гагарінський скафандр пройшов повз мене, в розробці інших я брала участь. І все майбутні герої космосу приїжджали до нас на завод для проходження випробувань. У нас були медичний відділ і центрифуга, німецька термобарокамерах, в якій створювалася температура від плюс 50 до мінус 50, барокамера і сурдокамері ... Хоча розвиток космічної галузі та приписують Хрущову, починалася епопея зі сталінських часів. Ракета створювалася не для мирних цілей, а щоб захищати інтереси країни не тільки в космосі, але і на Землі. Саме Сталін дав добро на розробку, тому вже через чотири роки після його смерті полетіла в космос перша ракета. Йосип Віссаріонович все розумів, тому, коли головний конструктор Сергій Корольов вирішив поміняти один тип вже не перспективною ракети на інший, тут же отримав схвалення вождя.

- А як же Хрущов? Адже саме при ньому ми запустили супутник і полетів Юрій Гагарін.

- Микита Сергійович був недалеким в цьому плані, блазнем. Для нього полетіти першими в космос було справою суто політичним, як і показати, що тільки в нашій радянській країні жінка може досягти таких же висот, як чоловік.

- Маєте на увазі Валентину Терешкову?

- Так. Корольов завжди говорив: «Жінка на кораблі - толку не буде!» Хоч і писали, що це була його ідея, він категорично не хотів бачити ніяких жінок в космосі. Але на цьому наполягав Хрущов ... Взагалі ми підготували п'ять дівчат - Жанну Єркін, Тетяну Кузнєцову, Валентину Пономарьову, Ірину Соловйову і Валентину Терешкову. До останнього вибирали, хто полетить. Скажімо, Соловйова - випускниця Московського авіаційного інституту, дочка професора. Але Хрущов наполіг на дочки ткалі, у якій навіть не було освіти. Але вона відвідувала авіаклуб і вважалася «народної».

Герман ТИТОВ увійшов в історію космосу як наймолодший космонавт - на момент польоту йому було 25 років. фото: re-actor.net

Ненакрашенной в космос не можна

- Як склалася доля інших чотирьох претенденток на політ?

- В історію вони не потрапили, хоча пройшли підготовчу програму. На полігон відправили двох: Терешкову і дублера - Соловйову. Пам'ятаю, їх усіх перед польотом відпустили у відпустку: «Дівчата, відпочиваємо, але щоб вага була незмінним». Але Жанна Єркін набрала три кілограми. Так її інструктор Нікітін ледве не зарубав: «Не схуднеш - відрахований із загону!» Всі дівчата були одного ваги, оскільки велике значення мала центрування космонавта в об'єкті. Жанна за два тижні скинула надлишки: на коні скакала, дієту дотримувалася. Відправитися в космос хотіли все: космонавт відразу отримував Зірку Героя Радянського Союзу, а дублерам вручався орден Леніна.

- Яка була задача Терешкової?

- Завдання всіх перших космонавтів - перевірка витривалості людського організму в космосі. Пам'ятаю, як фотографували Терешкову перед польотом. Завжди приходив один і той же фотограф - Голованов. Відповідальність велика: знімки побачить весь світ. Приходить Голованов, в космічному кріслі вже сидить Терешкова. А вона тоді не фарбувалася. Фотограф, зам'явшись, нам говорить: «Може, її підфарбувати?» В нашому випробувальному бюро працювали суцільно мужики. У дівчат з конструкторського бюро, звичайно, туш була - ленінградська, «плевалка», але вони до нас увійти не могли, оскільки вільне переміщення з відділу у відділ не допускалось. Я кого-то відправила в КБ за косметикою. Але Терешкова каже: «Нехай мене бачать такою, яка я є!» Однак нам все ж вдалося її переконати: «Тебе ж побачить весь світ! Ти - обличчя нашої країни ». Припудрили, губи підфарбували.

Удосконалена модель туалету

- Чи вважаєте, вона впоралася?

- Те, що вона зробила за майже три доби польоту, - це сходила в туалет по-маленькому в спеціальну чашу з ручкою, саме для неї сконструйовану. Її рвало весь політ. Корольов матюкався: «Поки я живий, ні одна баба більше в космос не полетить!» Так і сталося. Жодної жінки не було і на стартовому майданчику ... Після прильоту Терешкова сказала службі безпеки, що її нудило, так як космічні продукти були поганими. Тільки чомусь після повернення вона роздала харчування зустрічали. А ми так і не змогли перевірити її продукти, але вивчили всю партію і нічого зіпсованого не виявили.

- А потім її урочисто видали заміж ...

- За космонавта Андріяна Ніколаєва. На ньому відпрацьовували боротьбу з гіподінаміческой хворобою. Справа в тому, що він повернувся з космосу після 17 діб польоту, а встати не зміг. Тому що на серце і м'язи в невагомості немає фізичного навантаження. Інститут медико-біологічних проблем почав розробляти спеціальний тренажер. В результаті розробили доріжку, що біжить, а щоб побороти невагомість, зробили притягують до неї ремені. Крім того, придумали вакуумні штани «Чайка». Після цього космонавти стали виходити на Землю своїми ногами.

Щоб сходити по-маленькому, чоловіки надягали індивідуальні кільця, а гумова груша служила аварійним отсосом на випадок відмови насоса мочепріёмніка

- Чому Хрущов вирішив видати заміж першу жінку-космонавта саме за Миколаєва?

- Решта були одружені. З нагоди одруження героїв космосу побудували Будинок прийомів на Ленінських горах. Микита Сергійович був у Терешкової весільним батьком, оскільки рідного у неї не було і мати ростила дітей одна. Всіх цікавило: хто народиться у Валентини і Андріяна? На світ з'явилася дівчинка. Доходило до смішного. Якось Терешкова привела доньку в ательє, так народ вишикувався, щоб подивитися, нормальна чи дівчинка: ходили чутки, що вона через польоту батьків сліпа ... Загалом, нічого доброго з політичного шлюбу не вийшло - шлюб розпався.

Миколаїв багато пив, поїхав до Мордовії до брата, де і помер від п'ятого інфаркту. Терешкова, злітав, закінчила Академію ім. Гагаріна, але проявила себе більше як громадський діяч. Коли в 1968 році СРСР і інші країни Варшавського Договору ввели війська до Чехословаччини для придушення повстання, Терешкова очолила Комітет радянських жінок і виступила з промовою: «Ми, жінки, не повинні допускати ситуації до загострення відносин, знаходити мирні шляхи».

На весіллі Терешкової та Ніколаєва Микита Хрущов випив за першу «космічну» сім'ю. фото: techladymafia.com

фатальна нитка

- Наталіє Михайлівно, а скафандри строго перевіряли?

- Перед польотом кожний керівник підписував допуск, а Корольов брав на себе відповідальність. Нас тоді рятувало те, що прийом об'єкта вели військові. Їх умовити прийняти недоробки можна. Один скафандр робився роками. Адже це ручна робота. Пам'ятаю, як в кінці року здавали скафандр Олексія Леонова. Ми перевіряємо на герметичність, а в ньому - недоробки: тиск не тримає. На заводі кажуть: прийміть, інакше ми не виконаємо річну програму. А від цього залежали премії. Але військпред відмовився підписати паспорт про готовність вироби до випробування. Наші скафандри навіть рентген проходили: не дай бог, голка залишиться ... Розповім випадок: перед польотом у Юрія Гагаріна стирчала нитка на скафандрі. Один працівник, звали його Федір Востоков, побачив її та обірвав. Так служба безпеки його тримала доти, поки Гагарін не сів. За інструкцією обривати було не можна - раптом пошкодився б скафандр.

Скафандр «Орлан» розроблявся для місячної програми, а зараз ця модель - основний скафандр для роботи на орбітальних станціях

- Перші космонавти особливо сильно ризикували життям?

- Звичайно. Волков, Добровольський, Пацаєв, Комаров загинули, хтось віддав здоров'я. Так, Герман Титов опромінився через те, що полетів в космос в період сонячної активності. Він довго лікувався, пішов із загону, ставши льотчиком-випробувачем. Тоді стали думати: коли запускати ракету, в який період? Крім того, посилили екран-вакуумну ізоляцію: товщину розташованої по всьому скафандра фольги збільшили до п'ятнадцяти шарів.

- Чим вам запам'ятався радянський космонавт №2 Герман Титов?

- Він першим сходив по- великому в космосі в туалет. У Юрія Гагаріна, щоб ви розуміли, були підгузки. Туалет - важлива складова підкорення космосу. Перші судна були простими: у вигляді ложки, яка щільно закривалася стулками. Так ось, летить Титов і доповідає: я - «Орел» (це його позивний), а в кінці повідомлення говорить, мовляв, зробив стілець. А в каналі зв'язку якраз пішли шуми. І в Центрі управління польотами здалося, що він сказав: чую стукіт. Через півтори години Титов знову виходить на зв'язок і доповідає, а його обривають: що за стукіт, в якому місці, як довго? І тільки через дев'ять витків, а це п'ятнадцять годин, розібралися, що Титов сходив в туалет.

Перше космічне крісло - гагарінське

- Юрій Гагарін став першим підкорювачем космосу. Увійшов в історію людства. А як його нагородили на Батьківщині, крім звання Героя Радянського Союзу?

- Є Указ Верховної Ради про присвоєння звання Героя і відкритий наказ: дати премію і присвоїти звання майора (минаючи капітана). Але є секретний наказ - список речей, які йому подарували. А саме: чотирикімнатну квартиру, шість пар білизни і шкарпеток, один світлий костюм і один - темний. Для дружини - плащ і панчохи. Далі розбірний будинок і меблі матері, сестрі і брату - по одній тисячі рублів. Років п'ять тому з цього наказу зняли гриф секретності.

Юрій Гагарин

А як же Хрущов?
Маєте на увазі Валентину Терешкову?
Яка була задача Терешкової?
Фотограф, зам'явшись, нам говорить: «Може, її підфарбувати?
Всіх цікавило: хто народиться у Валентини і Андріяна?
Тоді стали думати: коли запускати ракету, в який період?
Чим вам запам'ятався радянський космонавт №2 Герман Титов?
Через півтори години Титов знову виходить на зв'язок і доповідає, а його обривають: що за стукіт, в якому місці, як довго?
А як його нагородили на Батьківщині, крім звання Героя Радянського Союзу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация