Що передбачили фантасти

Миттєвості передбаченого майбутнього.

Провісники і пророки жили в усі часи. Ще в Стародавній Греції було славною традицією відправитися в храм Аполлона в Дельфи, щоб отримати пару-трійку туманних історій про майбутнє. У нашій історії був заплутаний Нострадамус. Потім - Ванга. І сьогодні стовпи рясніють оголошеннями від "екстрасенсів". Яким, зауважте, вірять, хоча я не зустрічав жодного повідомлення про екстрасенсі, який виграв в лотерею.

А ось фантастику завжди вважали чимось на зразок літератури другого сорту. Вигадкою для незрілих умів. І чомусь люди почали забувати, що саме письменники-фантасти напророкували той світ, який оточує нас зараз. Мало того, крім наукових винаходів, якими ми щосили користуємося, вони передбачали і проблеми, з якими людству довелося стикнутися. І рішення, які потрібно прийняти. "Сегодня" зібрала найзнаменитіших провісників наукової фантастики, проаналізувала, що збулося з їх неймовірних історій, і почитала, що ще, згідно їх пророцтвам, може незабаром відбутися ...

Герберт Уеллс: антигравітація на машині часу

Вікторіанський геній Герберт Уеллс - загадка для багатьох дослідників. Цей письменник-фантаст передбачив практично всі події, що відбуваються в світі. Принаймні, до 1950-х років. Перші романи він писав, коли в Британії будинку висвітлювалися свічками і лампами, а найпросунутішої технікою були велосипед з ланцюговим приводом і надувними шинами і кінокамера. Проте, Уеллс вигадав практично всі, що ми бачимо навколо, включаючи опалення в трубах і платні автомобільні дороги.

hg-wells127093988187717_1__

Геній. Нас чекають подорожі у часі, невидимість і технократія.

ЩО збулося?

Як не дивно, збулися майже всі прогнози Герберта Уеллса. Крім чотирьох супербестселлеров ( "Війна світів", "Людина-невидимка", "Машина часу" і "Острів доктора Моро"), Уеллс писав та інші книги і навіть розповіді. Наприклад, "Звільнений світ", "Вигляд прийдешнього" і "Передбачення". В яких вельми точно наблизився до тієї реальності, яку ми маємо зараз. Так, в "передбачення" Уеллс передбачив поширення автомобілів, розвиток автодоріг і платні автобани. Придумав центральне опалення, електричні кухонні прилади, системи вентиляції повітря, миючі засоби та посудомийні машини. Обгрунтував поширення телефонів доставку товарів додому і роботу на дому. І, що вражає найбільше, в епоху цегли розповів про будинки з монолітного бетону. Збулися і військово-політичні прогнози. Уеллс вважав, що воювати будуть машини, придумав снайперську гвинтівку, танк і навіть атомну бомбу. З точністю до року передбачив, що Німеччина стане агресором і почне бомбити Великобританію. Ще до створення СРСР передбачив, що він розвалиться (правда, на дві частини, а не на союзні республіки) і що домінування Росії над Китаєм буде недовгим. Але особливо вражає його погляд на науку. В "Війні світів" він використовував "теплової промінь", який був протолазером. А марсіани вимерли через бактерій - по суті, біологічної зброї. В "Острові доктора Моро" Уеллс допускає створення тварин, біологічно схожих на людей - і зараз вирощують овець з органами, придатними для пересадки людині.

ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?

Машина часу

У 1891 році Герберт Уеллс приніс своєму видавцеві есе "Нерухома Всесвіт", в якому задовго до теорії відносності та інших наукових проривів пояснював концепцію чотиривимірного світу. Для обчислення, вважав він, потрібні чотири координати: довжина, ширина, висота (простір) і протяжність (час). Есе відкинули, тому що видавець зазначив, що зрозумів у ньому в кращому випадку 10% слів. Тоді Уеллс пише свій перший роман - "Машина часу" - про мандрівника, який досліджував майбутнє Землі. Правда, технічна сторона залишається невідомою, але в цій книзі Веллс підняв серйозні соціальні питання. Він вважав, що в майбутньому люди розділяться на дві раси - недалеких елоїв і розумних морлоков, які будували машини і полювали на елоїв. Це була реакція на посилення відмінностей в суспільстві. Сучасна фізика говорить, що машина часу в цілому, можлива. Правда, потрапити в минуле буде нереально, проте майбутнє ... майбутнє є. Справа за малим - лишилося лише, наприклад, розігнати корабель до швидкості, близької до світлової, щоб уповільнити в ньому плин часу.
антигравітація

У 1901 році виходить книга "Перші люди на Місяці". Уеллс був не першим, хто відправив своїх героїв на супутник Землі. Жюль Верн, наприклад, використовував для цього гігантську гармату, інші автори намагалися "долетіти" за допомогою аеростата. Але ось спосіб Уеллса був воістину новим для літератури того часу. За його задумом, дивакуватий вчений Кейвор винаходить "Кейвор", який може екранувати гравітацію і дозволяє позбутися від кайданів тяжіння. В даний час, звичайно, антигравітація - всього лише вигадка. Але ось принцип транспорту, ширяючого в повітрі, використовується в "маглева" - поїздах, літаючих за допомогою магнітної подушки. Залишилося лише зрозуміти, яким чином зробити маглев потужнішим - або ж відкрити принцип, що дозволяє використовувати гравітацію в своїх цілях. І вперед, на Місяць на поїзді!
невидимість

У 1897 році виходить "Людина-невидимка". Студент-медик Гріффін знаходить спосіб зробити так, щоб світло огинав його тіло, не відбиваючись від нього. Тим самим він винаходить невидимість. Уеллс надихався морськими істотами - медузами, які прозорі і практично непомітні в воді. Сучасна наука намагається повторити вигадані досліди - у всякому разі, військову техніку екранують від радарів. Але до повної невидимості поки далеко - в університеті Берклі кажуть, що можуть зробити так, щоби світло обходив предмет, в 100 разів тонші людської волосини. Експерименти поки тривають.
Єдине світову державу і технократія

В "Передбачення" Уеллс пише, що рано чи пізно все держави Землі об'єднаються в єдину всепланетну державу, а правити будуть вчені, інженери і освічений клас в цілому. Поки передумов для цього немає, світ не збирається відмовлятися від національної приналежності і демократичної системи, але хто знає, що станеться через кілька десятків або сотень років. У будь-якому випадку, футурологи пророкують загальну глобалізацію необхідну для підкорення Всесвіту.

АРТУР КЛАРК: божевільний комп'ютер і ксенологія

Англійський письменник і футуролог Артур Кларк створив "Космічну Одіссею". А крім неї - безліч фантастичних романів, в яких писав, що люди будуть добрішими і краще. Добрішими і краще люди не стали, але зате збулися інші передбачення.

arthur-clarke_1__

Співак космосу. "На орбіті буде жити більше людей, ніж на Землі".

ЩО збулося?

Артур Кларк вважав, що головне - це колонізація космосу і доклав усіх зусиль, щоб зробити її можливою. Під час Другої світової він послав сигнал радара "Марк-1" на Місяць, щоб вона відбила його і передала назад на Землю. Експеримент провалився через відстані, але Кларка осінило. У 1945 році він пише статтю "Позаземні ретранслятори", де пропонує створити систему супутників зв'язку на геостаціонарній орбіті. У другій половині ХХ століття ця система супутників стала основою для всіх глобальних комунікацій, включаючи інтернет. У 1954 році Кларк запропонував використовувати супутники для передбачення погоди. А в книзі "Рандеву з Рамою" описав систему, яка відстежує загрози для планети - "Космостражу". І ця система запрацювала вже в 1991 році.

ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?

Ксенологія і ксенобіології

У своєму першому романі "Кінець дитинства" Кларк пише про контакт з прибульцями. Над усіма людськими містами виникають гігантські кораблі. І ... нічого не відбувається. Вони просто висять. Проходять роки, десятиліття. Люди звикають до громадина над головами, а потім прибульці, нарешті, висаджуються. І лякають всіх до смерті, тому що виявляються ... демонами. Так-так, самими класичними демонами з рогами, хвостами і крилами. Правителі - так називається їхня раса - прибутку, щоби зберегти життя на Землі. І виникає ксенологія - наука майбутнього, що займається вивченням нелюдського позаземного розуму. Кларк детально описав взаємини з прибульцями. І заодно створюється ксенобіології, адже за зовнішнім виглядом істоти можна прорахувати умови житті в світі, де вона була народжена. Сучасні учені поки лише будують теорії про зовнішньому вигляді мешканців різних світів, але в майбутньому, якщо ми зустрінемо у Всесвіті носіїв розуму, ксенологія виявиться вкрай корисною.

приватний космопорт

На початку "Космічної Одіссеї" (написана в 1968 році!) Після виявлення на Місяці загадкового Моноліту, який запустив еволюцію на Землі, чини уряду збираються на таємну зустріч. Вони відправляються на приватні космопорти, звідки компанія "Панама" доставляє їх на супутник Землі на приватних кораблях. Зараз подібний космопорт існує в США , Та й космічний туризм для приватних осіб став реальність. Правда, дозволити собі це можуть лише багаті люди, але Кларк вірив, що в майбутньому польоти в космос стануть дешевшими і доступнішими.

космічний ліфт

У 1969 році Кларк піднімається на пік Адама в Шрі-Ланці. І на вершині його осяває нова ідея: а що, якщо зв'язати станцію на геостаціонарній орбіті і гірничу вершину надміцним кабелем і пустити по ньому ліфтову кабіну? В "Фонтанах раю" він описує цю ідею. Як матеріал для кабелю пропонує надміцне діамантове вуглеволокно. Зараз в світі проводяться експерименти по створенню космічних ліфтів. Вчені вважають, що це може здешевити доставку вантажів на орбіту і дозволить почати колонізацію інших планет. Звичайно, є проблеми. По-перше, алмазного вуглеволокна пока нет. Є надміцні вуглецеві нанотрубки, на які покладають великі надії. По-друге, потрібно плекати піднімається кабіну енергією. Але це повинні вирішити за допомогою наземного лазера, який буде передавати енергію на сонячні батареї. Кларк писав, що Земля стане центром колеса зі спицями, які тягнуться до ліфтів. І за межами планети буде жити більше людей, ніж на її поверхні. Чекаємо ...
божевільний комп'ютер

Це найпохмуріший пророкування Артура Кларка. В епоху, коли комп'ютери були могутніше сучасних калькуляторів, він написав про штучний інтелект HAL-9000, який управляє кораблем, що відправився в політ до Юпітера. Комп'ютер виявляється набагато розумніші людини, він мислить незалежно й критично, вміє обробляти мови і має центральну нервову систему. Він настільки схожий на людей, що в якийсь момент просто ... божеволіє. Поки, звичайно, подібних систем не існує. Єдиний, хто наблизився до HAL-9000 - машина на ім'я "Уотсон", який за допомогою складних алгоритмів може розуміти людську мову з усіма алегоричним оборотами. Правда, найбільша його досягнення поки - перемога в телегрі на ерудицію.

Айзек Азімов: трохи роботів

Головний популяризатор науки (в своїх романах пише про важливість історії, біблії, фізики, хімії і т. Д.) Айзек Азімов перевернув сприйняття світу, змусивши всіх полюбити роботів. Як йому це вдалося? Він зробив їх безпечними, розумними і часто набагато більш миролюбними, ніж самі люди.

azimov_1__

Технар. Азімов вважав, що люди і машини стануть єдиним цілим.

ЩО збулося?

Після Карела Чапека і його "Р.У.Р" роботи стали головними страховиськами низькопробної фантастики. Маленький Азімов ще в 1930-х роках бачив в роботах помічників - як радіо, міксер і інші прилади, які оточували юного фантаста. І вгадав: в 1961 році "Дженерал Моторс" представила першого промислового робота.
Крім того, Азімов придумав першу в світі операційну систему. Він припустив, що складні робосістеми повинні працювати по нікому набору алгоритмів і бути безпечними для людей. І це ... славнозвісні "три закони робототехніки", сформульовані Азімовим в оповіданні "Хоровод" (1942). Звучать вони так: робот не може нашкодити людині або допустити, щоб бездіяльністю було завдано шкоди. Робот повинен виконувати наказів людини, якщо це не суперечить першому закону. Робот повинен піклуватися про власну безпеку, якщо це не суперечить першому і другому законам. По тому ж алгорітмічно принципом працюють сучасні операційки, навіть на нашому домашньому комп'ютері - в їх основі набір інструкцій, що описують порядок дій виконавця для вирішення завдання, а закони Азімова використовуються в робототехніці. А в романі "Оголене сонце" людина використовує робота на відстані - і ця ідея закладена у всіх сучасних безпілотники.

ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?

Трансгуманізм і сингулярність

У деяких своїх романах та оповіданнях - наприклад, в "двохсотлітнього людині", Азімов описує роботів, які практично не відрізняються від людей. Настільки, що хочуть зрівнятися з ними в правах. А в одному з оповідань робот навіть балотується в Конгрес США. Все це - Трансгуманізм, зрощування людини і машини. Вже зараз він доступний на низькому рівні - штучні протези, органи. Однак в майбутньому людина і машина можуть стати єдиним цілим.

Крах подорожей у часі

Азімов постарався уявити, що ж станеться, якщо подорожі в часі стануть соціальним явищем. У романі "Кінець Вічності" він описує монолітну структуру, створену мандрівниками в часі. І критикує її з усіх боків. Через захопленості Вічністю люди втрачають можливість вийти в космос, а винайдені зорельоти стираються в чистках часу.

Хайнлайн: управління мозком

Один з найбільш парадоксальних письменників-фантастів. Його одного звинувачували і в пропаганді мілітаризму і зробили іконою для хіпі. Саме він придумав екзоскелет і телепатичний емпатію і завжди прагнув втекти від ядерного удару. Хайнлайн був першим фантастом, котрий відійшов від утопічних традицій і вніс в свої книги нотку здорового сарказму.

robert-a-heinlein-autographing-at-midamericon-1976_1__

Мілітарист і хіпі. Він вважав, що на Місяці знайдуть кригу.

ЩО збулося?

В "Місяці - суворої господині" Хайнлайн передбачив, що на Місяці знайдуть лід. У "П'ятниці", яку написав в 1982 році, описав інтернет, як мережа яка огортає цілий світ і дає людям можливість зв'язуватися один з одним і, як наслідок, інтернет-залежність. Він навіть описав соціальні мережі! (В реальності інтернет став доступний в 1991 році). А в "Двері в літо" - автор описав кріоніки, що дозволяє заморожувати людей.

ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?

У романі "не побоюсь десяти тисяч я зла" фантаст розповідає історію мільярдера, мозок якої пересадили в тіло дівчини. Це не тільки трансплантація мозку, а й думка про те, що психіка людини пов'язана з біохімією, - адже багатий старий все-таки перетворюється в юну леді. В "ляльковода" він передбачив вторгнення інопланетних слимаків, які керують мозком людини. Зараз вчені працюють над трансчерепной магнітної стимуляцією, яка змінює поведінку людей. В "Зоряному десанті" придумав "енергокостюм" - зараз військові і медики б'ються над створенням екзоскелета, який збільшує силу людини.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні ЩО збулося?
ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?
ЩО збулося?
ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?
І на вершині його осяває нова ідея: а що, якщо зв'язати станцію на геостаціонарній орбіті і гірничу вершину надміцним кабелем і пустити по ньому ліфтову кабіну?
Як йому це вдалося?
ЩО збулося?
ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?
ЩО збулося?
ЩО ЧЕКАЄ НА ПОПЕРЕДУ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация