Що стоїть за війною між олігархом-президентом Порошенко і олігархом-губернатором Коломойським

Фото: Reuters   Як тільки на Донбасі було укладено перемир'я, на Україні розгорілася нова війна - на цей раз між президентом Порошенко і екс-губернатором Дніпропетровської області Ігорем Коломойським
Фото: Reuters

Як тільки на Донбасі було укладено перемир'я, на Україні розгорілася нова війна - на цей раз між президентом Порошенко і екс-губернатором Дніпропетровської області Ігорем Коломойським. Того і слід було очікувати: режим на Україні не має нічого спільного з ринковою демократією, а будується по феодальному принципом «вплив-гроші-вплив», і обидва - і олігарх-президент Порошенко, і олігарх-губернатор Коломойський - є його типовими представниками. А два револьвери, як відомо, не влазять в одну кобуру.

Петро Порошенко завжди належав до числа типових українських політиків, які розуміють владу як можливість розводити бізнес. Він взяв участь у всіх українських партіях влади, включаючи «Партію регіонів».

У «помаранчевої революції» Петро Олексійович, за своїм уявленням, був людиною номер два, і саме йому, на його думку, покладався пост прем'єра. Коли цей пост зайняла Юлія Тимошенко, саме він став каталізатором її сварки з президентом Ющенко. І тоді ж, зайнявши скромний третій пост секретаря ради безпеки і оборони, він, за чутками, перш за все почав атаку на бізнес українських олігархів: на Пінчука і на того ж Коломойського.

Читайте також: Читайте також:

Порошенко намагається обмежити вплив кишенькових армій на українську політику

У третього олігарха, Ріната Ахметова, тоді заарештували його партнера Бориса Колесникова за вимагання, і Колесников потім мені розповідав, що Порошенко вимагав у Ахметова половину бізнесу за його звільнення і ще на додачу 10-15 місць в «Партії регіонів». (В інтерпретації боку Порошенко цей епізод звучав так: «Це, мовляв, не у Ахметова просили гроші, а він сам запропонував, так чесний Порошенко не взяв, а що до місць в« Партії регіонів », так це для забезпечення взаємної вірності: 15 місць віддавали в одній партії, 15 отримували в інший.) Словом, типова українська політика.

Петро Порошенко до Майдану був в політиці на других ролях; олігарх Ігор Коломойський в тому, що називається на Україні бізнесом, завжди був на перших.

«Укртранснафта», про яку, власне, і йде суперечка, дісталася йому в 2009-му році в рамках передвиборної домовленості з прем'єром Тимошенко. Коломойський приватизував її за способом Березовського, тобто через приватизацію менеджменту.

Як тільки система українських державних трубопроводів опинилася під контролем Коломойського, нафту відразу стала текти в «правильному напрямку» - потекла замість Одеського НПЗ, що належить ЛУКОЙЛУ, на Кременчуцький НПЗ, що належить самому Коломойському. Одеський НПЗ навіть був зупинений.

Ще більш правильна історія трапилася вже після Майдану: з нафтопроводів викачали 675 тис. Тонн нафти і поставили її на підприємства Коломойського під тим (втім, абсолютно справедливим) приводом, що інакше нафту дістанеться «ДНР». Цього мало - держава люб'язно заплатило Коломойському за зберігання.

Все вищесказане не скасовує одного простого факту: саме Ігорю Коломойському (на мій скромний погляд) нинішня Україна зобов'язана своїм порятунком, а проект «Новоросія» - крахом.

Саме Коломойський в розпал загального бардака призначив себе губернатором Дніпропетровської області, показавши тим самим, що олігархи - на стороні нової України, і те, що він зробив це, щоб врятувати свою шкуру, інакше б потрапив, як пособник режиму Януковича, - всього лише обставина образу дії.

Читайте також: Читайте також:

Війни патріотів. Чому губернатор і олігарх силою відбивав офіс в Києві

Знаєте, хто переміг в жовтні 2014 го на парламентських виборах в Дніпропетровській області? Правильно, проросійський «Опозиційний блок». Як ви думаєте, докуда би простягався Донбас, якби навесні 2014 го, коли в Донецьку і Луганську захоплювали будівлі адміністрації, новий дніпропетровський губернатор не попередив своїх проросійських активістів практично відкритим текстом: будете захоплювати будівлі - будемо стріляти?

Зрозуміло, цю свою нову революційну значимість (як і колишню близькість до Януковича) і чималу збройну силу (олігарх спонсорував майже всі загони самооборони) Коломойський капіталізував на всю котушку; екс-губернатор не та людина, щоб пройти повз адміністративного, а тим більше військово-адміністративного важеля. Чого вартий тільки одна його кампанія з перегляду підсумків української приватизації - кампанія, яка, зрозуміло, не повинна була вдарити по державної (формально) «Транснафта», але повинна була вдарити по Ахметову і Пінчуку.

І, зрозуміло, описувати Коломойського як чистого бізнесмена просто смішно. Це все одно, що описувати як бізнесмена лорда Варвік, «діяча королів». Це просто інша соціально-економічна формація і інший тип влади-власності.

Проблема ось у чому. Свого часу президент Грузії Михайло Саакашвілі нещадно боровся з олігархом Бадрі Патаркацишвілі, стан якого перевищувала на той момент бюджет Грузії. Я дуже добре ставилася до Бадрі, і тим не менш в боротьбі Бадрі і Саакашвілі я була цілком на боці грузинської влади.

Г-на Коломойського я бачила один-єдиний раз в житті, і тим не менш у війні між ним і Порошенко я цілком на його боці.

Чому? З дуже простої причини.

Як сказав чудово великий сінгапурський реформатор Лі Куан Ю, «якщо ви хочете реформувати державу, посадіть спочатку трьох своїх найближчих друзів. Ви точно знаєте, за що, і вони знають, за що ». Саакашвілі почав з того, що садив друзів. Він будував бездоганне, новісіньке, з голочки держава. Ті люди, які разом з ним робили революцію - Кицмарішвілі, Окруашвілі, - були нещадно вигнані, і не через особистий конфлікт, а саме через принципів. Через те, що вони вважали, що до революції грабували їх, а після революції - будуть грабувати вони. Конфлікт Саакашвілі і Бадрі був боротьбою двох бульдогів за владу, він був конфліктом двох принципів: принципу прозорого держави і принципу мафіозної дружби. Саакашвілі не брав грошей від Бадрі і вже тим самим був для Бадрі ворогом.

Хочете будувати прозоре держава? Почніть з себе.

Петро Порошенко почав не з себе. Український уряд загрузло в корупції, українська армія - в бардаку, міністра оборони і генерального прокурора Петро Порошенко призначив з наближених. Реформи так і не почалися, крадуть, як раніше, прем'єр Яценюк, який так подобався Заходу, тому що вміє говорити добре по-англійськи, як з'ясувалося, вміє тільки добре говорити по-англійськи.

Читайте також: Читайте також:

Порошенко звільнив Коломойського з поста глави Дніпропетровської області

У цих умовах розбирання з Коломойським не має ніякого відношення до «наведення порядку в країні», до «рівності олігархів перед законом» та інше, як зараз голосно говорить український уряд, даючи зрозуміти, що збройна розбирання за «Укртранснафту» почалася мало не по вимогу Заходу. (Ну да, як зараз бачу, сидять бюрократи з Євросоюзу і обговорюють, як забирати «Укртранснафту»). З таким же успіхом Путін міг би претендувати на те, що це «на вимогу Заходу» він посадив Ходорковського.

Розбирання з Коломойським виглядає рівно тим, чим вона є: боротьбою за бабки і влада в феодально-корумпованій державі, і те, що першим об'єктом атаки Порошенко став чоловік, якому ця держава зобов'язана тим, що залишилося від його територіальної цілісності, - одночасно і неминуче , і огидно. Неминуче - тому що на цьому свій патріотизм Коломойський піднявся і перетворився в «діяча королів», огидно - тому що в розпал війни з зовнішнім ворогом не варто зводити рахунки з феодально-політичними конкурентами. Перш ніж виступати проти «кишенькових армій» на Україні, непогано б навчитися воювати не кишеньковими.

Як чудово сказав мені Станіслав Бєлковський після Майдану, «події відбулися великі, а люди залишилися маленькі». На жаль. Схоже, Порошенко ніколи не стане реформатором і європейським президентом, а стане виправленим і доповненим виданням Януковича. А такий вже закон української політики, що всякий Янукович рано чи пізно стає заручником Москви.

Редакція може не поділяти точку зору авторів.

Чому?
Хочете будувати прозоре держава?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация