Що таке плаваючий валютний курс

  1. Що таке валюта і валютний курс?
  2. Якими бувають валютні режими?
  3. Чому курс став плаваючим?
  4. Валютний курс і інфляція

У сучасній історії Росії було кілька серйозних економічних криз , Всі вони приводили до ослаблення рубля. Політика влади щодо підтримки курсу рубля поступово змінювалася. Для розуміння поточної ситуації важливо мати уявлення про ключових питаннях курсоутворення.

економічних криз

Що таке валюта і валютний курс?

Валюта - грошова одиниця держави або групи країн, які мають спільні фінансові органи (наприклад, ЄС). У Росії серед іноземних валют найбільш популярні долар і євро. Мало хто пам'ятає, що в 1979-1998 рр. в Європі використовувався попередник євро - екю. В основному його застосовували в безготівкових розрахунках.

У деяких країнах періодично складається ситуація, коли нарівні з національною валютою ходить сильніша іноземна. Наприклад, після розпаду СРСР в РФ кілька років американські долари ходили мало не нарівні з рублями, за «зелень» можна було купити, наприклад, мішок картоплі на ринку.

Для будь-якої країни сильна валюта, яка користується довірою населення, - питання престижу. Не менш важлива і конкурентоспроможність грошей по відношенню до іноземних валют. Валютним курсом називають відношення однієї валюти до іншої. Його використовують при операціях обміну, коли потрібно, наприклад, купити або продати долари.

Якими бувають валютні режими?

Валютний режим залежить від політики держави по відношенню до курсу національної валюти. Він буває вільно плаваючим, керованим плаваючим і фіксованим.

плаваючий

Якщо центробанк країни не намагається регулювати валютний курс, тоді громадянам залишається спостерігати, як на нього впливають ринкові чинники.

керований плаваючий

У цьому випадку держава уважно стежить за процесом курсоутворення, але втручається зрідка. Одна з форм такого управління - валютний коридор. Це коли, наприклад, забезпечують діапазон від 30 до 35 руб. / Долар. Якщо за «американця» готові платити, наприклад, 38 рублів, Центробанк продає долари, ніж сприяє насиченню попиту.

фіксований

Коли центробанк країни жорстко встановлює курс по відношенню до якої-небудь сильної валюті або валютного кошика, державі потрібно мати великі валютні резерви , Та й ринкової економіки при такій політиці розвиватися практично неможливо.

До 1990 року у нас був фіксований курс. У брежнєвські часи люди знали, що $ 1 коштує 60 копійок, але багато долари в очі не бачили, оскільки вільний обіг валюти було заборонено.

Після розпаду СРСР почалося побудова нової економічної системи, тому фіксований курс залишився в минулому. На курсоутворення стали впливати ринкові фактори, але Центробанк стежив за тим, щоб не було різких стрибків. Російська влада пробували різні форми підтримки курсу рубля, зокрема валютний коридор. Так тривало до кризи 2014 року.

Чому курс став плаваючим?

В умовах вільного ринку неможливо одночасно контролювати курс і інфляцію . Багато держав, в тому числі Росія, пробували різні варіанти грошово-кредитної політики. Найбільш ефективною показала себе модель, при якій центробанк контролює інфляцію, але відпускає курс на відкуп ринковим чинникам. Така модель управління в результаті стала популярною, її взяли на озброєння багато центробанків, в той числі Банк Росії.

Спочатку перехід до плаваючого курсу у нас планувався в 2015 році. Але восени 2014 го стало ясно, що робити це потрібно якомога швидше. Країни Заходу вдарили по російській економіці санкціями, ситуацію ускладнило падіння нафтових цін. Витрачати валюту заради підтримки курсу в таких умовах було нерозумно, оскільки її просто могло не вистачити. Тому рубль відправили у вільне плавання трохи раніше. Центробанк як і раніше може регулювати курс шляхом інтервенцій, однак з 2014 року він цього не робить.

Валютний курс і інфляція

Ці поняття взаємопов'язані, але ослаблення курсу національної валюти не завжди призводить до зростання цін. Наприклад, після кризи 2014 року багато вітчизняні товари стали вигравати конкуренцію у імпортних. Деякі виробники, особливо аграрії, зміцнили свої позиції, наростили обсяги продукції, утримали і навіть дещо знизили ціни. Це зробило стримуючий вплив на інфляцію.

Однак при ослабленні рубля дорожчає імпорт. Завозити іноземну техніку і технології стає дорого, що призводить до подорожчання кінцевої продукції, а значить - до зростання інфляції. Така схема є спрощеною, оскільки рівень інфляції залежить від багатьох факторів.

Що таке валюта і валютний курс?
Якими бувають валютні режими?
Чому курс став плаваючим?
Що таке валюта і валютний курс?
Якими бувають валютні режими?
Чому курс став плаваючим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация