Що сталося в "Зимовій вишні": факти і версії

  1. Де почалася пожежа
  2. Система сповіщення
  3. двері кінозалів
  4. хід евакуації
  5. дії МНС
  6. стан ТЦ
  7. хто заарештований

Media playback is unsupported on your device

Головне про трагедію в Кемерові через тиждень після пожежі

Слідчий комітет Росії (СКР) в понеділок розкрив подробиці розслідування трагедії в кемеровському ТЦ "Зимова вишня". За версією слідчих, причиною загоряння могло стати коротке замикання в силовому кабелі над ванною з поролоновими кубиками.

Слідчий комітет також підтвердив, що більшість загиблих задихнулися перед зачиненими дверима одного з залів, чекаючи рятувальників.

Російська служба Бі-бі-сі спробувала відновити картину трагічних подій на основі цього та інших свідчень.

Де почалася пожежа

Через тиждень після пожежі в торговому центрі "Зимова вишня" в Кемерові як і раніше до кінця не ясно, де саме і з якої причини почалося загоряння.

Згідно найсвіжішої версії слідства, озвученої в новому відеоролику СКР, коротке замикання могло статися в силовому кабелі, який в порушення всіх норм був прокладений через зал.

Ще 27 березня на нараді в Кемерові глава Слідчого комітету Олександр Бастрикін доповів президенту Володимиру Путіну про те, що визначено місце виникнення пожежі.

"Вогнище спалаху - це теж дитячий ігровий майданчик, четвертий поверх", - сказав тоді Бастрикін.

Тоді ж він виклав дві версії причини пожежі: "самозаймання в результаті поганої електрики, яку замкнуло" і "застосування відкритого вогню", тобто підпал. При цьому Бастрикін обмовився, що в другу версію слідчі "вірять менше".

На версії підпалу наполягає заарештована керуюча "Зимової вишні" Надія Судденок, яка вважає, що причиною пожежі могли бути причетні підлітки, які до цього не раз хуліганили в торговому центрі.

За її словами, одна зі співробітниць торгового центру розповіла їй, що почула хлопок і побачила стовп вогню над "поролоновою купою" в дитячій батутними кімнаті.

Бастрикін, однак, на нараді за участю Путіна дав зрозуміти, що вважає свідчення Судденок спробою перекласти відповідальність на інших осіб.

Через два дні після наради в Кемерові РБК з посиланням на два незалежні джерела в структурах МНС опублікував інші дані про можливе місце виникнення пожежі: займання сталося не в самому дитячому центрі на четвертому поверсі, а під ним.

За даними РБК, в міжповерховому просторі проходив силовий кабель, який, ймовірно, міг стати джерелом первісного загоряння.

Згідно з цією версією, швидкому поширенню вогню на великій площі сприяли "внутрішні вихрові потоки у внутрішньосистемних порожнинах".

Система сповіщення

І очевидці, і слідчі, і навіть деякі обвинувачені сходяться в тому, що 25 березня відвідувачі і продавці так і не почули автоматичного оповіщення про пожежу. Але думки про те, чому воно не прозвучало, розходяться.

За версією слідства, після загоряння на пульт охорони надійшов сигнал про пожежу, але охоронець Сергій Антюшін вручну відключив систему оповіщення відвідувачів і персоналу. "Ця система працює, як будильник. Йому [Антюшіну] висвічується:" Там пожежа ". Він зняв це сповіщення. Він відключив оповіщення, а потім сидів і нічого не робив", - сказав слідчий, коли в суді вирішувалося питання про арешт охоронця.

Свідок на суді по запобіжному заході стверджував, що після того як почалося задимлення, Антюшін просто дивився в монітори в підсобному приміщенні і нічого не робив. З матеріалів допиту охоронця слід: він визнав, що розгубився і відключив систему оповіщення.

Але в суді охоронець Антюшін заперечував свою провину. За його словами, в системі були постійні неполадки і помилкові спрацьовування. Періодично через це її доводилося відключати. Чи не працювала вона і в день пожежі. При цьому охоронець наполягає, що як тільки він помітив на пульті сигнал про загоряння, то відразу викликав пожежних і сам підключився до евакуації.

Головний державний інспектор з пожежного нагляду МНС Росії Рінат Єнікєєв припустив, що систему евакуації та оповіщення перевели в режим ручного управління, так як до цього вона збоїла.

"Якби сигналізація була включена в автоматичному режимі, то миттєво повинні були включитися системи димовидалення, ліфти опуститися на перший поверх, все ескалатори повинні були перейти на спуск, а двері евакуаційних виходів розблоковані. Але сигналізація перебувала в ручному управлінні, а тому охоронцеві самому потрібно було натискати на пульті кнопки оповіщення, відключення ліфтів і ескалаторів. Але він цього не зробив і не сповістив МНС про пожежу ", - сказав Єнікєєв в інтерв'ю "Российской газете".

двері кінозалів

В відеосюжеті СК про розслідування йдеться, що найбільша група загиблих від отруєння продуктами горіння була виявлена ​​перед зачиненими дверима одного з кінозалів. "За однією з версій, дорослі і діти, які дивилися мультфільм в цьому кінозалі, заткнули всі щілини від диму і чекали, поки їх врятують", - в ролику підкреслюється, що така поведінка відповідало всім інструкціям.

До цього, відразу після пожежі, з'явилася інформація, що глядачі були замкнені в кінозалах. Про це говорив депутат Держдуми від Кемеровської області Антон Горелкин. Такі ж дані, правда, із застереженнями, приводив і заступник губернатора Кемеровської області Володимир Чернов.

Житель Кемерова Ігор Востріков (у нього в пожежі загинула вся сім'я), посилаючись на запис камери відеоспостереження, пізніше заявив, що два кінозали були відкриті. А вихід з третього хтось забарикадував зсередини вже після початку пожежі, рятуючись від вогню і диму.

Анна Заречнева під час пожежі була в кінотеатрі з чоловіком і дитиною. У бесіді Російською службою Бі-бі-сі вона підкреслила, що двері в їх зал не були замкнені.

інші родичі загиблих наполягають , Що двері як мінімум в один зал були заблоковані ще до пожежі.

хід евакуації

пожежні відзначили , Що час евакуації в торговому центрі панувала плутанина. У будівлі не спрацювала жодна з систем протипожежного захисту, знаки евакуаційних виходів не світить, аварійного освітлення не було, згадував начальник першого прибулого на місце пожежі підрозділи Андрій Бурсін.

"Все евакуаційні виходи були закриті, всі до одного", - підкреслив він.

Востріков опублікував відео з камер спостереження, на якому видно, що вузькі сходові марші з працею могли вмістити натовп людей, що біжать.

Вогонь швидко охопив весь четвертий поверх, на якому знаходився дитячий ігровий центр, кафе і кінотеатр на три зали. Загальна площа пожежі оцінюється в 1600 кв. метрів.

Зі свідчень очевидців слід: що знаходилися в кінозалах глядачі дізнавалися про пожежу від білетерів і інших відвідувачів. "Московський комсомолець" писав , Що поки не можна з точністю сказати, встигли білетери оповістити про пожежу всіх глядачів чи ні.

дії МНС

За твердженням глави МНС Володимира Пучкова, пожежа почалася о 16:04 за місцевим часом. Міністр звітував президенту, що перші бригади аварійних служб прибули на місце пожежі вже через сім хвилин (самі кемеровські рятувальники кажуть, що вклалися в чотири хвилини). Вони оперативно почали евакуювати людей і гасити пожежу. Всього з ТЦ вийшли близько 700 осіб, 20 осіб зняли з даху і верхніх поверхів.

Але за іншою версією пожежа почалася о 16:00. Це, наприклад, випливає з згаданого вище відеозаписі, що опинився у Вострикова. Рівне о 16:00, як пише телеграм-канал Mash, був проведений перший дзвінок на номер 112 з службового телефону охорони ТЦ.

Посилаючись на відео з камер зовні будівлі, Mash написав, що перша пожежна машина приїхала до "Зимової вишні" тільки о 16:15, пожежники зайшли всередину тільки о 16:20, гасіння почалося о 17:00, а порятунок людей з даху і з вікон за допомогою крана о 17:29. Втім, портал опублікував не повну запис півторагодинного відрізка, а нарізку з двох камер з купюрами в прискореної перемотування.

В МНС пояснили ТАСС , Що перші пожежні машини і розрахунки не потрапили в поле зору камер. За словами неназваного представника МНС, до 16:15 На місці вже працювала значна угруповання, оснащена автоцистернами і спецтехнікою.

Втім, деякі очевидці говорили в бесіді з Російською службою Бі-бі-сі, що пожежники приїхали швидко, але не відразу змогли почати працювати. Одна з евакуюватися - Олена - згадує, що, вибігши з сином з ТЦ на вулицю, відразу побачила три пожежні машини. Але, за її словами і спостереженнями інших очевидців, одна з них приїхала без води, а у інших погано працювали висувні драбини.

Як випливає з відеосюжету СК, на зустрічі з родичами жертв Бастрикін сказав: "У нас є факти притягнення до відповідальності співробітників МНС. Це буде зроблено, але на основі експертизи і думки фахівців в цьому питанні".

стан ТЦ

Торговий центр "Зимова вишня" був відкритий в 2013 році на території колишнього Кемеровського кондитерського комбінату. Цехи для цього були повністю перебудовані. У ТЦ були парковки на 250 автомобілів, кінотеатр на три зали, басейн, боулінг, каток і інші розважальні заклади. Загальна площа чотириповерхового центру становила близько 20 тисяч квадратних метрів.

Торговий центр почав працювати незважаючи на те, що не виконав всі вимоги МНС. За словами держінспектора з пожежного нагляду МНС Ріната Єнікеєва, комплекс "не в повній мірі враховував вимоги протипожежної захищеності об'єкта".

Зокрема, всупереч будівельним нормам в цьому торговому центрі дитячі зони були розташовані вище другого поверху. СНиП (будівельні норми і правила), прийняті в 2009 році, безпосередньо це забороняють.

Image caption Охоронець ТЦ "Зимова Вишня" Сергій Антюшін стверджує, що система оповіщення не спрацювала через поломки. Слідство вважає, що він спочатку сам намагався відключити сигналізацію

Глава МНС Росії Володимир Пучков повідомив, що в 2016 році в "Зимову вишню" повинна була перевіряти комісія МНС, проте інспекція не відбулася - адміністрація повідомила, що ТРЦ - підприємство малого бізнесу, на яке поширюються наглядові канікули.

За словами Бастрикіна, немає ніяких підстав вважати торговий центр "малим бізнесом". "У цьому підприємстві, торговому центрі, 27 орендарів і приблизно стільки ж власників. Тобто це цілий конгломерат, холдинг, метою якого було отримання прибутку", - вважає глава СК.

Слідчий комітет Росії вважає ТРЦ "Зимова вишня" самобудом.

За інформацією видання "Медуза", в Росреестра "Зимова вишня" до сих пір числиться не одним будинком, а чотирма різними будівлями колишньої кондитерської фабрики. Юридично ТРЦ "Зимова вишня" як і раніше залишається заводським комплексом, територія і приміщення якого можуть використовуватися виключно у виробничих цілях.

"У 2013 році це був Кемеровський кондитерський комбінат, який поки, за оперативними даними, був в порушення встановленого порядку перетворений в ТОВ" Зимова вишня ", торговий центр", - розповів глава СК Олександр Бастрикін на тій же нараді.

хто заарештований

У справі про пожежу заарештовані семеро осіб, які звинувачуються за цілою низкою кримінальних статей, в тому числі про заподіяння смерті з необережності, порушення вимог пожежної безпеки, а також наданні послуг, що не відповідають вимогам безпеки.

За версією слідства, вони несуть відповідальність за численні порушення вимог пожежної безпеки в "Зимовій вишні". Стверджується, що система протипожежної безпеки будівлі працювала з численними неполадками, а персонал був не підготовлений до екстремальної ситуації. Ці факти ігнорувала і компанія-оператор сигналізації, і адміністрація ТЦ, і начальник регіонального пожежного нагляду, читають слідчі.

У свою чергу, як пише газета "Комерсант", Росгвардія зажадала притягнути до відповідальності своїх співробітників, які допустили, щоб "Зимову вишню" охороняло приватне охоронне підприємство без ліцензії на роботу з такими об'єктами.

Заарештовані заперечують свою провину, але дотримуються різних версій того, що сталося.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация